KSIĄŻKI AKWARYSTYCZNE WYDANE W LATACH 2005 – 2009


lab

„RYBY LABIRYNTOWE”
       Andrzej Sieniawski    2005

    Niniejsza publikacja stanowi, w swej zasadniczej treści, przegląd gatunków ryb z podrzędu Anabantoidei (okoniokształtnych), który zarówno specjaliści, jak i akwaryści określają mianem łaźcowatych, błędnikowców lub ryb labiryntowych. W swojej treści zawiera wiele opisów gatunków mało znanych oraz bardzo rzadko hodowanych przez akwarystów.

lab1lab2krewetki„Krewetki słodkowodne”
       Paweł Szewczak, Jackie Sawicka    2005

    Książka z serii miniatur była wydana w celu ułatwienia rozpoczęcia pielęgnacji krewetek słodkowodnych akwarystom, którzy pierwszy raz zetknęli się z tym rodzajem zwierząt hodowanych w akwariach. W pierwszych rozdziałach ukazana jest systematyka, budowa ciała oraz rozmnażanie krewetek. Główny dział to opisy poszczególnych grup oraz gatunków krewetek. Opisane są krewetki karłowate, filtrujące oraz wielkoramienne. W dalszych rozdziałach opisane jest żywienie oraz sposób urządzenia akwarium do hodowli krewetek. Omówiony jest także sposób zakupu, transportu i aklimatyzacji tych zwierząt, a na koniec pisano jak opiekować się poszczególnymi gatunkami krewetek. Choroby i pasożyty krewetek to ostatni dział tej małej ale treściwej książeczki. Książka uzupełniona jest fotografiami poszczególnych gatunków krewetek.

krew1krew2


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


„AKWARIUM ISPIROWANE NATURĄ”
   Peter Hiscock  2005

    Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza to porady praktyczne na temat urządzania akwarium. Druga część to aranżacje akwarium wzorowane na biotopach. Można tam znaleźć odwzorowanie strumienia górskiego w Chinach i Ameryce Środkowej, rzek w Australii, Środkowej Ameryce i Europie, jezior europejskich i Malawi. Pokazuje autor także aranżacje akwarium Amazońskich kwaśnych rozlewisk, strumieni oraz bagien Południowowschodniej Azji. Na koniec pokazane są wody słonawe w ujściach rzek i bagno z roślinnością namorzynową.
Książka jest pozycją przeznaczona dla amatorów, początkujących akwarystów oraz tych którzy pragną upodobnić swoje domowe zbiorniki do wymarzonych, naturalnych środowisk roślin i zwierząt.

ains1ains2


dyski1
„ZDROWE DYSKOWCE Tom 1”
       Andrzej Sieniawski    2005

    Książkę autor dedykuje pamięci Andrzeja Ogrodnika, założyciela firmy TROPICAL.
Pierwsza część zawiera informacje na temat:
– środowiska naturalnego, w którym występują dyskowce i wiele innych gatunków ryb;
– sposobów i możliwości przygotowywania dla nich odpowiedniej wody;
– urządzania akwariów jako środowiska życiowego dla ryb z Ameryki Południowej;
– zasad obowiązujących podczas adaptacji zakupionych ryb do nowych warunków;
– podstawowych czynności pielęgnacyjnych.


lit52
„AKWARIA ROŚLINNE W STYLU HOLENDERSKIM”
       Andrzej Sieniawski    2005

    Wydawnictwo przeznaczone nie tylko dla miłośników roślin wodnych oraz akwarystyki roślinnej. Autor w książce opisuje podstawy zakładania akwarium. Wiele z tych działów dotyczy spraw związanych z akwarystyka ogólną, niemożliwością byłoby te kwestie pominąć omawiając powstawanie i utrzymanie akwarium w stylu holenderskim. Jeden z ważniejszych działów w tej książce to kompozycje w akwarium holenderskim. W tym dziale właśnie opisane jest tworzenie charakterystycznych elementów akwarystyki holenderskiej takich jak, aleja lejdejska i polanka, mocne punkty kompozycyjne, czarna dziura, kępy i parawany oraz operowanie kolorem i kształtem. Opis opieki oraz zasad pielęgnacji roślin to też interesująca tematyka akwarystę roślinnego. Do książki dołączono płytę CD z akwarystycznymi kalkulatorami

