Pielęgnice Jeziora Wiktorii – Krzysztof Haja

2

Pielęgnice Jeziora Wiktorii  jest to najnowsza książka z zakresu akwarystyki wydana w 2017 roku, której autorem jest Krzysztof Haja.

Jest to pierwsza  polska książka która porusza tematykę ryb oraz samego jeziora Wiktorii. Wydana w twardej oprawie,  składająca się z 253 stron zaopatrzona  w  ponad 330 barwnych fotografii i opisy blisko 200 gatunków pielęgnic z tego jeziora.

Książka składa się z ośmiu rozdziałów w których znajdujemy wyczerpujące informacje na temat Jeziora Wiktorii.

Dwa pierwsze rozdziały przedstawiają ogólny portret jeziora wiktorii oraz genezę powstawania gębaczy w tym jeziorze. W trzecim rozdziale autor przechodzi do opisu morfologi, ekologi i biologi ryb zwanych popularnie gębaczami a przez tubylców  – Furu

Kolejny rozdział traktuje  o tym jakie problemy obecnie pozostały po inwazyjnym rozprzestrzenieniu się  Okonia nilowego w Wiktorii oraz  sąsiednich akwenach. Poruszony jest tutaj problem  wycinania drzew wokół jeziora i  erozji gleby, nagłego rozwoju dużej ilości owadów roznoszących choroby oraz zapuszczenie hiacynta wodnego który stał się również plagą w tym jeziorze. Wszystkie te procesy miały wpływ na zmiany zachodzące w życiu oraz rozwoju „roju” pielęgnic zamieszkujących te wody.

 

Kolejny rozdział bardzo ważny dla akwarystów porusza zasady hodowli oraz opiekę nad rybami z Jeziora Wiktorii. Oczywiście nie zabrakło katalogu pielęgnic zamieszkujących jezioro. Katalog zawiera bardzo wiele cennych informacji na temat mało znanych gatunków oraz taksonów pielęgnic.

Na zakończenie autor  – Krzysztof Haja opisuje swoje wrażenia z podróży do Tanzanii oraz pobytu nad Jeziorem Wiktorii w poszukując pielęgnic w 2014 i 2016 roku. Słowniczek nazw, indeks gatunków oraz wykaz literatury zamykają i podkreślają wartość tego wydawnictwa.

Biorąc pod uwagę że wiele z tych ryb jest na skraju wyginięcia w naturze a niejednokrotnie  są one utrzymywane tylko w hodowlach akwarystycznych warto zapoznać się z tym bardzo ciekawym a mało znanym ekosystemem wodnym. Tym bardziej że pozycja ta została przygotowana przez akwarystę amatora w bardzo przystępny sposób dla każdego czytelnika, a obecnie jest jedyną w swoim rodzaju na naszym rynku.

Share.

2 komentarze

  1. sorry can you sometimes using English,because i didn’t anything but i only see pictures,your friend nyangason from Tanzania

    • but big up for your project my friend,i real appriciate that i didn’t understand your language but it seem like something good but i want to learn it so please use English

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.