KSIĄŻKI AKWARYSTYCZNE WYDANE W LATACH 80-TYCH

 

lit66
„Das große Buch der Wasserpflanzen”
       Helmut Mühlberg    1980

    Niemiecka książka o roślinach wodnych oraz ich uprawie w akwarium. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej części znajdują się opisy budowy roślin wodnych oraz środowisk w jakich rosną i występują. dalsze części działu pierwszego to uprawa roślin w akwarium oraz metody opieki i ich rozmnażania w naturze oraz sztucznych zbiornikach. Druga część to atlas roślin podzielony na działy według rodzin i gatunków.Opisane zostały rośliny z pośród 58 rodzin. W książce można znaleźć wiele barwnych fotografii roślin wodnych jak i rycin przedstawiających głównie budowę rośliny.

niem2niem1


ro
„Podwodny świat w domu”
Подводный мир в комнате
Ф.М.Полканов   1981

 

    Rosyjska książka, która porusza bardzo popularne tematy akwarystyczne, jednak wśród takich zagadnień możemy znaleźć rozdział o genetyce ryb co się mało zdarza w takich wydawnictwach. Jest tam genetyka bardzo ładnie i prosto opisana i zobrazowana.

ro1ro2


abc
Przeglądaj całość

 

„ABC AKWARYSTY”
1982

 

   Wydawcą był Zarząd Oddziału Warszawa – Śródmieście Polskiego Związku Akwarystów. Wydano tą pozycję z okazji Jesiennej Wystawy Akwarystycznej. Książeczka ta zawiera kilka rozdziałów na temat zakładania i opieki nad akwarium. Pozycja ta została udostępniona dzięki uprzejmości Pana Piotra Tomaszewskiego.

abc


lit67

„Podstawy biologi ryb”

       K.Opuszyński    1983

    Nie jest to typowo akwarystyczna pozycja, a specjalistyczna. Ale jest bardzo przydatna w akwarystyce. W książce można znaleźć sporo ciekawostek, wyników badań prowadzonych na rybach itp. Wszystkie informacje podane w bardzo przystępnej formie.

biol1biol2


chor
Przeglądaj całość

 

„CHOROBY RYB”
Konrad Pruszyński    1983

 

   Wydawcą był Polski Związek Akwarystów oddział w Krakowie. Książeczka ta zawiera kilka rozdziałów na temat objawów chorobowych i zachowania ryb, najczęściej spotykane choroby ryb, metody leczenia oraz lekarstwa stosowane przy leczeniu ryb. Pozycja ta została udostępniona dzięki uprzejmości Pana Piotra Tomaszewskiego.

chor3


lit9alit9 „RYBY W AKWARIUM „
1983r.                    H.Jakubowski, J.Ring              1988r.

         Jest to trzecie i czwarte wydanie poprawione, książki która po raz pierwszy ukazała się w roku 1969. Różnice w wydaniach to okleina obwoluty książki. Książka składa się z 9 rozdziałów w których w kolejności opisane jest zakładanie akwarium, jego wyposażenie oraz rola wody w akwarium. W tej książce omawiany jest również sposób pomiaru twardości wody metodą Clarka oraz budowa grzałki solnej co można w obecnej chwili uznać jako ciekawostki akwarystyczne. Dalsze rozdziały to omówienie uprawy roślin ich rozmnażanie i opisy poszczególnych gatunków ze szkicami bezbarwnymi. Dalej autorzy omawiają pokarmy ryb akwariowych opierając się przede wszystkim na pokarmach żywych wyłowionych z jezior i stawów oraz opisane są inne zwierzęta naszych wód zakończone opisami ślimaków tropikalnych hodowanych w akwarium. Jeden z rozdziałów poświęcony jest budowie ryb i ich życia, a dalsze to opisy poszczególnych gatunków, choroby i leczenie ryb. Opisano 6 gatunków ryb krajowych oraz 98 gatunków ryb egzotycznych. Książka zakończona jest tablicami barwnymi ryb akwariowych. Osobiście mało korzystam z tej pozycji książkowej mając inne do dyspozycji.

rwa1rwa2


lit18 „AKWARIUM Zrób to sam”
Jerzy Bartoszewski 1984r.

