VII Zoobotanica

0

 

wroc
0
Po pierwszym spojrzeniu na hale, nasuwa się porównanie że w Warszawie to całe targi zajmowały prawie tyle samo miejsca co tutaj sama wystawa akwarystyczna.

1
7

Największe uznanie należy się członkom Górnośląskiego Stowarzyszenia Akwarystów, którzy jako związek formalny wpisany do rejestru stowarzyszeń miasta Zabrze, wystawili swoje stoisko z kilkoma zbiornikami konkurując z dużymi firmami czy też sklepami. Urządzili akwaria ze swoich prywatnych materiałów, roślin i rybek. Wystrój ich stoiska mówił za siebie skąd są i jakie tradycje podtrzymują.

6
8
Tak zwane „czarne wody Amazonii” a w nich Zwinniki jarzeńce (Hemigrammus erythrozonus) i Zbrojniki niebieskie (Ancistrus sp.)

9
Akwarium w którym pływały popularne Danio pręgowane (Danio rerio), ale za to jak ładnie zaaranżowane.

12
W konkursie na najładniejszy zbiornik targów ZOOBOTANICA 2008, akwarium morskie GSA zdobyło trzecie miejsce. Właściciel tego akwarium posiada bardzo dużą wiedzę na temat akwarystyki morskiej od strony praktycznej i co ważne chętnie się nią dzieli z innymi.

13

1415

10
Zbiornik z Neonami Innesa (Paracheirodon innesi) oraz Bystrzykami Amandy (Hyphessobrycon amandae), czasami zwane Bystrzyk karlik.11
Czwarte miejsce zdobyło akwarium słodkowodne z aranżacją Dawida Stasia z GSA. Gratulacje dla wszystkich członków GSA. Dzięki takim ludziom akwarystyka się rozwija i będzie się nadal rozwijać. Tak trzymać !!!
2
Klub Malawi zaprezentował swoje zbiorniki w murzyńskiej chatce przypominającej widok wprost z nad Jeziora Malawi. 3
Pseudotropheus acei
4

Cynotilapia afra Coube, Pseudotropheus zebra 5
Pseudotropheus perspicax, Metriaclima sp. msobo
17
Małe akwarium o typowych wymiarach z jednym dużym korzeniem wypełniającym dużą jego przestrzeń. Jednak pływające tam krewetki oraz pielęgniczki czuły się bardzo dobrze.
18

Caridina gracilirostris „Red Nose”
19

Apistogramma borelli – Pielegniczka żółta
16
Trzy mini akwaria firmy AQUA ART w których pływały krewetki karłowate, były urządzone w jednym stylu na bazie Microsorium pteropus ‚Narrow’ lub ‚Philippine’ 20
Caridina sp. „Crystal Red”
21
Neocaridina heteropoda var. yellow
22

Caridina sp. „White pearl”

107
TROPICAL bardzo skromnie tym razem. Jak zwykle nic nie można było kupić.

23

24
37
Na stoisku firmy DIVERSA urządzono akwarium zimno wodne z karasiami oraz roślinami naszych rodzimych wód czyli Moczarka, Wywłócznik czy też Rdestnica

25
Duże zainteresowanie budziły akwaria urządzone przez Pana Mariana Wojtaszka. Zasłużenie całe stoisko otrzymało „nagrodę publiczności”

31
„Na garbie mojego konika 1978 – 2008” Takie hasło przyświecało Panu Marianowi, który mimo zmieniających się stylów i trendów w akwarystyce utrzymuje swój sposób urządzania zbiorników, który jak widać podoba się zawsze.

27
Swoisty sposób urządzenia zbiornika z roślinami o odmiennych kształtach liści i kontrastującej kolorystyce.

26
Zbiorniki z którego sprzedawano rośliny, jednak na pierwszy rzut oka to artystyczny nieład może się także podobać. Ważne że na targach można zakupić pewne asortymenty, a nie tylko zobaczyć.

3036

 

Akwarium o nietypowych kształtach zbliżonych do sześcianu, gdzie boczne ścianki były matowe. Ramka z przodu też matowa dodawała głębi oraz klimatu. W akwarium pływały rybki żyworodne Ameca splendens – Ameka wspaniała i Poecilia latipinna – Molinezja szerokopłetwa

33

35
Duże akwarium ozdobne z wieloma roślinami i korzeniami o różnych kształtach przypominające zwierzęta a nawet postacie ludzkie. 28

W akwarium narożnym pływały popularne brzanki. Jednak wystający korzeń ponad wodę z rosnąca na nim paprocią był elementem zwracającym uwagę oglądających.

29

Regał z mini zbiornikami ukazywał różnorodność roślin na korzeniach, będących w sprzedaży na tym stoisku.

