NAZEWNICTWO RYB EGZOTYCZNYCH

Rodzina: Pantodontidae - motylowcowate

MAPA I          

 1. Pantodon buchholzi (Peters 1876) - motylowiec

  Tropikalna Afryka Zachodnia: dorzecze Konga, Niger i Kamerun. Przebywa w spokojnych wodach, gdzie poluje na owady opadłe na powierzchnię, a często chwyta je w powietrzu. Ma bowiem zdolność wykonywania skoków nad wodę, a mocno rozwinięte płetwy piersiowe, ułatwiają mu szybowanie w powietrzu. Długość ciała do 10 cm. Tylny brzeg płetwy odbytowej u samca jest głęboko wcięty, natomiast u samicy biegnie prosto. Żywy pokarm głównie owady i ich larwy, ale również małe rybki. Wymaga dużego, płaskiego zbiornika osłoniętego szybą. Temperatura 25-30°C. Rozmnażanie trudne. Woda miękka, przefiltrowana przez torf. Temperatura w czasie tarła 30°C. Ikra pływa na powierzchni wody a młode lęgną się po trzech dniach Karmić je należy mszycami i bezskrzydłymi muszkami octowymi.

Rodzina: Notopteridae - brzeszczotowate

MAPA II          

 1. Xenomystus nigri (Giinther 1868) - brzeszczotek czarny

  Wschodnia i Zachodnia Afryka równikowa. Miejsca zaciszne z bujną roślinnością. Długość ciała dochodzi do 20 cm Zjada w dużych ilościach doniczkowce rureczniki, małe dżdżownice, rozwielitki, a nawet sztuczny pokarm. Akwarium silnie obsadzone roślinami. Temperatura 23°-28°C. Niebezpieczny dla mniejszych gatunków. Sposób rozrodu dotychczas nieznany.


Rodzina: Characidae - kąsaczowate

MAPA III          

 1. Anoptichthys jordani (Hubbs et Innes 1938) - ślepiec jordana

  Zamieszkuje podziemne strumienie i zbiorniki wodne w okolicy San Luis Potosi w Meksyku. Długość ciała do 8 cm. Samiec jest smukły, a samica silniej zbudowana i nieco skromniej ubarwiona. Zjada każdy pokarm. Mimo ślepoty, doskonale radzi sobie ze zdobywaniem karmy, przeszukując dokładnie dno. Duże akwarium bez roślin, lekki półmrok. Temperatura 18-23°C. Do tarła należy użyć wody miękkiej, czystej, bez bakterii, o temperaturze 19- 20°C. Młode lęgną się po 3-4 dniach, a po 6-ciu rozpływają się w poszukiwaniu pokarmu. Karmić przesianymi larwami oczlików.

 2. Aphyocharax alburnus (Gunther 1869) - żwawik srebrzysty

  Pochodzi z górnego biegu Amazonki - Maranonu. Według Arnolda spotkać go można również w Południowej Brazylii i Paranie. Długość ciała dochodzi do 7 cm. Zjada pokarm żywy, suszony i sztuczny. Woda miękka, o temperaturze 24-28°C.

 3. Aphyocharax rubripinnis (Poppenheim 1921) - żwawik czerwieniak

  Zamieszkuje Parane i jej dopływy. Długość ciała do 5,5 cm. Żyje gromadnie. Samiec smukłej szy od samicy, w czasie tarła intensywniej ubarwiony. Pobiera każdy pokarm. Temperatura 24-28°C, w czasie tarła 26-28°C. Woda miękka pH 7-7,5. Młode lęgną się po 30 godzinach rozwoju zarodkowego. W drugim dniu zjadają najdrobniejszy pokarm żywy (pył), później również suszone rozwielitki.

 4. Chalceus macrolepidotus (Cuvier 1817) - kruszczyk wielkołuski

  Zamieszkuje Amazonkę i jej dopływy. Długość ciała znaczna, dochodząca do 25 cm. Różnice płciowe słabo zaznaczone. Wymaga obszernego i dobrze oświetlonego akwarium z wolną przestrzenią do pływania (ryba stadna). Zbiornik powinien być dobrze przykryty. Temperatura 24-26°C. Żywy pokarm.

