Mikołajki akwarystyczne w Łodzi

0

W Bałuckim Ośrodku Kultury w Łodzi przy ul.Żubardzkiej 3 w dniu 15.12.2018 r. zostały zorganizowane mikołajki, których organizatorem była firma Podwodne Ogrody wspierana przez Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów.

Impreza dedykowana dla najmłodszych pod kątem propagowania akwarystyki oraz terrarystyki wśród dzieci. Impreza była sponsorowana przez Podwodne Ogrody, Tropical, Międzynarodowe Targi Łódzkie, Tetra, Zoolek, Magazyn Akwarium, Fimax-drogeria europejska, Plantis, Ewelina Przygódzka-fotografia, taksówki ufundowały przywożenie dzieci i zawiezienie na miejsce po imprezie – Green cab Taxi 800 400 400. Specjalnymi gośćmi były dzieci z Łódzkich Domów Dziecka i Ośrodków Opiekuńczych.

W trakcie imprezy odbyło się szereg konkursów, zabaw, występów oraz pokazów. Jako pierwszy zaprezentował się Łukasz Kułakowski prezentując zakładanie akwarium z „czarnymi wodami”

Łukasz po wyjaśnieniu dlaczego niektóre akwaria potrzebują wody zwanej – „black water”, która nie jest zawsze czysta i przezroczysta, pokazał w jaki sposób można taka wodę uzyskać, czyli  zaprosił dzieci do zamoczenia suchych liści. Bardzo dobrze że w  czasie prezentacji dzieci mogły brać aktywny udział, gdyż taki sposób najbardziej  utrwala wiedzę oraz zachęca do pogłębiania wiedzy.

Po ułożeniu aranzacji z korzeniu wsadzeniu roślin oraz nalaniu wody przyszedł czas aby ja zabarwic wywarem z liści wcześniej przygotowanym.

 

Akwarium  z „czarnymi wodami” założone w czasie pokazu dla dzieci.

Konkurs „Zagraj z rybką” polegał na trafieniu piłką w  ozdoby kosz.

Dla dzieci które celnie rzucały przygotowane były nagrody ufundowane przez sponsorów.

„Ptasznik nie jest straszny” to prelekcja Błażeja Bernera na temat egzotycznych pająków, które możemy hodować w domu.

W czasie wykładu Błażej opowiedział o rodzajach pająków oraz przedstawił metody oraz sposoby właściwego utrzymywania pająków w domu.

Trzeci najbardziej interaktywny pokaz dla dzieci poprowadziły Małgorzata Tarczyńska oraz Dominika Milewska.  Tematem pokazu były podstawy sztuki akwarystycznej.

Dzieci bardzo chętnie brały udział w układaniu aranżacji,  sadzeniu roślin oraz ozdabianiu korzeni.

Tak powstało wspólnie zaaranżowane akwarium ozdobne.

Druga część zabawy „Zagraj z rybką”.

Zabawa ta przyciągnęła wiele chętnych dzieciaków, które próbowały swoich sił w trafieniu piłką do celu.

Po trafnych rzutach dzieci odbierały nagrody.

Kolejna zabawa to konkurs aranżacji akwarium z wcześniej przygotowanych materiałów. Do dyspozycji dzieci miały zbiorniki Shrimp Set 30, kamienie, piasek, korzenie oraz rośliny.

W konkursie brało udział pięć drużyn.

Ileż to było radości i jeszcze więcej problematycznych decyzji…  czy korzeń położyć czy go postawić… czy kamień dać z prawej czy z lewej a może dodać roślinę na korzeniu albo ja wsadzić do piasku…

Nad wszystkim czuwały Małgosia i Dominika służąc radą oraz pomocą przy bardziej trudnych zadaniach. Wszystko odbywało się zgodnie z zasadami budowania aranżacji akwarystycznych… podłoże , kamienie korzenie, rośliny i  spryskiwanie wodą aby nie wysuszyć roślin.

Bardzo dobrze że pozostawiono te problemy do rozwiązania dla młodych akwarystów z których może za kilka lat wypłyną wielkie talenty polskiej sztuki akwarystycznej

Drużyna Nr 1 – Tobiasz i Wiktor

Drużyna Nr 2 – Zuzia i Oliwia

Drużyna Nr 3 – Zuzia, Weronika i Lena

 

Drużyna Nr 4 – Kuba i Patrycja

  Drużyna Nr 5  – Daria i Patryk

Jedni zabawiali się urządzaniem akwarium inni zajęli się rysunkami o tematyce akwarystycznej.

W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajął Wiktor, otrzymując nagrodę w postaci zestawu akwariowego – Tetra.

Kolejni zwycięzcy otrzymali także nagrody ufundowane przez sponsorów.

 

Wszystkie nagrodzone rysunki w konkursie plastycznym dzieci były zaprezentowane dla publiczności.

 

Dzieci mogły  także sprawdzić swoje umiejętności wędkarskie w zabawie-konkursie „Złap rybki”

Wszystkie dzieci na miejscach bo kolej na przedstawienie akwarystyczne.