    Wiele takich rzeczy jak oświetlenie czy też pompka powietrzna, czy nawet całe akwarium ramowe, akwarysta zmuszony był wykonywać sam gdyż w sklepach ciężko było te rzeczy dostać a jak już to cena była zbyt wysoka. Dlatego pomocne były takie pozycje broszurowe. 30 stron tekstu wzbogacone 37 rysunkami. Podane są sposoby przygotowania podłoża. Omawia autor sposoby ogrzewania zbiornika, przytacza opis termoregulatora i wykonania grzałki solnej, która kiedyś była najbardziej niezawodna, tania i łatwa w wykonaniu, a dziś jest tylko ciekawostką. Szczegółowo przedstawione są systemy oświetlenia żarowego i jarzeniowego opisując zalety i wady każdego z tych systemów oraz podając jednocześnie połączenia instalacyjne i sposoby wykonania regulatora światła. Na dzień dzisiejszy pozycja mało wartościowa dla akwarystów.

mt1mt2


lit16 „DOMOWE AKWARIUM” numer specjalny
„MŁODEGO TECHNIKA” 1984r.

    Autorzy tekstów M.Gromek i J.Pietrzyk ujęli na 32 stronach bardzo wiele cennych informacji. Pierwsza część dotyczy ustawienia, wyposażenia i urządzenia akwarium. W dziale „Co hodować?” omówione S.A. krajowe zwierzęta wodne a nie egzotyczne ryby, znalazły się tam także barwne schematy urządzenia takich akwariów. Opisy uzupełnione są barwnymi fotografiami np.: kolejnych faz opuszczania dzwonu powietrznego przez pająka topika, są też zdjęcia płoszczycy, nartnika, topielicy, larwy ważki, pływaka żółtobrzeżka i raka pręgowanego. Znajdujemy tu także tabelę z warunkami uprawy 37 gatunków tropikalnych roślin akwariowych. W drugiej części broszury umieszczone są opisy budowy oświetlenia akwarium, brzęczykowej pompy powietrznej, filtra do akwarium i automatycznego wyłącznika oświetlenia. Na ostatniej stronie umieszczono także reklamę ARTEMI firmy Tropical z opisem wylęgania, odławiania żywych naupliusów oraz uwagi praktyczne dla hodowców.

mte1mte2


lit46
„ALEJAMI WODNEGO OGRODU „
   M.D.Machlin 1984

    Książka rosyjska dość stara, ale ciekawie autor podszedł do opisów roślin wodnych, szeregując je w alejki, jako rozdziały swojej książki. W pierwszej części autor zajmuje się chemicznym składem wody, podłożem, oświetleniem, nawożeniem roślin oraz rybkami, które są przyjazne a które nie wobec roślin w akwarium. Opisuje także rośliny w naturalnych warunkach. Druga część to opisy poszczególnych alejek roślinnych. Najpierw autor zajął się glonami, później paprotnikami opisując dość ciekawie ich pochodzenie odkrycie i uprawę w warunkach akwariowych. Dalsze alejki zajmują hiacynty i aponogetony, później kryptokoryny ich uprawa i choroby. Barklaje następnie nadwódki, krynie, grzybieńczyki, żabienice, alternatery i inne rośliny opisuje autor w ciekawy sposób w swojej książce.

r2r1


lt13
Przeglądaj całość


HODOWLA RYB KARPIEŃCOWATYCH
(CYPRINODONTIDAE) W AKWARIUM
Tomasz Wilanowski   Warszawa 1984

W broszurce tej ujęto najważniejsze wiadomości o rybach karpieńcowatych począwszy od systematyki poprzez anatomię, występowanie, rozmnażanie i rozwój, aż po hodowlę ryb karpieńcowatych w akwarium. Broszury takie były dobrym uzupełnieniem literatury akwarystycznej bardzo ubogiej w tamtych latach.