 5. Cheirodon axelrodi (Schultz 1956) - neon czerwony

  Rio Negro: małe leśne jeziorka i rozlewiska. Długość ciała 4,5 cm. Samiec jest smuklejszy od samicy. Pewne rozróżnienie płci staje się możliwe dopiero wtedy, gdy u samic zaczyna dojrzewać ikra. Pokarm: oczliki, rozwielitki, larwy komarów, rureczniki, doniczkowce, gotowane żółtko i sztuczny pokarm. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolnym miejscem do pływania. Oświetlenie słabe. Woda miękka 3-5°n, pH 5,6-6. Temperatura 21-25°C. Akwarium tarliskowe powinno pomieścić 6 do 10 litrów wody. Poziom 15-25 cm. Woda miękka 1,8 do 2°n, pH 4,5-5,4. Temperaturę podnosić stopniowo do 27-28°C. Ryby trą się wieczorem w lekkim półmroku. Lęgną się po 24 godzinach. Po 7 dniach karmić larwami oczlików i solowców.

 6. Chilodus punctatus (Miiller et Troschel 1845) - stojaczek punktowany

  Północna część Ameryki Południowej, środkowa i górna część Amazonki. Płytkie wody, silnie zabagnione. Długość ciała do 7 cm. Rozróżnienie płci jest trudne. Samica w okresie tarła ma zaokrągloną okolicę brzuszną. Woda miękka, lekko kwaśna, o temperaturze 25°C. W skład pożywienia wchodzą rureczniki, larwy komarów, oraz rośliny (sałata, płatki owsiane). Dno akwarium tarliskowego należy wyłożyć warstwą wygotowanego torfu i strzępkami glonów zielonych i niebieskich. Temperaturę wody podwyższyć do 27°C. Pierwszym pokarmem narybku są wymoczki.

 7. Copeina arnoldi (Regan 1912) - smukleń pryskacz

  Amazonka i Rio Para. Samiec żywiej ubarwiony, o płetwach zakończonych szpiczasto, dorasta do 8 cm. Samica osiąga zaledwie 6 cm długości. Akwarium średnich rozmiarów z dużą ilością roślin pływających. Temperatura 22-25°C. Zbiornik należy koniecznie nakryć szybą (8 cm nad powierzchnią wody). Zjada żywy i suchy pokarm. W okresie tarła należy podwyższyć temperaturę wody do 25-28°C. Ikra jest składana poza wodą, na szybie nakrywkowej lub wystających liściach, w ilości od 50 do 200 sztuk. Samiec opryskuje ikrę wodą przy pomocy uderzeń ogona. Po 36 godzinach lęgną się młode i wpadają do wody. Przyjmują najdrobniejszy pokarm.

 8. Copeina guttata (Steindachner 1875) - smukleń kropkowany

  Środkowy odcinek Amazonki wraz z dopływami. Długość ciała około 10 cm. Samica ma czarną plamę na płetwie grzbietowej, natomiast u samca występuje żywsze zaczerwienienie płetw brzusznych, odbytowej i ogonowej. Pokarm żywy i suchy. Akwarium dobrze obsadzone roślinami, jednak z wolnym miejscem do pływania. Konieczne przykrycie z siatki lub szkła. Temperatura 22-26°C, pH 7. Ikra składana jest w zagłębieniu wygrzebanym w piasku. Młode lęgną się po 30-40 godzinach; w tym czasie należy usunąć samca. Temperatura wody w czasie tarła 25- 28°C. Rozwój ikry następuje nawet w średnio twardej wodzie.

 9. Corynopoma riisei (Gill 1858) - skrzelopiór

  Północna Wenezuela, Trinidad i Kolumbia. Długość do 7 cm. Samiec ma charakterystycznie wydłużone pokrywy skrzelowe. Również jego płetwy są większe i szpiczaste zakończone. Pokarm żywy, suchy i sztuczny. Lubi dużo światła i słońca. Woda o temperaturze 22-26°C, pH 7-8. W celu rozmnożenia wystarczy przenieść samą samicę do akwarium tarliskowego, gdyż zwykle jest ona już wcześniej zapłodniona. Młode lęgną się po 12-14 godzinach. Temperatura 24-28°C.

 10. Ctenobrycon spilurus (Cuvier et Valenciennes) - tarczyk srebrzysty

  Północna część Ameryki Południowej, w wodach przybrzeżnych. Długość ciała do 8 cm. Samiec jest smuklejszy od samicy i ma zaróżowioną płetwę odbytową. Wymaga dużego zbiornika, dobrze obsadzonego roślinami. Temperatura 20-23°C, lub niższa. Pokarm żywy i suchy. Rozmnażanie nie sprawia trudności. Ikra jest składana między roślinami. Przy temperaturze 26°C młode wylęgają się po 24 godzinach.

