Tropicarium – Budapeszt

0

 

00

 

TROPICARIUM – OCEANARIUM

BUDAPESZT

 

 


1

 

TROPICARIUM – OCEANARIUM w Budapeszcie stanowi część dużego kompleksu handlowego Campona w południowej części Budy. Obiekt powstał dzięki węgierskiemu biznesmenowi Charles Farkasdi mieszkającemu przez długi czas w Szwecji. Pierwszy taki obiekt został wybudowany przez jego rodzinę w Kolmården – Szwecja w 1990 roku.

2

W Budapeszcie Tropicarium zostało wybudowane na powierzchni prawie 3000 metrów kwadratowych, w ciągu ośmiu miesięcy i oddane do użytku w maju 2000 roku, jako pierwszy taki obiekt w Europie Środkowo-Wschodniej. Składa się na nie kilka dużych hal, które podzielono tematycznie, by jak najlepiej zaprezentować odwiedzającym florę i faunę prawdziwych tropików. Budapeszteńskie tropicarium prezentuje również krajowe gatunki ryb w basenach do złudzenia przypominających ich naturalne warunki życia, panujące w wodach śródlądowych. Niewiele osób, nawet zapalonych wędkarzy, ma możliwość obserwować ryby słodkowodne w ich naturalnym środowisku, stąd jest to naprawdę duża atrakcja. Największe akwarium jest o pojemności około 1400 m3 wody. Oprócz ogromnego zbiornika, istnieje 50 innych mniejszych od 5 – 40000 litrów.

3

Zaraz po przekroczeniu bramki wejściowej po kilku krokach czujemy się jak w muzeum gdzie zgromadzono eksponaty fauny i flory oceanicznej, jednak już za chwilę wkraczamy w kolorowy świat żywych zwierząt.

4

W pierwszym pomieszczeniu znajduje się kilkanaście zbiorników w których przedstawiono ryby węgierskiej fauny – w tym wiele gatunków chronionych.

5

Opisy ryb z ich zdjęciami umieszczono na podświetlanych tablicach. Opisy wykonano w języku węgierskim oraz angielskim. Obok zbiorników umieszczono aparaty z informacjami głosowymi o gatunkach ryb przygotowane w trzech językach: węgierskim, angielskim oraz słowackim.

a1

Pierwszy zbiornik uświadamia zwiedzającym wpływ człowieka na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. To czego nie widzimy na zewnątrz znajduje się pod wodą w naszych rzekach i jeziorach.

a1a

Ryby tylko z pozoru czują się dobrze balansując wśród wyrzuconych plastikowych butelek, puszek po napojach, resztek materiałów budowlanych czy też części ubrania lub urządzeń domowego użytku. Częstokroć zostają okaleczone lub uwięzione wśród gąszczu śmieci.

a1b

Karaś pospolity – Carassius carassius

a1c

Neogobius fluviatilis – ryba z rodziny babkowatych.

a2

Zbiornik z Okoniami w którym zanurzone gałęzie wierzby wokół młodego grążela żółtego tworzą dla ryb naturalne kryjówki.

a2a

Okoń europejski – Perca fluviatilis

a3

Cierniki w naturalnym środowisku częstokroć gromadzą się wśród kęp mchów oraz zanurzonych gałęzi.

a3a

Ciernik – Gasterosteus aculeatus przy zanurzonych liściach rośliny lądowej.

a4

Porastające dno moczarki to jeden z zimnowodnych widoków.

a4a

Sumik karłowaty – Ictalurus nebulosus

a4b

Niszczuka plamista w tym akwarium znalazła się chyba przypadkowo

 

a5

7

W dwóch basenach dużą atrakcją, jest możliwość oglądania podwodnego życia w basenie umieszczonym na świeżym powietrzu. Ryby obserwowane są przez szyby umieszczone w ścianie budynku. Niski poziom wody ukazuje także roślinność nadwodną. Ciekawie można obserwować te ryby szczególnie zimową porą gdy na zewnątrz wodę pokrywa tafla lodu.