hol1hol2


zywo

„RYBY ŻYWORODNE W AKWARIUM”
       Andrzej Sieniawski    2005

Książka wydana w serii „HOBBY”. Autor w pierwszych rozdziałach omówił ogólną charakterystykę ryb żyworodnych, zakładanie akwarium dla tych ryb, rozmnażanie oraz wybrane problemy chorób ryb żyworodnych. Opisanych zostało w książce 140 gatunków i 41 odmian ryb żyworodnych. Książka zawiera indeks nazw polskich i łacińskich. Poszczególne gatunki są zobrazowane czarno-białymi rycinami lub fotkami. jedynie w środku książki jest kilkanaście kolorowych zdjęć opisywanych ryb.

zyw1zyw2


lit60

„ALTUM – SKALARE”
       Horst Linke    2005

    Niemieckojęzyczna książka o żaglowcach (skalarach). Opisana jest historia odkrycia rodzaju Pterophyllum, gatunki wchodzące w skład rodzaju oraz odmiany oraz formy barwne hodowlanych skalarów. W dalszej częsci opisany jest dokładniej Żaglowiec wysoki, jego miejsca występowania w naturze, żywienie oraz sposób jego rozmnażania i wychowywania młodych przez autora. Książka zaopatrzona jest w bardzo dobre fotografie barwne Żaglowców.

al1al2


 

„ZDROWE DYSKOWCE Tom 2”
Andrzej Sieniawski    2005

    dyski2 Książkę autor dedykuje pamięci Ireny Szerszeń-Kołudy, która była przez wiele lat prezesem Klubu „Molinezja ” w Szczecinie.
Drugi tom książki zamyka całokształt zagadnień związanych ze zdrowiem dyskowców i innych ryb towarzyszących im często w akwariach. W drugim tomie książki szczegółowo omówiono m.in.:
praktyczne sposoby stosowania profilaktyki i przeprowadzania kwarantanny;
metody rozpoznawania i diagnozowania chorób;
leki i preparaty stosowane w leczeniu dyskowców;
sposoby sporządzania, przechowywania i wykorzystania roztworów leczniczych w trakcie leczenia ryb oraz niezbędne w tym przypadku środki ostrożności;
czynniki chorobotwórcze, oraz choroby, a także ich cykle rozwojowe, w aspekcie niedomagań, jakie nękają dyskowce i towarzyszące im ryby;
praktyczne sposoby leczenia.
Jest to niesamowicie potężny zbiór wiadomości na temat typowych leków stosowanych w leczeniu ryb oraz takich leków, które możemy zastosować przy chorobach dyskowców oraz innych ryb akwariowych a nie są one dedykowane do tego rodzaju zastosowań. Autor poświęca wiele uwagi różnym aspektom szeroko pojętej profilaktyki. Zwraca uwagę na konieczność poznania cyklów rozwojowych pasożytów ryb, ich potrzeb życiowych, a tym samym możliwości ich rozwoju czy dotarcia do zbiornika. Umiejętne połączenie informacji i rad zawartych w drugim tomie książki z materiałami, jakie zawiera tom pierwszy, zamyka w logiczną całość większość tematów związanych z problematyką utrzymania w dobrej kondycji dyskowców i ryb towarzyszących.

dys1dys2


denerle
„Der große DENNERLE-Ratgeber
Wunderwelt der Aquarien”

2005

    Jest to trzecie wydanie katalogu firmy DENNERLE. W pierwszej części katalogu pokazany jest barwny świat akwariów roślinnych ze zdjęciami oraz przykłady obsadzania zbiorników roślinami pokazanymi na schematach. Jest także część poświęcona technice wspomagającej wzrost i opiekę nad roślinami. Ostatnia część to katalog roślin firmy Dennerle nie tylko akwariowych ale także paludaryjnych i terrarystycznych.

denerle1denerle2


kas „AQUARIUM PLANTS”
Christel Kasselmann    2005

 

    Jest to angielskie tłumaczenie książki o roślinach akwariowych niemieckiej autorki Christel Kasselman. Książka ta po raz pierwszy była wydana w 1995 roku. Jest to encyklopedyczne wydanie opisujące niesamowitą ilość roślin wodnych, które są hodowane w warunkach akwariowych. Książka posiada bardzo dobre zdjęcia roślin w naturze jak i w akwarium. Zdjęcia kwiatów oraz zbliżeń macro dopełniają całość publikacji. Książka została przetłumaczona we Włoszech, Holandii, Francji, USA oraz w Rosji. Posiadam wersję elektroniczna w formacie PDF.