 11. Gymnocorymbus ternetzi (Boulenger 1895) - żałobniczka

  Zamieszkuje rzeki i stawy Paragwaju, Boliwii i Brazylii. Długość ciała do 6 cm. Samiec jest nieco mniejszy od samicy, a poza tym ma zabarwiony na biało wierzchołek płetwy ogonowej. Zjada każdy pokarm. Akwarium średniej wielkości. Temperatura 25-26°C, pH 7. Do tarła przeznacza się dwa samce na jedną samicę. Temperatura wody 25-30°C, twardość 2-5°n, pH 7. Składa 600-800 jaj. Młode wylęgają się po 24 godzinach. Wychów nie nastręcza kłopotów.

 12. - żałobniczka polska.

  Forma hodowlana, wyprowadzona w 1964 roku drogą mutacji przez Franciszka Kawalca z Bytomia. Odznacza się wybitnie wydłużonymi płetwami. Ich rozmiary w milimetrach są następujące (w nawiasach rozmiary płetw formy wyjściowej): płetwa grzbietowa 27 (13), p. ogonowa 27 (13), odbytowa 23 (9), p. brzuszne 16 (5,5), p. piersiowe 19 (9). Pielęgnacja i rozmnażanie jak wyżej.

 13. Hasemania marginata (Meinken 1938) - miedzik obrzeżony

  Południowo-wschodnie obszary Brazylii. Zacienione rzeki, płynące wśród dżungli. Długość ciała 4 cm. Samiec ma odcień czerwonawy i jest bardziej smukły od samicy. Zjada każdy pokarm, szczególnie doniczkowce. Akwarium o pojemności 30 1, powinno być dobrze obsadzone roślinami. Temperatura 20- 25°C, w czasie tarła nieco wyższa. Woda stara, miękka 5-10°n, pH 6,5. Do rozmnażania używamy kilkulitrowego naczynia, najlepiej całkowicie szklanego, do którego wkładamy kępkę wy-włócznika lub przędzy perlonowej. Wodę należy wzbogacić garbnikami, filtrując ją przez torf. Stosunek płci 1,1. Składa 150-200 brązowych jaj. Młode lęgną się po 24 godzinach, a po 3 dniach pływają w poszukiwaniu pokarmu. Wychów dość trudny. Narybek karminy wymoczkami oraz przesianymi larwami oczlika i solowca.

 14. Hemigrammus armstrongi (Schultz et Axelrod 1955) - zwinnik Armstronga

  Zachodnia część Gujany. Długość ciała do 4,5 cm. Samica odznacza się silniejszą budową od samca, a jej złota barwa jest mniej błyszcząca. Akwarium o pojemności 30 i więcej litrów, z bujnie rosnącą roślinnością. Woda miękka (5-10°n) i lekko kwaśna (pH 6,5). Temperatura 23-25°C. W okresie tarła 25- 26°C. Rozmnażanie jak powyżej. Dobrane pary chętnie dążą do tarła.

 15. Hemigrammus caudovittatus (Ahl 1923) - zwinnik ogonopręgi

  Występuje w Ameryce Południowej, w dorzeczu La Pląta. Długość ciała do 10 cm. Żyje gromadnie. Samica ma pełniejszą budowę ciała i słabiej zabarwione płetwy. Pokarm żywy, suchy i roślinny. Może być trzymany w temperaturze pokojowej, ale najodpowiedniejsza ciepłota waha się w granicach 20-24°C. Lubi czystą wodę o pH 6-8. Do tarła dajemy dwa samce i jedną samicę. Młode lęgną się po 60 godzinach. W ciągu 5 dni zużywają zawartość pęcherzyka żółtkowego i po tym czasie trzeba je karmić najdrobniejszym pokarmem. Wychów łatwy. Jeden lęg daje od 300 do 500 młodych.

 16. Hemigrammus erythrozonus (Durbin 1909) - zwinnik jarzeniec

  Wschodnia część Ameryki Południowej; wody występujące na obszarach leśnych. Długość ciała do 4 cm. Pęcherz pławny u samicy jest nieco węższy i bardziej wygięty. Samiec jest mniejszy i bardziej smukły. Pokarm żywy i suchy. Woda: 6°n, pH 7, temperatura 24°C. Rozmnażanie jest trudne, zachodzi w wodzie miękkiej, lekko kwaśnej. Samica chętnie się trze w temperaturze 28°C. Młode pokazują się po 24 godzinach i szybko rosną, jeśli karmimy je larwami ocz-lików. Dawniej znane pod nazwą Hy-phessobrycon gracilis.

