III Sympozjum Akwarystyczne w Żychlinie

0


III SYMPOZJUM AKWARYSTYCZNE
ŻYCHLIN 16.06.2013

 

0

W dniu 16.06.2013 odbyło się III Sympozjum Akwarystyczne, zorganizowane w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Żychlinie.

1asympozjum-w-zychlinie

Organizatorami tego spotkania są Agnieszka i Krzysztof Tomaszewscy właściciele Sklepu Internetowego OYA.pl

 

1

Krzysztof Tomaszewski po przywitaniu uczestników spotkania, przedstawił w krótki sposób ofertę firmy JUWEL. Zakończył swoje wystąpienie pokazem krótkiego filmu przedstawiającego akwarium firmy JUWEL, urządzone prze niego na bazie roślin firmy MASTA. To był właśnie tytułowy „Zielony JUWEL”

2

Przemysław Bożek z firmy MASTA omówił temat „O rodzaju Cryptocoryne słów kilka”. Po krótkim przybliżeniu rodzaju roślin, które u nas są nazywane Zwartkami, omówił podstawowe warunki uprawy submersyjej, a następnie przeszedł do przedstawienia zalet uprawy tych roślin w warunkach emersyjnych. Kolejny temat to sposób rozmnażania tych roślin oraz krótkie przedstawienie niektórych gatunków oraz odmian. Wymienić tutaj możemy takie gatunki jak Cryptocoryne aponogetifolia, Cryptocoryne backettii var. petchii, Cryptocoryne wendtii var. brown Cryptocoryne parva Cryptocoryne striolata, Cryptocoryne sp. ‚Florida Sunset’, Cryptocoryne rosanervig, Cryptocoryne sp. ‚Flamingo’, Cryptocoryne wendtii ‚Green Gecko’, Cryptocoryne walkeri, Cryptocoryne backetti,Cryptocoryne willsi, Cryptocoryne lucens, Cryptocoryne wendtii ‚Mi oya’

2b

W drugiej części swojego wystąpienia Przemysław Bożek przedstawił nowosci firmy Masta takie jak: Bacopa lonigera – Bakopa omszona, Myriophyllum mottogrossense, Myriophyllum hippuroides – Wywłócznik czerwony, Prosperinaca palustris – Pełzacz bagienny, Hottonia inflata, Eleocharis vivipara, Eleocharis sp. ‚Mini’, Ammannia sp. „Bonsai”, Ludwigia ovalis, Ludwigia brevipes, Rotala macrandra „Green”, Rotala sp. ‚Green’, Polygonum sp. Mayaca fluviatilis, Lobelia cardinalis ‚Mini’, Alternathera reineckii, Hygrophila salicifolia, Hygrophila difformis, Hygrophila siamensis, Hygrophila pinnatifida, Staurogyne repens „Porto Vehlo”, Limnophila vietnam ‚Mini’, Lindernia india, Micromeria brownii

3

Pan Krzysztof Kelman – „Cudze chwalicie swego nie znacie” – Czyli hodowla małych gatunków Polskiej ichtiofauny

o3

W czasie prelekcji zostały przedstawione takie gatunki jak: Piskorz, Koza, Koza złotawa, Śliz, Różanka, Strzebla błotna, Piekielnica, Kiełb białopłetwy, Kiełb Kesslera, Głowacz białopłetwy, Głowacz pręgopłetwy, Słonecznica, Strzebla potokowa, Ciernik, Cierniczek, Na zakończenie pierwszej części przedstawiona została bardzo ciekawa oraz niesamowicie barwna ryba z Ameryki Północnej Notropis chrosomus

3a

W drugiej części Pan Krzysztof Kelman, który jest Kierownikiem działu hodowlanego w Płockim ZOO przedstawił projekt ekspozycji akwarystycznej, który jest wykonany i od kilku lat czeka na realizacje, a konkretnie na pieniądze, które są potrzebne na sfinansowanie tego przedsięwzięcia. I tak na początku ekspozycji będą zbiorniki z rybami wód Wisły od jej początków do Bałtyku włącznie. Dalej będą akwaria pokazujące ryby i faunę z różnych części kuli ziemskiej od Azji poprzez Afrykę, Australię a także Amerykę południowa, środkową i północną. Tam też znajdą się akwaria z rafą koralową oraz rekinami. W czasie trwania sympozjum akwaryści złożyli podpisy pod listem który trafi na ręce prezydenta Płocka w sprawie sfinansowania budowy akwarium w ZOO Płock.

4d

Małgorzata Tarczyńska – zaprezentowała nam w praktyczny sposób zakładanie akwarium w stylu „nature”. Po krótkim wprowadzeniu na temat sposobów zakładania akwariów oraz istniejących stylów dla zbiorników tego typu. Oczywiście podkreślona została tutaj rola Takhasi Amano, który wprowadził ten styl do akwarystyki ogólnoświatowej. Pokaz rozpoczął się od nasypania podłoża, w trakcie którego omawiane były rodzaje podłoży oraz sposoby ich rozprowadzania w zbiorniku.

4e

Drugim etapem było ułożenie korzeni. Korzeń był wcześniej przygotowany poprzez przymocowanie na nim mikrozorium, anubiasów oraz mchów. Wcześniej zostały umiejscowione kamienie które były podporą korzenia. Oprócz dużego korzenia zostało ułożonych kilka mniejszych także z przymocowanymi mchami, które wypełniły aranżacje. Podczas wykonywania tych wszystkich operacji rośliny były zabezpieczane przed nadmiernym wyschnięciem poprzez zraszanie woda ze spryskiwacza.

