Magazyn Akwarium 1/2020 (179)

0

Drodzy Czytelnicy!
Właśnie oddajemy w Wasze ręce pierwszy tegoroczny numer Magazynu Akwarium. Nie ma co ukrywać, że poprzedni rok był dobrym czasem dla mA: nie tylko odbyły się dwie zakrojone na szeroką skalę Akademie Magazynu Akwarium, w Nadarzynie i w Łodzi, ale – dzięki naszym Partnerom, zaprzyjaźnionym stowarzyszeniom i pasjonatom – pokazaliśmy się w wielu miejscach Polski i uczestniczyliśmy w szeregu ważnych przedsięwzięć. Co więcej, objęliśmy patronatem medialnym kolejne warte promowania instytucje pożytku publicznego, a na łamach mA pojawiły się nowe nazwiska i inicjatywy. Nic dziwnego, że wzrosła liczba prenumeratorów i czytelników dwumiesięcznika, a raczkująca na początku minionego roku Akademia Magazynu Akwarium – Junior przedzierzgnęła się w osobną markę (to zresztą dzięki twórczemu i serdecznemu wsparciu Akwariuszy, a także CEEiRJ w Szczecinku i Jacka Ambrożkiewicza), przyciągającą dzieci i młodzież z całego kraju.
I właśnie Jacek Ambrożkiewicz jest autorem inicjującym na naszych styczniowo-lutowych łamach „blok gupikowy” – ale w nie mniejszym stopniu polecamy Waszej uwadze artykuły Waldemara Kołeckiego i Mariusza Sobierajskiego: wszystkie bowiem krążą tematycznie wokół tego fenomenalnego gatunku, jakim jest Poecilia reticulata.
Dr Hubert Zientek przypomina zaś nieco dziś zapomnianą pielęgnicę Thorichthys meeki, a Lechosław Łątka wprowadza w arkana chowu i hodowli grupy księżniczek z jeziora Tanganika.
Ci, którzy myślą o założeniu akwarium biotopowego, mogą szukać inspiracji w materiale przygotowanym przez Magdalenę Szubską. A ci, którzy podchodzą do naszego hobby odpowiedzialnie i profesjonalnie, powinni zapoznać się z poradami spisanymi przez dr Martę Mierzeńską.
Piotr Mikuła, szef firmy Zoolek, jasno i precyzyjnie omawia zasady nowoczesnej analizy wody i udowadnia, że wiedza i zaawansowana technika mogą przyjść z pomocą każdemu akwaryście. Natomiast Beata Gęsińska, dyrektor Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, oprowadzając po swojej placówce, wskazuje na cele i zadania współczesnych ogrodów zoologicznych. I nie może być inaczej: toruńskie zoo to jedno z miejsc, które każdy pasjonat i miłośnik przyrody ożywionej powinien odwiedzić. Podobnie każdy z nas powinien znaleźć czas na Afrykarium w Zoo Wrocław, które niejako od kuchni przedstawia Natalia Glazer.
A na koniec bieżącego wydania – w dziale Terrarystyka – o roślinożernych żółwiach lądowych pisze ze znawstwem Dawid Krótki.
I tak właśnie – z plejadą znakomitych autorów i rosnącą liczbą czytelników – wchodzimy w rok 2020! Prawda, że to dobry początek?

dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu Wroclaw Afrykarium Akwarium Gdyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior – ZPO w Szczecinku Tropical EXO TERRA Polska Fluval Polska Zoolek Akwarystyczny24 BADIS OASE Zoolog.pl Yokuchi Akwariusze Akwariumonline – Forum Akwarystyczne Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów + Forumowicze Klub Miłośników Tanganiki Aleksandra Kwaśniak-Płacheta Robert Wisz Klub Poecilia Reticulata – KPR Wawarium.pl Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów ZOO Płock ZOO Łódź Oceanarium Międzyzdroje Muzeum Przyrody w Drozdowie Oceanika – Sklep, Serwis PKMD Animals Days 2020 Robert Naturefood Mierzeński i inni…

SPIS TREŚCI:

AKTUALNOŚCI
Mariusz Sobierajski
Mistrzostwa Polski Hodowców Gupików 2019
Magda Szubska
Polscy akwaryści biotopowi w konkursie BADC 2019

ROZMOWY MA
Zoo, czyli współczesna Arka Noego
Z Beatą Gęsińską rozmawia Paweł Czapczyk
Jeden na bilion
Z Piotrem Mikułą rozmawia Paweł Czapczyk

PORADY
Marta Mierzeńska
Praktyczne wskazówki do aklimatyzacji i kwarantanny ryb
Jacek Ambrożkiewicz
Hodowla gupika w praktyce

RYBY – AMERYKA ŚRODKOWA
Hubert Zientek
Pielęgnica Meeka – odkurzona staroć?

RYBY – AFRYKA
Lechosław Łątka
„Księżniczki” z jeziora Tanganika w akwarium

AKWARYSTYKA MORSKA
Natalia Glazer
Afrykarium

TERRARYSTYKA – GADY
Dawid Krótki
Chów i żywienie roślinożernych żółwi lądowych

POZNAJMY SIĘ
Waldemar Kołecki
Gupikowa przygoda
Karol Mielewski Akwarystyka Team Poland

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.