Palmiarnia Zielona Góra

0

 

PALMIARNIA ZIELONA GÓRA

 

20

   Palmiarnia Zielonogórska znajduje się na Winnym Wzgórzu. Na stoku wzgórza przed schodami prowadzącymi do palmiarni, stoi rzeźba młodzieńca wykonana podobno na wystawę zorganizowaną podczas igrzysk olimpijskich w Berlinie w 1936 roku.


0

    Wstęp do palmiarni jest bezpłatny. Palmiarnia to nie tylko obiekt z roślinnością, lokal prowadzi także inna działalność, co wyróżnia go spośród innych obiektów tego typu. Na terenie palmiarni znajduje się restauracja, kawiarnia, czytelnia oraz sala do organizacji szkoleń i konferencji. W holu palmiarni przy wejściu znajdują się dwa akwaria roślinne.


1

    W pierwszym akwarium rosną przede wszystkim Mikrozoria, wśród których pływają Neony czerwone.

2
W drugim akwarium środkowa część dna obsadzona jest Kryptokorynami. Nad Mikrozoriami w środkowej części przebija się kępa czerwonej Alternatery, z boku ciemna plama to Bolbitis. W zbiorniku pływały Żaglowce skalary, Trzciniaki, Gurami dwuplamiste oraz Kosiarki. Nad zbiornikiem umieszczone były tabliczki z informacjami o rybach.
3
Trzeci zbiornik w holu ustawiony jest tuż przed wejściem do części głównej palmiarni.

4

W akwarium pływają Pielęgnice papuzie.

22
Spod rzeźby Bachusa usytuowanej na piętrze wypływa woda, która spływa do fontanny na parter po efektownej kamienistej ścianie.
5
Z basenu fontanny woda wypływa strumykiem przepływającym przez hol wejściowy i kierowana jest na zewnątrz do fontanny stojącej przed wejściem do budynku.
6
W pomieszczeniu głównym palmiarni, które jest także działająca restauracją znajduje się kilka oczek wodnych i zbiorników akwariowych usytuowanych wśród roślin.

7
Akwarium wbudowane w kamienistą ściankę.

8
Ksanotoryczna odmiana pielęgnicy papuziej.
9
Kolejny zbiornik z obudową oraz spadzistym dachem.

10
Sumy rekinie są głównymi mieszkańcami tego akwarium.

11
Akwarium przed którym umieszczono kamieniste oczko wodne dla żółwi.

12
W akwarium znajdują się Piranie Pacu

13
W wodzie oraz na kamieniach Żółwie czerwonolice.

14
Akwarium wśród roślinności palmiarni to bardzo dobre powiązanie.

15
Zbiornik z pyszczakami z Jeziora Malawi.

15a

15b

15c

15d

15e

16
Zbiornik sześciokątny ustawiony na dole posiada około 10 000 litrów wody. Pływają tam różne ryby: Sumy, Jesiotry, Pielęgnice oraz Zbrojniki.

16a

16b

16c

16d

16e

17
Oczko wodne z rzeżbą, która bardzo efektownie obrasta mchem.

18
Akwarium z dyskowcami.

19

W palmiarni znajdują się kładki widokowe z których możemy oglądać rośliny z góry. W Palmiarni znajduje podobno najwyższy w Europie daktylowiec kanaryjski rosnący pod dachem, który ciągle rośnie. Z tego powodu dokonywano ostatniej modernizacji palmiarni.

23

24

25
Najwyższa kładka znajduje się na wysokości 20 metrów z której możemy oglądać panoramę Zielonej Góry.

21
Wejście od drugiej strony, przed nim znajduje się fontanna wykonana z czarnego granitu. Na fontannie umieszczona jest pływająca i obracająca się kula z wyrytą mapą świata.

„PALMIARNIA”
ul. Wrocławska 12 a
65-427 Zielona Góra

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.