Konkurs Primus Inter Pares

0


PIP-banner3

Finał Konkursu Wiedzy Akwarystycznej
PRIMUS INTER PARES
10.12.2011

1

Finał III Edycji Konkursu Wiedzy Akwarystycznej PRIMUS INTER PARES zorganizowany przez firmę AQUAEL odbył się w Warszawskim Millenium Plaza Al. Jerozolimskie 123 A. Tegoroczny test półfinałowy wyłonił 25 uczestników. Po krótkim powitaniu przez Pawła Zarzyńskiego oraz przypomnieniu regulaminu konkursu rozpoczął się etap pierwszy konkursu – test pisemny. Test składał się z 25 pytań z różnych dziedzin akwarystyki. Uczestnicy otrzymali pół godziny na wypełnienie testu.

4a

W czasie gdy członkowie jury konkursu sprawdzali testy rozpoczął się pokaz zakładanie zbiornika iwagumi na żywo oraz prelekcja o akwarystyce naturalnej w ujęciu japońskim prowadzona przez Pawła Szewczaka

4

Paweł pokazał jak wykorzystać kamienie oraz inne przedmioty, które są pomocne w wykonaniu aranżacji akwarium w stylu iwagumi.

4b

Zastosowanie twardej folii przeźroczystej jest bardzo pomocne do ukształtowania ścieżki.

4c

Sztuka „Nature akwarium” to nie jest tworzenie tego co widzimy pod wodą, ale odtworzenie krajobrazu z natury, dlatego niektórzy nazywają te akwaria krajobrazowymi.

3

Obsadzenie prawidłowo roślinami aranżacji to jedna z trudniejszych części tworzenia akwarium japońskiego.

5

Gotowa aranżacja akwarium w stylu Iwagumi, zrealizowana na oczach publiczności przez Pawła Szewczaka.
Relację filmową z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie FAUNA PLANET

2

Każdy z publiczności mógł wygrać atrakcyjną nagrodę odpowiadając na pytanie zadane przez prelegenta. Podczas pokazu Pawła Szewczaka nagrodą był zestaw SHRIMPSET 10.

6

Po pokazie zostały ogłoszone wyniki testu. Dziesięć osób które uzyskały najwyższą ilość punktów weszły do drugiego etapu konkursu. Pozostałej piętnastce podziękowano za udział oraz wręczono każdemu z nich nagrodę w postaci zestawu SHRIMPSET 10

 

99a

Anna Stepnowska z Redakcji MAGAZYNU AKWARIUM przedstawiła ideę powstania nagrody im. Darka Firleja, której pomysłodawcą był właśnie redaktor Naczelny – Dariusz Firlej. To Dariusz Firlej powołał do życia czasopismo, które ukazuje się nieprzerwanie od 2001 roku. Jego główną myślą było przekazywanie akwarystom jak najwięcej wiadomości w sposób prosty, korzystając ze swojego bardzo bogatego doświadczenia. Jego głęboka wiedza wypływała nie tylko z wielu odbytych podróży po świecie i zbierania doświadczeń ale przede wszystkim z szerokich kontaktów oraz współpracy z wieloma ludźmi związanymi z akwarystyką i nie tylko. Był człowiekiem wszechstronnie utalentowanym poprzez malarstwo, poezję, pisanie artykułów czy też sposób fotografowania i ujmowania obrazów. Zmarł 21 lutego 2011.

10

Jacek Klonowicz – wspaniały fotograf, którego zdjęcia możemy oglądać w Magazynie Akwarium

14

Andrzej Kociołkowski

11b11a
Heiko Bleher oraz Andrzej Kociołkowski otrzymali pamiątkowe statuetki w podziękowaniu za współpracę z firmą AQUA EL.

11

Heiko Bleher

13

Wręczono także nagrody konkursu fotograficznego AQUA EL – „Wiem co znaczy stworzyć coś pięknego” (nie wszyscy laueraci byli obecni)
1 miejsce – Piotr Bęczyński – iPad2, 16GB white
2 miejsce – Marcin Bielak – zestaw do akwarystyki morskiej AQUAEL REEFMAX
3 miejsce – Karol Pięta – filtr kanistrowy UNIMAX 700 Professional
Nagroda za komentarz – Sara Faruga, Grzegorz Sokołowski, Damian Wocial-zestaw nabiurkowy AQUA ME
Nagroda dodatkowa dla najbardziej aktywnego fana – Łukasz Szendzielarz – Reef Circulator 2600

15

Prezentacja AQUAEL, światowa premiera zestawu REEFMAX 100

17

Akwarium o wymiarach 100 x 70 x 55 cm, co daje 285 litrów pojemności z czego 25 litrów przypada na komin. Akwarium przykryte jest pokrywą, która otwiera się przy pomocy siłowników. Do oświetlenia zastosowano 8 świetlówek T-5 podzielonych na 4 sekcje. Zastosowano także diody LED- RGB które mają możliwość miksowania barw światła. Podwójny system wentylatorów ma nie dopuścić do przegrzania akwarium. Wentylatory umiejscowione przy świetlówkach załączają się razem z oświetleniem natomiast wentylatory w tylnej części pokrywy załączane są przy przekroczeniu temperatury ustawionej.