 17. Hemigrammus hyanuary (Durbin et Eigenmann 1908) - zwinnik Costello

  Ameryka Południowa; Wody jeziora Hyanuary, leżącego w okolicy Manaus. Samiec ma budowę bardziej smukłą od samicy. Pokarm żywy i suchy. Akwarium o pojemności 20 1 powinno stać w miejscu słabo oświetlonym. Woda miękka, lekko kwaśna, o temperaturze 25°C. Rozmnażanie nastręcza duże trudności. Zbiornik całkowicie szklany o pojemności 6-10 1. Woda: 2°n i pH 6,5. Tarło zachodzi o zmroku, zwykle na drugi dzień po wpuszczeniu ryb do zbiornika. Larwy lęgną się po 24 godzinach. Szóstego dnia narybek rozpływa się w poszukiwaniu pokarmu. Karmimy najdrobniejszym, przesianym planktonem.

 18. Hemigrammus marginatus (Ellis 1911) - zwinnik obrzeżony

  Zamieszkuje wody Wenezueli i Brazylii. Długość ciała do 8 cm. Samiec jest smuklejszy od samicy, a zakończenie płetw ma bielsze. Pokarm żywy i suchy. Akwarium o pojemności minimum 20 litrów, powinno być obficie obsadzone roślinami. Temperatura 25-27°C. Woda miękka, lekko kwaśna, a do rozmnażania przefiltrowana przez torf. Twardość 5°n, pH 6,5. Wychów narybku jak u innych zwinników.

 19. Hemigrammus nanus (Liitken 1874) - zwinnik karzełek

  Okolice San Francisko. Długość ciała do 5 cm. W czasie tarła samiec przybiera intensywną barwę brunatno-czer-woną. Woda miękka, lekko kwaśna, temperatura 23-25°C. Tarło najlepiej jest przeprowadzić w kilkulitrowym całkowicie szklanym nauczyniu, do którego wkładamy kilka gałązek wywłócznika. Woda miękka (2,5-4°n) i lekko kwaśna (pH 6,5), przepuszczona przez filtr torfowy. Wychów narybku jest taki sam, jak u innych zwinników.

 20. Hemigrammus ocellifer (Steindachner 1883) - zwinnik latarnik

  Zamieszkuje otwarte wody w obrębie Gujany i dorzecza Amazonki. Długość ciała do 6 cm. Samiec ma bardziej zaostrzone płetwy i smukłej sze ciało. Żywy i suchy pokarm. Akwarium 20-50 1. Temperatura wody 23-26°C, lub niższa. Twardość 5°n, pH 6-7. Do rozpłodu przeznaczamy 2 samce na jedną samicę. Temperaturę wody podnosimy o kilka stopni. Młode lęgną się po 2 dniach, a po następnych 4 pływają w poszukiwaniu pokarmu. Podajemy wymoczki, roztarte żółtko, a następnie larwy oczlików. Rozmnażanie łatwe i dające duże przychówki.

 21. Hemigrammus pulcher (Ladiges 1938) - zwinnik nadobny

  Zamieszkuje wody górnej Amazonki. Długość ciała do 5 cm. Samiec ma intensywniejsze barwy od samicy, a poza tym jest nieco mniejszy i bardziej smukły. Pokarm żywy i suchy. Lubi wodę miękką i czystą, o temperaturze 23- 26°C. Rozmnażanie nastręcza wiele trudności. Akwarium tarliskowe powinno być idealnie czyste. Woda miękka (1,5-3°n) i lekko kwaśna (pH 6-6,5). Temperatura podwyższona o kilka stopni. Stosunek płci 2:1. Ilość złożonej ikry dochodzi do 600 sztuk. Narybek lęgnie się po 24 godzinach, a po 4 dniach pobiera pierwszy pokarm (wymoczki, roztarte żółtko).

 22. Hemigrammus rhodostomus (Ahl 1924) - zwinnik czerwonousty

  Dolna Amazonka. Długość ciała do 6 cm. Samica jest silniej zbudowana od samca. Żywy i suchy pokarm. Akwarium średniej wielkości. Woda miękka (3-6°n) i lekko kwaśna (pH 6,5-7). Temperatura 22-26 °C. Do tarła przeznaczamy 2 samce i jedną samicę. Twardość wody powinna wynosić 2,5°n, odczyn - pH 6,5. Młode lęgną się po 24 godzinach. Pokarm jak dla innych zwinników. Składa o wiele mniej ikry niż inne zwinniki.

