Nasze Akwarium 2010

Numer 117

IAPLC 2009 –  zdjęcia polskich prac nadesłanych na konkurs

Polska Reprezentacja w Japonii

Zapowiedź konkursu IAPLC 2010

Dyskowce -przewodnik. Część I – Heiko Bleher
Heiko Bleher przedstawia podsumowanie wiedzy na temat rodzaju Symphysodon: jak odróżniać gatunki, skąd pochodzą, prezentuje zdjęcia samych dyskowców oraz ich środowisko życia. Obecnie wyróżnia się trzy gatunki dyskowców, a są to: S. discus Heckel, 1840, S. aequifasciatus Pellegrin, 1904 oraz S. haraldi Schultz, 1960.

Jak ujarzmić potwora? – czyli murena w akwarium słodkowodnym Paweł Zarzyński
Mureny są rybami o oryginalnym wężowatym kształcie ciała skupionymi w rodzinie murenowatych (Muraenidae). Obejmuje ona ponad 200 znanych nauce gatunków, z których trzynaście potrafi występować również w wodzie słonawej, zamieszkując okolice ujścia rzek do mórz i oceanów, a nawet wpływając do ich delt. Spośród tej trzynastki cztery gatunki są w stanie bytować również w wodach słodkich, tolerując panujące tam warunki. Opisujemy, jak założyć dla nich akwarium i jak się z nimi obchodzić.

Czebaczek amurski – plaga naszych wódHubert Zientek
Czebaczek amurski (Pseudorasbora parva) to gatunek niezwykle ekspansywny. Do Europy został zawleczony z Dalekiego Wschodu, prawdopodobnie z materiałem zarybieniowym amura, karpia i tołpygi. Przez wędkarzy jest tępiony jako bezwartościowy chwast rybi lub używany jako przynęta na ryby drapieżne. Co innego myślą na jego temat akwaryści – dla nich jest ciekawym obiektem obserwacji w akwarium zimnowodnym.

Tropiocolotes steudneriMagdalena Ryba

Tropiocolotes steudneri to małe pustynne jaszczurki zamieszkujące tereny Sahary. Dorastają do około 6 cm długości. Ubarwienie od słomkowej żółci aż po ciemny brąz z różnorodnymi cętkami na korpusie. Ogon jaszczurki jest cienki w poprzeczne ciemne paski. W zależność od nastroju oraz warunków otoczenia ubarwienie może się nieznacznie zmieniać. Są to zwierzęta stadne. Dożywają 5 lat. Chów tych małych jaszczurek nie powinien nastręczać problemów nawet początkującym terrarystom.

Chów karaczanów na karmę Wojciech Urynowicz
Każdy opiekun gadów czy drapieżnych bezkręgowców po kilku tygodniach lub miesiącach opieki nad zwierzęciem stwierdza, że wydatki karmowe pochłaniają sporą część jego portfela. Wtedy to dopiero większość właścicieli zwierząt egzotycznych dostrzega, jak oszczędne i wygodne jest posiadanie własnej hodowli karmowej.

Inkubator dla krewetekMonica Nowaczek
Krewetki z rodzaju Caridina przechodzą tzw. przeobrażanie niezupełne (hemimetabolia) – co oznacza, że młode przechodzą wszystkie stadia rozwojowe w osłonkach jajowych i wykluwają się jako miniaturowe kopie rodziców, wydostają spomiędzy odnóży mamy, gdzie przebywały przez kilka tygodni i są zdolne do samodzielnego życia. Czy można doprowadzić do wyklucia się młodych krewetek poza organizmem matki? Czy można uratować jajeczka osierocone przez krewetkę? Można. Postaram się to pokrótce opisać.

Okoń (Perca fluviatilis) – pasiasty spryciarz Maksymilian  Przybylski (Asagoth)
Okoń jest najbardziej liczebnym drapieżnikiem w naszych wodach. W Polsce spotkać go można prawie w każdym rodzaju wód śródlądowych i w pasie przybrzeżnym Bałtyku. Okazuje się, że ryba ta może być z powodzeniem trzymana w domowym akwarium zimnowodnym. Przedstawiamy, jak należy się przygotować do chowu okonia.

Skorpena (?) z Amazonki (?)Zbigniew Strzelecki
Do akwarium autora artykułu trafiła niezwykła ryba słodkowodna przypominająca morskie skorpeny. W worku z wodą wyglądała jak mały kartofelek z ogonkiem. Jadała tylko żywe, małe rybki i większość czasu spędzała zakopana w podłożu. Był to sposób ukrycia się przed okiem zarówno drapieżnika, jak i potencjalnej ofiary. Nigdy nie ścigała zdobyczy i nigdy przedwcześnie nie zdradzała swej obecności. Jej tożsamość pozostaje akwarystyczną zagadką.

Jak kupowac dyskowce, czyli mity i fakty na temat słusznych wyborów Andrzej Sieniawski
Głównym celem tego opracowania jest omówienie tych wybranych zagadnień, które ułatwią mniej doświadczonym akwarystom właściwe kupowanie dyskowców. Przystępując do zakupu ryb, należy w pierwszym rzędzie ocenić ich wygląd i kondycję. Autor omawia także kwestie zakładania zbiornika oraz kwarantanny zakupionych ryb.

Afrykańska klasyka – proporczykowiec z Kap Lopez
Marcin Szmel
Aphyosemion australe to ryba wód Afryki Zachodniej. W akwarystyce ten region jest znany i rozpoznany dość dobrze. Gdybyśmy jednak mieli się pokusić o jakąś próbę definicji wód zamieszkiwanych właśnie przez tego proporczykowca, to należałoby je zakwalifikować do „blackwater” lub „clearwater”, a to pozwoli nam bez większych kłopotów stworzyć warunki dla właściwej pielęgnacji i rozmnażania. Nasz bohater uchodzi za rybę dość zgodną i towarzyską. W związku z tym polecany jest zarówno do małych zbiorników, jak i do zespołów wielogatunkowych. Jest w tym twierdzeniu nieco fałszu. Jak to zatem jest z tymi rybami? Do małego akwarium czy do większego? Jednogatunkowo czy w zespole?