16

Z przodu pokrywy umieszczono otwierany komputer z ekranem dotykowym, który pozwala na sterowanie oraz ustawienie pracy urządzeń. Tak więc można zaprogramować włączanie i wyłączanie poszczególnych sekcji oświetlenia. Znajduje się także podgląd temperatury pod pokrywą oraz temperatury wody w akwarium. W sumpie znajdują się dwa czujniki temperatury, które bada sterowały włączaniem wentylatorów lub grzałki. Na panelu znajdują się także ustawienia czasu oraz daty. Komputer ma możliwości rozbudowy. Przykładowo możliwość ustawienia automatycznej regulacji oświetlenia i jego natężenia w zależności od różnych stref czasowych.

18

System filtracji – sump o pojemności około 90 litrów umieszczony w szafce. Zastosowano pompę obiegową która docelowo ma mieć przepływ około 4 tys. l/h. Odpieniacz będzie na razie innej firmy. W szafce jest miejsce na dodatkowe opcjonalne wyposażenie jak automatyczna dolewka, pompy dyfuzyjne czy zastosowanie drugiej pompy obiegowej. Komin przelewowy wyposażono w cztery rury: przelew, powrót, rewizja i czwarta rura na przewody elektryczne. Wewnątrz szafki znajdzie się też listwa do podłączenia wszystkich urządzeń.

1918a
Akwarium ma trafić do sprzedaży około maja 2012 roku. Ma to być zestaw sprzedawany w całości, atrakcyjny cenowo i rozbudowywalny.
Po zakończeniu prezentacji ogłoszono konkurs dla publiczności w którym nagrodą był zestaw NANO REEF.

20

Przed rozpoczęciem drugiej tury konkursu wręczono nagrodę im. Darka Firleja Panu Waldemarowi Jastrzębskiemu, który poświęcił wiele lat swojego życia pracy z młodzieżą oraz rozpowszechnianiu akwarystyki.

Etap drugi Konkursu – „teleturniej”
Dziesięciu uczestników, którzy napisali najlepiej test odpowiadało na pytania z różnych dziedzin akwarystyki. Do wyboru były pytania dotyczące: Ryb słodkowodnych, Roślin, Aquascapingu, Krewetek, Tanganiki, Ryb morskich, Bezkręgowców, Chorób ryb, Historii akwarystyki i Różne. W każdym temacie było pięć pytań w różnym stopniu trudności od 1 do 5 punktów. Uczestnicy w kolejności wybierali tematykę oraz stopień trudności pytania. Gdy odpowiedź nie została udzielona pytanie mogło przejść na innych uczestników znających odpowiedź. Do rundy finałowej wchodziło trzech uczestników, którzy zgromadzili najwyższą ilość punktów.

21

     Uczestnicy drugiego etapu konkursu.
1. Emilia Turek
2. Wojciech Prekurat
3. Aleksander Jurczak
4. Seweryn Olkowicz
5. Paweł Korzec

22

 6.  Piotr Wróbel
7.  Daniel Drukalski
8.  Michał Babiński
9.  Jakub Niedzielko
10. Jacek Rozum

SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
ZOBACZ PYTANIA TELETURNIEJU


23

Wykład światowej sławy ichtiologa, odkrywcy i podróżnika – Heiko Blehera. Tematyką wykładu było zakładania akwariów biotopowych, wiernie odzwierciedlających warunki jakie panują w naturze.

24

W czasie swojej prelekcji Heiko Bleher przedstawił wszystkim około 60 zbiorników biotopowych. W czasie wykładu przedstawiał wycinek natury z różnych zakątków świata a następnie akwarium które zaaranżował na podstawie obrazu z naturalnego środowiska. Omawiał także szczegóły wystroju jak podłoże rośliny czy zastosowane innych elementów jak drewno czy kamienie.

25

W pierwszej części przedstawił akwaria stworzone dla dyskowców dzikich, zwracając szczególna uwagę na zastosowanie piasku jako podłoża oraz wystroju bez roślin.

26

Podczas tworzenia zbiorników biotopowych nie powinno się absolutnie łączyć dyskowców hodowlanych z dyskowcami z odłowu. Dyskowce są rybami stadnymi i powinny być hodowane w większych grupach. Minimalna ilość to trzy połączone z innymi rybami z tego samego biotopu.

27

Następnie przestawił dziesięć przykładów zbiorników biotopowych dla mniejszych ryb, takich które są dostępne w sprzedaży. Zwracał uwagę na fakt że ryby takie przeważnie żyją w dużych grupach i nie powinno się ich trzymać kilka lub pojedynczo.