 23. Hemigrammus unilineatus (Ellis 1911) - bystrzyk jednopręgi

  Północno-wschodnia część Ameryki Południowej wraz z Trinidadem. Przebywa w wolnych przestrzeniach rzek i strumieni, a nawet w strefie przybrzeżnej morza. Długość 4,5 cm. Samiec jest mniejszy od samicy. Pokarm żywy i suchy. Woda miękka, o odczynie neutralnym (pH 7). Temperatura 20-25°C, przy tarle 25-28°C. Stosunek płci 2,1. Łatwy do rozmnożenia.

 24. Hyphessobrycon bifasciatus (Ellis 1911) - bystrzyk dwupręgi

  Zamieszkuje wody południowo-wschodniej Brazylii. Długość ciała do 6 cm. Samiec ładniej ubarwiony i ma większą płetwę odbytową. Żywy i suchy pokarm. Akwarium o ciemnym dnie wzmaga ubarwienie tej ryby. Woda miękka (6°n), o odczynie neutralnym (pH 7). Temperatura 23-26°C. Rozmnażanie nie nastręcza trudności. Stosunek płci 3 : 1.

 25. Hyphessobrycon callistus rosaceus (Durbin 1909) - bystrzyk różowy

  Zachodnia Gujana. Długość do 4 cm. Pokarm żywy i suchy. Akwarium średniej wielkości, obficie obsadzone roślinami, z wolną przestrzenią do pływania. Woda: twardość 6°n, pH 6-6,5, temperatura 23-26°C.

 26. Hyphessobrycon callistus serpae (Durbin 1908) - bystrzyk z Serpa

  Zamieszkuje Amazonkę w jej średnim biegu. Wielkość do 4,5 cm. Samica jest większa i ma zaokrągloną partię brzuszną. Wszystkożerny. Wymaga niewielkiego akwarium z bogatą roślinnością. Woda stara, miękka, o pH równym 7. Temperatura 23-26°C, przy tarle 27-28°C. Rozmnażanie nie jest łatwe. Zachodzi w wodzie miękkiej; lekko kwaśnej, wolnej od wymoczków. Stosunek płci 2 : 1. Po złożeniu ikry należy usunąć parę rodzicielską i przysłonić zbiornik papierem. Młode lęgną się po 24-48 godzinach i w dalszym ciągu powinny być przysłonięte przez okres 4 dni. Piątego dnia muszą otrzymać najdrobniejszy pokarm.

 27. Hyphessobrycon eos (Durbin 1909) - bystrzyk słoneczny

  Zachodnia Gujana. Długość ciała 4,5 cm. Samiec jest żywiej ubarwiony, budowę ma bardziej smukłą od samicy. Wszystkożerny. Akwarium o ciemnym dnie i bogatej roślinności wzmaga ubarwienie ryby. Woda: 6°n, pH 7, temperatura 23-26°C. Rozmnażanie nie jest łatwe. Stosunek płci 3 :1. Tarło zachodzi w wodzie miękkiej (2,5°n), i lekko kwaśnej (pH 6,5). Temperaturę należy podnieść o kilka stopni. Wychów jak u innych gatunków bystrzyków.

 28. Hyphessobrycon flammeus (Myers 1924) - bystrzyk czerwony

  Wody okolic Rio de Janeiro. Długość 4,5 cm. Płetwy brzuszne i odbytowa u samicy są czerwone, bez czarnego obrzeżenia, jakie występuje u samca. Przyjmuje pokarm żywy i suchy. Hodowla nie sprawia kłopotów. Temperatura wody 23-26°C. Rozmnażanie łatwe, odbywa się nawet w średnio twardej wodzie. Stosunek płci 3,1. Samica składa 200-300 jaj.

 29. Hyphessobrycon gracilis (Reinhardt 1874) - bystrzyk gujański

  Występuje w śródleśnych wodach Gujany Brytyjskiej i na obszarze dolnej Amazonki. Długość ciała 4,5 cm. Samica jest większa od samca, a pęcherz pław-ny ma cienki i silnie wygięty. Przyjmuje żywy i suchy pokarm. Woda: twardość 6°n, pH 7, tempratura 24°C, przy tarle 25°C. Stosunek płci 1 : 1.

