Generalne porządki 2003


 

Raz na jakiś czas, może to być raz w roku lub półtora, w akwarium trzeba zrobić generalne sprzątanie. Spowodowane to jest zbierającym się brudem w podłożu. Nie wszystkie nieczystości można wyciągnąć w czasie cotygodniowej częściowej podmiany wody. generalne1 Przed przystąpieniem do porządków trzeba przygotować kilka pojemników na ryby i rośliny. Pamiętać należy o wyłączeniu grzałki oraz filtrów. Na wstępie wyławiamy ryby te które dają się złapać nie chowając się wśród roślin. Aby nie zniszczyć roślin w czasie połowu ryb chowających się wśród nich, zaczynamy wyrywać rośliny. Staramy się wyciągnąć jak najwięcej roślin a przy tym jak najmniej zmącić wodę. Często tak bywa że ryby jeszcze nie są wyłowione a już nic nie widać w akwarium. Po usunięciu roślin i ryb rozpoczynamy mieszanie żwirku aby jak najwięcej brudu wypłynęło do wierzchu. Odczekujemy aż brudy osiądą i ściągamy z wodą jak najwięcej zanieczyszczeń.
generalne2

Ja nie zawsze wyrywam kryptokoryny, które lubią stare i nie przemywane podłoże. W moim akwarium kryptokoryny są oddzielone w jednym końcu akwarium plastikową listwą i w czasie przewracania żwirku ta część zostaje nie naruszona. Spuszczamy brud z wodą w około 70%.

generalne3
Następnie nalewamy świeżą wodę o takiej samej temperaturze, uruchamiając jak najszybciej filtrowanie mechaniczne. Następny etap to przygotowanie roślin. Najpierw je segregujemy, obrywając im zniszczone lub zgniłe liście.

generalne4

Skracamy zbyt wyrośnięte rośliny łodygowe oraz przycinamy za duże systemy korzeniowe i rozpoczynamy obsadzanie akwarium. Najlepiej jest to wykonywać przy pełnym akwarium gdyż po zasadzeniu od razu widzimy jak roślina się prezentuje na danym stanowisku i ile zajmuje miejsca.

generalne5
Po obsadzeniu akwarium wszystkimi roślinami po niedługim czasie woda zaczyna się krystalizować, wtedy możemy wpuścić ryby. Prace te najlepiej wykonywać w wolny dzień gdyż są czasochłonne i ostatnia czynność jest wykonywana przeważnie wieczorem.

generalne6
Na drugi dzień możemy ewentualnie lekko skorygować posadzenie niektórych roślin lub przykryć wystające korzenie. Woda powinna być już krystaliczna. Myjemy filtry mechaniczne i dodajemy nawóz do dobrego wzrostu roślin.