I Polskie Mistrzostwa Żaglowców (Skalarów)

Aqua Rey – bo Pasja jest Sztuką

The Art Of the Planted Aquauarium. Hannover 2010

 

 


Numer 118

KarmienieMarcin Szmel
Karmienie ryb w akwarium jest czynnością tak oczywistą, że nader często sprowadza się do rutyny. Nie wolno jednak zapominać, że prawidłowe żywienie ryb jest jednym z fundamentów ich zdrowia oraz witalności i choćby z tego powodu rutyna po raz kolejny może okazać się zgubna. Autor podejmuje próbę przybliżenia problematyki właściwego karmienia ryb akwariowych, zwracając uwagę na błędy, jakie można popełnić.

Ostatnie odkrycia Heiko BleheraHeiko Bleher
Heiko Bleher ponownie, jak każdego roku (od 1964-1965), był na swej corocznej wyprawie do Amazonii i wrócił ze wspaniałymi odkryciami. Udało mu się dostać na obszary dorzeczy czterech rzek (co jest bardzo trudne do wykonania) i tylko dzięki temu, że wynajął samolot i łódź. Jako pierwszy badacz i poszukiwacz ryb dotarł do górnego biegu rzeki Apaporis, gdzie odkrył nowe pielęgniczki (Apistogramma), kiryski (Corydoras), kilka nowych zbrojników, ponad 20 niezidentyfikowanych gatunków kąsaczowatych, nową odmianę dyskowca, z pewnością nowy gatunek skalara i wiele, wiele innych.

Dyskowce – przewodnik Część 2 – Heiko Bleher
W poprzednim numerze opisałem każdy z dyskowców: Symphysodon discus Heckel, 1840, S. aequifasciatus Pellegrin, 1904 i S. haraldi Schultz, 1960 – podałem, gdzie występują, opisałem każdy gatunek, załączyłem rysunki ułatwiające ich identyfikację oraz omówiłem szczegóły dotyczące środowiska ich życia. Dziś chciałbym przedstawić dane na temat ich zmienności i krzyżowania się w naturze, czym się tam żywią (w mojej książce „Bleher’s Discus” tom 1, poświęciłem 80 stron szczegółowemu opisowi zawartości żołądka i jelit i niemożliwością jest zacytowanie tu wszystkich tych informacji) oraz wymienić ryby żyjące koło nich. Na koniec chcę podpowiedzieć, jak założyć akwarium biotopowe dla dyskowców
Jak Kupować zwierzęta terrariowe Część II – Witold Borkowski
Druga część artykułu poświęcona jest szczegółowym aspektom zakupu gada lub płaza. Autor przybliża problematykę zakupu zwierząt z odłowu w naturze oraz urodzonych w niewoli. Udziela wskazówek, na co w wyglądzie gada należy zwrócić uwagę, by nie dokonać złego wyboru, kupując chore zwierzę. Radzi, jak zarejestrować niektóre gatunki w odpowiednim urzędzie.

O pancerzu żółwia Wojciech Urynowicz
Pancerz żółwia powstał w toku ewolucji z przekształcenia różnych elementów skórno-kostnych. Twór ten składa się z dwóch części, karapaksu oraz plastronu. Jedyną odsłoniętą częścią ciała pozostaje u tych gadów tylko przednia i tylna część skorupy. Pancerz nadaje zwierzęciu odpowiednią wytrzymałość oraz stanowi źródło odbioru informacji o drganiach w jego otoczeniu. To żywy element, przez co wszelkie zranienia są doskonale odczuwane przez te gady, o czym należy zawsze pamiętać, opiekując się tymi zwierzętami.

Kiełb krótkowąsy – atrakcyjny gatunek rodzimydr Hubert Zientek
Kiełb krótkowąsy (Gobio gobio gobio) to pospolity w naszych wodach gatunek. Znakomicie nadaje się do chowu w zimnowodnym akwarium lub w oczku wodnym, w którym udaje się go nawet rozmnożyć. Jest spokojny i łagodny zarówno wobec przedstawicieli własnego, jak i innych gatunków.

Cyprinella lutrensis w zimnowodnym akwarium –  dr Hubert Zientek
Ten pochodzący z Ameryki Północnej zimnolubny gatunek z rodziny karpiowatych (Cyprinidae) jest ze wszech miar godny polecenia wszystkim tym akwarystom, którzy pragną pogłębić swą wiedzę na temat mało u nas znanej ichtiofauny tego kontynentu. Srebrzyk fiołkowy (ang. red shiner lub red-horse minnow) dorasta do ponad 7 cm długości i zachwyca swymi kolorami. Jest to ryba bardzo ruchliwa, łagodna i stadna, znakomicie adaptuje się do niesprzyjających warunków środowiskowych. Srebrzyki znoszą bez szkody dla zdrowia okresowy wzrost temperatury wody do nawet 30°C latem i jej spadek do 12°C zimą.

Wywiad z Waldemarem Jastrzębskim

„Spektrum– magazyn dla pasjonatówRyszard Patryas
Od wielu lat pasjonaci Poecilia reticulata korzystali z międzynarodowego informatora „Der Guppybrief” wydawanego w Berlinie. Od sierpnia 2008 r. zaczął ukazywać się nowy kwartalnik „Guppy – Molly – Xipho Spektrum”. Wydawcą jest stowarzyszenie Interessengemeinschaft Guppys – Mollys – Xiphos. Przedstawiamy zawartość tego czasopisma.

Trzy sposoby rozmnażania Tetry Cesarskiej
David Jopek
Nematobrycon palmeri należy do rodziny kąsaczowatych i od stosunkowo dawna jest obecna w akwarystyce. Pochodzi z Ameryki Południowej. Szczególnie samce zachwycają oko hodowcy swymi płetwami, mają bowiem wydłużone promienie w płetwach grzbietowej i ogonowej. Jeżeli mamy akwarium właściwie oświetlone, ryby ukazują nam pełnię swych barw. Błyszczyk cesarski to bardzo interesujący gatunek ryb, który może spróbować rozmnożyć nawet mało doświadczony akwarysta. Samce strzegą miejsca tarła, chociaż później nie opiekują się młodymi.

