III Akwarystyczny Spływ Kajakowy – Ukta

0

III Akwarystyczny Spływ Kajakowy odbył się w dniach 21-23.06.2019. Główna baza spływu była miejscowość Ukta położona nad piękna rzeką Krutynią. Głównym organizatorem spływu był Sebastian Tułaziński z forum Arowana.pl. Sponsorami spływu były firmy: Aquael,  Fluval Polska, Mazurski Park Krajobrazowy, Tropical oraz Zoolek. W trzydniowej imprezie z wieloma atrakcjami  wzięło udział około 50 osób.

Na początek zwiedziliśmy Muzeum przyrodnicze w miejscowości Krutyń. W Krutyni przy Dyrekcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego działa Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Bocianów, który mieliśmy okazje odwiedzić. Ścieżka edukacyjna umożliwiła poznanie roślinności torfowiskowej z osobliwością roślinną, jaką jest owadożerna rosiczka oraz kilka drzew – pomników przyrody. Na zakończenie wycieczki najmłodsi uczestnicy zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez Mazurski Park Krajobrazowy.

 

Głównym miejscem spotkań oraz spożywania posiłków była restauracja Ukta Główna.

Pierwszy dzień spływu to odcinek ze starego młynu do Ukty około 10 km

Wszyscy uczestnicy spływu brali udział w zbieraniu śmieci, które niestety są w rzece Krutynia. Były to przede wszystkim butelki, puszki po napojach, zdarzały się buty czy też  klapki.

Tomek z forum wawarium.pl znalazł i wydobył spod wody metalowego grilla za co otrzymał nagrodę od firmy Hobby. Nagrodą był filtr Aqua Clear. Firma Fluval Polska  ufundowała także koszulki dla uczestników spływu oraz poczęstunek do ogniska.

Wieczorem w czasie integracyjnego ogniska uczestnicy spływu otrzymali szereg prezentów ufundowanych przez firmy sponsorujące.

Firma Aquael  ufundowała plecaki, wózki na zakupy, kalendarze, kubki, czapeczki i inne upominki.

Firma Tropical obdarowała  uczestników spływu koszulkami, torbami na zakupy, odblaskami oraz wieloma pokarmami dla ryb akwariowych.Kolejny sponsor firma Zoolek ufundowała dla  akwarystów notesy, długopisy oraz smyczki.

W drugim dniu w godzinach dopołudniowych odwiedziliśmy Fermę jeleniowatych prowadzoną przez Stacje Badawczą IP PAN w Kosewie Górnym. Jest to placówka badawcza, udostępnioną do zwiedzania w celach edukacyjnych. Na terenie stacji utrzymywane są różne zwierzęta z rodziny jeleniowatych, takie jak Daniele, Jelenie oraz bardzo rzadka odmiana Jelenie Sika Dybowskiego. Zwierzęta można oglądać na wybiegach z niesamowicie bliskich odległości. Niektóre z nich wychowane przez człowieka podchodzą do zwiedzających traktując ich jak swoje stado.

Drugi dzień spływu to odcinek Ukta – Nowy Most  o długości około 8 km.

 

Spływ zakończony i kolejne śmieci wyłowione z Krutyni prezentowane przez akwarystów z forum wawarium.pl

Kolejny dzień kończy się wspólnym ogniskiem.

Nagroda ufundowana przez firmę Hobby trafia do Marcina z forum wawarium.pl za najbardziej niezwykłe znalezisko w rzece Krutynia.

Ostatni dzień to wspólne zwiedzanie „Galindii”

Bardzo miło spędzony dzień w czasie którego poznaliśmy zwyczaje panujące w czasach gdy ziemie te zamieszkiwali Galindowie. Niejeden uczestnik mógł się wcielić w postać „galinda” poprzez bardzo efektowne scenki z życia ówczesnego ludu. Wszystko to bardzo ładnie zostało zaaranżowane przez przemiłą przewodniczkę oprowadzająca po krainie Galindów.

 

Był więc wódz jego cztery żony, szaman ,konie oraz całe plemię zwiedzające mokradła, szuwary, święty gaj kamienny krąg, podziemne groty oraz komnatę bursztynową a wszystko to pod bacznym okiem boga Perkuna.

 

III Akwarystyczny Spływ Kajakowy zakończony. Dziękujemy Sebastianowi za organizacje wspaniałej kilkudniowej zabawy. Tegoroczny spływ należy zaliczyć do bardzo udach, gdyż obfitował w wiele wrażeń, niespodzianek oraz atrakcji.

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.