kas1kas2


„AKWARYSTYCZNE OSOBLIWOŚCI”
Joanna i Paweł Zarzyńscy    2005

 

    ao Książka poświęcona jest 80 gatunkom ryb mało znanych i rzadko spotykanych w naszych akwariach, a coraz częściej pojawiających się w sklepach akwarystycznych. Znajduja się w niej opisy gatunków (poparte kolorowymi fotografiami) oraz informacje o ich hodowli.

Spis treści:
– Wstęp
– Ryby węże
– Płaszczki słodkowodne
– Sumy
– Zbrojniki
– Ryby słonawowodne
– Noże i mruki
– Ryby karpiokształtne
– Labiryntowe ciekawostki
– Stworzone przez człowieka
– Drobne osobliwości
– Akwariowe dziwadła
– Literatura

ao1ao2


lit43

„RYBY AKWARIOWE
poradnik encyklopedyczny”

   John A Dawes  2006

    Książka to typowy podręcznik akwarystyczny podzielony na dwie części. Pierwsza to porady praktyczne na temat urządzania akwarium. Druga część to opisy gatunków ryb. Książka jest bogato wzbogacona dobrymi fotkami sprzętu akwarystycznego i ryb opisywanych w drugiej części. Myślę że to książka godna polecenia dla każdego akwarysty.

rak1rak2


disk

„Mini Atlas DISCUS II”
Bernd Degen  2006

Mini Atlas Discus II ukazuje 14 kategorii i  wariantów kolorystycznych dyskowce dzikie i hodowlane.  Atlas jest książką  i przewodnikiem po kategoriach i klasach stosowanych  w  mistrzostwach dyskowców w europie i na świecie. System numeracji oraz kolorystyki pozwala szybko i sprawnie odnaleźć szukaną kategorie dyskowca.

 

disk1disk2


 

lit44
„Rośliny w akwarium   Ekologia roślin wodnych dla akwarystów”
   Diana Walstad  2007

    Rośliny w akwarium to książka dla akwarystów o otwartym umyśle i dociekliwych, dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć, co dzieje się w ich zbiornikach. Z pewnością odciśnie silne piętno na sposobie uprawiania akwarystyki przez każdego, kto po nią sięgnie!
Ta książka może długo służyć jako zbiór danych pomocnych przy zakładaniu niedrogiego słodkowodnego akwarium i w jego późniejszej pielęgnacji. Wraca się do niej wielokrotnie.

Akwarysta dowie się z niej:
– w jaki sposób rośliny oczyszczają wodę i podłoże, sprawiając, że akwarium staje się zdrowsze dla ryb
– które zabiegi pielęgnacyjne są ważne, a które tylko stratą czasu
– o faktach z życia roślin
– danych, które przydadzą się w walce z glonami
– jak z powodzeniem uprawiać rośliny bez plątaniny kabli i rurek oraz drogich urządzeń.

dian1dian2


lit45
„WIELKA ENCYKLOPEDIA AKWARYSTYKI     Rośliny w akwarium”
   Darek FIRLEJ  2007

    Jest to jedna z części encyklopedii traktująca o roślinach wodnych. W pierwszym tomie zawarte jest kilkanaście artykułów o roślinach wodnych. Omawiana jest budowa roślin wodnych z podziałem na mszaki, wątrobowce, paprotniki i rośliny okrytozalążkowe. Dalej omówione są sposoby rozmnażania roślin wodnych. Następna część to projektowanie akwarium z uwzględnieniem planu pierwszego roślin strefy środkowej, roślin tła a także omówiono pokrótce rośliny krajowe, pływające i epifity. Kłopoty jakie przysparzają rośliny to temat następnej i ostatniej części. Poszczególne części to artykuły innych autorów. Zdarza się więc że o tym samym problemie roślinnym czytamy po kilka razy w tej samej książce, czego być nie powinno. Pomyłkowo także opisane są zdjęcia w encyklopedii.
Wydawnictwo miało się składać z ponad 50 tomów wychodzących w cyklu dwumiesięcznym. Niestety druk encyklopedii wstrzymano.

