Brotia

Brotia armata

Synonimy: ślimak jeż, ślimak Tower

 Pochodzenie: Tajlandia

Maksymalny rozmiar: 3,5 cm

Temperatura wody: 20 – 28 ° C PH: 6,7 do 8

Rozmnażanie: W akwarium można je rozmnożyć, ale nie tak łatwo.

Opis. Kolor ciemno – brązowy do czarnego.

Żywienie: Brotia Armata głównie zjada glony, warzywa, resztki żywności, liście  roślin.  Można karmić je płatkowanym pokarmem, takim jak spirulina!

Uwagi: Ślimak ten żyje  w wodach szybko płynących. Dlatego w akwarium powinniśmy dostosować filtrację. lub zastosować pompę cyrkulacyjną. Ze względu na małe rozmiary, zaleca się trzymać je w akwarium około 30 litrów.

 

Brotia herculea

Ojczyzna: Birma, Tajlandia.

Parametry: temperatura 22-28 + 6,5 – 8,5  Ten typ preferuje czystą wodę. Dno może być skaliste, piaszczyste, z korzeniami, pokryte liśćmii. Zbiornik powinien być duży, co najmniej 80 cm długości. Wysokość nie ma znaczenia, bo ślimaki nie lubią wspinać się wysoko na szybie. Powinny być ciemne zakątki na relaks. Te ślimaki lubią kopać w ziemi, mogą zagrzebywać się  pod korzenie.  Ślimaki rosną bardzo duże, do 10 cm długości. Są rozdzielnopłciowe. Aby uzyskać potomstwo powinno być kilka osobników. Żyworodne.  Czynny przez cały dzień.  Zjada warzywa, wodorosty, tabletki, granulki, liście. Można zjadać niektóre rośliny.  W akwarium z tymi ślimakami możemy utrzymywać spokojne ryby i krewetki. Na początku ślimak może ukryć się w skorupie przed  wścibskimi krewetkami, ale potem przyzwyczai się do nich.

 

Brotia pagodula

Ślimak  – Brotia pagodula – ciekawy żyworodny mięczak, który może być elegancką ozdobą akwarium. Występowanie urokliwego ślimaka jest obszar na granicy Tajlandii i Birmy. Znajdują się w rzekach słodkowodnych z czystą, natlenioną wodą o szybkim prądzie. Lubią umiejscawiać się na skałach i kamieniach rzek i wodospadów poniżej ich biegu. Żywią się ww środowisku naturalnym algami i planktonem.
Natura wyposażyła tego ślimaka w piękny dom, którego forma określiła nazwę mięczaka. Słowo „pagoda” oznacza konstrukcję wieży wielopoziomowej. Ślimak ma skorupę brązowo-żółtą lub czerwono-brązową, ma kształt stożkowy, składa się z dobrze skręconych 5 zwojów, na których znajdują się liczne   kolce. Skorupa wewnętrzna ma kolor powłoki od szarości do koloru kremowego, czasami widoczne cienkie paski lekko brązowe. Kolor ciała ślimaka jest ciemnoszary do jasnożółtego w perłowe i pomarańczowe plamki. Jak wszystkich członków gatunków, struktura ślimaka charakteryzuje się obecnością w głowy, która emituje oczu i dotykowe macki, nogi, która zasadniczo jest podstawowym narządem, gdy znajduje się jama ustna i przewód pokarmowy, a korpus zawiera narządy wewnętrzne.
Ślimak  czuje się świetnie w zadbanym zbiorniku (wymaga regularnych podmian wody) z wysokim poziomem tlenu w wodzie, stale wspierany przez dobrze działający filtr (lub dobre napowietrzanie). Twardość wody musi koniecznie mieć dużą wartość w celu zapobiegania zniszczeniu muszli. Glony i różnorodność roślin i osadów na ścianach są częstym pokarmem dla ślimaków Brotia pagodula. W akwarium najlepiej używać podłoże z piasku, który ślimak  będzie w stanie przesiać, koniecznie trzeba umieścić co najmniej kilka gładkich kamieni, na które okresowo ślimak uwielbia się wspinać.
Ślimak uwielbia tylko pokarmy roślinne. W niewoli, ślimakom jako pokarm możemy zaoferować warzywa: szpinak, marchew, brokuły, ogórki, fasolkę. Można podawać także suchy pokarm z wysoką zawartością spiruliny  oraz granulowane pokarmy dla ryb dennych.  Ślimaki powinny być karmione codziennie, wolą jeść pokarmy rozdrobnione. Jeśli oferujemy im duże kawałki jedzenia, będą zmuszone do poruszania się po dnie akwarium w poszukiwaniu małych cząstek żywności. Karmienie pokarmem  w proszku zwiększa ich manewrowość. Przy karmieniu taką kamą  ślimak porusza się po dnie i tam zbiera resztki jedzenia. Jeśli  ślimak zaczyna jeść rośliny w akwarium, może to oznaczać, że głoduje z powodu braku pożywienia. Intensywność wzrostu ślimaków zależy od akwarysty: lepsze jedzenie, tym szybciej rosną.
Po wprowadzeniu do akwarium  ślimak  zazwyczaj chowa się w swoim domu – muszli. Powinien mieć trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nieznanego środowiska. Po aklimatyzacji w nowym miejscu, zaczyna wychodzić na zwiedzanie okolicy i zaczyna zjadać swoje ulubione glony i wodorosty.  Młode ślimaki są bardziej aktywne niż ich bardziej dojrzałe osobniki. Ślimaki lubią trzymać się mocno powierzchni, robią to bardzo mocno i niezawodnie, tak że trzeba je odrywać bardzo ostrożnie od szkła lub kamienia, tak aby nie wyciągnąć ślimaka z muszli i jemu nie zaszkodzić.
Brotia pagodula – jest rozdzielnopłciowa, ale nie posiada żadnych zewnętrznych cech płciowych. Po kopulacji samica nosi jaja. Podczas ciąży powstaje malutki ślimaczek. Zatem Brotia rodzi „miniatury”. W domowych warunkach, czasem udaje się rozmnożyć te ślimaki, ale nie częściej niż 1 raz na rok. Te ślimaki są troskliwymi rodzicami, a wśród nich wypracowany jest system wzajemnej pomocy. Dlatego pożądane jest, aby posiadać nie mniej niż 2-4 ślimaki.
Ślimaki te to bardzo spokojne stworzenia i dobrze dogadują się z prawie wszystkich mieszkańcami akwarium, ale nie z przedstawicielami drapieżników Może żyć z innymi ślimakami:  Brotia,  Neritina, Planorbidea, kirysami, neonami innymi rybami  spokojnymi. Nie mogą być trzymane z bocjami dużymi pielęgnicami, kolcobrzuchami czy tez wielopłetwcami.

brotiapogodulaW MOIM AKWARIUM

(Brotia pogodula)

brotia