Clithon

Clithon corona

nertina8Ślimak  żyje w wodach Indonezji, Malezji, Tajlandii i na Filipinach. Te ślimaki można znaleźć w ujściach rzek i małych lagunach w obszarach o piaszczystym i skalistym dnie. Nie są bardzo wymagające i można je polecać nawet nawet początkującym akwarystom. Clithon corona posiada kulistą skorupę z małymi igłami, które są bardzo kruche i mogą pękać jeśli nieuważne złapiemy  ślimaka, ale jeśli tak się stanie, to  nie ma wpływu na zdrowie ślimaka. Skorupa jest koloru żólto-zielonego. na całej powierzchni pokryta cienkimi brązowymi paskami. Różnice płciowe mało widoczne, nieco mniejsze samce ich wielkość wynosi około 1,5 cm, natomiast samice około 1,8 cm. Ze względu na niewielki rozmiar ślimaków możemy ich pielęgnować w o nano-akwarium małej objętości. W zbiorniku 10 litrowym możemy mieć maksymalnie 15 ślimaków. Ślimaki przynoszą nieocenione korzyści w akwarium, nieustannie oczyszczając go z glonów. Ślimaki te są jednymi z najbardziej skutecznych mięczaków w walce z glonami w akwarium. Zapewniają one nawet niszczenia alg, takich jak szantransje, które są mechanicznie bardzo trudne do usunięcia, i przy tym nie uszkadzają roślin.  Parametry wody akwariowej: temperatura 22-28 ° C, twardość dH 6-20 °, pH 6,8-8,5. Ślimaki te zwykle czują się dobrze zarówno w wodzie słodkiej jak i  słonej. Zjadają zielone i brunatne algi, nie tylko z szyby akwarium i dekoracji, ale również z liści roślin, nie szkodząc tym ostatnim. Ślimaki możemy karmić  sparzoną  sałatą, plasterkami cukinii i ogórka, zieloną papryką i wyspecjalizowanymi pokarmami  zawierającymi spirulinę. Rozmnażanie w akwarium nie jest prostym zadaniem, ponieważ w środowisku naturalnym  rozmnażają się one w wodzie słonawej a do tego niezbędne jest stworzenie odpowiednich warunków, które nie zawsze udaje się stworzyć.  Wielu akwarystów eksperymentują przy opcji zmiany zasolenia  i inkubacji jaj w wilgotnym piasku przez 3-4 tygodnie w pewnych określonych temperaturach. Czy pozytywny wpływ takich działań nie wiadomo na pewno, a niektórzy uważają że  znacznie łatwiejsze jest zdobycie   eksportowanych ślimaków, niż zajmować się  tworzeniem unikalnych warunków tarła, tracąc dużo czasu. W opinii niektórych akwarystów, czas pomiędzy rozmnożeniem ślimaków  i pojawieniem się larw trwa około 3 miesięcy., A jednak nie wiadomo czy przetrwają dalej…  Żywotność  w warunkach akwariowych jest około 3 lat.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z moich obserwacji wynika że ślimaki rodzaju „Clithon” bardzo szybko usuwają zielone glony osiadłe na korzeniach, jednak nie zjadają niestety glonów pędzelkowatych, a nawet im ulegają. Glony mogą umiejscowić się na ich muszlach.

 


Clithon diadema

W warunkach naturalnych, rogaty ślimak żyje w spokojnych rozlewiskach i ujściach rzek ze  skalistym lub piaszczystym dnie Znajdujemy go w Chinach, Indonezji, Filipin, Tajlandii i Japonii.