lit65

„Amerikanische Cichliden II Große Buntbarsche”
       Wolfgang Staeck – Horst Linke    1985

    Niemieckojęzyczna książka o pielęgnicach amerykańskich. Opisy dotyczą ponad sześćdziesięciu pielęgnic pochodzących z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Opisy dotyczą biotopów ich występowania oraz warunków wodnych w jakich żyją poszczególne gatunki. Opisy dotyczą także hodowli poszczególnych ryb w akwariach.

cich1cich2



lit2
„TROPIKALNE RYBY AKWARIOWE”
Ivan Petrovicky 1982 przekład dr Jan Maciej Rembiszewski 1985

    Swoją pierwszą książkę o akwarystyce kupiłem w 1986 roku. Jest to tłumaczenie czeskiej książki autorstwa Ivana Petrovicky „TROPICKE AKVARIJNI RYBY” z 1985r. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej opisane są rodzaje środowisk wodnych Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej i Północnej, Australii, Afryki i Azji tropikalnej. Znaleźć można w tej części również podstawy urządzania akwarium, rodzaje akwariów, opisy składu i jakości wody oraz jej przygotowania dla potrzeb akwarystyki, żywienia ryb, ich rozmnażania oraz chorób ryb. Jednakże część ta jest opisowo bardzo skromna i mało wyczerpująca. Można powiedzieć że tematy te są tylko poruszone ogólnikowo bez ich rozwijania. Druga część to forma atlasu ryb akwariowych, niestety nie zawiera ona zdjęć tylko ryciny ryb ale trzeba przyznać że wiele z nich bardzo wiernie odzwierciedla wygląd poszczególnych ryb. Opisani 44 gatunki ryb pochodzących z kontynentów amerykańskich, 24 gatunki z Afryki, 2 gatunki z Australii i 26 gatunków ryb pochodzących z Azji tropikalnej. W każdym opisie ujęto pochodzenie, wygląd ryby z uwzględnieniem dymorfizmu płciowego co również jest uwzględnione w barwnych tablicach. Ujęto też najważniejsze wiadomości na temat warunków hodowlanych oraz rozmnażania. Na końcu umieszczono skorowidz nazw polskich i łacińskich. Jest jedna z lepszych pozycji opisujących poszczególne gatunki ryb akwariowych.

trop1trop2



mergus2

„MERGUS AQUARIEN ATLAS 2 „
Hans A. Baensch, Dr. Rudiger Riehl 1985

    Niemiecko języczny atlas ryb i roślin akwariowych. Jest to druga część z pośród wielu wydanych atlasów tej serii. Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej znajdują się opisy bardzo wielu roślin z barwnymi fotografiami. Druga część to krótkie opisy oraz zdjęcia ryb. Ryby są podzielone na rzędy, rodziny, rodzaje oraz gatunki.

mergus22mergus21


akwarium i jego mieszkancy2

„AKWARIUM I JEGO MIESZKAŃCY „
Mirosław Huszcz 1985

 

Książka, której autor opisuje w kolejnych rozdziałach jak budujemy akwarium, jego wyposażenie a następnie jak zakładamy akwarium. Kolejne rozdziały poświęcone są roślinom i rybom akwariowym, pokarmom dla ryb oraz opisuje choroby ryb. Na końcu umieszczono  tablice barwne zawierające rośliny wodne krajowe i egzotyczne  oraz ryby krajowe i egzotyczne. Recenzja tej pozycji ukazała się w czasopiśmie Akwarium Nr 91-92 z 1986 roku    

akwarium i jego mieszkancy1akwarium i jego mieszkancy


lit3 „AKWARIUM W MIESZKANIU”
Stefan Kornobis 1986r.