4f

I już kolejny etap czyli nalewanie wody które odbywało się nie bezpośrednio na podłoże. Można wodę wlewać powolutku po korzeniach albo pośrednio poprzez ręce.

4a

Pokaz zakładanie akwarium cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko uczestników ale także telewizji oraz miejscowych wydawców.

4

Gotowy zbiornik w stylu „naturalnym”

4b

W zbiorniku w bardzo krótkim czasie woda się wykrystalizowała i można było podziwiać bardzo ładną aranżację wykonaną przez Małgorzatę Tarczyńską właścicielkę firmy Podwodne Ogrody

4c

Małgorzata Tarczyńska podczas udzielania wywiadu do telewizji regionalnej Kutno. Krótki reportaż z sympozjum można zobaczyć w tvc24.pl

 

p1
W czasie długiej przerwy gospodarze zaprosili wszystkich prelegentów na obiad.

5

Po przerwie głos zabrał pan Bernard Pszczoła, który jest właścicielem hodowli ryb akwariowych UARU

5a

W swojej prelekcji przedstawił wszystkim aspekty hodowli, rozmnażania oraz wychowywania ryb z gatunku Uaru fernandeziepezi. W drugiej części przedstawił gatunki ryb z grupy labiryntowców, które w ostatnim czasie rozmnaża.

6

Kolejnym prelegentem był Błażej Berner, który jest współzałożycielem forum akwarystyczne poświęconego rybom labiryntowym labiryntowce.pl . Wygłosił on prelekcje na temat : Bojownik wspaniały – Betta splendens – Prawdy i mity

6a

Omówiona została historia hodowli tej ryby na dalekim wschodzie a później w innych częściach świata, poszczególne gatunki bojowników oraz sposoby ich hodowli oraz rozmnażania. Podczas omawiania tematu główny nacisk położył na walkę z zachowaniami ludzkimi jakim jest hodowla tych ryb w maleńkich zbiorniczkach oraz kulach.

o2

W czasie trwania Sympozjum Akwarystycznego została zorganizowana mini wystawa w kilku zbiornikach akwariowych.

a5

Aranżacja zbiornika z ciemnymi wodami azjatyckimi gdzie pływały Brzanki pięciopręgie oraz Bojowniki jawajskie

a5a

Bojowniki jawajskie – Betta picta

a5b

Brzanki pięciopręgie – Puntius pentazona

a4

Akwarium ze Skalarami oraz Ziemiojadami

a4a

Bezłuska odmiana hodowlana Pterophyllum scalare

a3

Zbiornik ozdobny do którego zostały wpuszczone Danio margaritatus które niegdyś nazywano Rasbora ‚Galaxy’

a2

Zbiornik dla Bojownika

a2a

Bojownik wspaniały – Betta splendens

a1

Kolejny zbiornik azjatycki tym razem z Wężogłowem

a1a

Wężogłów karłowaty – Channa gachua

a1b

7

Paweł Szewczak – Krewetki w akwarium

7a

W trakcie prelekcji zostały omówione krewetki wielkoramienne, filtrujące oraz karłowate, sposoby ich hodowli oraz zasady karmienia i rozmnażania. Temat został przygotowany na podstawie wieloletnich doświadczeń autora oraz hodowli krewetek w swojej firmie ATOLL ZOO .

8

Krzysztof Michalak – Przyroda w obiektywie

8a

Prelekcja ta była oderwaniem od typowych akwarystycznych tematów, jednak ciekawe zdjęcia zwierząt oraz arkana jakie towarzyszą wykonaniu takich zdjęć wzbudziły ogólne zainteresowanie.

8b

Były też akcenty z wodą w tle.

o1

Przerwy to czas na dyskusje rozmowy, wymianę doświadczeń oraz poznawanie nowych miłośników akwarystyki, których niejednokrotnie zna się z forum lub faceboka, a teraz można porozmawiać na żywo.

9c

Na zakończenie Michał Małkiewicz przedstawił technologie żywienia ryb akwariowych na przykładzie produktów firmy TETRA

o4

Wszyscy uczestnicy wypełnili anonimową ankietę na podstawie, której zostały rozlosowane trzy nagrody od firmy TETRA

9a

Pierwszą nagroda był filtr kubełkowy EX – 700

9b

Drugą i trzecią nagrodą były pokarmy firmy TETRA

oo

Sympozjum Akwarystyczne zorganizowane po raz trzeci w Żychlinie, cieszyło się dużym zainteresowaniem akwarystów oraz lokalnych mediów. Na imprezę przyjechali akwaryści z okolic, ale także z odległych krańców polski, reprezentujący różne stowarzyszenia oraz fora akwarystyczne. Miła atmosfera, ciekawa i zróżnicowana tematyka wykładów no i także te kilka zbiorników rokuje na przyszłe takowe spotkania. Organizatorzy już w tym roku zaprosili wszystkich akwarystów za rok do Żychlina na IV Sympozjum Akwarystyczne.

n1

Na zakończenie sympozjum organizatorzy w podziękowaniu dla wszystkich prelegentów wręczyli upominki. Kolejną niespodzianką było losowanie nagród według numerków z listy obecności. Nagrody ufundowały: Sklep OYA.pl, Gmina Żychlin, JUWEL, TETRA, MASTA, MAGAZYN AKWARIUM. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz upominki.

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.