Clithon diadema jego nazwa „rogaty” otrzymał ze względu na jego wygląd. W muszli ślimaka są charakterystyczne narośla, kolce, coś na kształt rogów. Wszystkie ślimaki mają swoją osobowość i nie lubią się nawzajem. Ich ciała  i rogi ułożone w różny sposób, a jeśli nagle z jakiegokolwiek powodu rożek się urywa, nie ma wpływu na stan zdrowia ślimaka. Ogólnie rzecz biorąc, te rogi przyciągają oko i dają pewnego rodzaju obraz ślimaka. Także całkiem ładnie wygląda kolorystyka: czarne pasy na żółtym tle, dzięki któremu jest dość popularny. Trzeba powiedzieć, że skorupa ślimaka jest bardzo silna i przy nieudolnej obsłudze ostre rogi mogą skaleczyć rękę. Rogaty ślimak – najmniejszy z jego rodziny. Jego wielkość w warunkach akwariowych jest zwykle mniejsza niż 1 cm. Rogate ślimaki są ciągle w ruchu i bardzo często opuszczają swoje miejsce w akwarium wychodząc z niego, więc trzeba zadbać o przykrycie akwarium. Jeśli okaże się, że ślimak opuścił akwarium, należy szukać gdzieś w pobliżu. W rzeczywistości, ślimaki  mogą żyć przez długi czas bez wody, po prostu wziąć go delikatnie i umieścić z powrotem w akwarium. Jeżeli jednak zauważymy, że ślimaki ciągle starają się opuścić akwarium, należy poszukać  przyczyny tego. Może nie mają odpowiednich warunków przetrzymywania. Parametry wody muszą spełniać następujące warunki: temperatura 20-28°C, twardość 10-20 ° dH, kwasowość pH 7,0-8,0. Ślimak nie wymaga wysokiej jakości wody. Pożądane jest zastosowanie jako podłoże  piasku, żwiru lub średniej wielkości kamyków. Należy zauważyć, że rogaty ślimak przynosi ogromne korzyści w zbiorniku przez zjadanie glonów rosnących na skałach i ściankach akwarium. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary,  ślimaki te są w stanie przedostać się do najmniejszych miejsc w akwarium, które są często niedostępne dla dużych ślimaki i ryb.  Ponadto, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, ślimaki są lekkie, co pozwala im się wspinać i skubać glony na nawet najbardziej delikatnych liściach roślin. Należy pamiętać, że po wprowadzeniu tych  ślimaków w akwarium, może się zdarzyć, że szybko znikną glony, ślimaki, więc koniecznie trzeba karmić pokarmami z alg lub spiruliną. Gatunek jajorodny, który często składa białe kapsułki z jajeczkami w akwarium (każda kapsułka mieści około 30 jaj). Jajka są składane zwłaszcza wtedy, gdy środowisko, w którym ślimak się znajduje obfituje w pożywienie. Zdarza się, że z tych jajeczek wykluwają się larwy, jednak nie są w stanie przeżyć w słodkiej wodzie. W warunkach naturalnych larwy znoszone są z prądem wody do słonawych ujść rzek, gdzie ich pożywienie stanowi morski plankton. Po przejściu wszystkich przeobrażeń, w pełni ukształtowane ślimaki, wracają w wyższe partie rzeczne. Ślimaki te są rozdzielnopłciowe, jednak odróżnienie samicy od samca jest trudne, a nawet niemożliwe. Do zapłodnienia dochodzi wewnętrznie.  Długość życia rogatego ślimaka w warunkach akwariowych wynosi około 2-5 lat.


Clithon sowerbyana

Niestrudzony pożeracz glonów – ten typ jest uważany za bardzo skuteczne narzędzie w zwalczaniu glonów. Spożywane z wielkim apetytem  zielenice, które można wyczyścić ostrzem lub twardą gąbką (ze znacznym wysiłkiem) a roślin w tym samym czasie nie niszczą.  Ślimaki Tricolor – Clithon sowerbyana w naturze żyją w lagunach i ujściach rzek z  piaszczystym lub skalistym podłożem. Te ślimaki w przeciwieństwie do Neritina pożerają glony również na roślinach. Są idealne w nano akwarium! Nie tylko świetnie wyglądają, ale są doskonałym wyborem do zwalczania glonów. Te ślimaki rozmnażają się w słonej wodzie, wiec nie będzie niekontrolowanego rozmnożenia w akwarium. Dorosłe ślimaki mogą żyć w słodkiej wodzie i słonawej.

Muszla ślimaka ma kształt  kulisty, owalny z wystającymi rogami, które czasami można uszkodzić, ale ślimakowi to nie przeszkadza. Kolorystyka muszli  jest bardzo atrakcyjna i oryginalna – naprzemienne pasy żółto-brązowe, oliwkowe, czerwone, białe punkty, co daje im ekstrawagancji. W przeciwieństwie do innych ślimak Clithon sowerbyana rosną znacznie mniejsze – tylko 10-12 mm. Nawet 20 sztuk w zbiorniku 10 litrowym będzie wyglądać elegancko i mają wystarczająco dużo miejsca. Ślimaki Tricolor  stale żerują, nie tylko na powierzchniach stałych (szkło dekoracje), ale także na roślinach doskonale pożerają zielone algi !  Tak jak Neritina natalensis  nie niszczą pierzastych i delikatnych roślin !!!  Znalezienie dwóch identycznych ślimaków jest bardzo trudne, wszystkie one są różne i bardzo efektownie  wyglądają w  grupie 7-15 sztuk.   Aby utrzymać je w najlepszej formie zalecana jest woda o:  kwasowości (pH)nie mniejsza niż 7,0. Ślimaki  Tricolor może znosić zarówno chłodną i ciepłą wodę, w ciepłej wodzie one poruszają się szybciej. Możemy je dokarmiać sparzonymi warzywami takimi jak dynia i zielony groszek – gotowane przez dziesięć minut, oraz inne pokarmy w tym  spirulina. Ślimaki nie są  podatne na ataki i mogą wspólnie żyć z różnymi rodzajami ryb, krewetek i innych ślimaków. Powinny być trzymane w małych grupach, bo lubią towarzystwo.  Dla narodzin i rozwoju młodego potomka trzeba stworzyć specjalne warunki. Jaja rozwijają się w wodzie słonawej.