Szklarnie Gruson’a w Magdeburgu

0

Szklarnie w Magdeburgu powstały w 1896 roku. Założył je niemiecki przędsiebiorca Hermann Gruson. W dziesięciu szklarniach wystawowych  uprawia się około 4500 egzotycznych gatunków roślin i odmian. Każda z wystaw jest poświęcona rodzinie roślin lub regionowi tropikalnemu lub subtropikalnemu. Ponadto pokazano niektóre zwierzęta, w tym kajmany, piranie, pielęgnice,  żółwie  i przepiórki strusie. Po wejściu do budynki i zakupie biletu (3,5 €) możemy zostawić podręczne bagaże lub cieplejsze okrycia w zamykanych skrytkach. Tutaj tez znajduje się akwarium z rybami z jeziora Tanganika.

Pierwsza szklarnia to typowa palmiarnia z 1896 roku, która została zniszczona podczas II wojny światowej. Odbudowana w 1986 r.  jest najwyższa szklarnią w kompleksie dzięki czemu  można tutaj uprawiać duże palmy, a także inne drzewa i  krzewy. W 2010 palmiarnie odnowiono rozbudowując o ścieżkę wśród wierzchołków palm.

W drugiej szklarni  pokazana jest szeroka gama paproci tropikalnych,

Ta mała szklarnia mieści różne epifityczne i półepifityczne gatunki roślin. Prowadzi się tutaj także lekcje dla dzieci i młodzieży szkolnej.


Tropikalne rośliny Afryki i Azji są głównym tematem „Dużego Domu Tropikalnego”. Wśród nich jest wiele gatunków figowców, drzew bananowych, pieprzu, drzew mango,  i krzewów kawowych.

W basenie przez który możemy przechodzić przez mostek,  żyją dwa kajmany oraz wiele pielęgnic.

Kajman karłowaty – Paleosuchus palpebrosus

 

 

Budynek  akwarium łączy się z „dużym tropikalnym domem”. W pięciu mniejszych basenach i dużym panoramicznym akwarium żyją ryby z rzek i jezior różnych kontynentów. Wśród nich są  piranie z Ameryki Południowej i pielęgnice z Afryki  oraz ryby morskie.

Kuropatwy koroniaste – Rollulus rouloul

Pipa parva

Pseudomugil furcatus

Pterophyllum altum

Neolamprologus brichardi

Botia sidthimunki

Pelvicachromis pulcher

Symphysodon aequifasciata

Sturisoma aureum

Labidochromis hongi „Red Top”

Labidochromis caeruleus kakusa „Yellow”

Pseudotropheus sp.

Cyrtocara morii

Protomelas taenilatus

Pygocentrus nattereri

Siganus magnificus

Zebrasoma fluvescens

Amphiprion ocellaris

Ctenochaetus tominianus

Centropyge loricula

Sahyadria denisonii

Geophagus steindachneri

Tetraodon nigroviridis

„Mały Dom Tropikalny” jest domem dla roślin z wilgotnych tropików Ameryki, rozciągających się od południowej Florydy i południowego Meksyku przez Antyle i Amerykę Środkową po Amerykę Południową.

„Dom Viktorii” to basen do hodowli jednej z największych roślin wodnych. Latem rośnie tu gigantyczna lilia wodna (Victoria cruziana) z gigantycznymi pływającymi liśćmi. Konstrukcja podtrzymująca jest z 1910 r. i zachowana jest do dziś.

Młoda Victoria cruziana

Rośliny wodne wokół basenu.

W orchidarium znajduje się wiele gatunków i odmian storczyków

 

Rośliny mięsożerne i małe epifityczne orchidee tropikalne z górskich lasów deszczowych rosną w dwóch gablotach.

Ogród zimowy jest domem  wielu roślin doniczkowych, które latem wystawiane są na dziedzińcu, w tym palmami, drzewami cytrusowymi, kameliami i sagowcami. Większość roślin pozostaje w ogrodzie zimowym przez cały rok.

Dom Bromeli jest najmniejszą szklarnią.

Szklarnia  z kaktusami,  gdzie znajduje się kaktus zwany popularnie fotelem teściowej noszący nazwę od założyciela szklarni  Echinocactus grusonii

Wewnętrzny dziedziniec, otwarty jest tylko w miesiącach letnich. Można tutaj  odpocząć po trudach zwiedzania tropikalnych szklarni.


Magdeburg to jedno z najstarszych niemieckich miast liczące sobie ponad 1200 lat. Zachowało sie tutaj wiele zabytków, które są wymieszane z nowoczesną architektura miasta.

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.