32

Zbiornik roślinny z różnobarwnymi Mieczykami

34

Akwarium z Molinezjami. Należy w tym miejscu dodać że można było zakupić film „ŚWIAT ROŚLIN” o urządzaniu akwarium roślinnego i uprawie roślin. Trzeba nadmienić że film ten powstał kilka lat temu i jak dotąd jest jedyną taką produkcją w Polsce.

82

Kilka zbiorników firmy AQUA EL urządzonych przez Pana Mariana Wojtaszka.

8483
„Czarne wody” oraz Neony Innesa.
W akwarium sześciokątnym Gupiki – Pawie oczka86
Ten pyszczak kolorystycznie nawet pasował do roślinnego akwarium, ale nie długo te roślinki byłyby takie ładne. 85

Melanochromis cyaneorhabdos „Maingano”
87

Na stoisku firmy AQUAKRIS Marian Wojtaszek można było oglądać gotowe aranżacje, ale także zobaczyć pokaz urządzania akwarium roślinnego. Pan Marian jest człowiekiem bardzo przystępnym i otwartym. Dzieli się wiedzą zdobytą przez siebie z każdym zainteresowanym tematyką akwarystyczną.

39

Basen imitujący polska rzekę to dzieło firmy GURAMI 1. Można było zobaczyć z góry jak wyglądają niektóre rośliny rosnące w wolno płynących rzekach. Miedzy innymi były: Moczarka kanadyjska, Wywłócznik, Rdestnica, Jaskier wodny

38
Były też akwaria zimnowodne bardzo ładnie ozdobione naturalnymi mchami i obłożone dekoracyjnymi korzeniami.

40
41

Słonecznica (Leucaspius delineatus) to mała, stadna rybka, niezwykle odporna na klimatyczne oddziaływania.

42
43

Szczupak pospolity – (Esox lucius), drapieżna ryba z rodziny szczupakowatych.
44

Sandacz – (Sander lucioperca)
45

Rak szlachetny – (Astacus astacus)
4647

Węgorz europejski – (Anguilla anguilla)
48

Szczeżuja wielka – (Anodonta cygnea)
49
Ten zbiornik nie miał mieszkańców, jednak jego piękno polegało na umieszczonych tam roślinach zimnowodnych takich jak: Fontinalis antipyretica – Mech zdrojek, Ceratophyllum demersum – Rogatek sztywny, Myriophyllum spicatum – Wywłócznik kłosowy, Cladophora aegagropila – Gałęzatka kulista

50
Stoisko firmy „PODWODNE OGRODY” 51
Aranżacja białej drogi pośród konarów leśnych, wśród nich (Paracheirodon axelrodi) – Neon czerwony, dopełnieniem jest kwitnący Nurzaniec, najprawdopodobniej Vallisneria gigantea 53

Caridina sp. „Crystal Red” wśród skał porośniętych Gałęzatką, a pojedyncze łodyżki Pogostemon helferi – Wodnej gwiazdy, wyglądają jak egzotyczne palmy.

52

W drugim mini akwarium korzenie i rośliny przytłoczyły troszkę ryby (Poecilia reticulata) – Pawie oczka, ale efekt też był dobry.

54
Dwa kamienie i rośliny to „Iwagumi”, rybki to (Paracheirodon axelrodi) – Neon czerwony 62
Na stoisku sklepu malawi było niebiesko za sprawą lamp oświetlających ich akwaria z pyszczakami.
63
Akwaria te bardziej przypominały morszczyznę niż z biotop jeziora Malawi. 64
Rośliny w tych akwariach miały kolor brudno-zielony do brązowego co nie dodawało im uroku. 60
Firma MORSKI ŚWIAT z Piły 61
Zwycięski zbiornik w konkursie na najładniejsze akwarium ZOOBOTANICA 2008 65
58
roslinyakwariowe.pl sama nazwa tłumaczy z jakim rodzajem akwarystyki mamy do czynienie. 55
Wydawałoby się że kilka kamieni, kilka roślin maleńkie rybki (Hyphessobrycon amandae), jednak całość aranżacji przyciąga wzrok i zachwyca swoja prostotą i pięknem. Te kamienie to nie są normalne kamienie, te roślinki nie w każdym akwarium będą rosły, podłoże to nie jest normalny żwirek. Produkty z Japoni firmy ADA są podstawą utworzenia tego akwarium, dopełnia go technika w postaci oświetlenia HQI oraz systemu dozowania dwutlenku węgla. Sam zbiornik wykonany ze szkła „Opti White” 56
57
Jeszcze dwa nano-akwaria na produktach firmy ADA, wykonane przez sklep roslinyakwariowe.pl
59
Firma TRZMIEL ulegając modzie na mini akwaria zaprezentowała ich kilkanaście

66
Budda w trawie, a wokół niego pływajace Hokejówki amazońskie – Thayeria boehlkei. Ten i następne zbiorniki to produkty firmy TETRA, których nie brakowało w sprzedaży na stoisku firmy TRZMIEL.

