WGŁĘBKOWATE (Ricciaceae)

 

Rodzina WGŁĘBKOWATE  (Ricciaceae)

Rośliny z tej rodziny to wątrobowce, słabo dostosowane do życia na suchych miejscach. Dlatego dobrze rosną w miejscach o dużej wilgotności powietrza. Zawiera dwa rodzaje Riccia i Ricciocarpus, z których tylko kilka występuje w akwarium. Są to formy z malutkimi rozgałęziającymi się łodyżkami. Dobrze rosną w warunkach akwariowych przy dobrym oświetleniu. Najczęściej są drobnymi roślinami przysłaniającymi światło innym cieniolubnym roślinom.

 

Rodzaj (Riccia)

W 1753 r. Szwedzki botanik Lineusz określił i nazwał ten rodzaj na cześć członka Towarzystwa Botanicznego we Florencji senatora Pietro Francisco RICCIEGO. Rodzaj Riccia zawiera około 200 gatunków, bardzo do siebie podobnych, ale według niektórych botaników wyraźnie odróżniają się od siebie tylko 4 gatunki: R.fluitans Linneus, R.duplex Lorbeer, R.hueberneriana Lindenberg i R.rhenana Lorbeer ex K. Muller. Dwa ostatnie gatunki spotyka się czasem w Europie zachodniej, przy czym R.rhenana nie pływa pod powierzchnią wody, ale leży na dnie zbiornika. Poszczególne gatunki są do siebie bardzo podobne, a odróżnić może je tylko specjalista i to tylko na podstawie roślin emersyjnych, wraz z wytworzonymi zarodnikami (przy pomocy mikroskopu)

Riccia fluitans – Wgłębka pływająca
Riccia fluitans ‚Dwarf’ – Wgłębka pływająca karłowata
Riccia rhenana – Wgłębka

 

Rodzaj (Ricciocarpus)

Rodzaj ten obejmuje tylko jeden gatunek, którego plecha podobna jest do rzęsy (Lemna), ale o kształcie trójkątnym lub sercowatym.

Ricciocarpus natans – Wgłębkowiec powierzchniowy

Do klasyfikacji