Warsztaty akwarystyczne w sklepie peHa: 68

0

phWarsztaty Nano akwarium

Naturalne Wyzwanie 29.03.2014

1

W dniu 29.03.2014 w sklepie peHa:68 zorganizowane zostało spotkanie akwarystyczne w postaci warsztatów praktycznych na temat: „Nano akwarium Naturalne – Wyzwanie”. Trzecie już z kolei spotkanie w tym roku jak zwykle poprowadził Marcin Wnuk. Pokaz zakładania akwarium odbył się na przygotowanym wcześniej zbiorniku ze szkła Opti White pojemności około 30 litrów. Oświetlenie tego akwarium stanowi lampa LED firmy Tetra o mocy 8 W. Tylna szyba stanowiąca tło została zmatowiona za pomocą foli samoprzylepnej.

2

3Według prowadzącego warsztaty Marcina Wnuka tworzenie takiego akwarium daje najlepsze rezultaty na sprawdzonych i dobrej jakości komponentach. Unikamy w przyszłości kłopotów w postaci rozwijających się glonów, braku wzrostu roślin słabego oświetlenia co prowadzi do zniechęcenia w prowadzeniu takiego zbiornika i w rezultacie do jego likwidacji. Do założenia nano akwarium użyto produktów firmy ELOS. Pierwszym komponentem jest nawóz Elos Terra Zero. Opakowanie 100g wystarcza na założenie zbiornika 100 litrowego. Jest to nawóz o długoterminowym działaniu, który w sposób stabilny uwalnia swoje minerały działając ciągle przez okres około 12 miesięcy. Do zbiornika została użyta 1/3 pojemności opakowania. Pozostałą część można przechowywać dłużej bez obawy że się popsuje.

3

4Aby zapewnić odpowiedni start zbiornika i podłoża trzeba go wzbogacić w bakterie. Elos posiada w swojej ofercie kapsułki Aqua Uno, które przeznaczone są do utrzymania stabilnego procesu biologicznego rozkładu wewnątrz akwarium. Można je stosować na kilka sposobów. Można je wrzucić całe do podłoża, można je po założeniu zbiornika wcisnąć w podłoże, można je także użyć do filtra a można rozsypać proszek uwalniając go z kapsułek. Jedna kapsułka przewidziana jest na 20 litrów więc do zakładanego zbiornika użyto dwie kapsułki rozsypując zawartość na dno. Mikroorganizmy zawarte w Elos Aqua Uno powodują rozwój i utrzymanie równowagi biologicznej w akwarium. Całe kapsułki możemy także stosować podczas opieki nad zbiornikiem po podmianach wody.

4

5Elos Bottom Mineral to trzeci produkt użyty do podłoża. Jest to porowaty materiał, który powoduje że użyte bakterie łatwo osiedlają się na jego powierzchni. Posiadając większa granulacje zapobiega zbijaniu się podłoża w dolnej warstwie, zapobiegając powstawaniu stref beztlenowych, co jest dość ważne w zbiornikach wysokich, gdzie jest dużo większy nacisk wody na podłoże. Czas działania tego granulatu to około 12 miesięcy, później należy stosować do podłoża nawozy w postaci tabletek lub kapsułek. Tak użyty substart należy przykryć odpowiednią warstwą podłoża aby nie wychodził na zewnątrz.

5

Dbając o przyszłą estetykę zbiornika odsuwamy wsypane komponenty od szyb używając na przykład starej karty kredytowej.

6

6Jako główne podłoże użyto produktu Elos Terra Black. Jest to produkt, który jest w sposób naturalny pozyskiwany ze środowiska. Podłoże więc ma naturalny kształt i wygląd w odróżnieniu od podłoży, które są wypalane i mechanicznie przetwarzane. Podłoże to nie uwalnia amoniaku na starcie zbiornika i nie powoduje zmętnienia wody. Najpierw wsypujemy podłoże przy szybach gdzie zostały odsunięte podkłady aby się nie mieszały z podłożem. Warstwa podłoża powinna wynosić około 4 cm z przodu z odpowiednim pochyleniem do tyłu, gdzie warstwa powinna być dużo grubsza.

6a

Na tak przygotowane podłoże układamy kamienie.

7

Zakładanie zbiornika możemy znacznie przyspieszyć gdy wcześniej zaplanujemy układ kamieni oraz korzeni. Wcześniej zaplanowany układ zrobiony na sucho możemy sfotografować. Posługując się zdjęciem mamy ułatwioną prace przy wykonaniu aranżacji.