28

Osiem zbiorników z biotopami otwartych wód, to następna część prelekcji Heiko Blehera. Te przykłady zbiorników przedstawiały środowisko oraz ryby, które żyją po środku a nie przy brzegach rzek.

31

Kolejnych pięć zbiorników to przykłady środowiska z Ameryki Północnej oraz ryb tam żyjących. W tej części Heiko pokazał dwa filmy z przykładami jak szybko ryby przystosowują się do dobrze stworzonego dla nich środowiska co objawia się przygotowaniem miejsca oraz złożeniem ikry.

32

Australia oraz pięć przykładów zbiorników akwariowych z biotopami dla tęczanek to kolejna część wykładu. Jak widać na zdjęciu każdy ze stworzonych przez Heiko zbiornik posiada opis oraz fotkę środowiska naturalnego oraz ryb żyjących w tym biotopie.

33

Kolejne cztery omówione biotopy to Indonezja oraz Papua Nowa Gwinea.

34

Zmieniamy kontynent przenosząc się do biotopów afrykańskich. Tutaj zostało omówionych aż dziesięć zbiorników które były wystawione i stworzone na różnych wystawach w różnych krajach.

35

Azja południowo-wschodnia to część świata z której pokazanych było dziesięć zbiorników biotopowych.

36

Na zakończenie swojego wykładu Heiko Bleher podał kilka przykładów jak nie powinno urządzać się akwarium. Pokazał także dwa filmy z akwariów biotopowych. Były to biotopy z Tajlandi oraz drugi Południowo-Chiński. Wskazywał na to że ryby zachowują się bardzo naturalnie, żerują oraz w bardzo krótkim czasie przystępują do tarła.
Zdjecia oraz filmy z biotopów całego świata oraz relacje z podróży Heiko Bleher’a można zobaczyć na jego stronie    Aquapress Bleher

8

Heiko Bleher dokonuje dedykacji w swojej książce podarowanej Andrzejowi Nowickiemu. W książce tej umieścił on opis pierwszego na świecie rozmnożenia Dyskowców Heckla w hodowli Superdiscus Andrzeja Nowickiego z Katowic.

37

Ania Malinowska oraz Łukasz Kulesza w imieniu Muzeum Przyrody w Drozdowie wręczyli Heiko Bleherowi przewodnik z muzeum.

41

Podczas wykładu Heiko Bleher zadał trzy pytania do publiczności. Nagrodami za prawidłowe odpowiedzi były książki jego autorstwa „Bleher’s Discus” , z własnoręcznym autografem autora. W trakcie trwania imprezy można było zakupić „Discusbook 02” również z odręczną dedykacją samego Heiko Blehera.

40

Odbył się także oddzielny konkurs dla publiczności gdzie nagrodą główną był tablet.

39

Etap trzeci konkursu do którego przystąpiło trzech finalistów:
1.  Paweł Korzec
2.  Michał Babiński
3.  Jakub Niedzielko

42

Pytania były zadawane bezpośrednio przez zaproszonych do składu jury ekspertów:
1. Heiko Bleher
2. Andrzej Kociołkowski
3. Łukasz Kur
4. Marta Mierzeńska
5. Paweł Szewczak

42a

Pytania miały zróżnicowaną ilość punktów w zależności od stopnia trudności od jeden do pięciu.

 

SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
ZOBACZ PYTANIA EKSPERTÓW

44

Zwycięzcą konkursu PRIMUS INTER PARES 2011 został Michał Babiński.
Otrzymał on gratulacje, dyplom oraz puchar od Pani Bogumiły Jankiewicz szefowej firmy AQUA EL.

38

Oczywiście nagroda główna to ufundowany przez firmę AQUA EL udział w ośmiodniowej ekspedycji do dziewiczej południowoamerykańskiej dżungli, towarzysząc światowej sławy ichtiologowi, podróżnikowi i odkrywcy Heiko Bleherowi w jednej z jego ekspedycji badawczych.

47

Puchar i dyplom dla Jakuba Niedzielko, który zajął drugie miejsce.

48

Nagroda za zajęcie drugiego miejsca – notebook firmy HP

45

Trzecie miejsce zajął Paweł Korzec

46

Nagroda za zajęcie trzeciego miejsca – netbook multimedialny

43

Wszyscy uczestnicy, którzy zajęli miejsca od czwartego do dziesiątego otrzymali dyplomy oraz jako nagrody rzeczowe nowoczesny tablet multimedialny.
Kolejność zajętych miejsc w zależności od zdobytych punktów:
4. Piotr Wróbel
4. Wojciech Prekurat
5. Emilia Turek
5. Aleksander Jurczak
5. Seweryn Olkowicz
6. Daniel Drukalski
7. Jacek Rozum

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.