Neritina

Neritina natalensis

W warunkach naturalnych ślimak ten zamieszkuje szybko płynące potoki górskie, strumienie okryte lasami deszczowymi, słonawe ujścia rzek, delty rzek na terenie Kenii, Mozambiku, RPA oraz Somalii. Jest to gatunek słodkowodny.

 Ślimaki Neritina natalensis zjadają glony typu zielenice aprzede wszystkim okrzemki.  Ślimak Neritina natalensis Neritina sp. „Zebra” jest jednym z najbardziej, jeśli nie najbardziej, popularna rodzina ślimaków Neritina w akwariachi. Ślimak ten jest najbardziej rozpoznawalny ze względu na jego piękny kolor i wzór. Opisywany gatunek charakteryzuje się żółto brązowym ubarwieniem muszli z czarnymi lub ciemno brązowymi pasami, zazwyczaj dość wąskimi. Pasy te są bardzo regularne i nie układają się spiralnie, tylko wzdłuż skorupy i zbiegają się u jej szczytu. Ciało jest szare z ciemniejszymi pręgami. Neritina  może osiągnąć wielkości od 1,5 do 2,5 cm. Neritina natalensis jest ślimakiem bardzo łatwym do utrzymania i będą czuć się bardzo dobrze w akwarium o dowolnej wielkości. Aby utrzymać je w najlepszej formie zalecamy jest woda o kwasowości (pH)  nie mniejszej niż 7,0. Ślimaki  tolerują zarówno chłodną i ciepłą wodę, w ciepłej wodzie  poruszają się szybciej. Jest to gatunek roślinożerny, którego głównym źródłem pożywienia są glony (przede wszystkim okrzemki). Najczęściej w naszym akwarium czyści kamienie, korzenie, szyby oraz duże liście (choć niechętnie się wspina). Nie zjada żywych i zdrowych roślin. Jeżeli w ogóle po nie sięga, to znaczy, że z pożywieniem jest krucho. Dlatego należy jego dietę wzbogacać o suche, mrożone lub świeże produkty roślinne (świeże warzywa: marchewka, seler naciowy, ogórek itp.).  Jedyną rzeczą, której nie lubią – żyć z bocjami i kolcobrzuchami – ryby te  bardzo lubią ślimaki.

Gatunek jajorodny, który często składa białe jajeczka w akwarium – najczęściej na twardych powierzchniach (zwłaszcza wtedy, gdy środowisko, w którym się znajduje obfituje w pożywienie). Zdarza się, że z tych jajeczek wykluwają się larwy, jednak nie są w stanie przeżyć w słodkiej wodzie. W warunkach naturalnych larwy znoszone są z prądem wody do słonawych ujść rzek, gdzie ich pożywienie stanowi morski plankton. Po przejściu wszystkich przeobrażeń, w pełni ukształtowane ślimaki, wracają w wyższe partie rzeczne. Ślimaki te są rozdzielnopłciowe, jednak odróżnienie samicy od samca jest trudne, a nawet niemożliwe. Do zapłodnienia dochodzi wewnętrznie.


 

Ślimaki te trafiły do mnie niedawno zakupione na aukcji „Allegro”. Zjadają glony co nie ulega wątpliwości bo po wpuszczeniu do akwarium z korzenia na którym były zielone glony w ciągu kilku dni zniknęło wszystko.
 

nertina9

Jak na razie to na korzeniach pojawiło się dużo białych punkcików, które są najprawdopodobniej jajeczkami składanymi przez te ślimaki.

nertina11

Po pewnym czasie w jajeczkach pojawiają się czarne punkciki wyglądające na dziurki. Jednak nie zauważyłem czy cokolwiek wydobywa się z tych jajeczek. Czasami można zaobserwować dodatkowe małe, białe punkciki obok tych jajeczek, ale później znikają.


Neritina sp. Leopard

Jedną z wyjątkowych cech Neretina pantera jest ich apetyt na glony. Kochają czyste akwaria i entuzjastycznie pracują nad tym problemem. Oprócz glonów, ich dieta może być uzupełniony  płatkami i spiruliną. Nie jedzą roślin wodnych. Ślimak Neritina spec. Leopard jest  wspaniałym sąsiadem i dobrze żyje w każdym akwarium ze wszystkimi rybami i innymi  żyjątkami. Parametry wody: zakres temperatury 22-26 ° C, Wyższe pH może ma duże  znaczenie dla rozwoju muszli, niskie pH może spowodować rozpad muszli i śmierć ślimaka.  Neretiny hodowane w słodkiej wodzie do pomyślnego rozmnożenia potrzebują słonej wody. Hodowla Neritina jest możliwa tylko wtedy, gdy stworzymy warunki  zbliżone do naturalnych. Jest to możliwe, ale trudne dla przeciętnego amatora.


Neritina variegata

Pochodzenie: Azja Południowo-Wschodnia, Mauritius, Fidżi, Wyspy Salomona, Samoa

Rozmiar: 10-20 mm

Temperatura wody: 25-27 ° C

Parametry wodne: pH 7-7,6,   dH  1,3-3 °

Średnia długość życia: 15 lat

Rozmnażanie: larwy potrzebują słonawej wody.

