Zlot – holenderskie.pl

0

1

   W dniu 18.012014 odbył się po raz pierwszy zlot akwarystów, którzy są zarazem użytkownikami forum holenderskie.pl. Zlot odbył się na terenie Warszawskiego Zoo a organizatorem była firma AQUA ART.

2

Pierwsze pomysły zorganizowania spotkania akwarystów związanych z akwarystyką roślinną pojawiły się na forum już w połowie października 2013 roku. Przez długi czas po wyznaczeniu daty oraz miejsca lista uczestników była dość uboga. Jednak na kilkanaście dni przed zlotem nastąpiło bardzo duże zainteresowanie spotkaniem.

3

Okazało się że lista uczestników zlotu wydłużyła się do 65 osób. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 w słoniarni Warszawskiego ZOO. Dzięki staraniom organizatorów zlotu wszyscy uczestnicy mogli wejść na teren Ogrodu bezpłatnie na postawie listy. Przybyłych gości powitał główny organizator oraz właściciel firmy AQUA ART – Bartłomiej Lipczyński, przedstawiając program oraz przebieg spotkania.

4

Pierwszym punktem spotkania była zwiedzanie aktualnej ekspozycji akwarystycznej Zoo Warszawskiego, która mieści się obecnie w budynku Hipopotarium i Akwarium Morskiego.

6

Część tę poprowadził Pan Rafał Okoński, który jest szefem działu akwarystyki Warszawskiego Zoo.

8

Zwiedzanie zaplecza technicznego budynku Rekinarium oraz Hipopotarium musiało się odbyć w trzech mniejszych grupach po około 20 osób.

9

Zobaczyliśmy miejsca normalnie niedostępne dla zwiedzających, czyli systemy filtracji, uzdatniania oraz przygotowania wody morskiej dla rekina oraz wody dla hipopotamów.

10

Obecnie na zapleczu usytuowanych jest kilka zbiorników, które służą do przetrzymania ryb na czas remontu budynku głównego akwarium. Na zdjęciu zbiorniki z Błazenkami, które są rozmnażane w Warszawskim ZOO. Górny zbiornik z młodymi rybami na dole kilka zbiorników z dorosłymi parami.

11

Zbiorniki ze zwierzętami morskimi, które najprawdopodobniej zasilą nowo powstałe ekspozycje, jednak do tego czasu muszą być na zapleczu.

12

Jest też część zbiorników słodkowodnych w których utrzymuje się rośliny i ryby.

13

W jednym ze zbiorników wychowywane są młode płaszczki słodkowodne Potamotrygon motoro, które s.a. także rozmnażane w tutejszych warunkach.

14

Dorosłe Płaszczki oraz Arapaimy są przetrzymywane w dużym basenie do czasu zakończenia modernizacji budynku akwarium. Basen musi być dobrze przykryty siatką, aby ryby nie wyskoczyły.

15

W swojej podróży po zapleczu akwarium znaleźliśmy się ponad zbiornikiem w którym pływa rekin. Właśnie stąd odbywa się karmienie rekina jak i innych ryb znajdujących się w zbiorniku z rekinem.

16

Tak prezentuje się ekspozycja akwarium morskiego z rekinem – Tawroszem – (Carcharias taurus), która dostępna jest dla wszystkich zwiedzających ogród zoologiczny.

7

Druga część budynku to basen przeznaczony dla hipopotamów.

17

Zwiedzających oraz zwierzęta oddziela gruba szyba za którą można oglądać nie tylko hipopotamy pod wodą, ale także pływające tam ryby.

18

    Największe i najliczniejsze pośród ryb są Piranie Pacu.

19

20

21

22

Po zwiedzaniu ogrodu zoologicznego zgromadzeni uczestnicy rozpoczęli drugą część która odbywała się w restauracji nad słoniarnią zwaną „TEMBO”. Dzięki temu na miejscu można było zamówić sobie kawę, herbatę czy też ciepły posiłek.
23

   Od pewnego czasu na forum holenderskie.pl ogłoszony był konkurs pod nazwą Aqua Art Challenge. Uczestnicy konkursu prezentowali swoje zbiorniki roślinne na forum. Forumowicze mogli brać aktywny udział w wyborze najlepszego zbiornika poprzez oddawanie swoich głosów na forum. Właśnie na pierwszym zlocie odbyło się ogłoszenie I edycji konkursu – Aqua Art Challenge. Nagrodzonych zostało pięć zbiorników. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody w postaci kuponów rabatowych.
Piąte miejsce zajął Michał Pluta otrzymując dyplom i kupon rabatowy na kwotę 20 zł.

