Wystawa akwarystyczna – Kędzierzyn-Koźle

0

0

W dniach 13 – 21 marca 2014 w Miejskim Ośrodku Kultury „Koźle” została zorganizowana Wystawa Akwarystyczna w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Żeglarskiej i Poezji Morskiej w Kędzierzynie – Koźlu.k

a

Jest to autorska wystawa Krzysztofa Raczkowskiego, który jest pomysłodawcą oraz głównym organizatorem i wykonawcą tej wystawy.

o1

W ramach wystawy zostało zaprezentowanych 12 zbiorników akwariowych w których wystawiono 19 gatunków ryb.

o2

Trzeba przyznać że nie tylko same zbiorniki składały się na ogólny wygląd całej wystawy, ale aranżacja oraz wystrój sali wprowadzał dobry nastrój do oglądania akwariów urządzonych w większości jako biotopowe czy też środowiskowe.

1

Pierwszy zbiornik przedstawia wody Ameryki Południowej i Centralnej z piaszczystym podłożem, wieloma kamieniami oraz korzeniami, gdzie pływały Pielęgnice Cuttera , Meeka oraz dzika forma Mieczyka Hellera. Przytłumione oświetlenie sprawiało bardzo naturalny wygląd ryb oraz ich środowiska.

1c

Cryptoheros cutteri – Samica

1d

Cryptoheros cutteri – Samiec

1a

Thorichthys meeki – Pielęgnica Meeka

1b

Xiphophorus helleri

2

Jeden z najciekawiej urządzonych zbiorników, w którym głównym obrazem było małe stadko Rozbory klinowej – Trigonostigma heteromorpha przemykającej pośród gęstwiny korzeni i gałęzi. Na tylnym planie były także Gurami Mozaikowe oraz trzeci gatunek to mało popularny rodzaj bojownika – Betta fusca

2b

Trichopodus leerii

2a

Betta fusca

3

Akwarium z Wężogłowami

3a

Channa orientalis Kottawa Forest

4

Jedyny zbiornik w którym nie było ryb a sam wystrój był kontrastem do pozostałych prezentujących naturalne klimaty. Akwarium roślinne

o3

Przy kolejnych zbiornikach banery Górnośląskiego Stowarzyszenia Akwarystów, które miało swój wkład w organizację tej wystawy oraz Klubu Channidae. Wkład nie mały gdyż sam organizator wystawy Krzysztof Raczkowski jest członkiem obu stowarzyszeń.

5

Kolejne akwarium z klimatem afrykańskim. Bardzo dużym plusem były opisy ryb, które pozwalały na zapoznanie się z krótką charakterystyką gatunku oraz pomoc w ich identyfikacji.

5a

Ten lekko mroczny klimat bardzo dobrze ukazywał piękno połyskujących Świecików kongolańskich oraz nie stresował lubiących przebywać w ukryciach Barwniaków.

5b

Phenacogrammus interruptus

5c

Pelvicachromis rubrolabiatus

6

Zbiornik dla bardzo mało znanych i mało popularnych ryb jakimi są Buszowce Ansorga.

6a

Microctenopoma ansorgii

6b

Microctenopoma ansorgii
7

Kolejne akwarium, które jest po prostu wkomponowane w otaczające go opisy, zdjęcia natury i inne ozdoby oraz podstawę samego zbiornika.

7b

Bardzo długie a niskie akwarium świetnie nadaje się dla Wielopłetwców, wśród których był popularny Wielopłetwiec senegalski ale także mniej znana ryba z tego rodzaju Polypterus lapredei, której niestety nie udało mi się sfotografować.

7a
Parachanna obscura
7c

Polypterus senegalus
7d

Erpetoichthys calabaricus

8

Jednogatunkowy zbiornik dla dorosłej pary Skrzeczyków

8a

Trichopsis vittata – samiec

o4

Przechodzimy do dalszych zbiorników o mniejszych litrażach.

9

Bardzo ładnie odwzorowane środowisko naturalne Neonów.

9a

Paracheirodon innesi

10
Małe akwarium w którym zaprezentowane młode ryby z rodzaju Channa

10a

Channa sp. mimetic pulchra

11

Druga kostka z maleńkimi rybkami z rodzaju Parosphromenus

11a

Parosphromenus sp. blue line

12

Ostatni zbiornik z plakatem propagującym protest przeciwko hodowli ryb w szklanych kulach.

12a

Pośród liści można było odnaleźć Bojownika jawajskiego – Betta picta

o5

W tym miejscu należą się słowa uznania dla Krzysztofa Raczkowskiego, który podjął się organizacji wystawy i swój cel zrealizował na bardzo wysokim poziomie.

00

DZIĘKUJEMY !

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.