Weekend Akwarystyczny w Kakadu

0

 

kakadu

 

3.12.2011 CH PIASECZNO


1

W dniach 03.12.2011 w sklepie KAKADU w CH Auchan w Piasecznie pod Warszawą przy ul. Puławskiej 46 firma AQUA ART zorganizowała pokaz urządzania od podstaw akwarium ozdobnego o pojemności ponad 500 litrów.
Jest to zbiornik który wcześniej był także akwarium ozdobnym z aranżacją roślinno-korzenną. W zbiorniku po zlikwidowaniu starej aranżacji została zalana woda później wpuszczono ryby, które tam pływały kilka tygodni w celu dojrzewania zbiornika oraz filtra. Woda ta została wypuszczona do zbiornika która była cały czas napowietrzana.
2a

Przed wsypaniem podłoża użyto nawozu w formie drobnego granulatu, który w niedługim czasie ukaże się na rynku jako nowy produkt firmy AQUA ART. Pod podłoże została rozsypana także torebka węgla aktywowanego, który pomoże pożytecznym bakteriom szybciej się osiedlić w podłożu.
2

Jako podłoża użyto 12 torebek AQUA SUBSTRATE II+ które jest podłożem stworzonym na bazie naturalnej wulkanicznej gleby. Podłoże to dzięki swojej porowatości zapewnia klarowanie wody poprzez absorpcję zmętnień, jest dobrą podstawą do rozwoju naturalnej flory bakteryjnej a przeznaczony jest specjalnie do wody twardszej. Podłoże to przez okres około 18 miesięcy będzie utrzymywać odpowiednią twardość wody.
3

Zaplanowano aranżację akwarium tylko ze skały oraz kilku gatunków roślin. W projekcie Bartłomiej Lipczyński kierował się kanonami japońskiej sztuki ale także wykorzystał wzorce polskiej natury jakimi są Tatry. Akwarium zostało podzielone na dwie części według zasady” Złotego podziału odcinka” Tak samo zostały podzielone skały na dwie grupy tak aby ciężar optyczny miał stosunek 3 : 2. Duża ilość podłoża została specjalnie zaplanowana z dwóch względów. Aby móc część skał zasypać i dobrze je osadzić w podłożu nie bojąc się aby skała doszła do szkła oraz aby stworzyć góry, które będą częścią aranżacji.
4

  4aDo urządzenia aranżacji użyto naturalnej skały „Grey Mountain”, pochodzącej z dalekiego wschodu, o wspaniale rozwiniętych kształtach i fakturze powierzchni. Skały zostały wcześniej wybrane oraz ułożone. W czasie urządzania akwarium zostały tylko przeniesione do zbiornika. Układając skały trzeba unikać symetrii. Tak trzeba układać skały aby ich naturalna struktura pasowała do siebie. Czyli jeżeli ich naturalne pękniecia są wzdłuż to nie należy jednej z nich ustawić w poprzek. Skały powinny być ułożone bardzo stabilnie aby się nie obsuwały czy też przewracały.

5

Po zakończeniu ustawiania skał do posypania powierzchni użyto tego samego podłoża AQUA SUBSTRATE II+ w wersji „powder” czyli o małej granulacji. Daje to efekt równej powierzchni oraz ułatwia sadzenie małych roślin.

6

Do realizacji całej kompozycji zaplanowano pięć gatunków roślin. Do obsadzenia pierwszego planu wykorzystano Eleocharis „parvula”. Roślina ta jest sprzedawana w koszyczkach z watą, którą należy usunąć , następnie roślinkę przepłukać, aby usunąć zbędne nawozy czy też środki ochrony roślin używane w szklarni, dzielimy roślinkę na małe części, dosłownie po kilka igiełek a następnie używając pensety sadzimy w podłożu w dość dużym zagęszczeniu. Roślina po pewnym czasie rozrośnie się tworząc gęsty zielony trawnik.
9

Jako druga została posadzona roślina Staurogyne repens. Wykorzystano ja obsadzając boczne i tylne części poszczególnych grup skał w celu utworzenia zielonego tła dla poszczególnych kamieni. Została posadzona gęsto aby utworzyła zwartą grupę. Następna roślina to Ranunculus inundatus jedna z nowości, która bardzo ładnie się rozrasta tworząc tgzw. parasolki. Została wykorzystana, aby zrobić wrażenie niższego planu lasu zamykającego aranżacje.

8

Kolejna zaprezentowana przez Bartka Lipczyńskiego nowa roślinka to Hygrophila araguaia, którą należy podzielić na drobne i pojedyncze gałązki przed posadzeniem.
10

Hygrophila została posadzona wzdłuż tylnej ściany zbiornika za skałami. Za skałami w dwóch grupach został także posadzony Eleocharis vivipara, który tworzy wysokie słupy delikatnych roślinek. Wielkość grup oczywiście została dobrana zgodnie z podziałem akwarium na części większą i mniejszą – 3:2

7

Pomiędzy skały została zasadzona roślina, która utworzy pnącza porastające kamienie – Hydrocotyle sp. ‚Japan’
W trakcie zakładania zbiornika oraz sadzenia roślin, podłoże oraz rośliny były cały czas spryskiwane, aby nie dopuścić do ich wyschnięcia. Podczas pokazu zaaranżowano mini konkurs z nagrodami dla widzów a nagrodami były koszulka oraz podłoże AQUA SUBSTRATE.

11

Na koniec pomiędzy Eleocharis ułożono małe kawałki terakoty z przywiązaną do niej żyłką Wgłebkę – Riccia fluitans. Po pewnym czasie Wgłębka się powrasta pomiędzy rozrośnięty Eleocharis i kawałki terakoty będzie można wyjąć. Po posadzeniu roślin podłoże ponownie zostało posypane drobnym substratem w celu wyrównania podłoża przy roślinach, gdzie się utworzyły małe nierówności.

12

Firma AQUA ART wspiera akcję pomocy dla Renaty Szot – akwarystki potrzebującej finansowego wsparcia w walce z niepełnosprawnością.

13

Po zalaniu akwarium wodą została wlana pierwsza dawka nawozu potasowego i mikroelementowego PLANTA GAINER K+ . Przedstawiono także całą linię nawozową firmy AQUA ART.14

Poprzez nawóz przez pewien czas został osiągnięty niezwykły efekt „opadających mgieł w tatrach”

1

Do filtracji w akwarium zastosowano filtr kubełkowy TETRA TEC 2400. Jako oświetlenie wykorzystana jest lampa wisząca ARKADIA z trzema reflektorami HQI i dwoma świetlówkami T-5. Podłączono także instalację dozowania dwutlenku węgla opartą na butli wysokociśnieniowej z reduktorem, elektrozaworem sterowanym wyłącznikiem czasowym oraz dyfuzorem szklanym.

15

Pokaz został zrealizowany prze Bartka Lipczyńskiego właściciela firmy AQUA ART

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.