Kirysek Spiżowy (Corydoras aeneus)Sławomir Siudakiewicz
Kirysek spiżowy to popularna ryba, która przybyła do nas z Ameryki Południowej. Dorasta do około 7 cm. Kiryski podobnie jak zbrojniki u przeważającej liczby akwarystów są traktowane jako czyściciele zbiornika i nie poświęca im się należytej uwagi, ale aby naprawdę cieszyć się tymi sympatycznymi stworzeniami, powinniśmy potraktować je jak „poważne” ryby. Dobrze odżywione ryby w odpowiednich warunkach bez kłopotów przystępują do tarła, a odchowanie potomstwa nie jest trudne.

Najdziwniejsza z rybich larwZbigniew Strzelecki
Wszystkie ryby mają charakterystyczne dla siebie formy larwalne. Czasem bardzo przypominają one postacie dorosłe, czasem dość znacznie od nich odbiegają. Bodaj najbardziej nietypowe larwy ma rodzaj morskich ryb głębinowych Idiacanthus z rodziny wężorowatych (Stomiidae). Postacie larwalne tak dalece odbiegają wyglądem od osobników dorosłych, że przez bardzo długi czas w ogóle nie kojarzono ich z rodzicami. Stanowią prawdziwy ewenement w rybim świecie.

 


Numer 119

II Akwarystyczne Targi AQUAZOO i Pierwsze Polskie Mistrzostwa Żaglowców w Poznaniu na MTP

Relacja z telekonferencji z Heiko Bleherem na targach AQUAZOO

Traszki z rodzaju Pachytriton Janusz Wierzbicki
Przedstawiciele rodzaju Pachytriton to zwierzęta wytrzymałe, sprawiające w hodowli bardzo mało problemów i godne polecenia także dla początkujących akwarystów zajmujących się płazami. Autor przedstawia trzy gatunki tych płazów, ich wygląd i miejsca życia w naturze. Dzieli się uwagami na temat ich chowu w warunkach domowych oraz podaje informacje o ich rozmnażaniu.

Benthochromis tricoti Lechosław Łątka
Benthochromis tricoti należy do endemicznych gatunków pielęgnic jeziora Tanganika. Zamieszkuje na głębokościach 40 m i głębiej. W środowisku naturalnym, tworząc ławice, przemierza otwartą głęboką toń wodną w poszukiwaniu pokarmu. Samiec dorasta do ok. 20 cm, samica zaś do 16-18 cm. Gatunek ten należy do bardzo atrakcyjnie ubarwionych i spokojnych ryb.

Mistrzostwa aquascapingu i mistrzostwa krewetek na targach w Hanowerze Michał Paczkowski
W dniach 5-7 lutego 2010 roku w Hanowerze odbywały się targi zoologiczne, podczas których zostały przeprowadzone mistrzostwa w aquascapingu oraz mistrzostwa krewetek

Anakondy, czyli ziemno-wodne olbrzymy cz II – Witold Borkowski
W drugiej części artykułu o anakondach autor przybliża wymogi chowu tych dużych dusicieli, aby uzmysłowić, z czym trzeba się zmierzyć, by posiadać takiego węża w terrarium. Wybór zwierzęcia nie może być impulsywnym działaniem; wymaga ono troski, przed nabyciem egzotycznego podopiecznego należy rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, dokonać świadomego wyboru i uzmysłowić sobie, że anakondy to zwierzęta długowieczne i będą żyły nawet kilkadziesiąt lat. Autor omawia kwestie konstrukcji terrarium, karmienia oraz rozrodu dwóch najpopularniejszych gatunków anakond (Eunectes murinus i Eunectes notaeus).

Leptodactylus fallax – kolejny gatunek żab znikający z powierzchni ZiemiGrażyna Pabijan
Leptodactylus fallax to duże żaby występujące na wyspach archipelagu Małych Antyli na Morzu Karaibskim. Odznaczają się bardzo ciekawym sposobem rozmnażania, który umożliwia im życie na terenach mniej zasobnych w wodę. Poza tym występuje u nich specyficzna opieka nad potomstwem. Jednak ich przetrwanie jest silnie zagrożone, a drastyczny spadek liczebności spowodował, że żaby zostały objęte programami ochrony i hodowlanymi poprzez ogrody zoologiczne i instytucje naukowe.

Żywienie ryb akwariowych w stanach chorobowych i okresie rekonwalescencjiWojciech Górecki
Wielu hodowców podkreśla rolę problematyki żywieniowej w odniesieniu do okresu leczenia i rekonwalescencji. Żywienie ryb w stanach chorobowych zależne jest nie tylko od typu choroby, ale także metody jej leczenia. Autorzy omawiają problematykę podawania karmy w nawiązaniu do różnych czynników. Podają przykłady przygotowywania pokarmów oraz zamieszczają słownik przydatnych pojęć.

Rozmnażanie zbrojnika niebieskiego – uwagi praktyczne
dr Hubert Zientek
Zbrojnik niebieski (Ancistrus sp.) to jeden z najczęściej trzymanych i rozmnażanych zbrojników w naszych akwariach. Pochodzi z wód Ameryki Południowej. Ryba ze wszech miar godna uwagi ze względu na łatwość pielęgnacji i rozmnażania dającego akwaryście wiele zadowolenia. Autor przybliża sposoby przeprowadzania tarła i odchów młodych ryb: zarówno zbliżony do naturalnego, jak i sztuczny, bez udziału rodziców.

Babki w EgipciePiotr Kierzkowski
Rodzina ryb Gobiidae liczy ponad 1800 gatunków. Niektóre są zupełnie miniaturowe, długość dorosłych osobników nie przekracza bowiem 2-3 cm. Autor opisuje swoje badania, które przewidywały dokumentację mikrośrodowisk małych rybek babkowatych żyjących w Morzu Czerwonym. Badane gatunki to: Pleurosicya micheli, Eviota seebrei, E. guttata i Bryaninops natans. Są one silnie związane z podłożem (koralowiec lub skała), na którym zajmują niewielkie terytoria. Najczęściej przesiadują w jednym ulubionym miejscu, czatując na płynący z prądem wody pokarm.

