Sympozjum Warszawa

0

 

0

W dniu 7 marca 2015 roku odbyło się I Ogólnopolskie Sympozjum Akwarystyczne. Sympozjum to odbyło się w sali wykładowej Centrum Konferencyjnego Jupiter w Warszawie przy ul. Towarowej 22. Głównym organizatorem sympozjum był Rafał Maciaszek. Sponsorem wspierającym to przedsięwzięcie była firma TROPICAL.

2

W związku z zainteresowaniem większym niż możliwości lokalowe sklepu peHa:68 w którym pierwotnie miała się odbyć konferencja, dzieki pomocy firmie TROPICAL została wynajęta sala konferencyjna mogąca pomieścić więcej osób.

1

Przybyłych gości oraz uczestników konferencji powitał Rafał Maciaszek, przedstawiając zarazem ramowy i czasowy plan konferencji.

3

Pierwszy wykład na temat „Akwarystyka polska do roku 1939 – Rys historyczny” wygłosił dr Maciej Wojtacki. W swoim wystąpieniu omówił pierwsze polskie artykuły związane z akwarystyką, a ukazujące się w czasopiśmie „Wszechświat”. Omówił także krótko historie powstawania akwariów publicznych, oraz wystaw związanych w ówczesnych czasach ściśle z rybami naszych wód. Lwów 1894 – Powszechna Wystawa Krajowa. Warszawa 1900 – Wystawa Rybacka. Wystawy takowe organizowane były przez Towarzystwa Rybackie. Dopiero w późniejszych czasach akwarystyka stała się ruchem zorganizowanym poprzez założenie pierwszego na ziemiach polskich stowarzyszenia akwarystycznego (1909r). Jak sam prelegent zaznaczył jego artykuły na ten temat możemy znaleźć w czasopiśmie Magazyn Akwarium (3/2012, 4/2013)

4

Po prelekcji Rafał Maciaszek wręczył dr Maciejowi Wojtackiemu podziękowanie za udział w konferencji.

5

Drugi temat poprowadził Marcin Wnuk. Omówił on temat „Podstawy akwarystyki naturalnej”

6

Marcin Wnuk w bardzo przystępny sposób omówił zasady przygotowania oraz zakładania zbiornika typu naturalnego. Omówił on przygotowanie oraz rodzaje podłoży które możemy zastosować do założenia zbiornika. Następnie omówił kwestie związane z wyborem oraz zastosowaniem różnorakich źródeł światła. Filtracja takowego akwarium to także problem, który został szczegółowo omówiony. Następnie omówił sposoby aranżacji, wyboru roślin oraz na zakończenie metody nawożenia akwarium oraz obsadzenie go fauną.

7

„Historia rozmnażania roślin in vitro oraz zastosowanie w akwarystyce” – temat ten przedstawił Mariusz Pożoga z Laboratorium 313.

8

Po przedstawieniu rysu historycznego oraz podstawowych zasad uprawy roślin in vitro Mariusz przedstawił jak on sam rozmnaża rośliny. Przedstawił przykład na podstawie rośliny – Rotala Macrandra. W jednym kubeczku pokazana była roślina zasadzona dzień wcześniej w drugim taka roślina po miesiącu gotowa do wysadzenia.

9

Kolejnym prelegentem był Witold Sosnowski ze Studenckiego Koła Naukowego Ichtiologów i Akwarystów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

11

Przedstawił on temat „Oświetlenie akwarium roślinnego. Test porównawczy świetlówek i lamp w technologi LED”

10a

Po każdym z wykładów następowała krótka przerwa na której można się było poczęstować ciasteczkiem czy też napić kawy lub herbaty. Wszystko to było przygotowane przez organizatora wystawy.

10

Firma TROPICAL która była sponsorem spotkania ufundowała wszystkim uczestnikom upominki.

12

Kolejnym prelegentem był dr Maciej Kamaszewski z Pracowni Ichtiologii i Rybactwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

13

Omówił on temat „Wykorzystanie badań histologicznych i enzymologicznych w żywieniu ryb akwariowych.”

14

Michał Marcinkiewicz ze Studenckiego Koła Naukowego Ichtiologów i Akwarystów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie omówił Wybrane techniki odłowu ryb z rodzaju Symphysodon

15
16
Michał Marcinkiewicz swoją prelekcje oparł na własnych doświadczeniach nabytych podczas pobytu w „Amazonii” przedstawiając wiele zdjęć ryb wykonanych w czasie ich odłowów.17Rafał Maciaszek był ostatnim prelegentem sympozjum.18Jego temat „Ocena krewetek ozdobnych na konkursach międzynarodowych” przekształcił się w dyskusję w której najaktywniejsi uczestnicy otrzymali nagrody w postaci żywych krewetek oraz dodatkowo pokarmów dla krewetek.19

Na zakończenie wszyscy prelegenci otrzymali pisemne podziękowania.
20

Szczególne podziękowania odebrał Piotr Ubysz jako przedstawiciel sklepy TwojeZOO, który był fundatorem nagród Ogólnopolskiego Konkursu Artystycznego „Akwarium dla Przedszkolaka”
o
Wspólne zdjęcie podsumowało część oficjalną I Ogólnopolskiego Sympozjum Akwarystycznego.
21
Przy wspólnym stole integracyjnym trwały dalsze rozmowy akwarystyczne.

s1

Na zakończenie akwarystycznego dnia odwiedziliśmy z większością uczestników sympozjum sklep peHa:68

s2
s3
s4
s5
s6
s7
s8
s9
s10
s11
s12
22

W imieniu organizatorów oraz uczestników sympozjum oraz spotkania zapraszamy już dzisiaj na kolejną imprezę, która będzie nosić miano „Warszawskie Dni Akwarystyki” a zorganizowana będzie na SGGW w dniach 22-23.05.2015. Wszystkich chętnych oraz zainteresowanych wystawą prosimy o kontakt z Rafałem Maciaszkiem poprzez https://www.facebook.com/Kumak.Shrimp lub tel. 798 763 792


 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.