CZASOPISMA AKWARYSTYCZNE

ait

“AKWARJUM I TERRARJUM”

Czasopismo wydawane jako kwartalnik w latach 1925-27. Redaktorem naczelnym czasopisma był Zygmunt Lorec, natomiast wydawcą – Roman Mathia. Przez trzy lata wydano tylko dziewięć czasopism. W kolejnych numerach zamieszczano artykuły na temat hodowli oraz opieki nad rybami. Były także umieszczane notatki na temat towarzystw akwarystycznych oraz ich działalności. Można tam też znaleźć reklamy sklepów zoologicznych oraz informacje na temat wydawnictw związanych z rybami.
Wszystkie numery tego pisma można przeglądać w archiwum.

tytZobacz archiwum


ait1

“AKWARJUM I TERRARJUM”

 

Czasopismo pod tą samą nazwą po trzech latach zostaje wydawane w Poznaniu już jako miesięcznik. Redaktorem naczelnym zostaje Artur Karol Werner dobierając sobie znakomitych współpracowników do redagowania artykułów.
Wszystkie numery tego pisma można przeglądać w archiwum.

tyt1Zobacz archiwum


ak

“AKWARIUM “

 

W 1938 roku w Warszawie rozpoczyna wychodzić czasopismo jako miesięcznik pod nazwą “AKWARIUM” Redaktorem naczelnym nowego czasopisma zostaje Mieczysław Tuleja. Do wybuchu wojny zostaje wydanych tylko pięć zeszytów z czego cztery były wydane jako numery podwójne.

Wszystkie numery tego pisma można przeglądać w archiwum.

tyt2Zobacz archiwum


lt1

“AKWARIUM”

Dwumiesięcznik Polskiego Związku Akwarystów wydawany od 1959 roku. W ciężkich czasach dla literatury akwarystycznej udało mi się zakupić jeden z zeszytów czasopisma “AKWARIUM” i tak zacząłem dokupywać nowo wychodzące zeszyty, a także kompletować archiwalne numery kupując je w antykwariatach od kolegów lub na giełdach. Czasopismo to ukazywało się do 1992 roku. Bardzo sobie cenię wiadomości uzyskane z tych czasopism, dlatego że zawarte tam opisy ryb i warunków hodowli oraz rozmnażania pochodziły od akwarystów praktyków udzielających swoich bezcennych rad innym. Pomimo starań nie udało mi się skompletować wszystkich numerów “AKWARIUM”, a jest to skarbnica wiadomości które pomimo upływu lat oraz zmian sposobów i metod opieki nad akwarium, są nadal aktualne i cenne dla każdego akwarysty. W ciągu 32 lat wydano 124 numery czasopisma. W roku 1999 rozpoczęto wydawanie AKWARIUM w porozumieniu z czasopismem “Nasze akwarium”. Do 2002 roku wydano 18 numerów jednak jest to wydawnictwo w formie broszurowej mniej obszerne i bardziej ubogie od czasopism wychodzących poprzednio.

Wszystkie numery archiwalnego czasopisma można przeglądać w utworzonym ARCHIWUM

W roku 2011 wychodzi 143 numer czasopisma AKWARIUM. Jest to kontynuacja pisma wydawanego przez Polski Związek Akwarystów. Wydawcą jest redakcja Pet Publicatinos wydająca Magazyn Akwarium oraz Zeszyty Akwarystyczne. Wydawanie czasopisma zakończono na numerze 161 w 2014 roku. Archiwum numerów dwumiesięcznika AKWARIUM wydawanych w latach 2011-2014 można znaleźć na stronie  wydawnictwa Pet Publications.


lt7
MAGAZYN AKWARIUM

Miesięcznik wychodzący od grudnia 2001 roku. Jest to czasopismo skierowane do hobbystów początkujących jak i średnio zaawansowanych. W czasopiśmie można znaleźć działy z zakresu praktyki, nauki oraz opisów ryb i roślin. Są bardzo ciekawe artykuły o naturalnych środowiskach ryb oraz doświadczeniach akwarystów którzy chcą się podzielić swoimi uwagami z innymi na łamach pisma. Myślę że bardzo pożyteczny jest dział porad gdzie można znaleźć rady które nas też gnębią. W ogłoszeniach drobnych często można znaleźć coś czego szukamy lub zamieścić co chcemy odstąpić. Myślę że to dobra forma czasopisma, które polecam wszystkim akwarystom. Od roku 2016 czasopismo wydawane jako dwumiesięcznik.