a6

Zbiornik z rybami rzek europejskich.

a6a

Jesiotr

a6b

Karp

a6c

Brzana

a6d

a7

Drugi zbiornik zewnętrzny obrazuje krainę pstrąga

a7aa7ba7c

6

Kolejne zbiorniki z rybami zimnowodnymi w kształcie walców przykrytych siatkami zabezpieczającymi przed wyskoczeniem ryb a zarazem tworzących ciekawą aranżację.

a8a8a Okoń żółty – Perca flavescensa9
Zbiornik z jesiotrami

a9a

Sterlet – Acipenser ruthenus

a11

a11a

Bass słoneczny – Lepomis gibbosus

a10

Zbiornik z certami i płotkami

a10a

8

Bardzo duże wrażenie robi sala poświęcona tropikalnym wężom, żółwiom i ssakom. W ogromnych terrariach w świetle lamp wygrzewają się różnokolorowe gady, po gałęziach wspinają się małpki, a nad płynącymi strumykami spoczywają żółwie.

9

Są też kolorowe ptaki, których część swobodnie przelatuje nad głowami zwiedzających wśród egzotycznej roślinności.

11

Następna sala przenosi nas do prawdziwego lasu deszczowego. Co kilkanaście minut w pomieszczeniu ściemnia się, po czym słychać odgłosy grzmotów i rozpoczyna się prawdziwy równikowego deszcz. Zwiedzający stojąc na drewnianych pomostach mogą obserwować spoczywające krokodyle w szumie ogromnych kropli spadających na zielone liście porastającej salę roślinności, a po deszczu pojawia się często prawdziwa tropikalna mgła.

10

Po tropikalnej nocy nadchodzi dzień, rozjaśnia się a z góry ostrym potokiem zaczyna spływać woda. Ilość ciepła i wilgoci w powietrzu nie pozostawia złudzeń co do faktu, że znajdujemy się w prawdziwej amazońskiej dżungli.

12

Od czasu do czasu wielkie 2,5 metrowe aligatory otwierają paszczę pełną wielkich i ostrych zębów po czym znowu zamierają w bezruchu.

13

Dział słodkowodnych ryb tropikalnych przedstawia gatunki ryb żyjące w pięknych i krystalicznie czystych jeziorach Azji i Afryki wśród zielonych roślin wodnych, oraz w środowisku podobnym do oryginału. Zbiorniki w tym pomieszczeniu mają półkoliste szyby oraz są bardzo głębokie co potęguje przestrzeń oraz naturalność.

a12

Typowy azjatycki biotop z porastającymi kryptokorynami oraz wieloma gatunkami bocji.

a12a

Bocja wspaniała

a12b

Grubowarg dwubarwny

a12c

Bocja siatkowana

a13a

Niesamowita ilość kolorowych pyszczaków z jeziora Malawi sprawia że ciężko wyłapać jakie gatunki tam pływają. Cynotilapia afra, Labidochromis caeruleus, Cynotilapia axelrodi, Labidochromis sp., Maylandia aurora, Maylandia zebra, Maylandia lombardoi, Melanochromis auratus, Cyrtocara moorii

a13ba14Nastepny zbiornik to ryby z afrykańskiego jeziora Tanganika.a14a

Auchenoglanis occidentalis

a14b
Tropheus sp. bembaa14c
Neolamprologus brichardi

a15

Zbiornik z innymi rybami wód afrykańskich, wśród których są: Hemichromis lifalili – Czerwieniak, Phenacogrammus interruptus – Świecik kongolański, Pelvicachromis pulcher – Barwniak czerwonobrzuchy, Gnathonemus petersii – Trąbonos, Polypterus ornatipinnis, Synodontis decorus, Synodontis nigriventris, Alestes longipinnis

14

Przechodzimy do następnej części gdzie usytuowane są trzy zbiorniki z rybami ameryki południowej.

