MARSYLIOWATE (Marsileaceae)

Rodzina MARSYLIOWATE  (Marsileaceae)

Rodzina obejmuje niewielkie, obrastające brzegi zbiorników wodnych rośliny z długimi płożącym się pędem i cienkimi korzonkami. Liście mają proste lub koniczynkowate, czterodzielne osadzone na długich sterczących pionowo ku górze ogonkach. Mogą rosnąć pod wodą lub leżeć na powierzchni wody czy też wznosić się nad jej powierzchnią. Owocniki z zarodnikami znajdują się u nasady ogonków liściowych. Rośliny submersyjne nie wytwarzają zarodników. Marsylie nadają się do paludariów, ale udają się też w akwariach. Rozmnażanie poprzez podział płożącej łodygi.

 

Rodzaj MARSYLIA (Marsilea)

Do rodzaju należy około 60 gatunków roślin występujących we wszystkich strefach klimatycznych. Marsylie rosną w miejscach bagnistych, na brzegach zbiorników wodnych oraz strumieni, dlatego przystosowały się do długotrwałego pobytu pod wodą. W akwariach uprawianych jest cztery gatunki i jeden w oczkach wodnych.

Marsilea crenata – Marsylia zmiennolistna
Marsilea exarata – Marsylia drobna
Marsilea hirsuta – Marsylia owłosiona
Marsilea quadrifolia – Marsylia czterolistna
Marsilea browni – Marsylia australijska (Browna)
Marsilea drummondii – Marsylia Drummonda

 

Rodzaj GAŁUSZKA  (Pilularia)

Łacińska nazwa rośliny wywodzi się od słowa „pilula” i dotyczy kształtu zarodni. Rodzaj ten obejmuje tylko 6 gatunków występujących na obszarze obu Ameryk, Europy i Australii. Przedstawiciele tej rodziny są roślinami bardzo rzadko uprawianymi w akwariach i paludariach. Z jednej strony jest to być może wynikiem słabej znajomości tych roślin, zaś z drugiej może wynikać z faktu, że większość z nich najlepiej wegetuje w temperaturze poniżej 20°C i stąd nadają się wyłącznie do akwariów zimno wodnych.

Pilularia globulifera – Gałuszka kulecznica
Pilularia minuta – Gałuszka


Rodzaj (Regnellidium)

W rodzaju jeden gatunek Regnellidium diphyllum. Występuje na błotnistych siedliskach na pograniczu brazylijsko-argentyńskim. W odróżnieniu od marsylii jego liście mają dwa płaty. Pod wodą raczej nie rośnie, a jeśli tak to w wodzie płytkiej, a liście pływają po powierzchni. Gatunek nie uprawiany w akwariach.

Regnellidium diphyllum

 

Do klasyfikacji