X KRAJOWY ZJAZD DELEGATÓW PZA Kielce – 28 i 29 kwiecień 1979 r.
W dniach 28 i 29 kwietnia 1979 roku w Cedzyni koło Kielc odbył się X Krajowy Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Akwarystów w którym wzięli udział przedstawiciele Oddziałów terenowych Związku. Obrady toczyły się pod przewodnictwem mgr Wiesława Styszki. Program zjazdu przewidywał między innymi:
– Zapoznanie się z protokołem z IX Zjazdu. – Sprawozdanie ustępującego Zarządu za okres od 1 stycznia 1977 roku do 31 grudnia roku 1978. – Sprawozdanie Głównej Komisji Rewizyjnej za analogiczny okres. – Sprawozdanie Głównego Sądu Koleżeńskiego. – Dyskusja nad sprawozdaniami. – Wybór nowych władz PZA. – Uchwalenie budżetu i wniosków do realizacji w latach 1979 i 1980. Dyskusja nacechowana była rzeczowością i troską o dalszy rozwój Związku. Udział wzięło w niej 16 delegatów. Z najistotniejszych spraw poruszonych w Dyskusji wymienić należy: – Podkreślono iż zespół redakcyjny „Akwarium” powinien poczynić aktywniejsze starania mające na celu doprowadzenie do terminowego i regularnego „wychodzenia poszczególnych zeszytów czasopisma”. Zalecono również dokonywanie surowszej selekcji materiałów przeznaczonych do druku, w celu podniesienia poziomu fachowego pisma. – Postulowano by działalność poszczególnych Klubów specjalistycznych była bardziej aktywną, co ułatwi pracę Oddziałom w terenie. -Uznano że Zarząd Główny powinien bardziej skupić się na sprawach organizacyjnych w dążeniu do poprawy działalności Związku. – Podkreślono, że rzeczą bardzo celową byłoby wydanie broszury, względnie opublikowanie szeregu artykułów o podstawach akwarystyki, przeznaczonych dla początkujących akwarystów, co jest sprawą bardzo istotną, gdyż na rynku wydawniczym publikacje z zakresu akwarystyki ukazują się; sporadycznie. – Przypomniano iż dla popularyzowania akwarystyki bardzo duże znaczenie mają wszelkie wystawy pokazy i konkursy. Wprawdzie ilość ich w ostatnich latach poważnie wzrosła, to jednak należałoby bardziej rygorystycznie domagać się od poszczególnych Oddziałów organizowania co roku przynajmniej jednej takiej imprezy. – Podkreślono, że w niedostatecznym stopniu rozwija się sprawa opracowywania referatów fachowych, których brak odczuwają poszczególne Oddziały – Postulowano, by wszystkie Kluby specjalistyczne wyłoniły spośród swych członków Rady Klubu, co przyczyni się do pełniejszego rozłożenia pracy Klubu na kolektyw.
Po udzieleniu absolutorium ustępującemu Zarządowi przystąpiono do wyboru nowych władz Związku. W rezultacie jawnych wyborów do Zarządu Głównego Polskiego Związku Akwarystów weszli:
Prezydium Zarządu Głównego prezes – Henryk Kilka wiceprezesi – Stanisław Sitko i Tadeusz Zalewski sekretarz – Henryk Skrzyński skarbnik – Henryk Grochol członkowie – Czesław Drynda i Adam Latusek
Członkowie Zarządu Głównego Jerzy Bartoszewski, Jan Dzierżawa, Jan Hanak, Mieczysław Matecki, Henryk Moll, Mieczysław Mróz,Wiesław Styszko, Zenon Wal i Bogusław Ziarko.
