Symbioza babki (Alpheus bellulus) i krewetki (Stonogobiops dracula)

Krewetki pistoletowa (Alpheus bellulus) jest małą krewetką morską, która jest najbardziej znana z zachowań symbiotycznych z niektórymi gatunkami babek, takich jak  ( Stonogobiops dracula, Amblyeleotris guttata,  Stonogobiops yashia).

Istnieje wiele gatunków krewetek z rodzaju Alpheus, które mają związek z wieloma symbiotycznymi gatunkami babek.

Nigdy nie należy kupować babki symbiotycznej bez jej odpowiedniej krewetki. Podobnie, nie kupować krewetki pistoletowej  bez jednoczesnego zakupu dla niej babki.

Symbiotyczny związek między krewetką pistoletową  i babką polega na współżyciu razem w norze wykopanej przez krewetę. Krewetki nie mają  dobrego wzroku, a więc babka obserwuje za  obu z nich. Gdy potencjalny drapieżnik jest w pobliżu,  babka ostrzega krewetkę stosując określony ruch ogona i oboje ukrywają się w norze wykopanej przez krewetkę. Krewetka i babka także  dzielą się pokarmem, oraz  pomieszczeniem mieszkalnym.

Aby zobaczyć te zwierzęta w  symbiozie proszę zobaczyć film.

Jak widać z filmu, krewetka pistoletowa  jest pracowitym małym bezkręgowcem, która spędza dużą część swojego czasu na kopaniu nory, gdy babka stoi na straży przy wejściu do nory. W  momencie gdy pojawi się potencjalny drapieżnik, zarówno krewetka i babka w sekundzie znajdują się w ukryciu.

Krewetki pistoletowe mają dwa rodzaje szczypiec – jedne szczypce,  służą jako typowy spychacz a drugie  używane są do generowania podwodnego pistoletu aby ogłuszać mniejsze krewetki lub  potencjalnego drapieżnika.

Krewetki pistoletowe są to bardzo płochliwe zwierzęta w akwarium. Z wyjątkiem ich agresywnego zachowania wobec małych krewetek nie szkodzą innym mieszkańcom  rafy. Od czasu do czasu korzystają z pistoletu aby ogłuszyć, a nawet zabić, bardzo małe ryby lub inne mniejsze krewetki

Krewetki  pistoletowe należą do rodziny Alpheidae. Istnieje ponad 600 gatunków krewetek w tej rodzinie i wszystkie mają ten charakterystyczny „pistoletowy pazur”.  Powszechnie są określane jako  krewetki pistoletowe.

Jeśli planujemy hodować  krewetkę pistoletową w akwarium należy liczyć się z dokupieniem odpowiedniej babki symbiotycznej. w przeciwnym razie i  babka i krewetka spędzają większość czasu w ukryciu i nie są  to szczęśliwe zwierzęta.

Należy również upewnić się, że używamy bardzo drobnego podłoża, takiego  jak piasek lub bardzo drobny żwirek koralowy, tak, aby krewetka pistoletowa była w stanie wykopać norę. W żywej skale powinno być również wiele ukryć..

Nie jest koniecznością, aby karmić krewetkę pistoletową żywymi pokarmami. Na ogół, są łatwe do wykarmienia w niewoli. Są padlinożercami i pomagają oczyścić niezjedzone resztki w zbiorniku. Mogą być karmione mrożonymi i siekanymi  owocami morza (np, krewetki, mięso ryb morskich, kalmary), mogą to być mrożone pokarmy  dla ryb morskich, tonącymi granulatami wzbogaconymi w witaminy.

Krewetki pistoletowe, podobnie jak inne krewetki morskie, są wrażliwe na zmiany właściwości wody wiec trzeba byc ostrożnym przy wpuszczaniu ich do nowego akwarium.

Krewetki przechodzą częste wylinki aby rosnąć.  Odpowiednia zawartość jodu w wodzie morskiej pomaga w tym procesie.

Należy również pamiętać, że wszystkie bezkręgowce są nietolerancyjne na zawartość miedzi w wodzie – więc nie używać żadnych leków na bazie miedzi.

Krewetki  pistoletowe zazwyczaj żyją od kilku lat do kilkunastu lat.