 30. Hyphessobrycon griemi (Hoedcman 1957) - bystrzyk Griema

  Zamieszkuje wody Brazylii. Długość ciała 3 cm. Pokarm żywy i suchy. Woda miękka i lekko kwaśna. Temperatura 23-26°C. Rozmnażanie nie nastręcza trudności. Kilkulitrowy zbiornik napełniony wodą o twardości 2,5-6°n, pH 6,5-6,9.

 31. Hyphessobrycon herbertaxelrodi Gery 1961) - bystrzyk Axelroda

  Występuje w wodach Boliwii, Paragwaju i Brazylii. Długość ciała do 5 cm. Samiec jest mniejszy i smuklejszy od samicy. Żywy i suchy pokarm. Trzyma się dobrze w miękkiej, lekko kwaśnej wodzie, o temperaturze 22-24°C. Rozmnażanie nie jest łatwe. Do całkowicie szklanego akwarium dajemy mech wodny - (Fontinalis antipyretica), w którym składają bardzo chętnie ikrę. Woda miękka (3°n) i zakwaszona (pH 5,9). Przy 24°C wylęgają się już po 20 godzinach zupełnie przeźroczyste larwy i leżą na dnie. Na drugi dzień wiszą na szybach, a w piątym dniu rozpływają się w poszukiwaniu pokarmu, na który składają się wymoczki i larwy oczlików.

 32. Hyphessobrycon heterohabdus (Ulrey 1895) - bystrzyk trój pręgi

  Występuje w dolnej Amazonce i Gujanie. Długość ciała 5,5 cm. Przeświecająca jama ciała jest zaokrąglona od tyłu u samicy, a u samca natomiast zaostrzona. Żywy i suchy pokarm. Woda o pH 7 i temperaturze 20-26°C. Rozmnażanie jest trudne. Wymaga wody miękkiej (4,5-5°n), lekko kwaśnej (pH 6,5) o temperaturze 26°C.

 33. Hyphessobrycon ornatus (Ahl 1934) - bystrzyk ozdobny

  Żyje gromadnie w wąskich strumieniach wpadających do środkowego i górnego biegu rzek w Gujanie Holenderskiej. Długość ciała 4 cm. Samiec ma silniej wrośniętą i ku tyłowi skierowaną płetwę grzbietową. Jest też bardziej smukły od samicy. Żywy i suchy pokarm. Akwarium winno być obficie obsadzone roślinami i znajdować się w lekkim półcieniu. Twardość wody 6°n, pH 6-7, temperatura 23-26°C, w czasie tarła -28°C. Stosunek płci 2 : 1. Rozmnażanie trudne. Dostarczyć dużo roślin pływających dla stworzenia półcienia, Twardość wody równa 2,5-3°n, pH 6,2.

 34. Hyphessobrycon peruvianus (Ladiges 1938) - bystrzyk peruwiański

  Wystepuje w wodach peruwiańskiej części Amazonki. Długość ciała do 4 cm. Samiec jest smuklejszy od samicy. Woda miękka, lekko kwaśna, o temperaturze 23-26°C. Pokarm żywy i suchy.

 35. Hyphessobrycon pulchripinnis (Ahl 1937) - bystrzyk pięknopłetwy

  Brazylia. Długość ciała do 5 cm. Samiec odznacza się obecnością na płetwie odbytowej szerokiego czarnego rąbka, u samicy nie występuje wcale, lub jest słabo zaznaczony. Pokarm żywy i suchy. Woda miękka i lekko kwaśna, o temperaturze 23-26°C, przy tarle do 28°C. Rozmnażanie trudne. Woda: 2,5- 3°n, pH 6,5 - 7.

 36. Hyphessobrycon scholzei (Ahl 1936) - bystrzyk czarnopręgi

  Zamieszkuje wody środkowej części Ameryki Południowej. Długość ciała do 5 cm. Samica jest większa od samca. W hodowli nie sprawia trudności. Pokarm żywy i suchy. Woda miękka i lekko kwaśna. Temperatura 23-25°C.

 37. Metynnis anisurus (Ahl 1923) - płaskobok czarnobrzeżony

  Zamieszkuje Rio Tapajoz, południowy dopływ Amazonki. Długość ciała 12 cm. Pokarm głównie roślinny; w przypadku braku roślin wodnych należy podawać liście sałaty. Jako dodatek powinno się dawać żywy pokarm. Ryba stadna, wymaga dużego akwarium (100-150 cm długości). Dubi starą wodę. Temperatura 24-27°C. Gatunek daje się już rozmnażać w akwariach. Szczegóły podane są przy opisie M. roosevelti.