a16

Nie mogło zabraknąć krwiożerczych pirani czerwonych, które zawsze gromadzą dużą ilość zwiedzających.

a17

Przepięknie urządzony duży zbiornik z rybami amazońskimi. Na dnie przepływały majestatyczne płaszczki a na korzeniach i kamieniach spoczywały pokaźnych rozmiarów zbrojniki. W toni pływały różne gatunki ziemiojadów, kruszczyki wielkołuskie oraz skalary.

a17a

Panaque nigrolineatus – Zbrojnik czarnopasy

a17ba17c
Płaszczka rozetkowa – Potamotrygon schroederia17d
Płaszczka plamista – Potamotrygon motoro

a17e

Ziemiojad – Geophagus sp.

a17f

Pterophyllum scalare

a18

Zbiornik z dyskowcami gdzie pływały także Neony, Czerwonogłówki i Hokejówki

a18a

21

Ostatni zbiornik ze słodką wodą znajduje się już w części gdzie zaczynają się akwaria morskie.

a27

Zbiornik z rybami Ameryki Południowej.

a27a

Boulengerella lucia

a27b

Prapłaziec – Lepidosiren paradoxa

a19

W następnej części zbiornik z rybami, które nie są ani słodkowodne ani morskie. Zamieszkują wody słonawowodne, gdzie wody morskie mieszają się z wodami rzecznymi tgzw. estuarium.

a19a

W wodach tych występują Srebrzyce – (Monodactylus argenteus) oraz Kolcobrzuchy dwuplame – Tetraodon biocellatus

a19b

Strzelczyki to ryby przebywające pod powierzchnia wody, które potrafią za pomocą wystrzelwanej z pyska wody strącić siedzące nad powierzchnią wody owady.

a19c

Argusy i srebrzyce przemykające wśród korzeni mangrowca to najczęściej spotykany widok w wodach słonawych.

a19d

Żółtaczek cejloński – Etroplus suratensis to rzadko spotykany przedstawiciel ryb słonawowodnych.

a20

Najciekawszą a zarazem największą część wystawy stanowią akwaria słonowodne, ukazują one niezwykle piękne ryby rafy koralowej i głębin oceanicznych. Naso lituratus , Zebrasoma veliferum, Chaetodon semilarvatus, Pomacanthus maculosus

a20a

Bardzo ciekawa ryba z rodziny rozdymkowatych. Wystraszona lub zaatakowana potrafi zwiększyć rozmiary ciała poprzez napompowanie wodą lub powietrzem.

a20b

Ryba ta posiada bardzo ciekawie ubarwione, zielone oczy.

a20c

Zebrasoma desjardini

a22

Nie wszystkie zbiorniki były z pięknymi koralowcami rafowymi. W wielu zbiornikach to ryby bajecznie kolorowe były głównymi i obiektami obserwacji, tak jak ten Pokolec białobrody – Acanthurus leucosternon

15

W morzach i oceanach żyje wiele zwierząt, nie tylko ryby są ciekawymi obiektami obserwacji. Różnego rodzaju bezkręgowce, krewetki, kraby czy rozgwiazdy można oglądać w ciągu mniejszych zbiorników morskich.

a23

Niektóre rozgwiazdy są bardzo kolorowe, inne bywają szare i trzeba je wyszukać na skałach lub zakopane są w piasku.

a23aa24

a25

W zbiorniku tym ukrywała się krewetka modliszkowa Squilla mantis

a26

Zbiornik z łodzikami, których muszli używa się do wyrobu ozdób a mięso jest jadalne.

a26a

Morski mięczak – Nautilus pompilius

a21

Duże akwarium morskie z ciekawymi rybami z rodziny rogatkowatych zwanych czasami rekiny rogate. Na dnie bardzo ładnie ubarwione płaszczki oraz ryba z rodziny lucjanowatych.

a21a

Heterodontus zebra

a21b

Dasyatis chrysonota

a21c

Symphorichthys spilurus

16

Największy zbiornik ma pojemność 1400000 litrów. To potężne akwarium można oglądać z dwóch stron, oraz poprzez szklany tunel umieszczony pod basenem. Zbiornik ma cztery metry głębokości, a ryby w nim podziwiać możemy z sali poprzez szyby 2,5 metrowej wysokości i 14 m długości. Basen zamieszkały jest przez rekiny i płaszczki – można tam spędzić godziny patrząc na przepływające nad naszymi głowami wielkie morskie drapieżniki i tysiące innych drobnych ryb.