rosl1rosl2


lit47
„ROŚLINY AKWARIOWE „
   Christel Kasselmann  2007

    Kieszonkowy atlas roślin akwariowych zawiera szczegółowe opisy aż 200 najpopularniejszych gatunków! Do osób zaawansowanych w akwarystycznym hobby adresowane są prezentacje roślin mniej znanych i trudniejszych w utrzymaniu. Opis każdej rośliny zawiera wiadomości na temat wysokości i tempa wzrostu, minimalnej wielkości zbiornika, w którym zamierzamy roślinę umieścić, preferowanej temperatury i wartości pH wody. Podczas lektury poznajemy także cenne wskazówki związane z rozmnażaniem poszczególnych gatunków. Atutem atlasu są także świetne fotografie, pomocne w przygotowaniach do zakupów. Polecam ten atlas dla każdego akwarysty.

kase1kase2


lit50
„ARANŻACJA AKWARIUM”
Kristel Kasselman, 2007

    Rosyjskie wydanie książki o aranżowaniu akwarium roślinnego, znanego eksperta od roślin wodnych i akwariowych Kristel Kasselman. W książce tej autorka dzieli się swoimi 25-cio letnimi doświadczeniami w uprawie roślin akwariowych. Szczególny nacisk kładzie na planowanie, przygotowanie i etapowe urządzanie akwarium. Autorka udziela cennych wskazówek z zakresu prawidłowego wyboru roślin akwariowych i opieki nad nimi. Opisane jest planowanie, urządzanie, wybór roślin i ryby w akwarium.

kas1kas2


lit51
„ROŚLINY AKWARIOWE
– budowa, sposoby uprawy i rozmnażania, choroby, glony i walka z nimi.”

       W.D. Płoński    2007

    Wydawnictwo rosyjskie. Książka ta przeznaczona jest dla miłośników akwarystyki, którzy lubią akwaria ozdobne wypełnione roślinami, śledząc rozwój zielonego świata, i ich niepowtarzalnego piękna. Ukazuje ogólne wiadomości o roślinach akwariowych, opisuje ich rodzaje i odmiany, oraz warunki ich uprawy i rozmnażania.

akras1akras2


ada
„PRZESTRZEŃ W HARMONII Z AKWARIUM NATURALNYM”
Adam Paszczela, Grzegorz Guzik    2007

    Jest to wydawnictwo w formie katalogu reklamowego przedstawiające zbiorniki akwariowe w stylu naturalnym firmy ADA. Książeczka podzielona jest na trzy działy Przestrzeń, Aranżacja oraz Design. Wydawnictwo opiera się na bardzo dobrych fotografiach przedstawiających ideę komponowania, tworzenia oraz realizacji zbiorników w stylu naturalnym.

ada1ada2„Choroby ryb akwariowych śródlądowych morskich”
Jerzy Antychowicz    2007

    Książka ta skierowana jest przede wszystkim do hodow­ców ryb akwariowych, lekarzy weterynarii specjalizujących się w dziedzinie ichtiopatologii oraz wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę z zakresu nauki o chorobach ryb.

choroby2007 Spis treści:
1.   Środowisko wodne
2.   Choroby wywoływane przez niekorzystne czynniki środowiskowe
3.   Choroby wywoływane przez niekorzystne czynniki zewnętrzne
4.   Żywienie
5.   Choroby powodowane nieprawidłowym żywieniem
6.  Choroby wirusowe
7.   Choroby bakteryjne
8.   Choroby wywoływane przez grzyby
9.   Choroby wywoływane przez jednokomórkowe organizmy roślinne
10. Choroby wywoływane przez jednokomórkowe organizmy zwierzęce
11. Choroby wywoływane przez pasożyty z rzędu Microsporidia
12. Choroby wywoływane przez przywry monogeniczne
13. Choroby wywoływane przez nicienie
14. Choroby wywoływane przez nicienie, przywry wewnętrzne i tasiemce u ryb
15. Choroby wywoływane przez stawonogi
16. Choroby o niewyjaśnionej etiologii
17. Leczenie
18. Profilaktyka chorób ryb