Sandacz w akwariumMaksymilian Przybylski
Sandacz to spora ryba z rodziny okoniowatych. Ryby te prowadzą tryb życia samotnika. Wybierają muliste, mętne i dość płytkie wody, w których roślinność podwodna jest bardzo uboga. Ryba ta uaktywnia się dopiero po zmroku. Czy można trzymać go w akwarium?

Relacje stadne u strzelczyka indyjskiego (Toxotes jaculatrix)Zbigniew Strzelecki
Strzelczyk (Toxotes jaculatrix) to bardzo interesujący gatunek ryb. Zamieszkuje wody słodkie lub słonawe. Znany jest ze swej zdolności zestrzeliwania owadów przez wystrzeliwanie wody z pyska. Ryby tworzą niewielkie zespoły lub grupy, w których występują wyjątkowe i złożone relacje.

Centrum Badawcze PKMDAndrzej Sieniawski

Konkursy gupika w Europie

Zlot morszczaków w Milówce

Urodziny GSA

Krakowski Weekend Akwarystyczny
Paweł Łanecki

 


Numer 120

Odkrycia w indyjskich stanach Goa i Karnataka (Ghaty Zachodnie)Heiko Bleher
Heiko Bleher i Natasha Khardina odbyli niezwykłą podróż do Indii w poszukiwaniu nowych ryb i bezkręgowców wodnych. Heiko dzieli się wrażeniami ze swojej wyprawy do stanów Goa i Karnataka.

Bassek tarczowy – czarno-biała ramirezkaMaksymilian Przybylski
Mimo upływu wielu lat kontynent Ameryki Północnej pozostaje dalej nieznany akwarystom z Europy. Przybliżamy jednego z najmniejszych drapieżników wód Ameryki Północnej, a mianowicie Enneacanthus chaetodon. Rzadko przekracza 10 cm długości. Ma krępe, wysokie ciało. Na bokach widnieje 4-5 ciemnych pręg. Bassek tarczowy nie jest rybą dla niedoświadczonych akwarystów, a w przygotowanie zbiornika dla tego gatunku trzeba włożyć wiele starań.

Jak rozwinęła się opieka rodzicielska u rybdr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta (Tropical), Dr Dariusz Danel (Zakład Antropologii PAN)
Akwaryści mogą obserwować w swoich zbiornikach rozród wielu gatunków ryb. Jednak najbardziej widowiskowa i budząca szczególne emocje jest opieka, jaką niektóre gatunki otaczają swoje potomstwo. Mimo że u większości ryb opieka taka nie występuje, znane są przykłady opieki samicy, samca, a także opieki obojga rodziców. Najczęściej te zachowania kojarzone są z rodziną Cichlidae. Jednak opiekuńczych rodziców znajdziemy też wśród wielu innych grup ryb. W artykule autorzy próbują wyjaśnić, jak doszło do wykształcenia się opieki rodzicielskiej u ryb.

Makroglony w mikroświecie, czyli czego nie doceniamy w naszych zbiornikachPaweł Korzec
Zbiorniki morskie pełne są przepięknych ryb, krabów, krewetek czy koralowców. Jest jednak pewna grupa organizmów, które są niedoceniane, a mianowicie makroglony. Z punktu widzenia akwarystyki interesujące są niektóre zielenice (Chlorophyta), brunatnice (Phaeophyta) i krasnorosty (Rhodophyta). W artykule zostały przedstawione wybrane gatunki, jakie można spotkać w akwariach. Autor omawia także uprawę tych roślin oraz zagrożenia z ich strony, z jakimi można się spotkać.

Wachlarek brazylijski – południowoamerykański karpieńcokształtny
dr Hubet Zientek
Nematolebias whitei to typowy przedstawiciel rodziny Rivulidae. Jest rybą tzw. sezonową, składającą ikrę w podłożu. Jej ojczyzną są okresowo wysychające zbiorniki wodne Brazylii. Dziś piszemy o sposobach rozmnażania tych bardzo ciekawych ryb w warunkach domowych. Nieczęsto akwaryści mają do czynienia z gatunkami, których ikra przechodzi okres życia utajonego i może być przechowywana bez wody.

Jak węże unikają zjedzenia. Część I – Witold Borkowski
Wszystkie znane nam węże są drapieżnikami, ale same także mają wrogów. Autor przedstawia zagrożenia, jakie napotykają węże w naturze ze strony zwierząt z różnych grup systematycznych i w różnych środowiskach życia tych gadów. Omawia także niebezpieczeństwa, jakie spotykają je ze strony największego drapieżnika wszech czasów – człowieka.

Lubelskie Egzotarium Bartłomiej Gorzkowski

Lubelskie Egzotarium, będące integralną częścią Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, działa już półtora roku. Trafiają tu zwierzęta przeróżne – od maleńkich skorpionów, poprzez ptaszniki, różnego rodzaju jaszczurki, żaby, żółwie, po wszelkiej maści węże (w tym wielkie pytony tygrysie i siatkowe). To uciekinierzy z hodowli, kłopotliwe żywe prezenty, „żywe zabawki”, okazy, które zachorowały i stały się problemem, zwierzaki, których wymagania przerosły
możliwości dotychczasowych właścicieli – tu nie ma reguł. Łączy je jedno: w ogromnej większości są to osobniki w stanie krytycznym. Dzięki poświęceniu wolontariuszy i ciężkiej pracy lekarzy weterynarii udaje się je ratować.

Pielęgnice amerykańskieAndrzej Sieniawski
W artykule omawiane są kwestie związane z chowem pielęgnic amerykańskich. Bogactwo gatunków, a więc i zróżnicowania zachowań czy wielkości tych ryb, powoduje, że z jednej strony stanowią one wręcz niewyczerpaną kopalnię inspiracji  akwarystycznej, z drugiej są źródłem licznych problemów, jakie należy rozwiązać, chcąc z powodzeniem założyć akwarium dla tych ryb i właściwie się nimi opiekować. Autor w oparciu o własne doświadczenia próbuje znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania, na przykład, o wielkość akwarium.

