Warsztaty w Akwarium Gdyńskim

0

 

gdynia

W sobotni, deszczowy poranek przed budynkiem Akwarium Gdyńskiego już przed godziną dziesiątą zaczęli zbierać się miłośnicy akwarium.

0

1
Warsztaty rozpoczął Pan Wiesław Zabawa, przedstawiając po krótce co nas czeka i jakie firmy przybyły na imprezę organizowaną przez Gdyńskie Akwarium.

2

Pierwszy punkt programu – „Zakładanie akwarium naturalnego”. Do realizacji tego zagadnienia zostali zaproszeni specjaliści zajmujący się tą tematyką oraz znający praktyczne niuanse i tajniki „japońskiej akwarystyki”. NATURE AQUARIUM ACADEMY to firma mająca siedzibę w Konstantynowie Łódzkim. Marcin Pęczek rozpoczął od wsypania do akwarium żyznego i bogatego w minerały podkładu pod główne podłoże.

4
5
Na to dodał pięć różnych aktywatorów i związków wspomagających wzrost roślin oraz hamujących rozwój glonów i niewłaściwych bakterii w podłożu.
3
Z dużym zainteresowaniem zebrani obserwowali te pierwsze kroki przy zakładaniu akwarium naturalnego. Było wiele pytań, które na miejscu w sposób rzeczowy zostały wyjaśnione.

6
Dalszy krok to przykrycie podkładu właściwym podłożem jakim jest „AMAZONIA” w formie granulatu.

7
Teraz do dzieła przystąpił Paweł Iglewski, który jest po prostu mistrzem w układaniu kamieni w taki sposób aby w parę minut stworzyć w akwarium pewien obraz.

8
Wspólnie już przystąpili do obsadzania zbiornika roślinami a konkretnie Eleocharis czyli Sitowiem, które wcześniej zostało przygotowane i podzielone na drobne kępki.

910Panowie jeszcze kończyli urządzanie swojego zbiornika gdy już obok inni próbowali swoich sił w układaniu suchych kompozycji korzenno kamiennych. Ale tak miało być albowiem są to warsztaty akwarystyczne.

11
Ostatnie notatki jak urządzić klasyczne „Iwagumi”

14

13

12

Przenosimy się do sali kinowej gdzie jako pierwszy z prelegentów wystąpił Grzegorz Nowiński. Przedstawił i omówił bardzo wiele odmian krewetek oraz raczków.
15
Wiele z nich można było zobaczyć na własne oczy w specjalnie dla nich urządzonych kosteczkach.

 

171819202122

16
„Krótka opowieść o wyprawie do Japonii” – Paweł Iglewski opowiedział i zobrazował na slajdach piękne akwaria, które widział w Galerii Pana Amano u niego w domu oraz te które były wyróżnione i nagrodzone w konkursie The International Aquatic Plants Layout Contest 2009

16a

64
Warsztaty nadal trwają. Każdy mógł położyć kamień na swój własny sposób. I w tak przyjemnej i wesołej atmosferze spędziliśmy pierwszy dzień.

63
Niedziela nie zaskoczyła nas pogodowo. Nadal ponuro i deszczowo, ale krótki spacer nad morzem to samo zdrowie.

23
Rozpoczynamy drugi dzień warsztatowy od wykładów. 24
„Hodowla meduz w Akwarium Gdyńskim” – z tym tematem zapoznała nas Magdalena Majewska

25272829

Zostały zaprezentowane różne gatunki meduz oraz doświadczenia jakie posiadają pracownicy Akwarium Gdyńskiego w ich hodowli oraz rozmnażaniu. Przedstawiono budowę zbiorników hodowlanych oraz ekspozycyjnych. Te ostatnie wraz z mieszkańcami można zobaczyć piętro wyżej w salach ekspozycyjnych.
30
Drugi temat poruszył Bartosz Wieczorek a dotyczył choroby ryb wywoływanej prze bakterie z rodzaju Hexamita i Spironucleus. Przedstawił najczęstsze przyczyny zachorowań u ryb oraz sposoby jej rozpoznawania, zapobiegania i leczenia.

