Florestas Submersas – Lizbona

0

Wystawa czasowa Oceanarium w Lizbonie „Lasy podwodne Takashiego Amano” przedstawia  wspaniałe akwarium naturalne.

Oficjalne otwarcie największego na świecie akwarium naturalnego odbyło się 22 kwietnia 2015 roku. Akwarium długości 40m, szerokości 2,5 i wysokości 1,45m o pojemności około 160 000L założył twórca Akwarystyki Naturalnej – Takashi Amano. Projekt ten był ukoronowaniem jego dorobku i dziełem życia.

Akwarium wykonane jest z bardzo grubych tafli akrylowych i ma kształt przypominający  literę C. Zbiornik jest ustawiony w zaciemnionym pomieszczeniu, gdzie znajdują się  specjalnie przygotowane miejsca do obserwacji lub odpoczynku.

Obserwując te podwodne ogrody czy też może zatopiony las, możemy się całkowicie zrelaksować przy wspaniale  dobranej  muzyce skomponowanej specjalnie do tego celu  przez muzyka i kompozytora Rodrigo Leão.

W akwarium użyto do wystroju 46 gatunków roślin wodnych. Niektóre z nich wyrastają ponad powierzchnię wody. Wiele z nich jest przycinanych i pielęgnowanych tworząc podwodny kolorowy dywan..

W zbiorniku pływa ponad 10 000 tropikalnych ryb słodkowodnych z 40 różnych gatunków. Większość z nich jest przedstawionych  i opisanych na podestach obok miejsc odpoczynku.

 

W dwóch kolejnych galeriach możemy zobaczyć fotki akwarium w kolejności idąc z prawej strony do lewej,  a druga galeria w odwrotnym kierunku.

 

 

 

Sama wystawa miała być utworzona jako czasowa do końca 2017 roku. Okazuje się że istnieje nadal i możemy ją dalej zwiedzać, jednak nie wiadomo do kiedy. Wystawy czasowe znajdują się  nie w  oceanarium lecz w budynku obok,  który jest połączony przejściem w postaci pochyłej kładki. Bilety wstępu dla dorosłych  -18€. Oceanarium znajduje się nad brzegiem rzeki  Tag, nieopodal lotniska w Lizbonie. Tam tez rozciągają się tereny i obiekty wybudowane w ramach wystawy światowej Expo 98. W pobliżu znajduje się  most Vasco da Gama, o długości  17,2 km, który po wybudowaniu w 1998 roku był najdłuższym mostem europy. Można to wszystko zobaczyć z perspektywy wagonika kolejki linowej.


Kilka fotek z najciekawszych miejsc w Lizbonie

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.