Arboretum – Bolestraszyce

0

 

Arboretum – Bolestraszyce

0

Arboretum w Bolestraszycach zostało założone w 1975, położone jest 7 km na północny-wschód od Przemyśla.s3

 

Arboretum jest rozciągnięte na powierzchni około – 25 ha, w tym 0,87 ha to stawy. Na terenie znajdują się trzy stawy naturalne. Pierwszy z nich to tak zwany duży staw na którym uprawianych jest szereg gatunków i odmian hodowlanych grzybieni.

s2

Na drugim, średnim stawie wybudowany jest pomost dydaktyczny do obserwacji roślin wodnych.

s1

Mały staw z przebiegająca przez środek kładką, który jest częściowo zarośnięty przez rośliny bagienne.

s4

Niedaleko wielkiego stawu wybudowany jest Ogród sensualny, czyli odbierany za pomocą zmysłów Ogród Dydaktyczny dla osób niepełnosprawnych, gdzie pośród innych roślin znalazły się także i rośliny wodne.

s6

W szklarni gdzie znajduje się kolekcja roślin tropikalnych urządzona jest ścianka ze spływającą wodą do małego oczka wodnego.

s5a

     Maleńkie oczko wodne dookoła zarośnięte roślinami nadwodnymi zamieszkałe jest przez ozdobne karasie.


s5

 

Muzeum Przyrodnicze mieści się w budynku dworku. Wystawa składa się z kilku działów i przedstawia ptaki różnych środowisk, motyli nocnych, skamielin oraz różnorakich muszli.

s7

Nieopodal muzeum przy skalniaku znajduje się niewielkie oczko wodne w którym uprawiane są rośliny wodne i bagienne.


 

W Arboretum Bolestraszyce znajduje się kolekcja roślin rzadkich, ginących i chronionych do których można zaliczyć kilka roślin wodnych.

1

Grzybieńczyk wodny – Nymphoides peltata (S.G.Gmel.) Kuntze

1a

Grzybieńczyk wodny występuje w środkowej, zachodniej i południowej Europie, w Azji aż po Japonię. Jest bardzo rzadkim gatunkiem naszej flory, narażonym na wyginięcie. Od kilku lat obserwuje się zanik wielu jego stanowisk. Grzybieńczyk jest byliną wytwarzającą płożące się po dnie rozgałęzione kłącze, z którego wyrastają na długich ogonkach skórzaste, okrągławe liście. Kwitnie od lipca do września.

2

Salvinia pływająca – Salvinia natans (L.) All.

2a

Gatunek objęty jest Konwencją Berneńską. W Arboretum Salvinia natans utrzymywana jest w warunkach uprawy ogrodowej od 1983 roku.

3

Kotewka orzech – wodny – Trapa natans L.

3a

Jest to jeden z najrzadszych gatunków we florze polskiej, objęty Konwencją Berneńską. Ginie przede wszystkim z powodu zarastania siedlisk wodnych. Dziś gatunek utrzymuje się głównie w starorzeczach lub stawach prowadzonych przez gospodarstwa rybne. Gatunek jest w uprawie w Arboretum Bolestraszyce, Sycowie i Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.

4

Wolffia bezkorzeniowa – Wolffia arrhiza (L.) Horkel ex Wimm.

4a

Wolfia bezkorzeniowa w Polsce jest gatunkiem rzadkim. Występuje głównie na Śląsku, Pomorzu, Kujawach, Mazowszu i w okolicach Poznania. Zajmuje wody stojące. Jest najmniejszym gatunkiem rzęsowatych, o zaledwie jednomilimetrowym bezkorzeniowym „liściu”.

5

Marsylia czterolistna – Marsilea quadrifolia L.

5a

Gatunek objęty jest Konwencją Berneńską. A w Polsce wymarły. Marsilea quadrifolia została przypadkowo odnaleziona w okolicach jeziora zaporowego w Goczałkowicach w Wielkiej Wiśle przez pracowników Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilka lat utrzymywana była w basenach wodnych tego ogrodu. Marsilea quadrifolia pochodząca z Wielkiej Wisły przetrwała tylko w Arboretum w Bolestraszycach. Gatunek ten od 1987 roku jest renaturalizowany zarówno w Bolestraszycach, jak też na wielu innych stanowiskach zastępczych w Polsce.

6

Oprócz roślin które są zagrożone możemy tu spotkać wiele innych naszych rodzimych oraz takich które zostały przywiezione z różnych części świata tak jak ta Rozpław sercowata – Pontederia cordata, która w naturze występuje w Ameryce Północnej i Meksyku. Rośnie na nizinach i na bagnach.

7

Przepięknie kwitnąca Stroiczka kardynalska – Lobelia cardinalis Linne (1753)

8

Żabiściek pływający – Hydrocharis morsus jest to roślina pływająca która posiada drobne białe kwiaty.

9

Stanowisko z dobrze rozrośnietą Osoką aloesowatą – Stratiotes aloides Linne (1753)

10

Dywan z Rogatka sztywnego – Ceratophyllum demersum Linne (1753)

Arboretum w Bolestraszycach to bardzo urokliwe miejsce, gdzie można odpocząć a zarazem zobaczyć bardzo ciekawe rośliny, krzewy i drzewa. Uprawianych jest tam około 2200 drzew i krzewów, 1200 gatunków roślin zielnych oraz 180 szklarniowych. Na terenie arboretum odbywają się różnego rodzaju wystawy oraz inne imprezy kulturalne. W 2012 roku odbył się tutaj Międzynarodowy Plener Wikliniarsko-Malarski po którym pozostały wkomponowane w przestrzeń ogrodu wiklinowe rzeźby. Obecnie do arboretum został dołączony teren na którym znajduje się Fort W XIIIb – jednowałowy fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl.

 

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.