    Więcej wiadomości na temat opieki nad akwarium uzyskałem z następnej nabytej książki . Trzeba tutaj zaznaczyć że w owych latach o zakup literatury akwarystycznej było bardzo trudno. Jeżeli ukazała się jakaś pozycja o akwarystyce to bardzo szybko znikała z półek księgarni. Poziom tej książki według mnie w latach osiemdziesiątych był bardzo wysoki i można ją było polecić dla początkujących jak i średnio zaawansowanych akwarystów. Książka podzielona jest na 13 rozdziałów, które w kolejności przedstawiają jak prawidłowo urządzić i opiekować się akwarium i jego mieszkańcami. Obecnie wiele wiadomości jest nieaktualnych np.: pomiar twardości wody metoda Clarka, czy też używanie grzałki solnej. Są też treści które nigdy nie tracą na wartości np.: schemat możliwości ustawienia akwarium w mieszkaniu w stosunku do okna; niedawno widziałem identyczny w jednym z numerów nowego czasopisma akwarystycznego, lub cyrkulacje wody i procesy chemiczne w zależności od jakości podłoża. Mimo upływu lat można książkę tę nadal polecić dla amatorów którzy pragną poznać podstawy akwarystyki.

akwm1akwm2


lit23

„ENDEMICZNE PIELĘGNICE WIELKICH JEZIOR AFRYKI”   cz 1.
B. i K. Wiecheccy 1986

 

Książka ta była wydana przez Zarząd Główny Polskiego Związku Akwarystów. W czasach gdy panował tak zwany głód literatury akwarystycznej pozycja ta cieszyła się dość dużym powodzeniem mimo swej dość wysokiej na owe czasy ceny. Pierwsze rozdziały to historia odkryć i badań pielęgnic z wielkich jezior Afryki, opisy biotopów, hodowla i obserwacje w akwarium oraz specjalizacje pokarmowe pielęgnic. Główna cześć to charakterystyka wybranych gatunków z pośród trzynastu rodzajów afrykańskich ryb.

ma3ma4



Przeglądaj całość

 

 „VII KRAJOWY PRZEGLĄD KĄSACZOWCÓW – ZABRZE ’87”
Opracowanie informatora Andrzej Ogrodnik 1987

    Informator Przeglądu Kąsaczowców,  który odbył się w 1987 roku w Domu Kultury Kopalni Węgla Kamiennego „Makoszowy”. Klub Miłośników Kąsaczowców  utworzony był przez grupę śląskich akwarystów działających w ramach Polskiego Związku Akwarystów. Na wystawie zaprezentowano prawie osiemdziesiąt gatunków ryb kąsaczowatych z różnych rejonów świata.

 


lit87 „BARWNY ŚWIAT AKWARIOWYCH”
Stanislav Frank 1980 przekład dr Jerzy Lewczuk 1987

Autor przedstawia około 300 gatunków ryb spotykanych w akwariach, a w naturze żyjących w wodach słodkich, słonawych i słonych. Opisy poszczególnych gatunków są połączone w rozdziały zgodnie z systematyką ryb lub częściej, na podstawie podobnej, oryginalnej biologii. Szczególnie zgodnie z zainteresowaniami autora, zostały przedstawione warunki, jakich ryby wymagają do tarła, przebieg tarła oraz wychów narybku. Informacje te mogą być bardzo przydatne dla wielu, nawet doświadczonych akwarystów, zwłaszcza w hodowli trudniej rozmnażających się gatunków ryb. Mniej liczni hodowcy ryb morskich znajdą tu nie tylko opis warunków trzymania ich w akwarium, lecz także dowiedzą się, jak ryby te zachowują się w środowisku naturalnym, w jaki sposób je wyszukiwać, a nawet łowić.

bsra1bsra2


lit5 „ROŚLINY AKWARIOWE”
W.S.Żdanow 1987r.