24
   Czwarte miejsce zajął Zbigniew Pracki otrzymując dyplom i kupon rabatowy na kwotę 30 zł.
25
   Trzecie miejsce zajął Mariusz Bytow otrzymując dyplom i kupon rabatowy na kwotę 50 zł.
26

   Drugie miejsce zajął Tomasz Adamski otrzymując dyplom i kupon rabatowy na kwotę 100 zł.
27

   Pierwsze miejsce zajął Dominik Gąsiorek otrzymując dyplom i kupon rabatowy na kwotę 150 zł.

28

Dodatkowo została ogłoszona nagroda specjalna w postaci kuponu rabatowego o wartości 200 zł dla autora najwyżej ocenianego akwarium zgłoszonego do Konkursu zbudowanego na bazie produktów firmy AQUA ART (minimum podłoże + nawozy). Nagrodę specjalna otrzymał Mariusz Bytow.

29

Niestety żaden z nagrodzonych uczestników konkursu nie mógł przybyć osobiście na zlot, więc prezentacje ich zbiorników można było zobaczyć poprzez przesłane przez nich samych filmy i zdjęcia.

30

Kolejna prelekcja prowadzona przez Pana Rafała Okońskiego zapoznała nas z przebudową budynku akwarium w Warszawskim Zoo, który jak się okazuje był jednym z najstarszych budynków na tym terenie, który nie był remontowany a jego konstrukcja wymagała generalnej przebudowy.

31

Projekt przewidywał wyburzenie starych zbiorników jak i całych ścian oraz dachu, które poprzez działanie wilgoci i temperatury były mocno ozłabione.

32

Została wyburzona całkowicie środkowa część budynku. Pozostała tylko konstrukcja wejścia oraz część gdzie był nie dawno wykonany zbiornik z ekspozycją podwodną jak i nadwodną zwany Amazonią.

33Obecnie trwają prace wykonawcze przy podstawach nowych zbiorników według nowoczesnego projektu.

34

Pan Rafał Okoński przedstawił wizualizację nowego projektu akwarium, który przewiduje w budynku tylko sześć zbiorników. Według założeń ma tam być:
1 – Zbiornik dla płaszczek słodkowodnych w postaci oczka wodnego nad którym będzie pomost.
2,3,4 – Zbiorniki morskie z rafą, rybami oraz konikami morskimi.
5 – Zbiornik z ekspozycją podwodną jak i nadwodną.
6 – Największy zbiornik ponad 30 tys. litrów z roślinami.

35

Widok zbiornika roślinnego po prawej stronie a na wprost Amazonia.

36

Kolejnym punktem programu było przedstawienie nowych moderatorów forum holenderskie.pl. Pasowanie na moderatora odbyło się poprzez wypicie symbolicznej szklanki wody z akwarium oraz złożenie przysięgi. Moderatorami zostali (od lewej): Paweł Iglewski, Grzegorz Nowiński, Rafał Wróblewski

37

Prelekcja Bartłomieja Lipczyńskiego – „Konkursy akwarystyki roślinnej wczoraj i dziś – pierwsze spektakularne sukcesy Polaków, czyli jak to drzewiej bywało” Przedstawił on w swoim wystąpieniu początki istnienia akwarystyki roślinnej w internecie poprzez grupę dyskusyjna pl.rec.akwarium, następnie rozwój forum holenderskie.pl. Największe sukcesy to 2003 rok gdzie Bartłomiej Lipczyński w konkursie ADA zdobywa 9 miejsce. Jak do tej pory nikt z polaków nie dostał się do pierwszej dziesiątki. Było także 2 miejsce Aquabotanique International Contest oraz 1 miejsce w AGA Contest. Kolejne lata to organizacja seminarium Takhasi Amano w Polsce oraz kilkuletni udział w konkursach „The Art of the Planted Aquarium” jako sędzia. Omówił także swoje pierwsze akwarium, które było typowym zbiornikiem holenderskim, przedstawiając jego dane techniczne oraz rośliny, którymi był obsadzony.

38

„Koncepcje nawożenia roślin wodnych w akwarium” – Bartłomiej Lipczyński omówił zasady stosowania większości swoich produktów zachęcając do studiowania nowo wydanego poradnika firmy AQUA ART o akwarystyce dekoracyjnej, który otrzymali wszyscy uczestnicy zlotu.