choroby20071choroby20072


malawi
„MALAWI Piekno i pasja”
       Krzysztof M. Kazimierczak    2008

   Jest to nowsze wydanie książki, która ukazała się w 2001 roku. Nowe wydanie oparte jest na innych zdjęciach natomiast sama treść nie uległa większym zmianom. Napisana przez założyciela największego polskiego serwisu internetowego poświęconego rybom z jeziora Malawi w Afryce (www.malawi.pl) Praktyczny poradnik dla hodowców pielęgnic z grupy MBUNA. Książka skupia się wyłącznie na pyszczakach z jeziora Malawi. Jest skierowana raczej do bardziej zaawansowanych akwarystów z racji tego że pielęgnice afrykański nie nalezą do najprostszych w hodowli i opieka nad nimi wymaga pewnej wiedzy z zakresu składu chemicznego wody oraz warunków hodowlanych. Wszystkie rozdziały są bogato ilustrowane. Prócz tego książka zawiera galerię z wieloma unikalnymi zdjęciami pyszczaków, aktualny spis gatunków oraz przydatny słownik akwarystyczny.

mal3mal4


droz „Podwodny Świat Pięciu Kontynentów”
       Roman Pawlak    2008

    Jest to przewodnik po wystawie stałej w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Na wstępie opisane jest samo Drozdowo, które położone jest na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Następnie w kolejnych działach bardzo krótko przedstawione samo Muzeum Przyrody oraz wystawy stałe w muzeum, aby przejść do opisu stałej wystawy akwarystycznej. Wystawę akwarystyczną tworzy 26 zbiorników o pojemności około 500 litrów. W zbiornikach przedstawiono ryby z pięciu kontynentów. Wspomniano także o znaczeniu i roli żywych wystaw przyrodniczych. Główny dział to przedstawienie gatunków ryb, które można zobaczyć na żywo w akwariach Muzeum Przyrody w Drozdowie.

droz1droz2


slow
„WIELOJĘZYCZNY SŁOWNIK NAZW RYB OZDOBNYCH”
Beata Więcaszek, Sławomir Kreszka, Artur Antoszek, Stanisław Krzykawski    2008

    Jest to słownik wydany przez Akademie Rolniczą w Szczecinie. Słownik opracowany jest w kolejności alfabetycznej nazw ryb łacińskich. Słownik gromadzi ryby które są uważane za ozdobne czyli hodowane w akwariach sadzawkach czy też oceanariach. W książce ujęto ryby słodkowodne morskie oraz wędrowne czyli gatunki anadromiczne. Wszystkie ryby maja podane nazwy gatunkowe oraz nazwisko autora, który ten gatunek opisał po raz pierwszy z datą opublikowania danej nazwy. Podane zostały także nazwy w języku polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim. Podano także przynależność do rodziny i rzędu według obowiązującej klasyfikacji. Dla łatwiejszego wyszukiwania opracowano także sześć indeksów w różnych językach.

slownslown1


rf
„RAFY ŚWIATA”
National Geographic     2008

    Jest to wydanie albumowe o tematyce morskich pejzaży, bo tak można nazwać to co spotyka się w morzach i oceanach świata. Niezwykła kolorystyka oraz bardzo ciekawe ujęcia zwierząt morskich czynią ten album bardzo ciekawą pozycją dla miłośników podmorskiego piękna. Album składa się z kilku działów gdzie pokazano pasje nurkowania, podwodne pejzaże, różnorodność, szkołę przetrwania, ochronę raf, rafy świata oraz końcowy dział jak tworzono tę książkę.

rs1rs2


oczko
” ROŚLINY W OCZKACH WODNYCH”
Hubet Zientek     2008

    Zaletą książki jest jej przystępny i zrozumiały język, przejrzysty układ oraz bardzo bogata szata graficzna – 156 fotografii. Poradnik zawiera opisy ponad 160 gatunków i odmian roślin oczkowych. Każdy takson, oprócz krótkiego opisu botanicznego, jest scharakteryzowany pod względem przeznaczenia, stanowiska i podłoża, sadzenia i głębokości, pielęgnacji, rozmnażania, zimowania oraz chorób i szkodników. Autor wymienia też wszystkie odmiany danego gatunku dostępne aktualnie na rynku, podaje krótkie informacje na temat ewentualnej ochrony prawnej, zawartości szkodliwych substancji chemicznych itp. Odnaleźć można również ciekawostki związane z trawą w oczkach wodnych oraz wegetacją w środowisku naturalnym.

