XI Spotkanie Tanganickie – Kraków

0

W dniach 27-28.04.2019 odbyło się XI Spotkanie Tanganickie, którego organizatorami są Marta i Robert Mierzeńscy – Tropheus Tanganika. Tegoroczne spotkanie zgromadziło nadzwyczaj dużo uczestników, liczba słuchaczy jedynych tego rodzaju wykładów przekroczyła ponad sto osób. Spotkanie można i trzeba  nazwać międzynarodowym albowiem uczestnicy przyjechali z 14 krajów  (Anglia, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Norwegia, Serbia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Węgry i Tanzania!) oraz wszystkich zakątków Polski.

Po przywitaniu gości Robert Mierzeński podziękował sponsorom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania. Główne słowa podziękowania przypadły firmie Tropical oraz Akwarystyczny 24, Aquael, AquMag, Aqua Dreams, Aqua Nova, Badis, Diversa, Juwel, Ikola, sklep Ikola

Pierwszym prelegentem był Kirit Vaitha z Tanzania, który jest  importerem ryb z jeziora Tanganika. Między innymi zaopatruje firmę Tropheus Tanganika Marty i Roberta Mierzeńskich.  Kirit Vaitha po przedstawieniu krótkiego rysu swojej firmy przedstawił  nowe gatunki oraz odmiany znalezionych  w jeziorze pielęgnic. Z tematem tym można zapoznać się w artykule umieszczonym w najnowszym 24 numerze  Magazynu Tanganika, którego była możliwość zakupienia na Spotkaniu Tanganickim. Prelekcje na język polski tłumaczył Piotr Koba.

 

Po prelekcji Marta podziękowała niezwykłemu gościowi, albowiem po raz pierwszy pojawił się na Spotkaniu Tanganickim prelegent z Afryki.

Yves Fermon (Francja) – Ryby niepielęgnicowate z jeziora Tanganika. Okazuje się że w jeziorze Tanganika żyją nie tylko pielęgnice ale ryby spośród wielu innych  rzędów, rodzin, rodzajów i gatunków.

Nawiązując do poprzedniego tematu Heinz H. Büscher ze Szwajcarii przedstawił film pokazujący  ryby niepielęgnicowate z jeziora Tanganika. Niezwykłe podwodne  ujęcia ryb opatrzone były komentarzem autora.

Tak jak po innych wykładach po filmie nie obyło się bez wielu pytań skierowanych do autora. Prelekcje tłumaczył Michał Paczkowski

 

Evert van Ammelrooy (Holandia) – Powrót do Zambii. W swoim wystąpieniu autor przedstawił  niesamowita ilość podwodnych zdjęć ryb sfotografowanych w naturze w różnych lokalizacjach jeziora Tanganika wzdłuż wybrzeża Zambii.

Evert bierze udział w Spotkaniach Tanganickich już od 10 lat  wiec na zakończenie swojej prelekcji w podziękowaniu otrzymał z rąk Marty i Roberta Mierzeńskich ręcznie wykonaną pamiątkową grafikę.

Yves Fermon (Francja) – Jezioro Wiktorii: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość  zaburzonego ekosystemu. Autor przedstawił jakie czynniki miały wpływ na zniszczenie eko systemu w jeziorze Wiktoria przez szereg lat końca  XX wieku.

W przerwach między prelekcjami w sobotę zostały przeprowadzone dwa konkursy. Wyniki zostały ogłoszone na zakończenie pierwszego dnia Spotkania Tanganickiego.

I miejsce – Piotr Stolc   5/6 pkt

II miejsce – Adam Molin  4/6 pkt

III miejsce – Jovan Ćurčić  4/6 pkt

I miejsce  – Philippe Hotton    8/10 pkt

II miejsce – Łukasz Brzeziński   7/10 pkt

III miejsce – Carsten Stabel  7/10 pkt

 

 

 

Przy wejściu do sali wykładowej niektóre firmy sponsorujące zaprezentowały swoje oferty towarowe.

Drugi dzień Spotkania Tanganickiego – Niedziela 28.04.2019

Kirit Vaitha (Tanzania) – Problemy i wyzwania afrykańskiego eksportera. W swojej prelekcji autor przedstawił w jaki sposób są odławiane ryby w jeziorze Tanganika, oraz jakie zagrożenia występują w czasie tej wydawałoby się przyjemnej pracy – dla turysty. Pokazał także uwarunkowania związane z problemami występującymi w czasie aklimatyzacji oraz w czasie transportu i pakowania ryb przed wysyłką do odbiorców na całym świecie. Omówił także ofertę organizacji przez swoja firmę wypraw i zwiedzania najciekawszych  parków ze zwierzętami w Tanzanii.

Evert van Ammelrooy (Holandia) – Powrót do Zambii – część II

Heinz H. Büscher (Szwajcaria) – Raki i inne stworzenia. Autor pokazał film w którym przedstawił wiele ślimaków, krabów, krewetek cy tez gąbek słodkowodnych bytujących w jeziorze Tanganika. W drugiej części filmu pokazał natomiast zwierzęta,  które On próbował hodować i rozmnażać w swoich akwariach.

Na zakończenie drugiego dnia Spotkania Tanganickiego ogłoszono wyniki konkursu oraz wręczono nagrody zwycięzcom. Ponieważ trzy osoby odpowiedziały na wszystkie pytania poprawnie  kolejność nagród rozlosowano.

I miejsce – Krzysztof Ochnik  7/7 pkt

II miejsce – Gyōrgy Lehre 7/7 pkt

III miejsce – Jacek Sierakowski 7/7 pkt

Po prelekcjach uczestnicy spotkani mieli możliwość zobaczenia ryb w hodowli Tropheus Tanganika.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.