1998 Konkurs gupika Bielsko Biała

XV Międzynarodowy Konkurs Gupików
Bielsko – Biała `98

W dniach 29 – 30 maja 1998 roku w Bielsku – Białej przy ul. Dywizji Kościuszkowców w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się międzynarodowy konkurs najpopularniejszych ryb akwariowych posiadających łacińska nazwę gatunkową Poecilia reticulata. Był to jubileuszowy, piętnasty już konkurs. Pierwszy, w 1984, zorganizował ówczesny Oddział PZA a obecnie Podbeskidzkie Towarzystwo Akwarystyczno – Terrarystyczne w Bielsku – Białej. Konkurs był jednocześnie wystawą dla licznych uczestników szkolnej imprezy z okazji Dnia Dziecka.

Ogółem 58 wystawców, w tym 28 zagranicznych: z Niemiec, Austrii, Czech i Francji, wystawiło 102 kolekcje. W jednym zbiorniku prezentowano po 3 jednakowe samce lub samice. Ryby musiały odpowiadać wymogom międzynarodowych standardów. Najlepsze, (w 100 punktowej skali) uzyskały 85.33 pkt. Były to przepiękne triangle blond, czarno – czerwone. Ich wystawcą był akwarysta z Krakowa – Krzysztof SYNOWSKI. Inne kolekcje również urzekały bogactwem barw i kształtów gupików. Zdobywcą Pucharu Podbeskidzia został akwarysta z Bielska – Białej – Janusz OZIOMEK dzięki swojej kolekcji interesujących triangli czarno – białych z metalicznie złotym grzbietem, (77.33 pkt.).
Ciekawostką były gupiki złote, recesywne Gernota KADENA z Niemiec, wystawiane nadzwyczaj rzadko a w Polsce po raz pierwszy.
 Wystawa była dobrym impulsem dla hodowców, zachętą do starań w celu uzyskiwania nowych i doskonałych odmian. Na pewno przyczynią się do tego te ryby, które z ekspozycji trafiły do naszych akwariów.

 

Ryszard Patryas (Tychy, 28 czerwca 1998 r.)