Archiwum numerów Magazynu Akwarium


za
“Zeszyty Akwarystyczne”

W 2009 powstaje nowe czasopismo pod redakcją Darka Firleja Redaktora naczelnego Magazynu Akwarium. Pismo to ma być miniatura akwarystyczną opisująca dany rodzaj lub gatunek ryb czy też bezkręgowców. jako pierwsze zostały opisane bardzo modne w tym czasie Krewetki z Sulawesi. W ciągu kilku lat zostało opisanych wiele rodzajów ryb w pojedynczych zeszytach.

Archiwum numerów Zeszytów Akwarystycznych  2007-2015


 

tanga

“TANGANIKA MAGAZYN”

Pierwszy numer nowego półrocznika poświeconego rybom pochodzącym z biotopu jeziora Tanganika ukazał się w połowie 2007 roku. Wydawcą jest firma “Tropheus”. W numerze w sposób bardzo obrazowy opisano wiele grup ryb, zaczynając od ich naturalnych biotopów, rodzajów zbiorników do ich hodowli, ich wymagań, preferencji żywieniowych oraz sposobów rozmnażania i opieki. Wszystkie artykuły w magazynie uzupełnione są świetnymi zdjęciami dzięki czemu szata graficzna czasopisma jest godna podziwu. Oprócz artykułów prosto z Afryki, można poczytać o nowych produktach akwarystycznych występujących na naszym rynku. Każdy akwarysta – pasjonat “Tanganiki” i nie tylko powinien posiadać to czasopismo. W tym miejscu jeszcze raz pragnę podziękować Państwu Mierzeńskim za regularne przesyłanie mi tego czasopisma.

Archiwum  “TANGANIKA MAGAZYN”


lit22

“AQUA MAGAZYN”

Kwartalnik który ukazywał się od 1993 do 1999 roku. Ukazało się 24 numery tego ciekawego czasopisma. Na uwagę zasługuje szata graficzna tego czasopisma. W magazynie poruszana jest tematyka ryb i roślin akwariowych, terrarystyka, akwarystyka morska oraz tematy o sadzawkach ogrodowych. Większość artykułów było tłumaczeniami z niemieckiego czasopisma “TI Magazin” wydawanego przez firmę Tetra. Duże i perfekcyjne zdjęcia to można powiedzieć wielka zaleta magazynu, a z drugiej strony jest to kosztem tekstów, ale dla takich zdjęć warto było kupić ten magazyn. Prawdą jest że dużą fotografie łatwiej zapamiętać, natomiast mała ginie wśród innych podobnych.


lt3“AQUA TERR”

W latach 1991-93 ukazywał się kwartalnik AQUA-TERR, ale udało mi się zakupić tylko osiem numerów, może więcej nie było. W wydawnictwach tych można było znaleźć ciekawe artykuły na tematy ogólne np.: sukcesji ekologicznej. Zawierają także opisy wybranych gatunków ryb akwariowych, żółwi wodnych i lądowych, gadów a nawet ptaków takich jak gołąbek czarnogardły, żako, kakadu czy też papużek falistych. Dość obszerne opisy wybranych gatunków sumików z rodzaju “Synodontis” jak i np.: straszyków australijskich. Szkoda że wydawnictwo nie kontynuowało dobrze zapowiadającego się czasopisma.


lt5
“NASZE AKWARIUM”

Miesięcznik ukazujący się od sierpnia 1999 roku. Jest to pismo gdzie każdy akwarysta znajdzie coś dla siebie. Teksty specjalistyczne i fachowe są pisane językiem zrozumiałym dla wszystkich. Propagowana jest w tym piśmie akwarystyka słodkowodna, morska, terrarystyka są też artykuły dla miłośników oczek wodnych.

lt6

Jest miejsce na aktualności z wydarzeń na polskiej i zagranicznej scenie akwarystycznej, co niejednokrotnie zbliża nas do nowości i opcji akwarystycznych. Obecnie prenumeruję miesięcznik “NASZE AKWARIUM” , który kompletuję sobie w skoroszytach dorabiając uchwyty. W ostatnim okresie wydawane jest czasopismo z uchwytami a dla prenumeratorów wydawnictwo ufundowało skoroszyty do wpinania czasopisma. Segregatory można także dokupić oddzielnie. Niestety w roku 2010 zaprzestano wydawania czasopisma na 124 numerze.

Rocznik 1999        Rocznik 2000       Rocznik 2001      Rocznik 2002     Rocznik 2003           Rocznik 2004

Rocznik 2005        Rocznik 2006       Rocznik 2007      Rocznik 2008      Rocznik 2009         Rocznik 2010


lit23AQUA FORUM

Kwartalnik akwarystyczny wydawany od ostatniego kwartału 2001 roku. Artykuły w tym czasopiśmie podzielone są na działy np: jeziora, rzeki i bystrza, lasy deszczowe, morza i oceany, hobby, nauka i akwarystyka. Większość artykułów to tłumaczenia z literatury obcojęzycznej. Artykuły są na dość wysokim poziomie. Większość artykułów kwartalnika jest adresowana raczej do bardziej zaawansowanych akwarystów. Dzięki dobrej oprawie fotograficznej i ciekawym tekstom może wydawnictwo to zainteresować szeroką rzeszę akwarystów i hodowców ryb ozdobnych. W roku 2004 zaprzestano wydawania tego czasopisma. Wydano 12 numerów oraz 2 numery specjalne.