Ślimak ma gładką powłokę  półkulistych form, koloru oliwek, żółtym lub pomarańczowym, z wzorem na wierzchu w kolorze czarnym. Dolna część płaszcza pomiędzy otworem i skorupą w kolorze czerwonawym z białym kolorem obszaru nasadki  z czerwono-brązowym j rdzeniem.  Ślimak  usuwa niechciane glony nie tylko ze szkła akwarium, ale z roślin w akwarium, żwiru, korzeni i innych ozdób.  Ślimak ma tendencję do ucieczki, tak że akwarium powinno być przykryte  szklaną osłoną lub obudową. Jeśli  ślimak ucieknie może przebywać poza woda dzień lub dwa. Po powrocie do akwarium ślimak żyje.  Oprócz glonów ślimakowi   podajemy pokarmy płatkowane tak jak innym mieszkańcom akwarium.  W akwarium słodkowodnym jest możliwe niekontrolowane rozmnożenie, ponieważ do rozwoju larw potrzebna jest woda słonawa. Małe białe jaja, składane przez nich na szybach, korzeniach i kamieniach psują widok akwarium, nie pozostawiając żadnej nadziei, aby uzyskać potomstwo od tych egzotycznych ślimaków. Pozbyć się białych plam pomoże zwiększenie liczby ślimaków żyjących w akwarium. Jeśli istnieje więcej niż 15, niezależnie od pojemności  akwarium, zatrzymują jaja, wydają się instynktownie chronić od przeludnienia.

Neritina waigiensis

Pochodzenie: Azja Południowo-Wschodnia, Mauritius, Fidżi, Wyspy Salomona, Samoa, zachodni Pacyfik

Rozmiar: 10-20 mm

Temperatura wody: 25-27 ° C

Parametry wodne: pH 7-7,6, dH 1,3-3 °

Średnia długość życia: 15 lat

Rozmnażanie: słonawa woda dla larw

Ślimaki te mają naprawdę uderzający i piękny wzór. Ta czerwona odmiana jest stosunkowo rzadka. Są prawie w całości czerwone do pomarańczowej, żółtej z czerwonymi paskami. Te atrakcyjne ślimaki zdecydowanie przyciągają wzrok, ale służą również bardzo użytecznym celom, podobnie jak wszystkie ślimaki tego rodzaju oczyszczają glony ze szkła, roślin i dekoracji. Ślimaki te są powszechnie uważane za jedne z najlepszych ślimaków w akwarystyce do zjadania alg. Są całkowicie bezpieczne z rybami, krewetkami lub roślinami i są całkowicie spokojne. Nie jedzą roślin (tylko glony), więc  idealnie nadaje się do zbiorników roślinnych.

Neritina sp. Mosaik

Jedną z wielu zalet Neretina mozaika jest ich apetyt na glony. Kochają czystych akwariów i entuzjastycznie pracują nad tym problemem. Oprócz glonów, ich dieta może być uzupełniona  płatkami i spiruliną. Nie jedzą roślin wodnych. Ślimak Neritina (Neritina spec. Mosaik) wspaniałym sąsiadem i dobrze żyje w każdym akwarium ze wszystkimi rybami i innymi żywymi stworzeniami. Parametry wody: zakres temperatury 22-26 ° C Wyższe pH może mieć większe znaczenie dla rozwoju skorupy. Niskie pH może spowodować rozpad muszli i śmierć ślimaka. Do pomyślnego rozmnożenia potrzebują słonej wody. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy stworzymy warunki zbliżone do środowiska  naturalnego. Jest to możliwe, ale trudne dla przeciętnego amatora.

Neritina violacea

Gatunek  szeroko rozpowszechniony. Obszar wystepowania rozciąga się od Indii do Nowej Kaledonii i południowo-zachodniej Australii na południu Japonii. Spotykany na Sri Lance, Bangladeszu, Birmy, Tajlandii, Kambodży, Wietnamie, Singapurze, Indonezji, Timorze, Nowa Kaledonia, Samoa, Fidżi, Australii, Filipin, Japonii i Indiach. Może występować w  innych krajach w określonych dla niej warunkach. Maksymalny rozmiar: 2,5 cm Temperatura wody: 22 – 32 ° C PH: 6.8-8.5 Rozmnażanie: nie jest możliwe w słodkiej wodzie. Opis: ciało jest brązowe lub czarne. Co jest uderzające czerwony dół.  Odżywianie: Głównie glony,  niezjedzone pokarmy, warzywa (spirulina).  Neritina  może być hodowana przez kilka lat w akwarium w odpowiednich warunkach. Ten ślimak porusza się  stale w poszukiwaniu glonów. Czasami potrafi opuścić wodę.

Neritina pulligera

Cechy szczególne: masywna, muszla w kształcie łzy, często z wielokolorowym wzorem. Ślimaki te są poszukiwane przez akwarystów ze względu na ich uderzające  piękno.  Jako podłoże pożądany jest piasek kwarcowy, może być podłoże specjalistyczne pod rośliny lub dla krewetek. Żywią się nie tylko glonami, wskazane jest podawanie tabletek dla ryb dennych. lub pokarmów dla krewetek. Najlepiej jest, gdy temperatura wody jest w zakresie 22 – 26 ° C  parametrów wody: pH – 5,5 – 7,0  Nie powinno się ich trzymać z innymi konkurencyjnymi co do wyżywienia ślimakami. W rezultacie, neritinki giną, ponieważ nie znajdują  glonów lub innych pokarmów