8

Korzenie najlepiej jest wcześniej przygotować przez ich namoczenie aby nie wypływały. Do takiej kompozycji możemy użyć jednego lub kilku korzeni tworzących całość aranżacji.

9

Po ustawieniu kamieni oraz korzeni dosypujemy warstwę podłoża w tylnej części. Ułożenie kamieni bardzo stabilizuje dosypywanie wyższej warstwy podłoża z tyłu zbiornika. Odpowiednia ilość użytego podłoża ma nie tylko wpływ na właściwy rozwój roślin ale także stabilizuje parametry wody i działa jako filtr biologiczny. Podłoża tego typu działają przez okres roku do półtora roku. Po tym czasie należy zacząć stosować dodatkowe nawożenie.

10

Po wsypaniu ostatniej warstwy podłoża należy pędzelkiem oczyścić korzenie oraz kamienie z granulek. Należy o tym pamiętać gdyż po zalaniu ciężko będzie nam to zrobić. Przednią linię podłoża przy szybie należy także wyrównać aby poprawić końcowy efekt wizualny.

11
Tak przygotowane podłoże należy obficie zwilżyć wodą. Mokre podłoże bardzo ułatwia sadzenie roślin. Najlepiej do tego użyć spryskiwacza ciśnieniowego aby nie naruszyć utworzonej kompozycji. Mamy zbiornik przygotowany do obsadzenia roślinami.

12

Sadzenie roślin rozpoczynamy od pierwszego plany. Przygotowując rośliny in-vitro do posadzenia należy je wyjąc z kubeczków i zamoczyć w ciepłej wodzie aby rozpuścić żel w którym są umieszczone. Następnie dzielimy na mniejsze sadzonki.

13

Hemianthus micranthemoides

Hemianthus micranthemoides

 

r1

Eleocharis parvula

 

r2

Elatine hydropiper

Do obsadzenia pierwszego planu użyto trzech roślin in-vitro z hodowli „Laboratorium313”. Jako główna roślina to Hemiantus zwyczajny, który zmieszano z Sitowiem drobnym. Roślina ta przytrzymuje niejednokrotnie Hemiantusa przy podłożu a mieszanka taka daje dobry efekt wizualny. Do zbiornika dołożono także roślinę mało popularną a bardzo podobną w pokroju do Glostostigmy, jednak o wiele drobniejszą. Jest to Nadwodnik – Elatine hydropiper . Rośliny sadzimy dość głęboko aby nam nie wypływały po zalaniu wodą. Należy gęsto obsadzić zbiornik aby na starcie szybko rośliny się rozrosły co ma wpływ na stabilizacje założonego akwarium.

14

r5

Micranthemum umbrosum ‚Monte Carlo’

r6

Micranthemum umbrosum

r4

Cryptocoryne parva

r7

Staurogyne repens

r11

Eleocharis acicularis

Do obsadzenia środkowego planu oraz tylnej części zbiornika zostały użyte rośliny w koszyczkach z holenderskiej firmy „Son Grow”. Micranthemum Monte Carlo jest odmianą, która płoży swoje gałązki po podłożu. Obsadzona zostanie przy kamieniach aby się na nich rozkładała. Kryptokoryny sadzimy w środkowym planie z lewej strony aby ciężar przenieść na prawą stronę tworząc kompozycje tgzw. trójkątną. Tylna część będzie obsadzona Micranthemum umbrosum oraz Staurogyne. Całość lewej strony zamykamy obsadzając trzeci plan Eleocharisem. Stosowanie roślin z koszyczków naraża akwarium na przeniesienie do niego ślimaków. Do likwidacji ślimaków do zbiorników roślinnych stosujemy albo ślimaki Helena lub Bocje karłowate. Jedynie rośliny z hodowli in vitro gwarantują że nie będziemy mieć ślimaków w akwarium. Rośliny z koszyków należy oczyścić dokładnie z waty w której są dostarczane do sklepu. Czynność te najlepiej wykonać bezpośrednio w wodzie.

13a

r9

Microsorium ‚Windelov’

r8

Anubias barteri var. nana

r10

Fissidens sp.