 38. Metynnis calichromus (Ahl 1923) - płaskobok ozdobny

  Rio Jamunda - północny dopływ środkowego odcinka Amazonki, w okolicy miasta Faro. Długość ciała do 15 cm. Ryba stadna. Główny pokarm stanowią rośliny, chociaż nie gardzi także żywą karmą zwierzęcą. Woda stara, miękka. Temperatura 24-26°C.

 39. Metynnis heinrothi (Ahl 1923) - płaskobok Heinrotha

  Amazonka. Długość do 10 cm. [39]

 40. Metynnis hypsauchen (Milller et Froschel 1845) - płaskobok tęgogłowy

  Wody Gujany, Długość ciała do 14 cm. [43]

 41. Metynnis roosevelti (Eigenmann 1915) - płaskobok Roosevelta

  Amazonka. Ryba dorasta do 14 cm długości. Samiec ma mniej zaokrągloną linię brzucha. Ryba stadna, wymaga dużego zbiornika (100-150 cm długości). Podstawowym pokarmem są rośliny) w akwarium podawać główki sałaty). Poza tym każdy żywy pokarm, odpowiedniej wielkości. Nie znosi twardej, świeżej wody. Temperatura 24-27°C. Rozmnażanie trudne, ale możliwe do przeprowadzenia w akwarium. Woda: 13°n, pH 6,8, temperatura 26°C. Stosunek płci 1 : 1. Trą się w pęku zanurzonego wywłócznika. Ikra duża, o średnicy ponad 2 mm. Larwy wylęgają się po 4 dniach, a pływają w poszukiwaniu pokarmu po dalszych 5 dniach. Pierwszym pokarmem są przesiane larwy oczlika. Szybko rosną przy dobrym karmieniu.

 42. Metynnis schreitmuelleri (Ahl 1922) - płaskobok Schreitmuellera

  Amazonka. Długość ciała do 15 cm. [43]

 43. Moenkhausia oligolepis (Giinther 1864) - błyszczyk wielkołuski

  Pochodzi z wód Amazonki i Gujany. Długość ciała do 12 cm. Do akwarium ogólnego nadają się tylko małe egzemplarze. Samiec ma ciało bardziej smukłe, a płetwy większe. Zjada pokarm. W akwarium pozostawić dużo wolnego miejsca do pływania. Woda: twardość 6°n, pH 6-8, temperatura 22-25°C przy tarle 25-28°C. Stosunek płci 1 : 1. Warunkiem powodzenia przy rozmnażaniu tych ryb jest dobranie odpowiedniej pary.

 44. Moenkhausia pittieri (Eigenmann 1920) - błyszczyk Pittiera

  Jezioro Valencia w Wenezueli. Długość ciała 6 cm. Samica jest słabiej ubarwiona i ma krótszą płetwę grzbietową. Żywy i suchy pokarm. Woda o temperaturze 20-25°C i pH 6-8. Przy tarle twardość 6°n, i pH 6-8, temperatura 24-26°C. Rozmnażanie łatwe. Stosunek płci 1 : 1. Narybek jest wrażliwy na zmiany temperatury.

 45. Moenkhausia sanstaefilomenae (Steindachner 1907) - błyszczyk parański

  Paragwaj i Parana. Długość ciała do 7 cm. Rozpoznanie płci u młodych osobników jest trudne, natomiast dorosłe samice łatwo odróżnić po brzuchu nabrzmiałym od dojrzewającej ikry. Pielęgnacja, jak u poprzednio opisanych gatunków. Do rozmnażania wymaga wody miękkiej (1,5-3°n) i lekko kwaśnej (pH 6-6,9) o temperaturze 25°C.

 46. Megalamphodus megalopterus (Ei genmann 1915) - barwieniec czarny

  Brazylia. Długość ciała do 4,5 cm. Samiec ciemniej ubarwiony. Pokarm żywy i suchy. Wymaga miękkiej wody, o pH 6 i temperaturze w granicach 23-25°C. Do rozmnażania używamy wody przepuszczonej przez filtr torfowy (pH 6,5), bardzo miękkiej (1,5-2,5°n) o temperaturze 25-26°C. Młode lęgną się po 30 godzinach, a po 5 dniach pływają.