SPIS TREŚCI NUMERÓW


“SHRIMP MANIAK”

Nowe czasopismo całkowicie poświęcone krewetkom akwariowym.

W pierwszym numerze Kwartalnika ShrimpManiak znalazł się między innymi artykuł Pawła Szewczaka o początkach krewetkowej pasji w Polsce, pierwsza część relacji Friedricha Bittera z wyprawy do biotopu krewetek Tiger, szczegółowa grafika form wzoru krewetek Taiwan oraz wiele innych wartych przeczytania artykułów.

 

krewetka

Wyszło tylko pięć numerów Shrimp Maniaka

 


pkmdaROCZNIK

PKMD

 

Od 2006 roku Polski Klub Miłośników Dyskowców wydaje rocznik w którym zaprezentowane są najważniejsze wydarzenia z życia klubu. Znajdziemy tam też ciekawe artykuły na temat dyskowców, ich rozmnażania oraz opieki nad nimi i innymi rybami z Amazonii.


morszczaki

MORSZCZAKI

 

Pierwszy numer czasopisma “Morszczaki” wyszedł pod koniec 2004 roku. Miał to być kwartalnik akwarystów morskich. Redaktorem naczelnym był Marcin Piotrowski. Niestety ukazały się jeszcze tylko dwa kolejne numery tego czasopisma w latach 2005 i 2006. Na trzecim numerze zaprzestano wydawania tego pisma.


koral

KORAL

Magazyn KORAL to specjalistyczne czasopismo z dziedziny akwarystyki morskiej, ukazujące się w cyklu kwartalnym. Czasopismo jest skierowane przede wszystkim do akwarystów i miłośników podwodnych raf i ryb słonowodnych. Dzięki współpracy z niemieckim wydawcą czasopismo to jest wydawane na wysokim poziomie. Okazuje się że w sieci jest także elektroniczna wersja angielska oraz rosyjska.

 

 


lit24
CICHLID NEWS

Polskojęzyczne wydanie kwartalnika akwarystycznego poświęconego w całości pielęgnicom. Pojawienie sie tego czasopisma zbiegło się z wizyta w Polsce współpracującego z CN Ada Koningsa, znanego badacza, podróżnika i akwarysty Będąc na II Ogólnopolskim Zlocie Pielęgnic Afrykańskich (7-8.08.2004) w Warszawie miałem możliwość nabycia pierwszego numeru tego czasopisma oraz otrzymałem własnoręczny podpis Ada Koningsa. Niestety wyszło tylko cztery numery tego czasopisma.

lt2lit5lit4
PRZEGLĄD AKWARYSTYCZNY

Pierwszy i drugi numer czasopisma wychodzącego w roku 1993/94. Jak mi wiadomo wyszły tylko dwa numery tego czasopisma, którego redakcja mieściła się w Poznaniu. Pomimo ze czasopismo jest całkowicie czarno-białe to artykuły zamieszczone w nim są ciekawe. Opisano wiele gatunków ryb, między innymi: Akarę z Maroni, Szczelinowca, Okonia moczarowego, Strumieniaka kubańskiego, Pyzatki, Skrzeczyka pręgowanego i Neona czerwonego. Z roślin zostały opisane: Kabomby i Onowodek madagaskarski. Szkoda tylko że tak dobrze zapowiadające się czasopismo tak szybko upadło, w czasach gdy było bardzo ciężko z literaturą akwarystyczną.


 

lt9
Przeglądaj całość
lt10
Przeglądaj całość


BIULETYNY INFORMACYJNE

Biuletyny te były wydane w roku 1989 przez Polski Związek Akwarystów. Dotyczyły one Klubu Miłośników Roślin Wodnych oraz Kluby Ryb Żyworodnych. W biuletynie KMRW znajdujemy wykaz nazw roślin akwariowych, który w niezmienionej raczej formie można znaleźć na stronie internetowej www.roslinyakwariowe.pl w dziale Baza Roślin. Drugi biuletyn to informacje na temat członków Klubu Ryb Żyworodnych, konkursów ryb żyworodnych itp…


