III Integracyjny Kulig Akwarystyczny – Tykocin

0

W dniu 10.01.2019 odbył się po raz trzeci integracyjny kulig akwarystyczny. Trzeci już kulig odbył się w nowym miejscu czyli Tykocinie. Przypominamy ze wcześniejsze edycje zostały przeprowadzone w Supraślu oraz w Białymstoku.  Organizatorami tej imprezy są białostoccy akwaryści związani z forum akwariumonline.pl oraz sekcją Akwariusze. Przy okazji spotkania integracyjnego można było poznać niewielkie miasteczko jakim jest Tykocin, w którym jak się okazuje jest dużo ciekawych miejsc historyczno-turystycznych. Tak więc rozpoczynając od centrum czyli  rynku ze starą zabudową na którym stoi pierwszy w Polsce świecki pomnik, a został on postawiony dla Stefana Czarnieckiego dawnego włodarza włości tykocińskich przydzielonych mu po Potopie Szwedzkim za zasługi dla Rzeczypospolitej. Późniejszy rozwój miasta związany jest bardzo z ludnością żydowską. Tam też znajduje się do dzisiaj synagoga zwana ‚dużą” i „mała synagoga” czyli pobliski dom talmudyczny w których obecnie jest Muzeum Kultury Żydowskiej. Przy rynku stoi  przepiękny barkowy kościół parafialny. Obok kościoła  alumnat czyli dawny dom dla inwalidów wojennych, obecnie przekształcony w hotel oraz restaurację. To właśnie w alumnacie były nagrywane ujęcia filmowe  do kolejnych części komedii „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”. To tutaj był słynny filmowy Zapiecek. Dlatego organizatorzy kuligu nazwali go „U pana Boga za filtrem” a uczestnicy byli tutaj zakwaterowani. W Tykocinie znajduje się jeszcze odbudowany z ruin zamek z czasów Króla Zygmunta II Augusta, a przy urzędzie miejskim stoi pomnik Orła Białego postawiony na pamiątkę ustanowienia Orderu Orła Białego.

Sam kulig oraz ognisko odbyły się w pobliskim Stelmachowie Kolonii. Niestety ale w tym roku aura pogodowa nie dopisała i mimo nazwy to kulig odbył się na kołach.Uczestnicy imprezy mieli okazje zwiedzić okolicę jadąc bryczką lub dwukonnym wozem zaprzęgowym.

Oczywiście nie zabrakło ogniska i pieczenia kiełbasek.

Po godzinie 19.00 wróciliśmy do Tykocina gdzie w Alumnacie odbył się ciąg dalszy akwarystycznego spotkania integracyjnego.


W niedzielny ranek odwiedziliśmy Mariusza jednego z organizatorów który mieszka właśnie w Tykocinie i jest posiadaczem największego w całym mieście akwarium.

Akwarium Mariusza ma pojemność  1000 litrów i jest domem dla pielęgnic oraz zbrojników. Przepięknie ułożone korzenie pochodzące z wiśni dają wspaniały obraz a zarazem schronienia dla wielu ryb. W akwarium mieszkają Pielęgnice nikaraguańskie – Hypsophrys nicaraguensis, Pielegnice Eliota – Thorichthys maculipinnis oraz Pielęgnice diamentowe – Trichromis salvini niestety pozostające w ukryciu i Sturisomy złociste

Sturisoma aureum

Hypsophrys nicaraguensis

Hypsophrys nicaraguensis

Thorichthys maculipinnis

Thorichthys maculipinnis


Odwiedziliśmy także  Sławka w Wasilkowie, który jest hodowca Żaglowców peruwiańskich. Do niedawna rozmnażał te ryby w dużych ilościach ale niestety zlikwidował hodowle pozostawiając sobie kilka ryb.

W akwarium Sławka pływają dwie pary żaglowców peruwiańskich. Rodzice to dobrana para która dawała mu zazwyczaj około 20 procent narybku albinotycznego.

Żaglowce peruwiańskie odmiany albinotycznej – Pterophyllum scalare

 

 

 

Kilka podrośniętych już ryb z pozostałości hodowli przyjechało do Legionowa, za co serdecznie Sławkowi dziękujemy.

 

Dla przypomnienia film zrealizowany przez Roberta Kiercula z hodowli ryb akwariowych Sławomira Marczaka.

W Wasilkowie widzieliśmy bociana, który niestety pozostał na zimę. Podobno jest dokarmiany przez ludzi, wiec miejmy nadzieję przetrwa do wiosny.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.