Specjalnie do nano akwarium możemy zastosować rośliny mini, które wcześniej zostały przygotowane poprzez przymocowanie do kawałków korzeni czy też kamieni nitką. Tak przygotowane rośliny rozkładamy w miejscach gdzie będą widoczne i dobrze będą się komponować z całością.

15

W kilku miejscach na korzeniu została przymocowana Mini Pelia. Kawałki tej rośliny zostały przyklejone na „Kropelke”. Sposób ten jest bardzo bezpieczny gdyż klej ten nie ma wpływu na właściwości wody. Metoda ta pozwala uniknąć stosowania widocznych nitek, żyłek czy też drutów. Trzeba część korzenia osuszyć z wody ręcznikiem papierowym, następnie smarujemy go klejem i przyklejamy kawałek rośliny. Roślina powinna być także wcześniej osuszona z nadmiaru wody. Czynność te najlepiej wykonać pensetą oraz w rękawiczkach aby nie pobrudzić rąk klejem który źle się czyści z dłoni.

r12

Riccardia chamedryfolia

 

1

Gotowy zbiornik obsadzony roślinami. Do filtracji tego akwarium został użyty filtr firmy Dennerle, który jest przystosowany do użycia go w rogu zbiornika. Filtr posiada obrotową głowicę oraz w zestawie jest także deszczownia, która ma zamontowany wewnątrz specjalny czyścik.

16

Wodę do zbiornika nalewamy bardzo powoli aby delikatne rośliny oraz całość kompozycji nie zostały naruszone. Do zalania została zastosowana woda destylowana z uzupełnieniem około 1/3 wody kranowej.

17

Pływające zanieczyszczenia i brudy na powierzchni wody ściągamy ręcznikiem papierowym.

18

Do zalanego zbiornika montujemy zestaw z butla wysokociśnieniową do dozowania dwutlenku węgla. Dokręcamy reduktor do którego podłączamy kawałek wężyka grubościennego aby wytrzymał ciśnienie w przypadku stosowania elektrozaworu. Następnie jako łącznik stosujemy zawór zwrotny. Za zaworem możemy już zastosować miękki wężyk silikonowy, który ułatwia nam bezpieczne założenie go na szklany dyfuzor. Gdy nie stosujemy licznika bąbelków przed założeniem dyfuzora wkładamy końcówkę wężyka do wody i ustawiamy na reduktorze ilość bąbelków na sekundę.

2

7Woda w zbiorniku natychmiast po zalaniu jest krystalicznie czysta i nie ma oznak zmętnienia. Elos w swojej ofercie ma dwa nawozy. Jeżeli mamy słabsze światło i nie stosujemy dwutlenku węgla stosujemy nawóz ELOS Planta 1. Kiedy mamy dobre światło i dwutlenek węgla stosujemy nawóz ELOS Planta 2 w dawkach tygodniowych po podmianach wody w dawce 10 ml na każde 20 litrów podmienionej wody.

19

Na zakończenie Marcin Wnuk przedstawił najnowsze produkty firmy TROPICAL są to pokarmy przeznaczone dla gatunków ryb i krewetek zamieszkujących nano akwaria. Te produkty uczestnicy warsztatów znaleźli w swoich prezentach które otrzymali po zakończeniu imprezy.

o

Na zakończenie wspólne zdjęcie uczestników, których na pewno byłoby więcej gdyby nie ograniczenia w możliwościach lokalowych w Sklepie peHa:68
Świadczy to o dużym zainteresowaniu tematyką akwariów roślinnych oraz aranżacji w stylu „nature”.

Zapraszam do obejrzenia kilka fotek zbiorników, które znajdują się w sklepie.

20

Akwarium prowadzone na produktach firmy ELOS.

21

Zbiornik który był urządzony na warsztatach zorganizowanych w dniu 25.01.2014, czyli dwa miesiące temu. 26

Dla porównania ten sam zbiornik dwa miesiące wcześniej po założeniu.

22

Wyrastające mchy na korzeniach wystających ponad wodę.

23

Ciekawie wyglądający glon na korzeniach.

32

Widoczne zacienione miejsce przez wyższy korzeń gdzie nie pojawił się glon.

33

Cryptocoryne „Sei merah”

24

W sklepie nie tylko są rośliny ale można znaleźć w zbiornikach także ciekawe i ładne ryby.

25
26

Większy zbiornik jest urządzony na typowym zestawie firmy JUWEL.

27
28
30
29
31

Zbiornik z ciekawą aranżacją korzeni z cedru.

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.