 

kmzr
Przeglądaj całość
kmzr
Przeglądaj całość


BIULETYNY INFORMACYJNE

Biuletyny te były wydane w Chorzowie w roku 1984 przez Polski Związek Akwarystów. Dotyczyły one Klubu Miłośników Złotych Rybek. W biuletynach tych znajdujemy podstawowe informacje o odmianach, klasyfikacji oraz ocenianiu złotych rybek na konkursach międzynarodowych.


piel
Przeglądaj całość
piel1
Przeglądaj całość

 

“Ryby pielęgnicowate”          “Pielęgnice”
Wojciech Kulicki    1981

 

    Wydawcą tych pozycji był Klub Miłośników Ryb Pielęgnicowatych Polskiego Związku Akwarystów. Książeczki ta zostały wydane z okazji wystaw akwarystycznych. Pierwsza z okazji }Jesiennej Wystawy Akwarystycznej w Warszawie 1981 r. Druga natomiast z okazji Ogólnopolskiego Przeglądu Pielęgnic i VIII Wystawy Akwarystycznej – Kraków 1981 Wydawcą był Klub Ryb Pielęgnicowatych Polskiego Związku Akwarystów


 

lt11
Przeglądaj całość
lt15
Przeglądaj całość

BIULETYNY INFORMACYJNE Nr 1 i 2

Biuletyny te były wydane w roku 1989 przez Sekcję Miłośników Roślin Wodnych Oddziału Polskiego Związku Akwarystów w Bielsku Białej. Głównym zadaniem tych biuletynów było udzielenie niezbędnych informacji o roślinach akwariowych oraz zasadach ich pielęgnacji. Trzeba przyznać że w owych czasach, gdzie ciężko było zdobyć literaturę akwarystyczną, taka inicjatywa była niezmiernie cenna dla każdego akwarysty.


lit12a

PODBESKIDZKI AKWARYSTA

Biuletyny wydawane jako kwartalnik na przełomie lat 1985/86 przez Oddział Polskiego Związku Akwarystów w Bielsku Białej. Biuletyny te były drukowane w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku Białej. W owym czasie ruch akwarystyczny prężnie się rozwijał na terenie Podbeskidzia oraz Śląska, o czym świadczą te wydawnictwa.


 

miniatury
Przeglądaj całość

MINIATURY AKWARYSTYCZNE

Miniatury akwarystyczne były wydawane przez Tarnowski Klub Akwarystów w latach 1984 – 1990. Ukazało się ich około 100 numerów, które były podzielone tematycznie:
– czarne – opisy wybranych gatunków ryb akwariowych,
– brązowe – dotyczyły szeroko pojętej techniki akwarystycznej,
– zielone – (osobna numeracja) opisy wybranych gatunków roślin akwariowych.
Prezentujemy tylko kilka zachowanych numerów, które dotyczą opisów ryb akwariowych. Kolejne wydania miały zachowaną numeracje kolejności stron. Wielu akwarystów kompletowało sobie serię, a potem oprawiało w formę książeczki.


dysk
Przeglądaj całość


SYMPHYSODON
Dyskowiec – Paletka

Jest to bardzo małe wydanie kilkukartkowe zebranych wiadomości o Dyskowcach. Jest to tłumaczenie z encyklopedii Sterba. Takowe wydawnictwa prowadzono w celach zwiększenia obiegu informacji wśród akwarystów w czasach gdy literatura akwarystyczna w naszym kraju był bardzo skromna a zagraniczne wydawnictwa trudno dostępne. Niestety nie jest znany rok wydania tej broszury.


amazoniaAMAZONAS

Czasopismo AMAZONAS, którego redaktorem naczelnym jest Hans Georg Evers (Niemcy). Numer 6 z 2010 roku otrzymałem właśnie od redaktora naczelnego na Zlocie Akwarystów w Krakowie. Pismo wydawane jest od 2005 roku w formie drukowanej w języku niemieckim co dwa miesiące. Jest to bardzo poczytne czasopismo, a grupa międzynarodowych autorów stara się aby docierało w wersji drukowanej do wielu akwarystów świata. Wydawana jest też od 2012 roku wersja angielska a także wydanie internetowe oraz aplikacje mobilne, aby umożliwić czytanie w przenośny wszystkich możliwych formatach. Pismo jest także tłumaczone na język rosyjski.
amazonia


aquazurnalAQUA JOURNAL

Aqua Journal – jest to magazyn autorski, w którym promuje się określoną ideę akwarium naturalnego w oparciu o system produktów jednej firmy.
W magazynie możemy znaleźć wspaniałej jakości zdjęcia.
sposoby, które stosuje Amano w swoich akwariach oraz
możliwości  stosowania produktów ADA.aquazurnal1

aquazurnal2

 

W numerze  166 z 2009 roku zamieszczono relację z warszawskiego  zlotu krewetkomaniaków, opatrzoną fotkami mojego autorstwa