Przykłady póz godowych i zachowań samców względem samic u Xiphophorus helleriZbigniew Strzelecki
Autor przedstawia przykłady póz godowych i zachowań samców względem samic u Xiphophorus helleri. Podobnie jak w przypadku walk pomiędzy samcami również w tym przypadku możemy w naszych akwariach doszukać się wielu interesujących zachowań, być może niespotykanych w naturze.

Ogłaszamy rozpoczęcie II edycji Konkursu Wiedzy Akwarystycznej AQUAEL„PRIMUS INTER PARES”!

Relacja z kursu z podstaw akwarystyki i terrarystryki
Wojciech Górecki
Zakończyła się pierwsza edycja kursu z podstaw akwarystyki i terrarystyki dla hobbystów i firm związanych z branżą zoologiczną. Na pięćdziesięciogodzinny kurs trwający od końca lutego do końca marca zapisało się ponad dwadzieścia osób. Przekazywana przez wykładowców wiedza spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Dołączcie do grona przyjaciół wystawy „Podwodny Świat”Bartosz Blum Aqua Medic i  Paweł Domański Manta

 


Numer 121

Odkrycia w indyjskich stanach Goa i Karnataka (Ghaty Zachodnie).Część 2 – Heiko Bleher
W pobliżu wielkiej tamy Haligri (zwanej także Kelageri) droga przecina niewielki strumień, który jak się zdaje, wpada do zbiornika zaporowego. To było moje piętnaste miejsce połowów. Kiedy szedłem w górę tego kamienistego powolnie płynącego strumienia niosącego mętną wodę, podeszli do mnie dwaj chłopcy, nalegając, że złapią dla mnie ryby.   Złowili zatem po kilka sztuk: Devario aequipinnatus, Nemacheilus denisonii, Rasbora aff. daniconius (jestem przekonany, że pod tą nazwą kryje się kilka gatunków, które jeszcze czekają na zbadanie). Potem przy brzegach udało mi się złapać kilka gatunków, których jeszcze nie spotkałem w czasie tej wyprawy, np. Puntius melanostigma (dla niektórych jest to synonim Puntius mahecola, choć to dwie zupełnie odmienne brzanki. Day w 1876 opisał P. melanostigma z okolic Wynaad Hills w Kerali i nie ma ta ryba nic wspólnego z opisaną z Mahé przez Valenciennes’a w 1844 P. mahecola). Po raz pierwszy trafiła mi się P. pookodensis. Spotkałem tam także P. bimaculatus.
Żyworodność u ryb jako zaawansowana opieka rodzicielskaDr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta
W poprzednim numerze zapoznaliśmy się z prawdopodobnym przebiegiem ewolucji opieki rodzicielskiej u ryb. Tym razem dokładniej przyjrzymy się różnym postaciom żyworodności, która występuje u płaszczek i rekinów, a także w kilkunastu rodzinach ryb kostnoszkieletowych. Jak się przekonamy, pomiędzy żyworodnością ryb chrzęstnoszkieletowych i kostnoszkieletowych istnieją istotne różnice związane z rozrodem i rozwojem embrionów.
Okończyk moczarowy – północnoamerykańska perełkaDr Hubert Zientek
Okończyki moczarowe (Elassoma evergladei) jako przedstawiciele ichtiofauny północnoamerykańskiej są bardzo rzadko spotykane w akwariach polskich hodowców. Są to ryby zimnolubne, zadowalające się skromnymi warunkami środowiskowymi i niesprawiające większych problemów w chowie. Chętnie przystępują do rozrodu w niewoli, jednakże wychów bardzo drobnego narybku nie jest łatwy.

Afrykańskie alternatywy
Marcin Szmel
Afryka to kontynent olbrzymiego przyrodniczego zróżnicowania i dotyczy to także jego wód. Odnajdziemy tam zarówno wody płynące – od małych i płytkich strumieni, po największe rzeki świata – jak i stojące, także w pełnym przekroju. Doliczmy do tego tereny zalewowe i zbiorniki okresowe lub okresowo zmieniające swój areał, a otrzymamy obraz będący swoistą środowiskową mozaiką. Rzecz jasna tak bogatemu zróżnicowaniu siedlisk towarzyszy bogactwo gatunków ryb. W naszych akwariach największą popularnością cieszą się pielęgnice z Malawi i Tanganiki, ale przecież jest ich znacznie więcej!

Jak węże unikają zjedzenia. Część II – Witold Borkowski
W drugiej części artykułu dowiadujemy się o strategiach obronnych węży. Niekiedy są one bardzo wymyślne i zaskakujące!

Jak wybierać dyskowce? Mity i fakty na temat ich wyboru Andrzej Sieniawski
Głównym celem tego opracowania jest omówienie tych wybranych zagadnień, które ułatwią akwarystom właściwe ocenianie dyskowców, które mogą się potem pojawić w ich akwariach. Autor omawia szczegółowo dziesięć elementów oceny, jakie zostały przyjęte jako obowiązujące przez Polski Klub Miłośników Dyskowców.

Wpływ wybranych czynników środowiskowych na zachowanie pielęgnicy zebry (Archocentrus nigrofasciatus) i gupika (Poecilia reticulata) w hodowli akwariowej –  Marcin Graczyk
Celem opisanego doświadczenia było poznanie wpływu wybranych czynników środowiskowych takich jak: kolor podłoża, rodzaj podłoża i pokarmu czy cyrkulacja wody na niektóre aspekty behawioru. Opisane obserwacje ograniczały się do analizy zachowań takich jak: ruchliwość, przebywanie w kryjówce, agresywność, aktywność płciowa czy płochliwość. Wszystkie przedstawione doświadczenia przeprowadzone zostały na dwóch gatunkach, Archocentrus nigrofasciatus i Poecilia reticulata w specjalnie przygotowanych w tym celu akwariach.

