Wystawa w Warszawskim ZOO

0

 

oo

W budynku słoniarni Warszawskiego ZOO została zorganizowana wystawa akwarystyczna. Organizatorem wystawy jest Warszawski Związek Akwarystów, który po reorganizacji oraz zmianie siedziby, przyjął nazwę Warszawskie Zrzeszenie Akwarystów.


o

0

Wystawa jest zatytułowana „Błękitna planeta” ma trwać od 6.12.012 do 6.01.2013. Celem wystawy jest pokazanie różnorodności ryb na wszystkich kontynentach świata. Do wystawy przygotowano specjalne duże banery z opisami niektórych gatunków ryb żyjących na poszczególnych kontynentach. Na całość wystawy składa się dwanaście zbiorników akwariowych różnej wielkości. Głównym sponsorem oraz właściwym gospodarzem wystawy był Warszawski Ogród Zoologiczny natomiast zbiorniki oraz ich wyposażenie techniczne użyczyła na potrzeby wystawy firma AQUA EL.


eu

Pierwszy zaprezentowano rodzimy kontynent Europejski. Akwarystyka ryb zimnowodnych ma bardzo mało zwolenników. Trudności w utrzymaniu tego rodzaju ryb to utrzymanie latem niskiej temperatury wody po drugie ze względu na rozmiary do jakich dorastają te ryby wymagają dużych zbiorników. Ryby zimnowodne są mniej kolorowe ale ich zachowania są bardzo ciekawe. Niestety prym wiodą akwaria z wiele barwniejszymi rybami tropikalnymi.

1

Zbiornik z rybami europejskimi gdzie umieszczono Amura, Płoć, Ciernika, Lina, Sumika karłowatego, Jazgarza oraz Raka marmurkowego

1b1a1d1e1c

af

Ryby z Afryki przedstawione były na wystawie w jednym zbiorniku.

2

W zbiorniku afrykańskim pływały pyszczaki z Jeziora Malawi.

2a2b2c

am

Ameryka Południowa to kontynent na którym jest chyba największa różnorodność gatunkowa ryb. Ryby z tego kontynentu wystawiono w czterech zbiornikach.

3

Skalary to ryby które obecnie w akwariach występują w różnorodnych formach kolorystycznych.

3a3b3c3d

4

Drugi zbiornik z kontynentu amerykańskiego zajmowały Paletki

4a

Podobnie jak ze skalarami hodowcy wyselekcjonowali różne formy barwne Paletek.

4b

5

Pielęgnice pawiookie są bardzo wdzięcznymi rybami w hodowli ale potrzebują dużych zbiorników i niestety trudno dobrać dla nich odpowiednie towarzystwo. Najlepiej więc hodować je w zbiorniku jednogatunkowym.

5a

6

Ostatni zbiornik z Ameryki Południowej w którym zaprezentowano dziką odmianę skalara peruwiańskiego.

6a6b

au

Australia chyba każdemu akwaryście kojarzy się z Tęczankami.

7

W akwarium z Tęczankami pokazano bardzo wiele gatunków tych bardzo kolorowych ryb. Były miedzy innymi Tęczanki Bosemana, trójpręgie, Parkinsona, czerwone, neonowe, niebieskie oraz zielone

7a

7b

Glossolepis wanamensis czyli Tęczanka zielona

7c

10

Ryby z kontynentu Azjatyckiego przedstawiono w pięciu zbiornikach.

8

Akwarium z Brzankami

8a

Można tutaj wyróżnić Brzankę różową, mszystą, odeską i purpurową

9

Akwarium z Gurami mozaikowymi

9a

10

Największy zbiornik na wystawie zajmowały Karpie Koi

10c10a10d10b10e

11

Zbiornik ze Złotymi rybkami które są najstarszymi rybami na świecie hodowanymi w akwarium.

11b11a11c

12

Ostatni zbiornik z aranżacją Tomasza Małachowskiego w którym pływała forma hodowlana Kardynałka chińskiego.

12a


w1

 

Zwiedzającym wystawę polecam także wizytę na piętrze, gdzie w kawiarni stoi akwarium o pojemności 700 litrów jako ekspozycja stała. W zbiorniku pływają różnokolorowe Paletki. Pokarmy dla ryb zapewnia firma TROPICAL.w

 

Zbiornik zaaranżował Pan Waldemar Jastrzębski, który również opiekuje się rybami oraz funkcjonalnością całego zbiornika . Jest on jednocześnie głównym organizatorem całej wystawy akwarystycznej w Warszawskim ZOO. To dzięki niemu zebrała się grupa akwarystów i tak odrodziło się WZA, które jako siedzibę obrało Warszawskie ZOO. Spotkania odbywają się właśnie w tej kawiarence gdzie stoi to akwarium.

w1aw1bw1cw1d

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.