 47. Megalamphodus sweglesi (Gery 1961) - barwieniec czerwony

  Górna Amazonka, w okolicach miejscowości Leticia w Kolumbii. Długość ciała do 4,5 cm. [48]

 48. Nematobrycon palmeri (Eigenmann 1911) - cesarska tetra

  Zamieszkuje wody Kolumbii. Dorosły samiec dorasta w dobrych warunkach do 8 cm długości, natomiast samica jest nieco mniejsza. Zjada żywy i suchy pokarm. Lubi wodę miękką i lekko kwaśną, o temperaturze 24-26°C. Woda przy rozmnażaniu: miękka 1-l,5°n, pH 6,6, temperatura 25-27°C.

 49. Paracheirodon innesi (Myers 1936) - neon Innesa

  Zamieszkuje zacienione i bagniste wody górnego odcinka Amazonki. Długość ciała 4 cm. Samiec jest smuklejszy od samicy. Pokarmy żywy i suchy w odpowiednio dobranych rozmiarach. Akwarium nie powinno być zbytnio oświetlone. Lubi wodę miękką (2-4°n), lekko kwaśną (pH 6,5), o niezbyt wysokiej temperaturze (20-23°C). Rozmnażanie napotyka na duże trudności. Wyniki są uzależnione od szeregu czynników takich, jak urozmaicone i obfite odżywianie, samorzutny dobór par, idealnie czysta i wolna od wymoczków woda itp. Dobraną parę przenosimy wieczorem do zbiornika tarliskowego. Zwykle następnego dnia rano następuje tarło. Parę rodzicielską natychmiast usuwamy, a akwarium zaciemniamy papierem. Po 4 dniach narybek przyjmuje pierwszy pokarm.

 50. Pristella riddlei (Meek 1907) - prystelka

  Występuje w dopływach dolnego biegu Amazonki oraz w Gujanie i Wenezueli. Długość ciała około 4 cm. Żyje gromadnie. Samiec jest nieco delikatniej zbudowany, a czerwień na płetwie ogonowej ma żywszą niż samica. Pokarm żywy i suszony. Lubi dobrze zarośnięte, słoneczne akwarium, z miękką i lekko kwaśną wodą. Temperatura 21-24°C, przy tarle 28°C. Stosunek płci 2 :1. Akwarium tarliskowe ustawiamy w półcieniu. Woda: 2,5-4°n, pH 6,5. Młode lęgną się po 24 godzinach, a po dalszych 3-4 dniach pływają swobodnie w poszukiwaniu pokarmu. Rosną wolno.

 51. Pseudocorynopoma doriae (Perugia 1891) - płetwianka Dorii

  La Plata, Południowa Brazylia. Długość ciała 9 cm. Samiec jest większy i ma bardziej rozwinięte płetwy od samicy. Zjada każdy pokarm. Lubi dużo światła i czystą wodę o pH 7-8 i temperaturze 18-22°C. Przy rozmnażaniu należy podwyższyć temperaturę do 23- 25°C. Trze się w roślinach. Daje duży przychówek.

 52. Roeboides guatemalensis (Giinther 1864) - szklarek gwatemalski

  Ameryka Środkowa. Długość ciała do 10 cm. Dojrzała samica ma dobrze uwydatnioną partię brzuszną. Płetwa grzbietowa jest u niej zaokrąglona, natomiast u samca bardziej szpiczasta. Zjada żywy pokarm. Lubi akwarium duże z niezbyt gęstą roślinnością i słabo oświetlone. Woda średniej twardości (8- 12°n), jeżeli jest tylko dość czysta, to wystarcza również do przeprowadzenia tarła. Temperatura 23-25°C. Rozmnażanie łatwe.

 53. Thayeria boehlkei - hokejówka amazońska

  Amazonka. Długość ciała do 7 cm. Płeć można odróżnić jedynie w czasie dojrzewania, gdy samica przyjmuje pełniejsze kształty. Pokarm żywy i suchy. Hoduje się dobrze w wodzie miękkiej i lekko kwaśnej. Temperatura 22-28°C. Woda do tarła: 3°n, pH 6,5; temperatura 28-30°C. Młode lęgną się już po 12 godzinach. Rozmnażanie nie jest łatwe, chociaż wydajność tych ryb jest bardzo duża, (do 1000 sztuk narybku). Gatunek ten występował dawniej pod nazwą T. obliąua.

 54. Thayeria santaemariae (Ladiges 1949) - hokejówka z Santa Maria

  Brazylia. W okolicach Santa Maria. Długość ciała do 5 cm. Samiec bardziej smukły od samicy. Pokarm żywy i suchy. Woda miękka i lekko kwaśna o temperaturze 22-28°C [55]