Najładniejsze gupiki i bojowniki w Polsce. Otwarte Mistrzostwa Polski Hodowców Gupika i Bojownika 1-3.05.2010 Bielsko-BiałaLucjan Madej

III Mistrzostwa Hodowców Gupika w parach – to już historiaAntoni Kujawa


Numer 122

„Doświadczyć natury” – Dennerle wciela swoją filozofię w życie
Gatunki z Cejlonu są szczególnie pożądane przez akwarystów ze względu na szybkość wzrostu. Należy do nich najbardziej znany gatunek z Wyspy Przypraw – Cryptocoryne wendtii. Na rynku dostępne są liczne odmiany kolorystyczne tej popularnej rośliny akwariowej. Z Cejlonu pochodzi też najmniejsza z kryptokoryn – C. parva (kryptokoryna drobna), idealna do nanoakwariów.

IV Zlot  Miłośników Krewetek Słodkowodnych – 5 czerwca 2010
Michał Paczkowski
Podobnie jak przed rokiem został zorganizowany przez Pawła Szewczaka z firmy Atoll Zoo i Michała Paczkowskiego z firmy Signifer, przy znacznym wsparciu ze strony sponsorów, firm Tetra (główny sponsor) , Aquael. i ADA Poland. Zlot rozpoczął się o godzinie 9:30 i trwał prawie do 19.

Rekinarium Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie – OvulumRafał Okoński i Grzegorz Soszka
Już prawie dziesięć lat trwają starania przyrodników środowiska warszawskiego, a ich efektem powinny stać się potężne zbiorniki ekspozycyjne, w których będzie można podziwiać między innymi organizmy żyjące na rafach koralowych oraz w wodach otwartego oceanu.

Jego Królewska Mość Karp
, czyli wizyta w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu Lucjan Madej
Autor reportażu wybrał się do Zakładu Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu. Przedstawia nam pokrótce tę instytucję oraz proces sztucznego rozrodu karpia, jaki miał okazję oglądać.

Ciernik w akwarium zimnowodnymHubert Zientek
Ciernik (Gasterosteus aculeatus) należy do rodziny ciernikowatych (Gasterosteidae). Ta niezwykle ciekawa ryba występuje powszechnie w naszych wodach. Nie jest objęta ochroną i znakomicie nadaje się do chowu w zbiornikach zimnowodnych. Przy pewnym doświadczeniu daje się łatwo rozmnożyć w niewoli.

Wąż Preriowy (Pantherophis emoryi) w cieniu popularniejszych krewniaków Piotr Piliczewski
Oprócz bardzo popularnych gatunków z rodzaju Pantherophis trafiają się w hodowlach węże mało znane, a ciekawe i łatwe w chowie. Do takich niedocenianych zwierząt należy wąż preriowy (Pantherophis emoryi). Z wyglądu niepozorny, jest jednak bezproblemowym i łatwym w hodowli wężem. Osiąga długość 100-120 cm i masę ciała 300-400 g, co sprawia, że nadaje się doskonale do małych domowych terrariów. To gatunek nadający się nawet dla początkujących terrarystów.

Stres w chowie  żółwi
Wojciech Urynowicz
Stres jest niezwykle istotnym zjawiskiem w życiu wielu zwierząt. W środowisku naturalnym zwierzęta muszą zadbać np. o odpowiednią kryjówkę, ilość pokarmu, a także dostęp do wody. Fałszywy jest obraz przedstawiany przez niektórych posiadaczy gadów uważający hodowlę jako miejsce wolne od jakiegokolwiek stresu. Poniższy artykuł ma za zadanie przybliżyć wszystkim miłośnikom i posiadaczom żółwi, jak wiele sytuacji stresujących spotyka te zwierzęta podczas chowu.

Julidochromis dickfeldi Staeck, 1975 – naskalnik DickfeldaMarek Winiarski
Julidochromis dickfeldi występuje naturalnie w jeziorze Tanganika wzdłuż zachodniego brzegu, począwszy od przylądka Kapampa w Kongo, a skończywszy na zatoce Ndole Bay w Zambii. Jego siedliskiem są skaliste obszary dna na głębokości od 5 do 20 m. Dorosłe osobniki osiągają długość 8 cm. Obok muszlowców może być dobrym przykładem ryby nadającej się do niewielkich zbiorników z rybami z tego biotopu.

Rak Pręgowatny – przeklęty… Maksymilian Przybylski
Orconectes limosus pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie dorasta do ok. 12 cm, w Europie raczej nie przekracza 8 cm długości. Około roku 1890 sprowadzono pierwsze osobniki do Europy, gdzie rak ten stał się prawdziwą plagą. W Polsce spotkamy go praktycznie w każdym rodzaju wód śródlądowych, brak go tylko w górach i na terenach podgórskich. Rak pręgowaty jest jednocześnie odpornym gatunkiem i może być z powodzeniem trzymany w domowym akwarium.

Wieloplamka Phalloceros caudimaculatus (Hensel, 1868) – piegowate maluchy reaktywacjaMarcin Graczyk
Wieloplamka (Phalloceros caudimaculatus) to niewielki gatunek z rodziny Poeciliidae. Ojczyzną jej jest Ameryka Południowa. Może być ciekawym zwierzęciem do chowu w niewielkich akwariach. Odporność na wahania temperatury sprawia, iż nie są straszne jej zbiorniki bez ogrzewania.

Altolamprologus sp. „compressiceps Shell” Jakub Celej
Altolamprologus sp. „compressiceps Shell” to bardzo ciekawa i niewątpliwie piękna ryba. Jest endemicznym przedstawicielem pielęgnic żyjącym w jeziorze Tanganika. Jest to najmniejszy gatunek z rodzaju Altolamprologus: samce dorastają do około 5-6 cm, a samiczki są mniejsze mniej więcej o 2 cm. Jest to tzw. muszlowiec – wykorzystuje muszle do wychowu młodych. Na razie nie jest jeszcze zbyt popularny, ale prawdopodobnie wkrótce będzie można częściej go znaleźć w naszych akwariach razem z innymi gatunkami tanganickich muszlowców.