31
Sposoby uzdatniania wody to temat którym zajął się przedstawiciel firmy TETRA – Michał Małkiewicz.

32
Podczas gdy na sali kinowej trwał ciąg wykładów to w pomieszczeniu galerii, gdzie były rozstawione zbiorniki trwały nadal prace nad urządzaniem suchych kompozycji akwariowych.

33
34
No i mamy pierwszych zwycięzców odbierających nagrodę z rąk przedstawiciela firmy AQUAEL

35

Firma AQUAEL ufundowała dla wyróżniających się „warsztatowców” zestaw akwarystyczny do hodowli krewetek. Zuzia i Robert popróbowali swoich sił i proszę mają krewetkarium. Nagrody takie wywołują uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci ale jaką frajdę będą mieć rodzice urządzając nowe akwarium dla swoich pociech.


36
Martyna przy swojej kompozycji.

37
Za kompozycję Martyna otrzymała od TETRY zestaw akwarium.38
Juliusz też zadowolony gdyż otrzymał nagrodę – samochód za dzielne uczestnictwo w dwudniowych warsztatach.

39
„IWAGUMI” to jest to.

40
Pracownicy Akwarium Gdyńskiego chcieliby mieć takie akwarium w swojej ekspozycji. A może w domu.

41
REEF MAX – to gotowy zestaw do zakładania akwarium morskiego.

42
Przedstawiciel firmy AQUAEL omówił budowę zestawu jego sposób wykorzystania oraz zasady użytkowania przy hodowli zwierząt morskich.

43
Dalszy ciąg wykładu poprowadził Wiesław Zawada omawiając sposoby oraz materiały potrzebne do zakładania akwarium morskiego.

44
Przedstawił i omówił podstawowe typu odpieniaczy.

45
Dobre pompy cyrkulacyjne to niezbędny sprzęt w naszych „domowych rafach”

46

47
Stoisko firmy TROPICAL

48
Firma HAGEN i prezentowany sprzęt.

49
Kto z nas nie słyszał o EHEIMIE. Jeden z najlepszych producentów filtrów akwarystycznych.

49a

Warsztaty w Gdyńskim Akwarium zostały umownie podzielone na dzień akwarystyki słodkowodnej i akwarystyki słonej. Umownie aczkolwiek wiele zagadnień wiąże się ze sobą. Zbiorniki obecnie produkowane mogą być wykorzystane do założenia akwarium słodkiego jak i morskiego. Wiele pomp, grzałek i filtrów ma zastosowanie w obu rodzajach akwarystyki. Wreszcie opieka nad tymi zbiornikami sprowadza się w wielu punktach do jednego. Choroby nie wybierają czy to ryba morska czy słodkowodna. Pomimo tak wielu różnic to wspólny język zawsze znajdą ludzie zwani ogólnie akwarystami. Spotkania właśnie w tym miejscu powinny przynosić wiele korzyści dla akwarystów słodko jak i słonowodnych, gdyż jedni od drugich mogą się wiele nauczyć.
Należą się słowa uznania dla organizatorów takowej imprezy w tej a nie innej części kraju i w tym jakże znanym nie tylko akwarystom miejscu. Mając na uwadze że za organizacją imprezy stała, krótka w czasie i mała reklama to przedsięwzięcie należy zaliczyć do udanych. W tym miejscu miła wiadomość albowiem kierownictwo Akwarium Gdyńskiego nie zamierza poprzestać na obecnym wydarzeniu, planując wprowadzenie Warsztatów akwarystycznych jako cykliczną imprezę na Pomorzu. Myślę że rozmowy na temat organizacji i terminów które nie będą kolidowały z innymi przedsięwzięciami akwarystyki polskiej zaowocują w udziale większego grona akwarystów. Oczywiście bez wątpienia takie spotkanie potrzebne jest przede wszystkim jako impreza lokalna. Uczestnictwo w tego typu przedsięwzięciach ludzi z oddalonych regionów polski, świadczy że należy je nagłaśniać na większym audytorium oraz dużo wcześniej wpisując go w kalendarium akwarystyki polskiej.

 


AKWARIUM GDYŃSKE
ciągle rozbudowuje swoje ekspozycje o coraz to nowsze zbiorniki i okazy.
Zachęcam do ich odwiedzania !!!

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.