oczko1oczko2


lit68
„Pierwsze akwarium morskie”
       Ł.Kur P.Zarzyński    2009

    Książka porusza zagadnienia z zakresu zakładania i pielęgnowania akwarium słonowodnego (morskiego). Znajdują się w niej opisy sprzętu niezbędnego do przygotowania wody słonej oraz funkcjonowania takiego właśnie zbiornika. Ponadto posiada ona opisy stworzeń morskich takich jak koralowce, krewetki, szkarłupnie, mięczaki i ryby

mor1mor2


akwa
„Jak założyć akwarium”
       Joanna i Paweł Zarzyńscy    2009

    Książeczka wydana w serii „HOBBY”. Jest to podręcznik dla początkujących akwarystów. W poszczególnych działach omówione są podstawowe zasady urządzania akwarium, tak więc omówiono jak i gdzie ustawić zbiornik, a przede wszystkim jaki wybrać rodzaj akwarium. Następnie omówiono wyposażenie techniczne akwarium oraz jak dokonać obsady roślinnej. Napełnianie wodą oraz wybór i wpuszczanie ryb to kolejne zagadnienia akwarystyczne. Na zakończenie omówiono podstawowe obowiązki przy opiece nad akwarium. Monografia ta zilustrowana jest czarno-białymi zdjęciami. Jedynie w środkowej części posiada kilkustronicową barwną wkładkę.

jza1jza2


rozmnazanie
„Rozmnażanie ryb w akwarium”
       Hubert Zientek    2009

    W książce jest zbiór praktycznych porad, sprawdzonych i wypracowanych zarówno przez Autora, jak i wielu hodowców z kraju i zagranicy, dotyczących sposobów rozmnażania słodkowodnych ryb akwariowych. Ukoronowaniem każdej amatorskiej hodowli jest rozmnożenie danego gatunku, czyli doprowadzenie go do tarła, a następnie pomyślne odchowanie zdrowego potomstwa. Tylko wówczas bowiem można dogłębnie poznać biologię hodowanego taksonu i czerpać pełną satysfakcję z tego niezwykle pięknego hobby, jakim jest akwarystyka. Książka przedstawia szczegółowy opis metod rozmnażania słodkowodnych ryb akwariowych w warunkach amatorskich. Omówione zostały m.in. kwestie rozróżniania płci, doboru i przygotowania do tarła osobników rodzicielskich, urządzenia zbiornika tarliskowego (wyposażenie, jakość wody), technik przeprowadzania tarła oraz zasad wychowu narybku (warunki środowiskowe, rodzaj pokarmu, selekcja). Każdy rozdział opisujący rozród poszczególnych grup ryb akwariowych kończy się cennymi poradami hodowcy praktyka. Zaletą książki jest jej przystępny i zrozumiały język, przejrzysty układ, bardzo bogata szata graficzna – bez mała 300 barwnych fotografii, oraz obszerne piśmiennictwo z ostatnich 30 lat. Książka ta nie posiada spisu treści. Składa się z siedmiu rozdziałów zatytułowanych:
– Zanim zdecydujemy się na rozmnażanie ryb akwariowych.
– Strategie rozrodcze oraz formy opieki nad ikrą i potomstwem u słodkowodnych ryb akwariowych.
– Od jaja poprzez larwę do narybku.
– Pokarmy stosowane w żywieniu wylęgu i narybku.
– Zbiornik tarliskowy dla ryb jajorodnych.
– Ryby żyworodne (vivipara).
– Ryby jajorodne (ovopara).

nowhod2nowhod1


choro
„Choroby słodkowodnych ryb akwariowych – praktyczny przewodnik”
       Radosław Bednarczuk    2009

Autor zapoznaje nas z podstawowymi zasadami zapobiegania chorób u ryb, objaśnia tajniki utrzymania równowagi w akwarium oraz przedstawia metody leczenia w przypadkach wystąpienia objawów choroby. Książka powinna zainteresować zarówno początkujących jak i doświadczonych akwarystów. W wydaniu tym znajdziemy bardzo szybkie i zwięzłe porady bez dodatkowych naukowych opisów.

choro1choro2