17

Mimo ze wszystkie koralowce są sztuczne to ryby pływające pośród nich stwarzają atmosferę piękna i naturalności. Zajmując dogodną lokalizację przed ogromną szybą wygodnie siadamy i godzinami możemy podziwiać majestatyczne przemieszczanie się ryb słuchając przyjemnej i delikatnej muzyki.

18

Naucrates ductor

19

Akwarium zamieszkują Żarłacze tygrysie (Galeocerdo cuvier) i Carcharhinus plumbeus – Żarłacze brunatne. Wielkie ogończe (Dasyatis americana) oraz Rochy (Rhinobatos armatus)

19a

19b

Platax orbicularis

20

Przejście przez 13-to metrowej długości tunel prze środek wielkiego zbiornika, gdy nad nami przepływają potężne rekiny, płaszczki ocierając się niemal o nasze dłonie, jest nie lada przeżyciem dla każdego. Dlatego tam właśnie gromadzi się najwięcej zwiedzających. Ogromne drapieżniki pływają wokół, dając prawdziwe i namacalne wyobrażenie swojej wielkości, siły i zwinności. Dzięki przeszkleniom doskonale widać ich szczęki, często uchylone i prezentujące ostre zęby.

22

Po przejściu podwodnym tunelem możemy podziwiać to samo akwarium z innej strony gdzie również przygotowano ławeczki dla zwiedzających i obserwujących majestatyczne ryby.

23

W zbiorniku pływają miedzy innymi: Pomacanthus maculosus, Lutjanus sebae, Odonus niger, Cephalopholis miniata, Abudefduf sexfasciatus

24

Stegostoma varium – Rekin lamparci

a28

Na jednej ze ścian największego zbiornika ustawiony jest mniejszy poprzez którego tylną szybę możemy obserwować co dzieje się w dużym zbiorniku.

a28a

Pomacanthus xanthometopon

a28b

Plectorhinchus orientalis

a29

Kolejne akwaria z bajecznie kolorowymi rybami oraz florą ciepłych wód oceanu i rafą koralową. Heniochus acuminatus, Caesio cuning, Siganus vulpinus, Labroides bicolor,

a30

Jeden ze zbiorników zamieszkują mierzące nawet 1,5 m długości niebezpieczne mureny, które większość czasu spędzają dobrze ukryte w zakamarkach skał. Dla obserwujących widoczna jest tylko głowa. Gymnothorax javanicus – Murena olbrzymia (na górze)

a30a

Gymnothorax funebris – Murena zielona

a31

Cudownie ubarwione ukwiały i polipy, różnego typu rozgwiazdy, tropikalne ryby (Amphiprion clarki, Amphiprion melanopus) w tęczowych odcieniach i kraby – wszystkie je można obserwować dosłownie całymi godzinami.

a31a

Stichodactyla sp.

a32

Chaetodipterus faber, Anisotremus virginicus

a32a

Holacanthus tricolor, Pomacanthus paru, Anisotremus virginicus

25

Po niezwykle kolorowych rybach czas na mniej kolorowe ale za to ciekawe okazy fauny i flory morskiej.

a33

Iglicznia – Doryrhamphus dactyliophorus, Siganus vulpinus

a34

Skrzypłocz (Limulus), nazywany też mieczogon.