70
Gupiki oraz ślimaki rodzaju Neritina natalensis, Neritina zebra 71
Ślimaki (Tylomelania patriarchalis) oraz Neony Innesa

67
Trochę dziwne połączenie Neonów Innesa z Brzankami Denisona

68
Skały i rośliny. Kardynałki i Brzanki.

69
Gupiki ładnie się prezentują na soczystej zieleni. Uwagę zwraca ta jedna Blyxa japonica wciśnięta w mchy i mikrozoria.

72
Mała morszczyzna jako trzecie i ostatnie akwarium słonowodne na targach.

73
Dopełnieniem były dwa zestawy z mini akwariami w których pływały Bystrzyki Amandy – (Hyphessobrycon amandae). Widocznie rybka ta staje się bardzo popularna wśród miłośników zbiorników mini. Były także Modrooki słoneczne – Pseudomugil furcatus 74
75
Te duże zbiorniki z różnorakimi szafkami zostały wystawione przez firmę ARGUS

77
Akwarium troszeczke mroczne jednak wynoszące swój własny klimat,a w nim Kardynałki chińskie – Tanichthys albonubes i Skalary – Pterophyllum scalare formy hodowlane.

78
Dyskowce – Symphysodon aequifasciata axelrodi – forma barwna hodowlana

76
Akwarium które uklasowało się na drugim miejscu w konkursie na najpiękniejszy zbiornik Targów. Mnóstwo korzeni, kamieni i roślin. Wszystko ciekawie zaaranżowane. Całość dopełniało pokaźne stadko Neonków.

79
Akwarium skaliste z malawijskimi pyszczakami.

80
Dyskowce – Symphysodon aequifasciata axelrodi. Ryby te zdobyły nie jedno medalowe miejsce na konkursach krajowych i zagranicznych.

81
Oczko wodne z efektowną kaskadą wykonane także przez firmę ARGUS z Wołowa.

93
Firma AQUA SZUT zaprezentowała swoje produkty oraz zbiornik z przelewającą się wodą poprzez logo firmy.

94
Był też zbiornik roślinny z czerwonymi rybkami; Danio pręgowany – Brachydanio rerio, jeżeli tą rybkę można jeszcze tak nazwać.

96
Rybki to jeden z gatunków Rozbory.

95
Akwarium z pyszczakami i wapiennymi skałami to również stały punkt stoiska firmy AQUA SZUT

88
Hurtownia BADIS z Warszawy wystawiła swoje stoisko jednak we Wrocławiu. 89
Nietypowy zbiornik firmy EHEIM z malawijskimi pyszczakami.

9091
Nie zabrakło również mini akwarium z krewetkami Caridina gracilirostris „Red Nose”

92
To akwarium prezentowało się bardzo ładnie. Duże Pielęgnice pawiookie wśród roślin, taki obrazek możemy zobaczyć tylko na wystawie. Rośliny przetrwałyby kilka dni z tymi rybami. Był też pokaźny Mastacembelus armatus, jednak nie zawsze pokazywał się publiczności.
97
NASZE AKWARIUM to miesięcznik ukazujący się już kilka lat na naszym rynku.

98
Drugi z miesięczników to MAGAZYN AKWARIUM

100
TANGANIKA MAGAZYN ukazuje się co pół roku jako czasopismo specjalistyczne dla miłośników ryb z Jeziora Tanganika.

99
Firma TROPHEUS TANGANIKA oprócz czasopisma zaprezentowała nową linię pokarmów dla ryb akwariowych Naturefood®, której jest dystrybutorem na polski rynek.

101
Prelekcje przygotowane przez kolegów akwarystów urozmaicały czas spędzony na wystawie. A było co posłuchać; „Płaszczki Słodkowodne z Ameryki Południowej – Potamotrygon spp. ” – bardzo ciekawy wykład jednego z członków Górnoślaskiego Stowarzyszenia Akwarystów.

102
„Podwodne Ogrody – sposób aranżacji i dobór gatunków roślin” to temat wykładu Piotra Baszuckiego.

103
104
„Metody hodowli i selekcji krewetek Crystal Red” omówił Michał Paczkowski

105
Oczko wodne przygotowane jako architektura ogrodowa.

106
Z japońska prostotą i doskonałością ustawiono te piękne drzewka „Bonsai”


Nasze Akwarium Nr 103 październik 2008
Magazyn Akwarium Nr 7-8/2008 (74)
Magazyn Akwarium Nr 10/2008 (76)

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.