Viviparus

Viviparus contectusŻyworódka pospolita

 

Ojczyzna żyworódki jest Europa. Mięczak mieszka w stawach, jeziorach, w każdym miejscu ze stojącą wodą i gęstą roślinnością. Viviparus woli pozostawać na roślinach lub zamulonych obszarach stawu.  Muszla  viviparus ma zaokrąglony wierzchołek stożkowy, o długości około 5 cm, a więc ma 6-7 zwojów koloru  brązowego z  zielonymi  paskami. Żyworódka, jak ampularia, posiada pokrywę, którą zamyka  w sytuacjach awaryjnych. Oddychają za pomocą skrzeli. W naturze można znaleźć również inne rodzaje żyworódki. Wszystkie te gatunki różnią się głównie  strukturą i barwą muszli. Viviparus jest ślimakiem rozdzielnopłciowym. Samce od samic różnią się mackami głowy: samice maja je jednolitej grubości, samce mają prawą znacznie rozszerzoną  która jest  zarazem narządem  kopulacyjnym.

Jest to prawdopodobnie najbardziej wytrzymały ślimak. Zmieści się w każdym zbiorniku, nawet w słoiku 3-litrowym, tak długo jak  ma wystarczająco dużo żywności. Nie ma specjalnych wymagań co do wody, ponieważ woda w stawach naturalnych jest dalekie od czystej, to w akwarium w ogólnych warunków utworzonych żyworódka  będzie miała idealnie. Podobnie jak wszystkie ślimaki, w akwarium  jest czyścicielem, zjada niezjedzone pokarmy, detrytus, martwe ryby, roślin akwariowych nie uszkadza. Jak w przypadku wszystkich mieszkańców akwarium,  ślimaki należy obserwować, jeśli widzimy, że ślimak jest w tym samym miejscu przez kilka dni, to należy sprawdzić czy żyje,  jeżeli nie to należy go usunąć, .gdyż może  silnie zanieczyścić akwarium. Ponieważ większość czasu przebywają przy dnie, to jest możliwe, aby karmić je pokarmami dla sumów.  Do rozmnażania potrzebujemy kilku osobników (2-4 szt.) Samice mogą nosić około 30 maluchów własnego rodzaju. Młode rodzą się w przezroczystej powłoce i osłonie ochronnej, która jest niezbędna do adaptacji ślimaka. Narodziny,  przypominają  narodziny ryb żyworodnych. Po krótkim czasie młody ślimak przyjmuje barwy  jak rodzice. W akwarium może żyć razem z innymi gatunkami ślimaków.


slimak

(Viviparus viviparus)  – Żyworódka rzeczna

 

Jej muszle o wysokości od 25 do 40 mm i szerokości od 18 do 28 mm są zielonobrunatne zwykle z trzema, mniej lub bardziej ciemnobrunatnymi paskami (czasami słabo widocznymi). Otwór przykryty wieczkiem, jajowaty i zaostrzony w górnej części. Muszla wykazuje dużą zmienność i można znaleźć okazy wysmukłe, grubościenne, krępe i bez pasków. Ciało ślimaka jest ciemno ubarwione z licznymi złoto pomarańczowymi plamkami. Żyworodki są rozdzielnopłciowe. Samice mają czułki jednakowe, natomiast u samców jeden czułek przekształcił się w narząd kopulacyjny. Jaja żyworodek rozwijają się w macicy i wydostają się w miarę dojrzewania. Masowo odbywa się to w czerwcu. Rodzące się ślimaki w liczbie 20 do 80 mają 4-6 mm. Małe ślimaki aż do października tworzą skupienia w miejscach płytszych (ok 10-15 cm głębokości) i dopiero na zimę rozpraszają się i schodzą na głębsze wody. Rozmnażające się osobniki można spotkać praktycznie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Muszle młodych osobników są pokryte spiralnymi rzędami jednakowej wysokości szczecinek. Ślimaki zamieszkują jeziora oraz duże rzeki wraz z ich starorzeczami, głównie w północnej i środkowej Polsce. Są wszystkożerne, żywią się pokarmem zeskrobywanym z powierzchni roślin naczyniowych, rozkładającymi się szczątkami roślin i zwierząt a także filtrują pokarm w jamie skrzelowej.


W MOIM AKWARIUM

Ślimaki te zamieszkują nasze wody. Muszla tego została znaleziona w Zalewie Zegrzyńskim. Na nim widoczne Racicznice Dreissena slimak1polymorpha

Oddychają za pomocą skrzeli powietrzem rozpuszczonym w wodzie. Są to ślimaki skrzelodyszne. Ich muszla zwinięta spiralnie dochodzi do 4 cm. Oddycha skrzelami, przebywając w słodkich wodach stojących i płynących, zarośniętych roślinami, o mulistym dnie. Żyworódka jest rozdzielnopłciowa, oraz zaznacza się u niej dymorfizm płciowy.