Geosesarma dennerle

Geosesarma dennerle   Ng, Schubart & Lukhaup, 2015

– Krab vampir

 

Krab vampir dokładnie Geosesarma dennerle. Małe kraby typowo lądowe. Świetnie się wspinają. Można trzymać je w paludariach. Nie niszczą roślin. Żyją w stadach, są zwierzętami socjalnymi. Często same kopia sobie norki w torfie. Wchodzą do wody zazwyczaj aby przejść wylinkę.

Pochodzi z lasów tropikalnych Sulawesi (celebesu) , występuje również w Azji Południowo – Wschodniej i Indonezjii. Jest to krab bardziej lądowy niż wodny. Jest piękny, ma karapaks w kolorze od żółtego po ciemny fiolet, pomarańczowe oczy (czasem czerwone lub żółte) i fioletowe szczypce, odnóża szaro-niebieskie (możliwe są również inne kombinacje kolorów).
Ma karapaks o szerokości ok.30 mm, żyje 3 – 5 lat, nie jest agresywny – może żyć w stadzie nawet w niewielkim aquaterrarium. Przyjazny w odróżnieniu od innych gatunków. Lubią siedzieć blisko siebie, bardzo przywiązują się do drugiej „połowy”. Nie szukają aktywnie żywności, ale wolą wziąć wszystko w „zasięgu ręki”. Błędem wielu hodowców jest to że kupują jednego „na próbę” a nie 2 i więcej.

Naturalnym środowiskiem tych krabów są podmoknięte tereny ,płytkie rzeki, oczka wodne, kaskady, lubią kamieniste tereny z lekkim prądem wodnym. Oraz krzaki, a także drzewa wzdłuż rzeki.
Są bardzo dobrymi wspinaczami, mimo swoich niewielkich rozmiarów, wspinają się bardzo wysoko gdzie przesiadują na liściach i gałęziach.
Zbiornik należy najlepiej urządzić na podobieństwo, lasu tropikalnego.
by warunki przypominały naturalne, a nawet lepsze . Nasz zbiornik nie musi być duży średnio w 25L można trzymać 2 kraby, max 3. Powinny być kamienie, korzenie, kaskada o ile są możliwości. Chodź czasami wystarczy małe oczko wodne. Podmokły teren, wiele kryjówek, mimo że możemy być w posiadaniu 2 czy 3 krabów. Nie możemy się ograniczać to 2/3 kryjówek, gdyż to wielki błąd, należy zapewnić im jak najwięcej w miarę możliwości, trochę w części suchej jak i tej wodnej.

Temperatura, powinna być w granicach 22-28 Celsjusza ,średnio od25 C. wilgotność do 80%,), pH 7 – 8, twardość całkowita 5 °, twardość węglanowa 3°. Zbiornik powinien być przykryty, by żaden z naszych mieszkańców nie próbował uciekać. Jest to krab wszystkożerny, zjada pokarm roślinny i zwierzęcy ale preferuje bardziej dietę mięsną: ryby, świerszcze, krewetki, ślimaki , larwy ochotki, komarów, mięso małży.