Główna Komisja Rewizyjna przewodniczący – Tadeusz Domiszewski z-ca przewodniczącego- Józef Mickowski sekretarz – Krzysztof Zyzik członkowie – Zdzisław Banaszczyk, Henryk Kucio, Eugeniusz Weyna
Główny Sąd Koleżeński przewodniczący- Zbigniew Adamowicz sekretarz – Leszek Śmiatała członkowie – Józef Zagozda i Leszek Szajowski
ODZNAKI I DYPLOMY HONOROWE PZA
W związku z obchodzonym w bieżącym roku 70-leciem ruchu akwarystycznego w Polsce, w czasie trwania X Zjazdu Delegatów PZA wyłoniono specjalną Komisję Odznaczeń, której zadaniem było uhonorować odznakami i dyplomami osoby szczególnie dla akwarystyki zasłużone, wyróżniające się w pracy Związkowej
Komisja ta, w składzie:
przewodniczący – Stanisław Sitko sekretarz – Leszek Szajowski członkowie – Jerzy Bartoszewski i Henryk Moll
po rozpatrzeniu wniosków nadesłanych przez poszczególne Oddziały postanowiła Panu inż. Stanisławowi Sławińskiemu z Wrocławia nadać tytuł Honorowego Członka Polskiego Związku Akwarystów.
ZŁOTE ODZNAKI Polskiego Związku Akwarystów oraz DYPLOMY otrzymali:
Oddział Chorzów – Henryk Nolewajko i Konrad Staroń Oddział Gdańsk – Marian Całko Oddział Jarosław – Józef Mickowski Oddział Łódź – Stanisław Różycki Oddział Poznań – Jan Kozłowski Oddział Tychy – Włodzimierz Kołodziej i Bronisław Kubas Oddział Warszawa – Adam Latusek Oddział Wodzisław – Kazimierz Geisler
ZŁOTE ODZNAKI Polskiego Związku Akwarystów otrzymali:
Oddział Bytom – Stanisław Zygmunt Oddział Jastrzębie – Mieczysław Zieliński Oddział Kalisz – Wiesław Wicha Oddział Zabrze – Eryk Merkuda
SREBRNE ODZNAKI Polskiego Związku Akwarystów oraz DYPLOMY otrzymali:
Oddział Bydgoszcz Zbigniew Hermanowski Jerzy KubińskiOddział Chorzów Gerard Czemecki Paweł Kowalczyk Jerzy Szewczyk Józef WyszyńskiOddział Jarosław Janusz Dopciuch Bronisław ŻyłaOddział Kędzierzyn Zdzisław BurdaOddział Koszalin Cecylia Mingielewicz Czesław Mingielewicz Władysław SzymańskiOddział Łódź Feliks Krysztof Tadeusz Marczyk Józef Piłat Tadeusz Pudlarz Jerzy Tomczyński Józef ZagozdaOddział Malbork Marian Chrząszcz Henryk Kucio
Oddział Piła Czesław MateckiCddział Poznań Edmund Skubel Jan Wesołowski Franciszek Wojtasz Marian Roch ZielonkaOddział Rzeszów Tadeusz Kowal-Gąska Wiesław Styszko Józef SzurekOddział Tychy Bogdan Ginglas Augustyn Gruszka Alojzy Haręża Franciszek PaliwodaOddział Warszawa Stefan Andrysiewicz Jerzy Bartoszewski Andrzej Cieślak Zbigniew Górniak Andrzej Szulc Bogusław ZiarkoCddział Wodzisław Jan Dzierżawa Alfred Smółka
SREBRNE ODZNAKI Polskiego Związku Akwarystów otrzymali:
Oddział Bytom Arkadiusz Grolewicz Paweł Smaczny Marian Stylec Henryk SzczygiełOddział Gdańsk Zbigniew Adamowicz Maksymilian RolińskiOddział Jastrzębie Józef SzelkowskiOddział Kalisz Józef Filipiak Kazimierz Macikowski Jacek Pasik
Oddział Milanówek Józef SkibaOddział Piła Ryszard Czernecki Józef Dobuszewski Mieczysłajw GrabowiczOddział Wrocław Kenryk Kościuk Zygmunt CiekOddział Zabrze Maksymilian GruszkaOddział Złotów Edmund Splitt
DYPLOMY otrzymali:
Oddział Bydgoszcz Zygmunt Bałdzikowski Lech Grochowski Florian Kokot Bogdan Kozłowski Tadeusz Łaniewski Lech Chrzanowski Lucjan PoklękowskiCddział Bytom Henryk Grochol Henryk Moczygemba Ginter Mzyk Barbara Nocoń Jan Pawlik Marian Paździor Emanuel Rother Daniela Świetlińska Joachim Wolny Henryk ZasłonaOddział Chorzów Andrzej Biliński Zygmunt Glabisz Zbigniew Guziur Sonia Kadlewicz Henryk Kilka Teodor Malcherczyk Aleksy Moj Jerzy Moj Henryk Moll Andrzej Cgrodnik Bernard Perlak Andrzej Pluta Paweł Skorupa Henryk SkrzyńskiOddział Częstochowa Włodzimierz SochaOddział Gdańsk Wojciech Borocki Ryszard Budzbon Paweł Folkman Ryszard Królak Jan Mackiewicz Marek Makowski Michał Matuszczak Ryszard Miśkiewicz Jan Plath Władysław Szałaciński Kazimierz WanatOddział Gryfino Zofia BaCzyńska Zbigniew Biedny Paweł Krajczewski Halina NowakowskaOddział Inowrocław Rufin Kufel Jan MarciniakOddział Jarosław Maria Grabuś Tadeusz Horwath Edward Rogala Władysław Wilk
Oddział Jastrzębie Czesław Gierak Emil Kukuła Zdzisław Rogala Jan Staszczyk
Oddział Kalisz Zbigniew Burchard Józef Ciszewski Ryszard Grzetuszka Krzysztof Kałużny Jan Kołuda Kazimierz Nowak Henryk Pawlak Janusz Skonieczny Leszek Szajowski Zbigniew Walczak Stanisław Wojciechowski
Oddział Kędzierzyn Rudolf Bieniek Czesław Drynda Józef Nandzik Marian Pardela.
Oddział Kielce Krzysztof Zyzik
Oddział Koszalin Tadeusz Banach Wiesław Kiełbasa Józef Rajner Jerzy Zeuschner
Oddział Kraków Alicja Danisz
Oddział Łódź Wiesław Andrzejewski Waldemar Banach Bronisław Burchart Stanisław Pelczerek Edward Pister Stanisław Jagielski Henryk Jakubowski Jerzy Kafar Jan Lenarczyk Leszek Michalak Bernard Pszczoła Marian Radziewicz Zygmunt Szymczak Jerzy Walczak Czesław Woźniak
Oddział Malbork Tadeusz Biliński Mirosław Bobiński Wiktor Czerwiński Andrzej Dudek Józef Parafiniuk
Oddział Milanówek Zdzisław Banaszczyk Jerzy Maj Andrzej Pawlak Ireneusz Pietrzak Jerzy Popowski Jan SiwińskiOddział Nowy Sącz Janusz Janik Kazimierz Ruchała Cddział Piła Stanisław Boniszewski Henryk Plakiewicz Franciszek Kozłowski Adam Leszek-Leszkiewicz Zdzisław Matusiak Jerzy Milaszewski Henryk Milewski Gertruda Misiak Henryk Czga Franciszek Spek Jerzy Wiese Walter WycisłoOddział Poznań Bronisław Białecki Andrzej Hęciak Henryk Jankowski Jan Kopczyński Janusz Mierkiewicz Bogdan Połaszewski Edward Ratajczak Paweł Skonieczny Jerzy Szyszkowiak Leszek Sniatała Paweł Tomczak Władysław Turek Tadeusz Zalewski Konstanty ŻupańskiOddział Rzeszów Jerzy Bobra Paweł Der Tadeusz Domiszewski Tadeusz Dziopek Stefan Jordanek Edward Kowal Antoni Lorenc Ludwik Makiel Mieczysław Mróz Stanisław Rejman Maciej Sowiński Andrzej Szwagiel Teodor Tychanicz Józef ŻółkiewiczOddział Szczecinek Tadeusz Bodnar Zdzisław KawczyńskiOddział Tychy Franciszek Długopolski Andrzej Gembala Alojzy Kozubik Marian Kulik Ryszard Rozkoszny Stanisław Sitko Jerzy Stempniewicz Hubert Towala Witold ZającOddział Warszawa Jerzy Boruc Czesław Dusio Zbigniew Górniak Stanisław Kaczmarski Jerzy Kosmala Wojciech Łoziński Włodzimierz Staniszewski Henryk S zelęgiewiczOddział Wodzisław Piotr Grim Franciszek Jarkulisz Józef Koźmicki Franciszek Mrowieć Herbert Nawrót Jerzy Smółka
