OPIEKA NAD AKWARIUM

 

 

Opieka nad akwarium do 2003 roku.

W moim akwarium wymieniam wodę raz w tygodniu w ilości około 20%, uzupełniając wodą wodociągową. Parametry wody GH-10 N, KH-5 N, Ph- 6,8 do 7,4. opna Aby zmniejszyć Ph stosuję torf w formie włóknistej firmy FLUWAL umieszczając go w filtrze zewnętrznym w specjalnie do tego przygotowanej siateczce. Torf wymieniam nie częściej niż raz w miesiącu. Wtedy też myję filtr płucząc wkłady gąbkowy i włókninowy pod letnią wodą. W filtrze jest tez warstwa gruboziarnistego żwiru którego nie płuczę. Filtr ten spełnia rolę filtru biologicznego. Drugi filtr wewnętrzny FAT-2 Aqua el stosuję od niedawna jako dyfuzor rozpylający CO2.

   Dwutlenek węgla

dozuję z reaktora “bimbrowni” wymienianego co 2 tygodnie. Dwutlenek jest dozowany ciągle w dzień i w nocy. Butelka reaktora (2l) ustawiona jest w szafce pod akwarium obok dławików do świetlówek. W dzień gdy światło się świeci dławiki się nagrzewają, ogrzewając butelkę reaktora CO2, co przyśpiesza wytwarzanie się dwutlenku węgla. W nocy natomiast proces wytwarzania dwutlenku węgla zmniejsza się gdyż temperatura reaktora opada ( światło wyłączone, dławiki zimne ).opna1Takim sposobem jest naturalna regulacja dawkowania dwutlenku węgla w moim akwarium. Po każdej wymianie wody staram się uzupełnić minerały dodając nawóz płynny firmy TROPICAL- 20ml. Co jakiś czas dodaję także nawóz też płynny POKON przeciwko chlorozie. Dodaję go gdy zauważam że młode liście nie są dobrze wybarwione zielenią.

Wymiana wody

    Co jakiś czas wymieniając wodę staram się usunąć jak najwięcej nieczystości z podłoża. Stosuję do tego rurkę PCV ze specjalnymi nacięciami założoną na węża do spuszczania wody. Rurkę tę wbijam w żwirek starając się nie uszkodzić korzeni roślin i ściągam brud z wodą.

Oświetlenie

włączane jest przez wyłączni automatyczny. Długość dnia 14 godzin od 8.00 do 22.00. Świetlówki wymieniam średnio raz w roku. Nigdy nie wymieniam jednorazowo więcej niż jedna świetlówkę. Wymieniając jedną co trzy miesiące, w ciągu roku wymieniam wszystkie. Dbając o dobre oświetlenie koniecznie raz na dwa, trzy tygodnie trzeba wyczyścić szyby nakrywowej, aby była dobra przenikalność światła. Raz w tygodniu przy wymianie wody, usuwam zgniłe lub uszkodzone liście roślin. opna2Obowiązkowo skracam rośliny szybko rosnące np: moczarka, rogatek, najas. Jeżeli trzeba to naruszam korzenie lotosa aby nie wypuszczał liści nadwodnych. Aby utrzymać duże rozety Pistii trzeba im usuwać odrosty raz na dwa, trzy dni. Pistię utrzymuję aby zacieniać zwartki, które lubią światło rozproszone.

  

Karmienie ryb

Opieka nad akwarium to także codzienne czynności do jakich wchodzi karmienie rybek. Obsada ryb to: Skalar -4szt, kosiarka – 5 szt, plekostomus – 2szt, gibiceps – 1szt, glonojad – 5-6 szt, Ryby żyworodne gupiki i mieczyki około 40 szt, bardzo przydatne w akwarium ozdobnym. Po pierwsze to odchody ryb żyworodnych to dobry nawóz dla wzrostu roślin, a po drugie młode gupiki to pożywienie dla skalarów. Karmienie ryb odbywa się dwa razy w ciągu dnia. (rano i wieczorem). Stosuję od lat pokarm przygotowywany przez siebie z kaszy manny i jajka. Stosuję tez pokarm suchy firmy TROPICAL oraz mrożoną ochotkę. Aby ryby nie uszkadzały mi roślin dokarmiam ich sałatą oraz gotowanym kalafiorem.