Zamek Łańcut

0

Zamek Łańcut

 

1

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Obecny Zamek wzniesiony został na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629 – 1642. Oprócz samego zamku i jego wspaniałych wnętrz możemy tam zwiedzić wspaniały park oraz oranżerię, stajnię i wozownie, storczykarnię oraz muzeum sztuki cerkiewnej.

2

Oranżeria w parku zamkowym w Łańcucie wzniesiona została w latach 1799-1802 dla księżnej Izabelli Lubomirskiej.

4

W 1965 roku w zabytkowej oranżerii utworzono ogród zimowy ze stałą ekspozycją roślin i zwierząt.

3

Wśród palm oraz roślin zostały ustawione klatki z gryzoniami, ptakami, gadami oraz cztery niewielkie akwaria z rybkami.5W pierwszym zbiorniku pływają Molinezje.6Kolejne akwarium zamieszkuje Sum rekini Welon oraz Zbrojnik lamparci7W trzecim zbiorniku pływały dwa skalary8Czwarte akwarium zajmowały dwa gurami całujące oraz forma złota.9Wspaniały zabytkowy zamek oraz historycznie usytuowana oranżeria a w niej akwarystyczny „kicz”. Długo się zastanawiałem czy pokazywać te zbiorniki. Akwaria, które może dla przeciętnego zwiedzającego nawiązują do pałacowych tradycji (ceramiczne zameczki), oraz ozdobnictwa (kolorowe żwirki i kamyki), jednak dla prawdziwych akwarystów to coś czego nie powinno się tworzyć. Drewniane obudowy do lamp, proste przykrycia z szyb oraz filtry których nikt nawet nie starał się ukryć nie stwarzają uroku ani ozdoby dla tego miejsca.
Czy w Łańcucie lub okolicach nie znajdą się akwaryści, którzy zechcieliby pomóc doradzić jak utworzyć akwaria przynoszące dumę łańcuckiej oranżerii. Może akwaryści z Podkarpackiego Forum Akwarystycznego mogli by nawiązać współpracę z Muzeum Zamkowym. Może jakaś firma akwarystyczna zasponsoruje dla muzeum pokrywy z prawdziwego zdarzenia.


Storczykarnia – Zamek Łańcut10W latach 1893-1904 na polecenie Romana i Elżbiety Potockich wybudowano Palmiarnię (rozebraną po 1923 r.) Przy palmiarni znajdowała się szklarnia gdzie prowadzono uprawę i hodowlę wielu roślin m.in. storczyków od których szklarnie wzięły nazwę. W latach powojennych szklarnia została zaniedbana. Po przejęciu przez muzeum zamkowe odbudowana i otwarta dla zwiedzających od 2008 r.11Zgromadzono tu wiele roślin wyhodowanych przez człowieka ale przede wszystkim są storczyki botaniczne właściwe dla środowiska naturalnego.12W centralnej części znajduje się kawiarnia otoczona wodą.13W sztucznym stawie zasadzono grążele pośród których pływają ryby.

 

 

 

 

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.