V Ogólnopolski Zlot Hodowców Krewetek

0

 

V Ogólnopolski Zlot Hodowców Krewetek – 18.06.2011   Warszawa

Po raz piąty wielbiciele krewetek zjechali z całej Polski, aby nie tylko wysłuchać tego co przygotowali organizatorzy i prelegenci, ale także aby wspólnie podzielić się własnymi doświadczeniami oraz zapoznać się z nowościami świata krewetkowego. Paweł Szewczak – ATOLL ZOO – główny organizator zlotu witając wszystkich oraz podając program tegorocznego spotkania wspomniał o niespodziankach w trakcie trwania imprezy. Jak powiedział tak było.

4

Tegoroczny zlot zgromadził ponad 60 osób, którzy na wstępie otrzymali prezenty od organizatora (talon rabatowy do sklepu Atoll ZOO ), oraz głównych sponsorów AQUAEL (koszulki okolicznościowe, torby, długopisy, saszetki)i TETRA (notatniki, próbki pokarmów)

52

 

Pierwszym prelegentem był przedstawiciel firmy TETRA – Tomasz Bielski. Przedstawił on produkty firmy które są przydatne oraz zalecane do hodowli krewetek słodkowodnych a także morskich.

3

Omówione zostały: uzdatniacz wody dla krewetek Crusta Aqua Safe, Safe Start, pokarmy dla krewetek i krabów Crusta Menu i Crab Meal oraz nowa linia pokarmów Tetra Natura. W trakcie prelekcji aktywni uczestnicy dyskusji nagradzani byli drobnymi upominkami od firmy TETRA.

5

Grzegorz Soszka przedstawił prezentacje zatytułowaną „Perły – łzy oceanu”9

Bardzo ciekawie przedstawiony został cykl, historia i sposoby uzyskiwania pereł.


8

PERŁY W PIGUŁCE:
– perły powstają z dwóch składników: z węglanu wapnia oraz z substancji organicznej – konchioliny
– tylko małże wiedza jak je połączyć, aby powstała perła
– ludzie potrafią zmusić małże do produkcji pereł, ale nie umieją ich naśladować
– aragonit (jedna z postaci węglanu wapnia) stanowi około 95% masy pereł
– konchiolina zbudowana jest z białek i wielocukrów
– perły rozsypują się po około 100 latach
– wokoło obcego ciała odkłada się substancja perłowa (wytwarzają ją komórki nabłonka płaszcza). Taki intruz wytwarza dołek, który w końcu zarasta substancja perłową. Taka ochronna otoczka z masy perłowej grubieje i powstaje perła.

7

Przedstawiono także wiele innych organizmów żyjących w oceanach rozpoczynając od bardzo wielkich rekinów poprzez kolorowe ryby, a kończąc na bardzo ozdobnych koralowcach porastających rafy koralowe.

6

Jak co roku dla uczestników zlotu przygotowano bardzo smaczne posiłki przygotowane przez firmę AQUAEL
11

Paweł Zarzyński zaprezentował produkty dedykowane krewetkom
12

W trakcie prezentacji przedstawił zestawy akwariowe „Shrimp Set”, moduły oświetleniowe „Ecolight”, pokarmy „Acti Crustabs”, „Thermostab 1500”, lampę „MULTI UV”, zestawy akwariowe „REEFMAX 60” oraz „NANO REEF”, pompy cyrkulacyjne „REEF CIRCULATOR” 2600 i 10000, filtr „MINIKANI”
13

Na zakończenie został przedstawiony najnowszy produkt firmy AQAEL, który wejdzie do sprzedaży w ciągu kilku miesięcy, mianowicie filtr „MULTIKANI”. Filtr ten dzięki swojej budowie modułowej może być przeznaczony do małych zbiorników, a także i do większych.
15


Największą niespodzianką dla wszystkich krewetkomaniaków było połączenie z Chrisem Lukhaupem który obecnie znajduje się na Sulawesi. Wraz z nim na wyprawie są bracia Frank i Carsten Logemann, Thomas von Rintelen oraz Stefan Hummel w poszukiwaniu nowych odmian krewetek.
17

Dzięki obustronnym staraniom udało się przesłać kilka fotek krewetek złowionych przez uczestników wyprawy. Zdjecia te były po raz pierwszy publikowane, tak że uczestnicy zlotu mieli informacje z pierwszej ręki. Przedstawiono najprawdopodobniej nowy gatunek krewetki oraz kraba. przesłano także kilka fotek nad jaki podwodnych naturalnego środowiska w jakim żyją krewetki w Sulawesi.

272824

26

25

20212223

1819

14


Rafał Maciaszek przedstawił teorię dziedziczenia kolorystyki pigmentów u krewetek.

ma1ma2ma3ma4ma6ma5ma7ma8ma9ma10

16

 

W czasie swojego wykładu pokazał wiele gatunków oraz form kolorystycznych swoich krewetek oraz zaprzyjaźnionych hodowców. Jednak jedna z nich to nowa forma wyselekcjonowana właśnie przez Rafała Maciaszka. Krewetka posiada żółte ubarwienie, ale co ciekawe ma także żółte oczy.

29

 

Miedzy poszczególnymi prelekcjami Paweł Szewczak zadawał uczestnikom przygotowane przez siebie rebusy. Szczęśliwcom którym udało się odgadnąć rebus wręczano nagrody przygotowane przez sponsorów zlotu; firmy AQUAEL i TETRA

30

 

Korzenie „dark iron wood” do akwarium były ufundowane przez firmę ADA Polska. Prezent w postaci podłoża ufundował (Żaku)

31

 

Dzięki bardzo przyjemnemu uatrakcyjnieniu zlotu wielu akwarystów wyjechało do domu z bardzo praktycznymi upominkami.

32


W swojej prelekcji zatytułowanej „Drobne ryby do krewetkariów” Paweł Zarzyński przedstawił wiele znanych, mało znanych i nie znanych ryb słodkowodnych oraz morskich.

3938404134353637

42


Ostatnia prelekcja Dominika Perkowskiego – „Hodowla krewetek z Sulawesi” 43

Dominik opowiedział jak opiekować się krewetkami z Sulawesi na podstawie swoich doświadczeń. Właśnie takie doświadczenia są najbardziej cenne dla przyszłych hodowców krewetek z Sulawesi. Trzeba tez przyznać że jego prelekcja była przygotowana starannie i rzeczowo.

4445

Krewetki Sulawesi nie są spopularyzowane wśród Polskich hodowców gdyż wiele z nich to krewetki z odłowu, które nie są łatwymi w utrzymaniu, a co dopiero w rozmnożeniu wyhodowaniu kolejnych pokoleń. Ważnym elementem w urządzeniu zbiornika jest sprawna i wydajna filtracja. Jako podłoże może być piasek, z dodatków skała wulkaniczna (lawa), rośliny to gałęzatka.

46
Młoda jednodniowa Caridina dennerli47
Krewetka Blue Leg Poso

50


Według obserwacji Dominika nie wszystkie krewetki Caridina dennerli posiadają identyczny sposób ułożenia białych plam na pancerzu. Często występują tgzw. anomalia co nie przeszkadza w dalszej hodowli krewetek.

48
Caridina sp. „Orange Delight”49
Porównanie ubarwienia
Caridina dennerli oraz Lysmata debelius

51


Każdy uczestnik zlotu otrzymał pamiątkowy plakat.

plakat

 

KLUB MANDALA

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.