Sommerfuglepark – Bornholm

0

Sommerfuglepark  – Park motyli na Bornholmie znajduje się w miejscowości Nexo. Jest to portowe miasteczko na południu wyspy,  do której przypływa polski statek „Jantar” z Kołobrzegu.

Motylarnia jest to jedna szklarnia w której przede wszystkim możemy oglądać kolorowe motyle latające po całym obiekcie. W szklarni jest bardzo wysoka wilgotność oraz temperatura  27ºC. Wśród tropikalnej roślinności znajdujemy terraria z różnymi gatunkami patyczaków, straszyków i liścieni.

Achrioptera fallax to niezwykle ubarwiony straszyk z Madagaskaru

Pośród roślinności znajdują się tutaj także baseny wodne w których pływają karpie koi.

W jednym z kącików opisowych na temat wylęgania się motyli ustawione jest akwarium z młodymi  sumami czerwonoogonowymi.

Phractocephalus hemioliopterus

W dalszej części znajdują się dwa akwaria w kamiennej obudowie z  mini wodospadem spływającym do jednego ze zbiorników.

Przy zbiornikach znajdują się opisy oraz zdjęcia ryb.

Akwarium z pielęgnicami pawiookimi oraz  sumem płaskopyskim.

Sum płaskopyski – Pseudoplatystoma fasciatum

Pielęgnice pawiookie – Astronotus ocellatus

W drugim akwarium pływały piranie czerwone oraz poziomniki pręgowane. Niestety ale akwaria nie były zbytnio zadbane. Glony oraz nie wyczyszczona szyba nie pozwalały na obserwację ryb oraz zrobienie dobrego zdjęcia.

Pygocentrus nattereri

Leporinus affinis

Obok zbiorników znajdowała się uprawa  roślin takich jak: Ryż, Imbir, Kardamon

Mrowisko umiejscowione na wysepce

 

Wylęgarnia motyli. W szklarni możemy podziwiać podobno ponad 30 gatunków motyli.

 

Przed szklarnią w oczku wodnym obok ozdobnych karasi pływał dość sporych rozmiarów jesiotr.

Na Bornholm można popłynąć z Kołobrzegu statkiem „Jantar”, który pływa w sezonie wakacyjnym codziennie bez wtorków i czwartków. Cena rejsu to 190 zł jeżeli płyniemy w obie strony w jeden dzień. Na statku można wykupić wycieczkę autokarowa po wyspie za 90 zł. W trakcie wycieczki można zobaczyć w miejscowości Årsdale jedyny wiatrak w którym  mieli się jeszcze ziarno na mąkę.  Zwiedzić ciekawe miasteczko portowe Svaneke z fabryką czekolady, wytwórnią piwa oraz hutą szkła. Jadąc dalej na północ podziwiając piękne widoki nadmorskich krajobrazów docieramy do ruin zamku  z 1200 roku Hammershus. Kolejnym punktem programu wycieczki jest Olsker, gdzie znajduje się jeden z czterech bornholmskich kościołów rotundowych. Dalej jedziemy przez największy kompleks leśny na wyspie oraz dawną stolicę Bornholmu – Aakirkeby,  jedyne miasto z prawami miejskimi, które nie ma portu. Tam też znajduje się  NaturBornholm – nowoczesne centrum nauki w którym znajduje się akwarium o pojemności 90 tyś. litrów z rybami bałtyckimi ( niestety program wycieczki czterogodzinnej  nie przewiduje tej atrakcji). Do Kołobrzegu wracamy około godziny 22.00.

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.