Wiedeń – Motylarnia i Muzeum Historii Naturalnej

0

 

 

moo

 

Przez siedem wieków pałac Hofburg był rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych władców. Obecnie mieści się tu Kancelaria Prezydenta oraz liczne urzędy i muzea w rozbudowanych skrzydłach ogromnej i rozległej budowli.

mo

W ogrodzie zamkowym Burgarten warto zobaczyć secesyjny pawilon który obecnie jest motylarnią.

 

mo1

W środku panują odpowiednie dla motyli warunki, choć nie są one zbyt przyjemne dla ludzi. Jest tu gorąco i parno, ale za to można się w motylarni poczuć jak w prawdziwej dżungli. Wędrując pośród zieleni oraz kolorowych motyli docieramy do tarasu z którego wypływa kaskada wodna.

mo2

W dolnej części znajdujemy grotę w której umieszczone są dwa zbiorniki akwariowe.

mo3

Ozdobne akwarium z różnorodnymi rybami oraz roślinami.

mo4

Po drugiej stronie groty obok wylęgarni motyli drugi zbiornik akwariowy.

mo5
mo6

Przechodząc pod spływająca woda z góry możemy obserwować pływające złote rybki.

mo7

Taras jest imitacją przewróconego drzewa.

mo8

Temperatura powietrza wynosi 27°C, a wilgotność 80%. Zachwyca tutaj mnogość swobodnie latających wielobarwnych motyli z różnych stron świata.

mo9

Wędrując dalej ogrodem zamkowym napotykamy pomnik Mozarta.

m

Plac Marii Teresy, utworzony około 1820 roku, jest wiedeńskim centrum muzealnym. Pośrodku placu stoi pomnik cesarzowej, wzniesiony w 1888r, przedstawia on Marię Teresę siedzącą na tronie oraz poniżej jej doradców i generałów. Po obu stronach placu wznoszą się bliźniacze budynki. Są to Muzeum Historii Sztuki oraz Muzeum Historii Naturalnej.

m1

Muzeum Historii Naturalnej to wspaniały budynek, w którym znajdują się jedne z największych na świecie zbiory przyrodnicze. Kolekcja została ufundowana przed 250 laty przez cesarza Franciszka I Lotaryńskiego i jest cały czas rozbudowywana.

m2

Eksponatów w muzeum jest mnóstwo. Aby dokładnie to obejrzeć trzeba poświęcić na to by cały dzień. Eksponaty znajdują się na dwóch piętrach. Są tutaj minerały, skamieliny, zwierzęta kopalne oraz obecnie żyjące z całego świata.

m3

Pośród skamielin znajdujemy przodka skalara.

m4

W gmachu panuje klimat prawdziwego muzeum. Wszystkie eksponaty znajdują się w pięknie stylizowanych gablotach. Ukazane są tutaj zwierzęta zamieszkujące różnorakie środowiska.

m5

Pośród mnóstwa eksponatów ryb słodkowodnych docieramy do tej największej Arapaima gigas nazywanej przez tubylców w Amazonii – Pirarucu

m11

Latimeria to ryba która przez wiele lat uważana była za jedynego współcześnie żyjącego przedstawiciela trzonopłetwych. Żyje w jaskiniach pochodzenia wulkanicznego

m6

Przechodzimy przez kolejne sale ekspozycyjne oglądjąc życie w morzach i oceanach.

m10

W ogromnej gablocie ukazano różnorakie koralowce tworzące w oceanach rafę koralową.

m7

Zbiory prezentowane są na ponad 8.000 m² powierzchni wystawowej w historycznych pomieszczeniach.

m8

W wiedeńskim muzeum jest także polski akcent. Gablota przedstawiająca Żubry w Puszczy Białowieskiej.

m9

Piękno tego muzeum to nie tylko gabloty i eksponaty ale także sam budynek, który jest arcydziełem neorenesansu stanowiący ucztę dla oczu wszystkich miłośników sztuki i architektury.

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.