TRĘDOWNIKOWATE (Scrophulariaceae)

 

Rodzina TRĘDOWNIKOWATE  (Scrophulariaceae)

W skład rodziny wchodzi około 300 gatunków jedno lub wieloletnich roślin z całego świata. Spotykamy wśród nich popularne w akwariach bakopy i limnofilie. Rosną najczęściej na błotnistych brzegach zbiorników wodnych lub pod woda. Mają grubą i łamliwą ukorzeniającą się łodygę na której ułożone są bezogonkowe lub pierzaste liście. Małe kwiaty dwupłciowe osadzone są w kątach emersyjnych liści. W akwarium rośliny te nie mają większych wymagań, wystarcza im niezbyt mocne oświetlenie, woda średnio twarda o temperaturze do 25 C i zwykłe żwirowate podłoże. Rozmnażanie przez sadzonki z wierzchołkowatych części pędów.

 

Rodzaj LIMNOFILIA  (Limnophila)
Rośliny z tego rodzaju występują w tropikalnej strefie Afryki i Azji, rosną w płytkich bagnistych wodach, przede wszystkim jednak nad brzegami jako rośliny wodno-lądowe. W akwarium rosną dobrze całkowicie zanurzone, jeśli zapewnimy im silne rozproszone oświetlenie. Wymagają wody lekko kwaśnej o temperaturze 20-30 C i podłoża z dodatkiem gliny. Wyróżniają się pięknym, jasnozielonymi, pierzastymi liśćmi. Rozmnażają się przez sadzonki z wierzchołkowej części pędu.
Limnophila aquatica – Limnofilia wodna
Limnophila aromatica – Limnofilia pachnąca
Limnophila aromaticoides – Limnofilia wonna
Limnophila dasyantha – Limnofilia mszystokwiatowa
Limnophila heterophylla – Limnofilia różnolistna
Limnophila indica – Limnofilia indyjska
Limnophila sessiliflora – Limnofilia bezszypułkowa

 

Rodzaj BAKOPA (Bacopa)
Rodzaj ten reprezentowany jest przez około 100 gatunków. W akwariach i paludariach dotychczas jest uprawianych około 8 gatunków. W naturze bakopa jest rośliną bagienną i stąd, tylko niektóre gatunki uprawiane są przez akwarystów. Pozostałe sprawiają wiele kłopotów lub nie nadają się do uprawy podwodnej. Występują na obszarach podzwrotnikowych i równikowych całego świata. Łodyga pionowo rosnąca posiada bezogonkowe osadzone naprzeciwlegle krzyżowo liście, o jasnozielonej barwie, czasami zaczerwienione. Blaszki liściowe o kształtach od owalnego, jajowatego do lancetowatych w zależności od warunków uprawy. Osiągają od 60 do 80 cm wysokości przy długości liści od 1 do 6 cm. Temperatura uprawy około 24°C, woda miękka do średnio twardej pH 6-7,5. Dobry wzrost stymulowany jest przez dobre podłoże i nawożenie. Granulacja żwiru dość duża z dodatkiem kawałków gliny. Oświetlenie od umiarkowanego do intensywnego w zależności od gatunku. Kwiaty białe, niebieskie, różowe lub fioletowe pojawiają się na pędach nad wodą, wyrastając na szypułkach z nasady liści. Rozmnażanie generatywne rzadko stosowane, gdyż rozmnażają się prosto ze ściętych wierzchołków i posadzonych w gruncie. Na starym pędzie pojawiają się również młode odrosty.
Bacopa australis – Bakopa południowa
Bacopa caroliniana – Bakopa karolińska
Bacopa crenata – Bakopa karbowana (ząbkowana)
Bacopa floribunda – Bakopa zaostrzona
Bacopa lanigera – Bakopa omszona (wełnista)
Bacopa madagaskariensis – Bakopa  madagaskarska
Bacopa monnieri – Bakopa drobnolistna (Moniera)
Bacopa myriophylloides – Bakopa okółkowa
Bacopa rotundifolia – Bakopa okrągłolistna
Bacopa reflexa – Bakopa odwrócona

 

Rodzaj (Micronthemum)i(Hemianthus)

Rodzaj ten obejmuje grupę roślin drobnych, nieco łamliwych, bardzo dekoracyjnych, a ostatnio coraz częściej spotykanych w naszych akwariach. W 1803r. Michaux ustanowił rodzaj Micronthemum, natomiast w 1817 roku Nuttl, ustanawiając rodzaj Hemianthus, przejął równocześnie kilka gatunków uprzednio zaliczanych do rodzaju Micronthemum. Kierował się przy tym budową kwiatu, który w przypadku rodzaju Hemianthus (Hemi – pół, anthos – kwiat) ma kilka płatków tworzących dolną wargę – są one normalnie ukształtowane, zaś górna warga przedstawia formę szczątkową i jest prawie niezauważalna. Na przestrzeni lat oba rodzaje wielu botaników łączyło razem, między innymi znany botanik Wettstein. Dopiero od 1974 roku oba rodzaje występują oddzielnie.

Hemianthus micranthemoides – Hemiantus zwyczajny
Hemianthus callitrichoides – Hemiantus niski
Hemianthus glomeratus – Hemiantus 
Micranthemum umbrosum – Mikrantemum okrągłolistne
Micranthemum sp. ‚Monte Carlo’ – Mikrantemum ‚Monte Carlo’


Rodzaj Inne gatunki z tej rodziny

Rodzaj chamefitów czyli roślin, których pączki umożliwiające odtworzenie się rośliny w przyszłym sezonie wegetacyjnym występują w dolnych częściach pędu, endemiczne dla Borneo, rosnące na kamieniach w strumieniach i wodospadach, w pełnym lub częściowym cieniu, w wilgotnych lasach tropikalnych. Nazwa naukowa pochodzi od greckich słów βους (bous – wół), κεφάλι (kefali – głowa) i ανθήρ (anther – główka pręcika) i odnosi się do kształtu tego elementu kwiatów tych roślin.

 Glossostigma elatinoides – Języcznik australijski
Hydrotriche hottoniflora – Hydrotriche madagaskarskie
Lindernia parviflora – Lindernia drobnokwiatowa
Lindernia rotundifolia – Lindernia okrągłolistna
Microcarpaea minima – Microcarpaea

 

Do klasyfikacji