Rewolucja w technice oswietlenia w akwarystyce?Wiesław Pogorzelec

Forum Akwarystyki i Terrarystyki Polskiej 9-11 kwietnia 2010r.Rafał Kowalski
DreamNight at the Zoo 2010 Dorota Polańska Grzesik

 


Numer 123

INTERZOO 2010
Tegoroczne targi Interzoo 2010 w Norymberdze, jak zawsze rozległe, potężne  i doskonale zorganizowane odbyły się w dniach 13-16 mają. W dziedzinie akwarystyki i terrarystyki można zauważyć kilka niemal rewolucyjnych, widocznych u wiekszości wystawcow, tendencji. Od pewnego czasu modna nano akwarystyka, zyskując coraz więcej entuzjastów stała się stylem zycia, wkroczyła do domów, sklepów, restauracji, firm. Jest widoczna w nie tylko niszowych, specjalistycznych akwarystycznych i terrarystycznych magazynach, ale takze ogólnych, dotyczących  dziedzin mody,  umeblowania, stylu zycia.

Wybrane Fizjologiczne zagadnienia z zakresu żywienia paletek (Symphysodon sp.) Wojciech Górecki
Prawidłowe żywienie ryb akwariowych jest kwestią niezwykle istotną dla każdego hobbysty, któremu leży na sercu dobro jego podopiecznych. Jest to jednocześnie problematyka niezwykle złożona i z tego powodu studiowana od lat przez naukowców na całym świecie. Autor stara się przybliżyć wybrane zagadnienia przyswajania pokarmów przez ryby, ze szczególnym uwzględnieniem paletek, opierając się na wynikach najnowszych badań.

Tajniki fotografii akwarystycznej część 1. Wybór aparatu – Adam Adamski
Wielka różnorodność typów aparatów cyfrowych, modeli oraz systemów może przyprawić o ból głowy. Co wybrać? Autor – fotografik z olbrzymim doświadczeniem – stara się udzielić kilku podpowiedzi, pokrótce przedstawiając różnice, wady i zalety aparatów kompaktowych i lustrzanek.

II edycja konkursu wiedzy akwarystycznej Primus Inter ParesPaweł Zarzyński

Biotopy Morza Adriatyckiego cz. 1 – Michał Bednarski
Morze Adriatyckie jest częstym miejscem letniego wypoczynku polskich turystów. Do odwiedzania krajów położonych nad nim zachęcają przede wszystkim: pogoda, ciepłe morze oraz wspaniała historia i architektura. Opisywany akwen kryje również przepiękny podwodny świat, który jest nie mniej interesujący niż w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Niniejszy artykuł jest pierwszym z cyklu i ma na celu przybliżenie fauny i flory Morza Adriatyckiego oraz pokazania jego piękna.

Staw dla niechcianych żółwi ozdobnych w SzczecinieWojciech Urynowicz
Rosnącym problemem jest pozbywanie się niechcianych zwierząt, które znudziły się właścicielowi. Jeśli chodzi o zwierzęta egzotyczne, to największy kłopot stanowią żółwie wodno-lądowe, głównie żółwie czerwonolice. W Szczecinie powstał specjalny staw, który służy jako swego rodzaju schronisko dla tych gadów.

Galeria krajowych ślimaków: winniczek Zbigniew Strzelecki
Ślimak winniczek (Helix pomatia) to jeden z najłatwiej rozpoznawalnych krajowych ślimaków i jednocześnie największy ślimak lądowy w naszym kraju. Winniczek zamieszkuje centralną i południowo-wschodnią Europę. Zamieszkuje głównie obszary o dużej i średniej wilgotności – lasy, parki, ogrody, łąki w pobliżu lasów, zarośla, pastwiska blisko rzek, stare cmentarze itp. Lubi miejsca zacienione i ciepłe. Może być interesującym obiektem hodowli domowej.

Turkuć podjadekZbigniew Strzelecki
Nie tylko bezkręgowce z obszarów tropikalnych mogą stać się niezwykle interesującym obiektem obserwacji w domowych terrariach. U nas żyje sporo ciekawych gatunków i, o dziwo, są one często mniej znane niż np. skorpiony, ptaszniki, modliszki, patyczaki czy liśćce. Dziś opowiemy o jednym z nich – o turkuciu podjadku.

Odkrycia w indyjskich stanach Goa i Karnataka. cz. 3 – Heiko Bleher
To już ostatnia część relacji z wyprawy Heiko i Natashy do Indii. Tym razem opowiadają o swych odkryciach w Karnatace. Pomiędzy opowieści o ciekawych znaleziskach ichtiologicznych wplatają kwestie, które przybliżają nam ten odległy zakątek świata.

Wiosenna wyprawa Rolanda Numrich do centralnego i północnego WietnamuChris Lukhaup
Korepetycje u profesjonalnego hodowcy. Wywiad z Takayuki ShirakuraFrank and Carsten Logemann, Chris Lukhaup

 


Numer 124

Ranking światowy najlepszych 27 prac w konkursie Amano

Konkurs IAPLC_2011

Komentarz Takashi Amano

Międzynarodowy Konkurs na Aranżację Akwarium Roślinnego rozpoczął się z początkiem dwudziestego pierwszego wieku, a tegoroczna edycja to jego dziesiąte urodziny. W czasie jego dziesięcioletniej historii liczba uczestników stale rosła; w tym roku napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Odzwierciedla to fakt, że liczba miłośników akwariów roślinnych na świecie się zwiększa. Niestety, przykro mi zauważyć, że w przypadku wielu zgłoszeń ujawnia się spadek oryginalności, podczas gdy inni liczni uczestnicy obecnie prezentują wysokie umiejętności kompozycyjne. Aranżacje z wyśmienitymi rozwiązaniami trafiły na najwyższe miejsca w tegorocznym konkursie. Z żalem stwierdzić należy, że niezbyt wiele prac prezentowało dobre połączenia ryb i samego wystroju. Bardzo ważne jest także określenie jakości wystroju. Pragnąłbym, żeby w przyszłorocznym konkursie znalazło się wiele prac, które wywołałyby zachwyt u jurorów, i mam nadzieję, że sam konkurs będzie się nadal rozwijał i ukazywał Wasze aranżacje całemu światu.

