W dniach 6-8.10.2017 w czasie trwania targów Aqua&Zoo w Poznaniu odbyły się VI Międzynarodowe Mistrzostwa Dyskowców zorganizowane przez Polski Klub Miłośników Dyskowców. Do konkursu zostało wystawionych 119 ryb w 12 grupach barwnych. Ryby są oceniane w dwóch klasach ryby dzikie ( 4 grupy barwne) i ryby hodowlane (8 grup barwnych). Nagradzanych jest trzy miejsca w grupach oraz trzy miejsca w klasyfikacji generalnej w klasie dyskowców dzikich i hodowlanych. Zwycięzcy otrzymują pamiątkowe dyplomy, statuetki, medale oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów konkursu. Sponsorami oraz współorganizatorami konkursu były firmy: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Tropical, Diversa, Aquael, Zoolek, Fluval, Sponsor medialny: Mgazyn Akwarium
Rozdanie nagród które odbyło się o godz 12.00 w dniu 8.10.2017 poprowadził Andrzej Sieniawski który był zarazem Przewodniczącym Komisji Sędziowskiej.
W skład komisji weszli: od lewej Krzysztof Kluczka, Izabella Wilk, Marek Marcinkiewicz, Beta Sieniawska, Bulent Acun, Marek Widur
KLASYFIKACJA GENERALNA – DYSKOWCE DZIKIE (WILD DISCUS)
I miejsce Injaaz Discus
II miejsce Robert Wesoły
III miejsce Injaaz Discus / Chens
KLASA DZIKIE – WILD
GRUPA „A” – DYSKOWIEC HECKEL’A
I miejsce – Waldemar Bernecki – POL
Miejsce w klasie – 11
Punkty: 311 – Średnia: 77,75
II miejsce – Jacek Skwieciński – POL
Miejsce w klasie – 13
Punkty: 306 – Średnia: 76,50
III miejsce – Artur Zgutka – POL
Miejsce w klasie – 14
Punkty: 303 – Średnia: 75,75
GRUPA „B” – BRĄZOWE / BROWN
I miejsce – Injaaz Discus/Chens – IND
Miejsce w klasie – 4
Punkty: 328 – Średnia: 82,00
II miejsce – Krzysztof Kluczka – POL
Miejsce w klasie – 5
Punkty: 323 – Średnia: 80,75
III miejsce – Łukasz Tupcik – POL
Miejsce w klasie – 6
Punkty: 322 – Średnia: 80,50
GRUPA „C” – NIEBIESKIE / BLUE
I miejsce – Injaaz Discus – IDN
Miejsce w klasie – 1
Punkty: 337 – Średnia: 84,25
II miejsce – Robert Wesoły – POL
Miejsce w klasie – 2
Punkty: 330 – Średnia: 82,50
III miejsce – Injaaz Discus / Chens – IDN
Miejsce w klasie – 3
Punkty: 329 – Średnia: 82,25
GRUPA „D” – ZIELONE/GREEN
I miejsce – Robert Wesoły – POL
Miejsce w klasie – 10
Punkty: 314 – Średnia: 78,50
II miejsce – Jacek Skwieciński – POL
Miejsce w klasie – 15
Punkty: 302 – Średnia: 75,50
III miejsce – Mateusz Martyniuk – POL
(nagrodę odbiera Jacek Skwiecński)
Miejsce w klasie – 17
Punkty: 299 – Średnia: 74,75
KLASYFIKACJA GENERALNA – DYSKOWCE HODOWLANE (BREEDED FORM)
I miejsce Injaaz Discus / Chens
II miejsce Elżbieta Zajonz (nagrodę odbiera Janusz Zajonz)
III miejsce Grzegorz Staszak
KLASA HODOWLANE – BREEDED
GRUPA „E” – TURKUSOWE ZE WZOREM / STRIPED TURQUOISE
Miejsce w klasie – 17
Punkty: 299 – Średnia: 74,75
II miejsce – Joanna Dudzik-Wesoły – POL