    Posiadam również rosyjską książkę o roślinach akwariowych – ładnie wydaną z rysunkami barwnymi bardzo dużej ilości roślin wodnych i akwarystycznych. Pozycja ta zasługuje na uwagę wszystkich zainteresowanych roślinami wodnymi. Dobre kolorowe rysunki roślin pozwalają łatwo zidentyfikować gatunek, a opisy morfologii, warunków hodowli oraz rozmnażania są dość dobre. Pierwsza część książki zawiera opis budowy akwariów, ich wyposażenie, ogólny zarys morfologii i fizjologii roślin, charakterystykę warunków środowiska, krótki podział ekologiczny roślin wodnych, ich rozmnażania, charakterystykę wody i podłoża wraz z metodami ich badania. Druga część zawiera szczegółowe opisy poszczególnych gatunków roślin wodnych oraz przynależności ich do rodzin. Ogółem opisano ponad 200 gatunków najpospolitszych roślin wodnych. Trzecia cześć opisuje zasilanie roślin nawozami mineralnymi oraz wpływ poszczególnych pierwiastków na wzrost roślin. Dalej autor opisał bardzo dokładnie rodzaje glonów oraz sposoby walki z nimi. W ostatnim dziale umieszczone są opisy przedstawicieli wodnych środowisk takich jak małże czy też ślimaki. Całość uzupełnia indeks nazw rosyjskich i łacińskich co poważnie ułatwia korzystanie z książki.

zdan1zdan2


lit35
„AKWARIUM od A do Z”
Bogdan Kołodziejczyk 1987

 

    Jest to raczej forma broszurowa jednak w treści zawiera dziesięć rozdziałów składających się na podstawowy elementarz początkującego akwarysty. W latach osiemdziesiątych gdy był brak literatury akwarystycznej takie wydawnictwa były mile widziane na rynku i poszukiwane. Pierwsze pięć rozdziałów poświęcone są na opis zakładania urządzania i zagospodarowania akwarium oraz urządzeń pomocniczych stosowanych w akwarystyce, a także poświęcono jeden rozdział na wodę. Trzy rozdziały to opisy ryb podzielonych na poszczególne rodziny oraz ich żywienie, a także niedomagania i ich choroby. Jest też rozdział poświecony opisom gatunków roślin akwariowych. Na koniec autor poświęcił kilka uwag na temat pielęgnacji akwarium. Całość to 64 strony tekstu zilustrowane czarno-białymi rysunkami ryb, roślin i innych urządzeń.

aaz1aaz2


lit11

„MOJE AKWARIUM”
Hans Frey 1988r.

    Książka ta posiada oryginalny układ i szatę graficzną całkowicie odmienną od dotychczas spotykanych w literaturze akwarystycznej. Rozdziały zawierają wszystkie etapy urządzania i pielęgnacji akwarium poparte sugestywnymi rysunkami prowadzącymi czytelnika nieomal za rękę. Książka ta przeznaczona jest raczej dla nowicjuszy, którzy znajdą w niej gotowe zestawy ryb i roślin stosownie do wymogów termicznych i pochodzenia. Szkoda że barwne fotografie to kilka stron wkładki umieszczonej po środku książki.

ma1ma2


lit37

” PIELĘGNICE JEZIORA MALAWI (NIASA)”   cz 2
K. Wiechecki 1989r.

 

    Jest to druga pozycja książkowa poświęcona rybom pielęgnicowatym wydana dzięki Krzysztofowi Wiecheckiemu, badaczowi naukowemu tych ryb jak i zapalonemu akwaryście. Znajdujemy w tej książce opis jeziora Malawi oraz środowisko występowania pielęgnic afrykańskich. W drugiej części znajdujemy przegląd ważniejszych rodzajów i gatunków ryb występujących w jeziorze Niasa

mala1mala2


01
Przeglądaj całość

„RYBY ŻYWORODNE”
Andrzej Sieniawski  1989r.

    Jest to książeczka poświęcona wyłącznie rybkom żyworodnym. Została wydana pod patronatem Tarnowskiego Klubu Akwarystów oraz Polskiej Federacji Akwrystyczno-Terrarystycznej. Był bowiem taki okres czasu gdy swoją działalności Federacja obejmowała kilka klubów z całej Polski. W książeczce była dołączona wkładka z kartą zgłoszeniową do Polskiej Federacji Akwrystyczno-Terrarystycznej. Sama książeczka obejmowała opisy 43 gatunków ryb żyworodnych tych znanych i popularnych jak i tych mało znanych przez akwarystów. W opisach ryb uwzględniono pochodzenie, warunki hodowli i rozmnażania danego gatunku, oraz warianty i odmiany hodowlane.