Wystawa akwarystyczna „Podwodny świat” – Kraków

0

Fotorelacja autorstwa Andrzeja Zabawskiego  www.aquaphotostock.pl (dawniej Akwafoto.pl)

Fotoreportaż z wystawy akwarystycznej „Podwodny świat”

w Muzeum PAN w Krakowie 16.10.2002-31.01.2003

W kilku salach Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie przy ul. św. Sebastiana, odbywa się wystawa akwarystyczna “Podwodny Świat”. Już po raz drugi w tym roku Muzeum jest licznie oblegane przez akwarystów, bo przypomnę że w marcu tego roku odbywała się w tym miejscu wystawa akwarystyki morskiej “Życie rafy koralowej”. Tym razem w 31 akwariach o łącznej pojemności około 8600 litrów zgromadzono głównie ryby z rodziny pielęgnicowatych. Większość z nich to wspaniałe wyrośnięte okazy, w kilku akwariach znaleźć można pary opiekujące się licznym potomstwem, które pojawiło się już po rozpoczęciu wystawy. Także akwaryści morscy mogli znaleźć coś ciekawego dla siebie. W 1400 litrowym akwarium pływały (choć częściej przebywały w ukryciu) rekiny – chiloscyllium punctatum. W kilku mniejszych nie zabrakło oczywiście koników morskich (Hippocampus kuda), a także muren, pokolców, błazenków, krewetek, krabów itd. Na szczególną uwagę zasługuje fantastycznie urządzone oczko wodne z karpiami koi, w którym pobrzmiewała egzotyczna muzyka a nawet fruwały ptaki. Szczegółowo ekspozycji można się przyjrzeć przeglądając ponad 130 fotografii z których składa się ten fotoreportaż.

Obecna wystawa tak jak marcowa, cieszy się ogromnym powodzeniem wśród Krakowian. Do tej pory odwiedziło ją blisko 20 tysięcy zwiedzających. Wśród nich liczną grupę stanowią dzieci, dla których szczególną frajdę stanowi oglądanie dużych pielęgnic z oddaniem opiekujących się setkami maleńkich rybek. Dla dzieci przygotowano również konkurs rysunkowy z nagrodami.

Szczególne słowa uznania należą się organizatorowi wystawy, panu Markowi Stępniowi. Podziwiać należy jego zapał i możliwości organizacyjne. Zorganizowanie wystawy na tak wysokim poziomie byłoby z pewnością trudnym przedsięwzięciem dla kilku czy kilkunastu osób, tymczasem pan Marek podołał z powodzeniem temu zadaniu samodzielnie. Jak zapowiada kolejna wystawa jest już w planie.

 


 

wystawa_oczko203

wystawa102

wystawa204

wystawa301

wystawa_oczko103

wystawa405

wystawa502

wystawa_oczko305

wystawa_oczko406

Akwaria

akwa_kraby

akwa_malawi01

akwa_malawi03

akwa_malawi04

akwa_morskie01

akwa_tanganika01

akwa_tanganika02

akwa_tropheus203

akwa_tropheus305

Fotorelacja autorstwa Andrzeja Zabawskiego  www.aquaphotostock.pl (dawniej Akwafoto.pl)

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.