39

„Początki akwarystyki roślinnej i holenderskiej w Polsce – czyli jak to się zaczęło” – Wiesław Pogorzelec

40

Wiesław Pogorzelec przedstawił pokrótce początki akwarystki roślinnej czyli od roku 1977, gdzie na seminarium w Wiśle przybyli; Jacob Vente oraz Gustaw Rudolf van der Tuin organizując pokaz urządzania akwarium roślinnego. Następnie wspomniał o roku 1983, gdzie na krajowym zjeździe delegatów Polskiego Związku Akwarystów w Sosnówce odbyła się prelekcja członków Stowarzyszenia Akwarystycznego RAV „Ciliata”z Ridderkerku. Kolejny rok 1984 to 75-lecie ruchu akwarystycznego w Polsce. Z tej to okazji zaprezentowano referat pokazując konkursowe akwaria roślinne grupy HvO. Kolejne lata to praca w oddziałach PZA z udziałem akwarystów zagranicznych miedzy innymi Frans van der Leest

41

W dalszej części omówił podstawowe zasady urządzania zbiornika holenderskiego oraz metody jakimi były oceniane te zbiorniki na przykładach holenderskich. Przedstawił także jeden z pierwszych swoich zbiorników roślinnych. Wiesław Pogorzelec jako jeden z najstarszych uczestników zlotu przywiózł ze sobą jedną z pamiątek minionych czasów działalności akwarystycznej. Jak wcześniej wspomniano największa praca odbywała się wśród akwarystów właśnie w oddziałach PZA, którym z wielu bardzo prężnie działających był oddział poznański.

poz
42

„Akwarystyka Naturalna, relacja z ADA Nature Aquarium Seminar w Japonii” – Paweł Iglewski

43

Paweł Iglewski jako uczestnik podróży do Japonii oraz siedziby firmy ADA, przedstawił relacje z wizyty oraz opowiedział w jaki sposób przez kilka dni pobytu w galerii ADA sprawował swoje obowiązki nad powierzonym mu akwarium do opieki.

44

W dalszej części przedstawił zasady fotografowania akwarium na przykładach i według sposobu Pana Takhasi Amano.

45

Omówił także wiele wydawnictw firmy ADA, które były do wglądu na miejscu. Część folderów było rozdanych jako nagrody w mini konkursie, którym było kilka pytań do uczestników z tematyki prelekcji.

46

„Krewetki w akwarium roślinnym – prawdy i mity” – Grzegorz Nowiński.

47

W czasie prelekcji omówione były warunki jakie trzeba spełnić aby krewetki dobrze czuły się w akwarium roślinnym. Nie tylko te pożyteczne jakimi są popularne „Amano” ale krewetki karłowate o wyższych gradacjach, które są bardziej kolorowe i ozdobne.

w
Wspólne pamiątkowe zdjęcie niestety nie wszyscy uczestnicy dotrwali do końca seminarium.
48

Po zakończeniu części seminaryjnej uczestnicy zlotu przenieśli się do Pubu „8 stóp” gdzie kontynuowano tematy akwarystyczne w wiele luźniejszej atmosferze.

49

Zgodnie z obietnicą pierwsze piwo stawiał Bartek Lipczyński.

5052

Na zlocie można było nabyć koszulki z logo forum co część uczestników uczyniło.

51

Okazuje się że pierwsza tego roczna impreza akwarystyczna jak najbardziej należy do tych udanych. Dopisała wysoka frekwencja, która zaskoczyła oczekiwania organizatorów. Pomimo ze nie dotarli nagrodzeni uczestnicy konkursu to i tak bardzo dużo osób przyjechało z różnorakich odległych jaki i bliższych miejsc Polski. Można powiedzieć że był to pierwszy zlot „wspomnieniowy” czyli pełne nawiązanie do historii akwarystyki roślinnej, który miejmy nadzieje był dobrym pilotem do kolejnych spotkań tego rodzaju. Miejsce i czas spotkania wybrane bardzo słuszne co rozsądziło o udanym starcie i przebiegu imprezy. Na pewno miłośnicy roślin wodnych będą ze zniecierpliwieniem czekać na następną tego typu imprezę. Organizatorom należą się głębokie ukłony i podziękowania za organizacje oraz życzymy im aby ta impreza wpisała się jako cykliczna do kalendarza polskich imprez akwarystycznych.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.