Magazyn Akwarium Nr1/2018

0

Magazyn Akwarium nr 1/2018 (167)

Edytorial

Drodzy Czytelnicy!

Nadszedł rok 2018, a wraz z nim wiele znaczących zmian w samym Magazynie Akwarium i wokół niego. Zauważyliście już pewnie całkiem inną winietę czasopisma, która ma swój charakter, odpowiadając jednocześnie nowoczesnym trendom graficznym. Ale odświeżona okładka to nie wszystko, to tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej: wraz z nią zmienił się bowiem kształt magazynu – jego objętość wzrosła aż do 114 stron, zaś zawartość merytoryczna wzbogaciła się o stały dodatek terrarystyczny (zresztą obie dziedziny: akwarystyka i terrarystyka często się przecież uzupełniają i zazębiają). Sezonowo wprowadzimy też dział zatytułowany „Oczko wodne” – wszak coraz więcej z osób parających się na co dzień akwarystyką, w okresie wiosenno-jesiennym przetrzymuje i z powodzeniem rozmnaża rozmaite gatunki „ryb akwariowych” w przydomowych i ogrodowych stawkach oraz basenach. Ale na tym nie koniec: Czytelnicy naszego czasopisma, obecni i aktywni w sieci, dostrzegli już pewnie wzmożony ruch na naszym fanpage’ufacebookowym, a to m.in. za sprawą cyklicznie organizowanych od początku grudnia konkursów. Śledźcie zatem nasze działania na Fb, śmiało bierzcie udział w konkursach i wygrywajcie nagrody.

A teraz rzecz może najważniejsza: nie od dziś uważamy, że na Magazynie Akwarium – jako jedynym ogólnoakwarystycznym medium prasowym w Polsce – spoczywa nie lada odpowiedzialność: edukacyjna i popularyzatorska, i że – co tu dużo kryć – jako redakcja mamy do spełnienia misję. I właśnie dlatego postanowiliśmy bliżej współpracować z prężnie działającymi klubami, stowarzyszeniami i forami akwarystycznymi, a także współuczestniczyć w ważnych projektach i otaczać patronatem medialnym instytucje i projekty warte wspierania. Jednym z nich jest obrastający już małą legendą środowiskową Wieżowiec Akwarystyczny, który powstał w Instytucie Biologii na Uniwersytecie w Białymstoku, innym – szkolenia TNBZ Animalian, jeszcze innym cykliczne imprezy akwarystyczne odbywające się w Kompleksie Świętokrzyska Polana.

I last but not least: w tym roku zdecydowaliśmy się powołać do istnienia Akademię Magazynu Akwarium (AmA). Wspólnie z naszymi ekspertami i partnerami w dniach 6–8 kwietnia 2018 r. na Targach Zoologicznych Warsaw Animals Days zorganizujemy warsztaty z zakładania akwariów i paludariów, pokazy multimedialne, prelekcje i atrakcyjną wystawę akwarystyczno-terrarystyczną. Już dziś na tę imprezę bardzo serdecznie Was zapraszamy!

dr Paweł Czapczyk

redaktor naczelny

 

 

Spis treści

Artykuły

ROZMOWY MA

Zwierzęta mają pamięć genetyczną.

Z Włodzimierzem Stanisławskim rozmawia Paweł Czapczyk

RYBY – AZJA

Adam Karwowski, Andrzej Kociołkowski

Rozmnożenie wężogłowa birmańskiego, czyli Channaharcourtbutleri w akwarium

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA

Kamil Hazy

Rio Guaporé – rzeka pełna roślin

RYBY – AFRYKA

Damian Skrabarczyk

Jeszcze słów kilka o Paretroplusmenarambo

TESTUJEMY NA ŁAMACH

Pompki napowietrzające

RYBY – AFRYKA

Wojciech Sierakowski

Buccochromisrhoadesii – piękny „zabójca” z jeziora Malawi

ACQUASCAPING

Aquascaper, pasjonat, juror.

Z Adamem Golikiem rozmawia Paweł Czapczyk

ROŚLINY AKWARIOWE

Maciek Michalski

Rośliny w akwarium z dyskowcami

KREWETKI

Paweł Woźniak

Charakterystyka krewetek z Sulawesi

ŚLIMAKI

Hubert Zientek

Pomaceadiffusa – najpopularniejsza ampularia w naszych akwariach

TERRARIUM – GADY

Radomir Jaskuła, RadimSvěchovský

Gekony z rodzaju Gonatodes – małe klejnoty z neotropików

POZNAJMY SIĘ

„Onlajny”

 

Stałe rubryki

Aktualności

Encyklopedia akwarystyczna

Encyklopedia terrarystyczna

Listy do redakcji

Produkty na rynku

Zapowiedzi


https://magazynakwarium.pl/

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.