Oddział Wrocław Wojciech Cieplicki Jan Hanak Stanisław Kula Wojciech Płaczkowski Jerzy Pomper Janusz Sielczak Jerzy Szpak Eugeniusz Weyna Ryszard Zdeb
Oddział Zabrze Eryk Brysz Henryk Brzoza Szymon Dudziak Józef Gnida Jan Gruszka Jan Hecht Rudolf Jurczyk Józef Kolenda Antoni Pasternak Gerard Peterman Jarosław Szklarek Piotr Szlachta Jerzy Winiarski Józef Żurek
Oddział Złotów Stanisław Błędowski Stefan Cierniak Zdzisław Gust Konrad Jędrzejak Grzegorz Kulin Henryk Luty Jan Szcześniak Tadeusz Szłapak
Następujące osoby i instytucje otrzymały DYPLOMY za szczególne zasługi dla rozwoju akwarystyki w Polsce:
Pałac Młodzieży w PKiN w Warszawie II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie Ogród Botaniczny we Wrocławiu Stanisław Wojciechowski z Malborka Malborska Spółdzielnia Mieszkaniowa Dom Kultury w Złotowie Lechosław Ochocki – Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kaliszu Mgr Irena świątek – Vicedyrektor WDK w Kaliszu Ogród Zoologiczny we Wrocławiu Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących przy Z.E, w Rzeszowie Ogród Botaniczny w Krakowie,
Za nieprzerwaną, co najmniej piętnastoletnią działalność przyznano też DYPLOMY Oddziałom Polskiego Związku Akwarystów w:
Bytomiu, Chorzowie, Kaliszu, Łodzi i Tychach.
Wszystkim odznaczonym i uhonorowanym dyplomami Redakcja „Akwarium” składa serdeczne gratulacje!
WYSTAWY * KONKURSY * IMPREZY * WYSTAWY
VII OGOOLNOPOLSKI KONKURS PAWICH OCZEK – KALISZ 79
W dniach od 4 do 13 czerwca br. odbył się w Kaliszu VII Ogólnopolski Konkurs Pawich Oczek – KALISZ 79, w którym wzięli udział również wystawcy zagraniczni. Organizatorami imprezy, połączonej z wystawą byli, Oddział kaliski Polskiego Związku Akwarystów, Klub Poecilia Reticulata oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kaliszu.
W konkursie udział wzięło 61 wystawców z Austrii, Berlina Zachodniego, Bułgarii, Czechosłowacji i Polski, którzy zaprezentowali 111 zestawów ryb. Ryby oceniał sąd konkursowy w składzie: przewodniczący- Leszek Szajow-ski (Kalisz), członkowie – Andrzej Cieślak (Warszawa), Tadeusz Fugol (Ratowice), Jerzy Kaszuba (Poznań).
A oto klasyfikacja generalna konkursu:
1, Andrzej Cieślak, Warszawa – triangel wielobarwny
2. Jan Walczak, Bydgoszcz -triangel czarno-czerwony
3, Leszek Szajowski, Kalisz – triangel wielobarwny
4. Jan Walczak, Bydgoszcz – triangel wielobarwny
5. Janusz Skonieczny, Kalisz – triangel niebieski
6, Jerzy Kaszuba, Poznań – triangel czarny
Natomiast klasyfikacja w poszczególnych standardach przedstawiała się:
Triangle
Wachlarze
Mieczowe
Krótkoogonowe
Kolor
Samice
1. Andrzej Cieślak, Warszawa
2. Jan Walczak, Bydgoszcz
3. Leszek Szajowski, Kalisz4. Andrzej Cieślak, Warszawa 5. Mirosław Martinec, Czechosłowacja 6. Andrzej Cieślak, Warszawa1, Karl Liedl, Austria 2, Jan Pajka, Kraków 3, Janusz Skonieczny, Kalisz1. Wilhelm GebeL, Austria 2. Alfons Jastrawek, Austria 3. GUnter Tischmann, Berlin Zach.1, Teresa Kaźmierczak, Kalisz 2, Waldemar Blumenstein, Berlin Zachodni 3, S. i W, Sander, Berlin Zachodni4, Jan Pajka, Kraków 5, Andrzej Podymski, Poznań 6, Stanisław Cichosz, Poznań