Metriaclima Sp. Pyszczak nie dla kazdegoWojciech Sierakowski

Biotopy morza Adriatyckiego cz. II – Dr Małgorzata Bednarska, Dr Michał Bednarski
Prezentowany artykuł jest drugą częścią serii pt. „Biotopy Morza Adriatyckiego” i ma na celu przybliżenie Czytelnikowi ekosystemu pól tzw. traw morskich. Pola takie pod względem liczby gatunków zwierząt i roślin są jednymi z najbogatszych ekosystemów morskich. Podstawę biotopu tworzą podwodne łąki zostery (Zostera sp.), której długie wstęgowate liście swoim pokrojem przypominają liście traw. Pomimo pozornie monotonnego wyglądu pola zostery morskiej są schronieniem dla wielu zwierząt, których obserwacja w warunkach naturalnych jest bardzo interesująca.

Zoobotanica

Wąż o dwóch głowach – rzecz o Pytonie Ziemnym
Witold Borkowski
Jedną ze strategii, jakie stosują węże, by nie stać się posiłkiem innych drapieżników, jest upodobnienie ogona do głowy i wystawiania właśnie jego na atak agresora. Gatunkiem, który doskonale opanował tę strategię, jest pyton ziemny (Calabaria reinhardti). Pyton ziemny zamieszkuje tropikalną część Afryki Zachodniej. Prowadzi skryty i nocny tryb życia. W naturze jest dość płochliwy. Długość dorosłych osobników nie przekracza metra. Podstawowe ubarwienie ciała dorosłych kalabarii to ciemny brąz lub czerwonobrązowy, niektóre osobniki są czarne. Na tym tle widać jaśniejsze łuski w żółtym, pomarańczowym czy jasnobrązowym kolorze. Plamistości na ciele pytonów ziemnych są indywidualne dla każdego węża.

Agama Błotna czyli ciński smok wodny Przemysław Kwiatkowski
Agama błotna jest największym przedstawicielem swojej rodziny. Samce na wolności osiągają metr długości. Samice są mniejsze. Na wolności spotkać ją można w lasach tropikalnych południowo-wschodniej Azji, w głównej mierze wywodzi się z południowej części Chin, Wietnamu oraz Tajlandii. Jest gadem o aktywności dziennej, większość życia spędza ukryta pośród gałęzi drzew znajdujących się w pobliżu wody. Agama błotna należy do grupy gadów, które nie tylko wspaniale przyozdobią nasz dom, ale jednocześnie dadzą niesamowitą przyjemność z ich chowu.

Nieco bliżej o MieczykuAndrzej Sieniawski
Nazwa „mieczyk” kojarzy się najczęściej akwarystom z gatunkiem Xiphophorus helleri, jednak pod tą nazwą może się kryć szereg innych gatunków o nieco zróżnicowanej budowie ciała, kolorystyce oraz rysunku na bokach. Cechą wspólną gatunków zaliczanych do podrodzaju Xiphophorus jest jednak obecność u samców na płetwie ogonowej omówionego wyrostka – miecza. W akwarium najczęściej spotyka się formy hodowlane wywodzące się z Xiphophorus helleri lub mieszańce noszące cechy szeregu taksonów. Inne gatunki, a zwłaszcza ich dzikie formy, należą do rzadkości. Autor przybliża nam 14 gatunków: Xiphophorus alvarezi, X. birchmanni, X. clemenciae, X. continens, X. cortezi, X. helleri, X. malinche, X. mayae, X. montezumae, X. multilineatus, X. nezahualcoyotl, X. nigrensis, X. pygmaeus i X. signum.

Magenta neonowa Ryszard Patryas
Od momentu pojawienia się odmiany hodowlanej gupików magenta powstają wciąż nowe, coraz atrakcyjniejsze. Różnorodność magenty jest wręcz zaskakująca. Przykładem może być wyselekcjonowana odmiana, którą nazwałem magentą neonową. Samce mają ciemne, niebiesko połyskujące ubarwienie ciała, a płetwy są pomarańczowe lub czerwone z ciemnymi wzorami. Po obu stronach grzbietu widoczne są pasy szczególnie metaliczne, silnie odbijające światło, niczym „neony”.

Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata Par GupikówLucjan Madej

Wizyta w Creataquarium Magdalena i Przemysław Mirek
W tym roku wybraliśmy się na wakacje na Kretę. Już na lotnisku spotkaliśmy się z wielkimi reklamami zapraszającymi do największego akwarium nad Morzem Śródziemnym. Powstało ono w pobliżu Hersonissos, 23 km na wschód od Heraklionu. Zostało założone w 1995 roku przez Johna McLarena, który przyjechał na wyspę ze Szkocji. Było to pierwsze akwarium na Krecie, a trzecie w ogóle w Grecji. Jego pierwotnym celem było przybliżenie życia Morza Śródziemnego, szczególnie okolic Krety. Obecnie w akwarium znajdują się 32 zbiorniki, w nich 1 600 000 litrów wody i 200 gatunków organizmów morskich, w sumie ponad 2500 osobników.

Mistrzostwa Dyskowców we Włoszech
Andrzej Sieniawski

Sympozjum akwarystyczne w Muzeum Przyrody w Drozdowie Andrzej Sieniawski

Ogólnopolski Zlot Akwarystów w Krakowie
Paweł Łanecki

Primus Inter ParesPaweł Zarzyński

Zlot w GetyndzeMichał Paczkowski

SPROSTOWANIE!

W przesłanym do „Naszego Akwarium” artykule pt. „Mistrzostwa Europy 2010. Efekty rywalizacji hodowców gupika” popełniłem błąd.
W pozycji wyników : Klasa gupików długopłetwych napisałem: „-sklasyfikowano 16 polskich hodowców”.
Powinno być napisane: „-sklasyfikowani 17 polskich hodowców”.
W pozycji 15. (po Bogdanie Micińskim) należy wpisać pozycję:  15. Jacek Gaj (niezrzeszony) 321,00 pkt.
Jest to ewidentny mój błąd krzywdzący wymienionego hodowcę

U p r z e j m i e  proszę o naniesienie tej poprawki!

Z poważaniem Lucjan Madej