a35

Jeżowiec a obok koralowiec miękki z rodzaju Xenia

35

W zbiornikach czekają różnego rodzaju atrakcje, jak chociażby wypukły wziernik imitujący okienko okrętu podwodnego, gdzie można obserwować ryby tuż za szkłem. Nawet dzieci nie znudzą się zbyt szybko, gdyż świat za szklaną szybą jest wiecznie żywy i wciąż się zmienia, połyskując coraz to nowymi barwami.

a36a

Najpopularniejsza ryba morska zwana potocznie „Nemo” – Amphiprion ocellaris – Błazenek okoniowy pośród czerwonych ukwiałów – Entacmaea quadricolor

a36

27

Z drugiej strony cztery bliźniaczo podobne zbiorniki ale z innymi okazami ryb.

a39

Apogon leptacanthus – ryby których na tle skał prawie wcale nie widać.

a40

Canthigaster solandri, Lactoria cornuta

a41

Lactoria cornuta

a38

Zbiornik bardzo długi a wąski specjalnie przystosowany do zwierząt wężowatego kształtu.

a38a

Myrichthys maculosus

a37

Jeden z większych zbiorników rafowych, gdzie pośród kolorowych koralowców można wypatrzeć kraby oraz krewetki: Lysmata amboinensis i Lysmata debelius Ryby to tylko uzupełnienie w tym kolorowym świecie: Ctenochaetus strigosus, Chromis viridis, Dascyllus aruanus

a37a

Pterapogon kauderni na tle różnych koralowców.

26

Kolejne cztery zbiorniki.

a42

Zbiornik z koralowcami twardymi.

a42a

Pterapogon kauderni

a43

Ryby w tych zbiornikach zlewały się kolorystycznie z skałami.

a43a

Acreichthys tomentosus,

a44

W pierwszym momencie wydaje się że akwarium jest bez ryb, ale okazuje się że ryby te trwając w bezruchu upodabniają się do skał.

a44a

Synanceia verrucosa

a44ba45

a45a

Aeoliscus strigatus, Pervagor melanocephalus

a46

Okrągły zbiornik ustawiony jest w mrocznym kącie, aby ułatwić obserwację pływających w nim meduz.

a46a

Aurelia aurita

28

Na końcu trasy zwiedzania przewidziano jeszcze jedną atrakcję specjalnie dla dzieci – jest nią odkryty basen z płaszczkami.

32

Przy dnie basenu umieszczono specjalne przeszklenia wyłącznie z myślą o dzieciach, aby przez wchodzące w głąb basenu szyby obejrzeć mogły płaszczki pływające po piaszczystym dnie zbiornika.

33

30

Basen jest odkryty aby chętni mogli włożyć do wody ręce i dotknąć wypływające od czasu do czasu na powierzchnię płaszczki. Wśród płaszczek i ryb tam pływajacych są: Himantura fai, Dasyatis kuhlii, Pomacanthus annularis, Pomacanthus semicirculatus, Thalassoma lunare

31

34

Przy wyjściu znajduje się sklep z wieloma pamiątkami oraz akcesoriami związanymi z tematyką Tropikarium.

1.  Wejście
2.  Kasa
3.  Zaplecze
4.  Ryby zimnowodne
5.  Odkryty basen ryb krajowych
6.  Małpki i legwany
7.  Węże
8.  Las deszczowy aligatorów
9.  Tropikalne akwaria słodkowodne
11. Akwarium słonawowodne
12. Rekinarium z tunelem
13. Rafa koralowa
14. Akwaria morskie
15. Odkryty basen z płaszczkami
16. Sklep z pamiątkami
17. Sala widowiskowa, kawiarenka.

planAdres:
Oceanarium – Tropicarium
1077 Budapeszt,
Nagytétényi ut. 37-45Godziny otwarcia:
10.00-20.00 w dni powszednie, do 21.00 w weekendyCeny biletów:
Dorośli: 2300 HUF – około 35zł
Dzieci i emeryci: 1600 HUF – około 24 zł


Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.