III MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA DYSKOWCÓW
III Polskie Mistrzostwa Dyskowców zostały zorganizowane przez Polski Klub Miłośników Dyskowców przy współudziale sponsorów strategicznych, którymi były firmy TROPICAL, AQUAEL i DIVERSA.
Sto kilkadziesiąt ryb, zarówno z Polski jak i z zagranicy oceniało doborowe międzynarodowe jury złożone z najwybitniejszych światowych ekspertów w dziedzinie dyskowców.
Sędzia główny – Andrzej Sieniawski – Polska
1, Andrew Soh – Singapur
2, Jeffrey Tan – Malezja
3, Cuneyt Birol – Turcja
4, Heiko Bleher – Niemcy
5, Bosse Quiding – Szwecja
6, Sergiej Gariuszkin – Rosja
7, Marek Marcinkiewicz – Polska
8, Maciej Dziedzic – Polska
9. Izabela Wilk – Polska
10, Beata Jarka – Polska
W kategorii ryb dzikich tytuł Grand Championa otrzymał okaz z hodowli Andrzeja Nowickiego „SUPERDISCUS”.
Wśród form hodowlanych zwyciężył dyskowiec odmiany Patern Tony’ego Tana i Jasona Wu, on też zdobył tytuł Grand Championa całej wystawy.
W poszczególnych grupach barwnych dyskowców zwyciężyli:
Dyskowce dzikie – Grupa A: Dyskowiec Heckel’a, Heckel
Ogólnie: 26 – 69,25 pkt
Grupa A: Heckel – 2, Forma: dzika – 7,
Ogólnie: 33 – 67,50 pkt
Grupa A: Heckel – 3, Forma dzika – 8,
Ogólnie 39 – 67,13 pkt
Dyskowce dzikie – Grupa B: Brązowe, Brown
Ogólnie: 14 – 73,00 pkt
Grupa B: Brown – 2, Forma: dzika – 2,
Ogólnie: 16 – 72,75 pkt
Grupa B: Brown – 3, Forma: dzika – 3,
Ogólnie: 25 – 69,50 pkt
Dyskowce dzikie – Grupa C: Niebieskie, Blue
Ogólnie: 32 – 67,65 pkt
Grupa C: Blue – 2, Forma: dzika – 14,
Ogólnie: 47 – 66,00 pkt
Grupa C: Blue – 3, Forma: dzika – 17,
Ogólnie: 51 – 62,75 pkt
Dyskowce dzikie – Grupa D: Zielone, Green
Ogólnie: 43 – 66,63 pkt
Grupa D: Green – 2, Forma: dzika – 12,
Ogólnie: 44 – 66,50 pkt
Grupa D: Green – 3, Forma: dzika – 15,
Ogólnie: 48 – 65,75 pkt
Dyskowce hodowlane – Grupa E: Turkusowe z wzorem, Striped turquoise
Ogólnie: 20 – 71,50 pkt
Grupa E: Striped turquoise – 2, Forma: hodowlane – 19,
Ogólnie: 21 – 71,25 pkt
Grupa E: Striped turquoise – 3, Forma: hodowlane – 22,
Ogólnie: 24 – 69,75 pkt
Dyskowce hodowlane – Grupa F: Gładkie, Solid Discus
Ogólnie: 5 – 75,88 pkt
Grupa F: Solid Discus – 2, Forma: hodowlane – 6,
Ogólnie: 6 – 75,50 pkt
Grupa: Solid Discus – 3, Forma: hodowlane – 11,
Ogólnie F: 11 – 74,38 pkt
Dyskowce hodowlane – Grupa G: Wzorzyste, Patern
Ogólnie: 1 – 79,00 pkt
Grupa G: Patern – 2, Forma: hodowlane – 4,
Ogólnie: 4 – 76,13 pkt
Grupa G: Patern – 3, Forma: hodowlane – 8,
Ogólnie: 8 – 74,88 pkt
Dyskowce hodowlane – Grupa H: Kropkowane, Spotted
Ogólnie: 2 – 78,00 pkt
Grupa H: Spotted – 2, Forma: hodowlane – 3,
Ogólnie: 3 – 76,25 pkt
Grupa H: Spotted – 3, Forma: hodowlane – 7,
Ogólnie: 7 – 76,00 pkt
Dyskowce hodowlane – Grupa I: Formy albinotyczne, Albino
Ogólnie: 18 – 71,88 pkt
Grupa I: Albino – 2, Forma: hodowlane – 27,
Ogólnie: 33 – 67,50 pkt
Grupa I: Albino – 3, Forma: hodowlane – 33,
Ogólnie: 44 – 66,50 pkt
Dyskowce hodowlane – Grupa J: Nie sklasyfikowane, Unclassified
Ogólnie: 22 – 71,00 pkt
Grupa J: Unclassified – 2, Forma: hodowlane – 24,
Ogólnie J: 28 – 69,13 pkt
Grupa: Unclassified – 3, Forma: hodowlane – 27,
Ogólnie: 33 – 67,50 pkt
Dyskowce hodowlane – Grupa PBC: Polskie Biało Czerwone, Polish White Red
Ogólnie: 12 – 74,25 pkt
Grupa PBC: Polskie B/C – 2, Forma: hodowlane – 15,
Ogólnie: 17 – 72,25 pkt
Grupa PBC: Polskie B/C – 3, Forma: hodowlane – 23,
Ogólnie: 26 – 69,25 pkt
Dyskowce hodowlane – Grupa G: Wzorzyste, Patern – wydzielona podgrupa Pigeon Blood
Ogólnie: 4 – 76,16 pkt
Podgrupa: Pigeon Blood – 2, Forma: hodowlane – 8,
Ogólnie: 8 – 74,88 pkt
Podgrupa: Pigeon Blood – 3, Forma: hodowlane – 16,
Ogólnie: 18 – 71,88 pkt
Cuneyt Birol – Turcja podziękował Basi za trud włożony w propagowaniu Polskich Mistrzostw Dyskowców poza granicami kraju.
Członkowie PKMD oprócz udziału w mistrzostwach pokazali swoje ryby urządzając stoiska oraz zbiorniki ze swoimi rybami.
Andrzej Nowicki – „SUPERDISCUS”
Artur Kawecki, Piotr Smoleń – „CRYSTAL DISCUS”
Krzysztof kluczka – „DISCUS VITAL”
Janusz Zajonz
Zbiornik wykonali: Marek Szymański, Rafał Mamątow, Tomasz Uler
W trakcie targów odbyła się też międzynarodowa konferencja sędziowska zorganizowana przez PKMD