Magazyn Akwarium nr 4/2019 (176)

0

Magazyn Akwarium nr 4/2019 (176)

Edytorial

Drodzy Czytelnicy!

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku, a także zbierania pomysłów, snucia projektów i nabierania sił witalnych przed nowym sezonem. Mam nadzieję, że w trakcie letniej kanikuły, w górach i nad morzem, na łące i nad jeziorem, w kawiarni i kinie, towarzyszyć Wam będzie Magazyn Akwarium, w którego bieżącym numerze znajdziecie – jak zwykle – artykuły o hodowli interesujących ryb (Wojciech Sierakowski) i bezkręgowców (Hubert Zientek), przekrojowe rozmowy – a to z nestorem polskiej akwarystyki, czyli Waldemarem Jastrzębskim, a to z „młodym wilczkiem”, który przebojem wdarł się na salony europejskiego aquascapingu i dziś jest wizytówką Polski w tej dziedzinie akwarystyki, czyli Michałem Adamkiem. Interesujący jest artykuł Michała Korolczuka o karmieniu ryb owocami i warzywami, a tekst Bartka Stańczyka o roli i funkcji skał w akwarium morskim trzeba po prostu przeczytać. Z kolei rosnąca w naszym kraju rzesza osób posiadających oczko wodne nie może przejść obojętnie obok artykułu Alberta Sobczaka. Również dla miłośników akwaterrarystyki mamy nie lada gratkę – obszerny materiał o traszce marmurkowej, przygotowany przez Mikołaja Kaczmarskiego.

Nie mogę nie wspomnieć, że we wrześniu, a potem w październiku, rusza cała seria arcyciekawych imprez akwarystycznych. Najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia Magazynu Akwarium są oczywiście Międzynarodowe Targi Zoologiczne Pet Fair. To właśnie w Łodzi w dniach 13–15 września odbędzie się trzecia edycja Akademii Magazynu Akwarium, na którą złożą się – co już stało się naszą tradycją – wystawa akwarystyczno-terrarystyczna oraz prelekcje i pokazy z zakładania rozmaitych typów akwariów. I to właśnie na Pet Fair będzie miał miejsce finał Polish Biotope Contest 2019. Dopracowany w szczegółach wspólnie z Biotope Team Poland, dzięki partnerowi strategicznemu, jakim jest firma Tropical, i przy wydatnym wsparciu firmy Juwel Polska, konkurs ten z pewnością przyciągnie wielu adeptów natury oraz miłośników akwarystyki biotopowej i środowiskowej. O tym, jak przebiegły i czym się zakończyły eliminacje do PBC, traktuje omówienie Kamila Hazego – szczerze zachęcam do przeczytania tego tekstu na łamach mA i przyjrzenia się z bliska konkursowym aranżacjom.

Czy to koniec przewidywanych atrakcji w Łodzi? Nie! Wiemy już, że pod auspicjami Podwodnych Ogrodów odbędzie się nowy konkurs akwarystyki w stylu nature z międzynarodową obsadą sędziowską, a także wystawa fotografii akwarystycznej oraz…

Po prostu przyjdźcie i zobaczcie!

dr Paweł Czapczyk

redaktor naczelny

 

Spis treści

 

ARTYKUŁY

ROZMOWY MA

Robię to, co kocham

Z Michałem Adamkiem rozmawia Paweł Czapczyk

RYBY – AFRYKA

Wojciech Sierakowski

Siedliska pyszczaków w jeziorze Malawi

AKWARYSTYKA MORSKA

Bartłomiej Stańczyk

Skały w akwarium morskim

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA

Kamil Hazy

Polish Biotope Contest – top 6

OCZKO WODNE

Albert Sobczak

Letnia przyducha – natlenianie wody w oczku wodnym

ROZMOWY MA

Ambasador akwarystyki polskiej

Z Waldemarem Jastrzębskim rozmawia Paweł Czapczyk

ŻYWIENIE RYB

Michał Korolczuk

Karmienie ryb akwariowych produktami z lodówki

ŻYWIENIE RYB

Dawid Krótki

Calanus finmarchicus – życiodajna energia z mórz Północy

RAKI

Hubert Zientek

Rak luizjański (Procambrus clarkii) – chów i rozród w akwarium

TERRARYSTYKA | PŁAZY

Mikołaj Kaczmarski

Traszka marmurkowa (Triturus marmoratus)

STAŁE RUBRYKI

Aktualności

Produkty na rynku

Zapowiedzi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.