W teatrzyku dla dzieci główne role rybek, które    pływały w  akwariach, inne na wolności  wcieliły się Małgorzata Tarczyńska, Dominika Milewska oraz Magdalena Szubska

Teatrzyk  miał za zadania uświadomienie  dzieciom jak ważną rolą jest dbanie o   rybki które są hodowane w naszych zbiornikach. Jak ważna jest czystość wody oraz zasady dobrego karmienia w celu zapewnienia jak najlepszych warunków naszych podopiecznych

Po dobrym karmieniu przez właściciela akwarium rybki poszły spać. Całość przedstawienia oprawiona była piosenkami, które bardzo dobry sposób dopasowane były do tematyki teatrzyku.

Dobre samopoczucie najedzonych oraz wypoczętych  rybek to radość uśmiech oraz pełnia ich zadowolenia.

Nie zabrakło oczywiście Św. Mikołaja,  który wręczył prezenty rybkom z akwarium.

Wspólny taniec zakończył przedstawienie, które pokazywało naszym najmłodszym pociechom jak powinniśmy dbać o nasze rybki w akwarium aby były szczęśliwe, zdrowe i w pełni zadowolone. Właśnie takim świątecznym przekazem dla wszystkich dzieci było to mikołajkowe przedstawienie.

Jednym ze sponsorów oraz głównym patronem medialnym był Magazyn Akwarium. Propagując pismo wśród najmłodszych redaktor naczelny Magazynu – Paweł Czapczyk rozdawał  darmowe egzemplarze  czasopisma.

 

 

Komisja oceniająca  aranażcje w konkursie akwarystycznym stwierdziła ze poziom prac był bardzo wysoki a wszyscy zasłużyli na nagrody więc zostały one wręczone wszystkim dzieciom biorącym udział w tym konkursie.

Przypomnijmy że sponsorami nagród byli: Podwodne Ogrody, Tropical, Międzynarodowe Targi Łódzkie, Tetra,, Zoolek, Magazyn Akwarium, Fimax-drogeria europejska, Plantis, Ewelina Przygódzka-fotografia

 Pani Alicja Malewska-Szadkowska ufundowała puzzle dla dzieci które zostały rozdane jako nagrody w  mini konkursie.

I jeszcze ostatnia nagroda i mini konkurs „Wymień niebieską rybkę”

Całej imprezie mikołajkowej towarzyszyła mała wystawa akwarystyczo-terrarystyczna zorganizowana przez Podwodne Ogrody oraz Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów.

Prezentacja ta zatytułowana „Technika w akwarium”  miała chyba za zadania przedstawić jak z biegiem lat zmieniły się urządzenia obsługujące akwarium. Napowietrzacz napędzany pompką z silnikiem z gramofonu to domena lat 70-80 poprzedniego wieku, natomiast dozowanie dwutlenku węgla z butli wysokociśnieniowej oraz oświetlenie LED to technika stosowana w akwarystyce od niedawna czyli wkroczył XXI wiek.

Zbiorniki ozdobne, które zaprezentowała firma Podwodne Ogrody.

Wśród  akwariów pojawiły się także popularne od niedawna ozdoby wykonywane w słojach lub szklanych kulach na bazie roślin kamieni oraz korzeni.

Akwarium morskie z  najpopularniejszą rybką  błazenkiem zwaną popularnie „Nemo”. Zbiornik zaprezentowany przez  Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów.

Terrarium z  drzewołazami to także prezentacja ŁSAT

 

Żaba rogata zaprezentowana przez Damiana Lewińskiego

Kolejne akwarium Podwodnych Ogrodów

Dwa węże zbożowe zaprezentował także Damian Lewiński

Pod pełną kontrolą Damiana  dzieci miały możliwość  kontaktu z wężami.

Na wystawie nie zabrakło pająków zwanych ptasznikami, które w kilku terrariach zaprezentowali członkowie Łódzkiego Stowarzyszenia Akwarystów i Terrarystów.

 

W czasie trwania imprezy wszystkie dzieci mogły się częstować  ciastami, słodyczami oraz napojami przygotowanymi przez organizatorów i sponsorów.

W bardzo świątecznej atmosferze przebiegła  wspaniała impreza przygotowana przez  ludzi, którzy kochają akwarystykę a ich jedną z domen jest propagowanie jakże pięknego hobby wśród najmłodszych bo to oni za kilka lat będą podstawą akwarystyki i terrarystyki. Będziemy mogli podziwiać wystawy, sympozja, targi i konkursy organizowane  właśnie przez nich. Czym skorupka za młodu nasiąknie….

W tym bardzo specyficznym czasie dziękując za wysiłek włożony w organizacje wspaniałej imprezy w imieniu uczestników  tych najmłodszych i nie tylko życzymy wszystkim  wytrwałości oraz dużo zadowolenia ze swojej pasji a także sił na następny 2019 rok.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO – WESOŁYCH ŚWIĄT.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.