(nagrodę odbiera Robert Wesoły)
Miejsce w klasie – 10
Punkty: 331 – Średnia: 82,75
III miejsce Grzegorz Staszak – POL
Miejsce w klasie – 14
Punkty: 328 – Średnia: 82,00
GRUPA „F” – TURKUSOWE NIEBIESKIE / SOLID TURQUOISE
I miejsce – Tomasz Jagodziński – POL
Miejsce w klasie – 15
Punkty: 326 – Średnia: 81,50
II miejsce – Natura Discus – POL
Miejsce w klasie – 17
Punkty: 325 – Średnia: 81,25
III miejsce – Jozef Mincak – SVK
(nagrodę odbiera Waldemar Bernecki)
Miejsce w klasie – 20
Punkty: 324 – Średnia: 81,00
GRUPA „G” – GŁADKIE CZERWONE / SOLID RED DISCUS
I miejsce Elżbieta Zajonz – POL
(nagrodę odbiera Janusz Zajonz)
Miejsce w klasie – 2
Punkty: 344 – Średnia: 86,00
II miejsce – Janusz Zajonz – POL
Miejsce w klasie – 6
Punkty: 335 – Średnia: 83,75
III miejsce – Janusz Zajonz – POL
Miejsce w klasie – 8
Punkty: 332 – Średnia: 83,00
GRUPA „H” – GŁADKIE / SOLID DISCUS
I miejsce Adam Piwowarczyk – POL
Miejsce w klasie – 15
Punkty: 326 – Średnia: 81,50
II miejsce – Joanna Dudzik-Wesoły – POL
(nagrodę odbiera Robert Wesoły)
Miejsce w klasie – 17
Punkty: 325 – Średnia: 81,25
III miejsce – Łukasz Tupcik – POL
Miejsce w klasie – 30
Punkty: 319 – Średnia: 79,75
GRUPA „I” – DROBNOWZORZYSTE / FINE PATTERNED
I miejsce – Injaaz Discus/Chens – IDN
Miejsce w klasie – 1
Punkty: 351 – Średnia: 87,75
II miejsce – Grzegorz Staszak – POL
Miejsce w klasie – 3
Punkty: 342 – Średnia: 85,50
III miejsce – Elżbieta Zajonz – POL
(nagrodę odbiera Janusz Zajonz)
Miejsce w klasie – 20
Punkty: 324 – Średnia: 81,00
GRUPA „J” – GRUBOWZORZYSTE / THICK PATTERNED
I miejsce – Injaaz Discus/Chens – IDN
Miejsce w klasie – 6
Punkty: 335 – Średnia: 83,75
II miejsce – Janusz Zajonz – POL
Miejsce w klasie – 12
Punkty: 330 – Średnia: 82,50
III miejse – Stanisław Kaczorowski – POL
Miejsce w klasie – 13
Punkty: 329 – Średnia: 82,25
GRUPA „K” – KROPKOWANE / SPOTTED
Miejsce w klasie – 5
Punkty: 339 – Średnia: 84,75
II miejsce – Elżbieta Zajonz – POL
(nagrodę odbiera Janusz Zajonz)
Miejsce w klasie – 8
Punkty: 332 – Średnia: 83,00
III miejsce – Imjaaz Discus/Chens – IDN
Miejsce w klasie – 24
Punkty: 323 – Średnia: 80,75
GRUPA „L” – NIESKLASYFIKOWANE / UNICLASSIFIED
I miejsce – Injaaz Discus.Chens – IDN
Miejsce w klasie – 28
Punkty: 321 – Średnia: 80,25
II miejsce – Krzysztof Kluczka – POL
Miejsce w klasie – 34
Punkty: 311 – Średnia: 77,75
III miejsce – Injaaz Discus/Chens – IDN
Miejsce w klasie – 35
Punkty: 310 – Średnia: 77,50
GRUPA „PBC” – POLSKIE BIAŁO CZERWONE
I miejsce – Łukasz Tupcik – POL
Punkty: 328 – Średnia: 82,00
III miejsce – Stanisław Kaczorowski – POL
Punkty: 324 – Średnia: 81,00
Kazimierz Kraćkowski otrzymał nagrodę publiczności za najładniejszą aranżację zbiornika wystawowego.
W ogłoszonym konkursie rysunkowym najmłodsi uczestnicy otrzymali także nagrody.