Marisa

Marisa cornuarietis

Pomimo bardzo atrakcyjnego wyglądu, ślimaki dość rzadki w ozdobnych akwariach domowych. Niektórzy eksperci twierdzą że rozmnażanie Marisa jest trudne i kłopotliwe, a inni twierdzą, że kłopotem jest  ich wszystkożerność.    OLYMPUS DIGITAL CAMERA  W naturze występują w  rzekach, bagnach i jeziorach. Najbardziej korzystne dla tych regionów jest bogata, gęsta roślinność. Odpowiedni klimat – tropikalny i subtropikalny. Ogólnie, ważne jest, by temperatura nie spadła poniżej 12°C Są one  tam, gdzie jest ciepło i mnóstwo jedzenia.

Z karmieniem ich nie ma problemu. Te ślimaki jedzą prawie wszystko co mogą znaleźć: fragmenty martwych i rozkładających się roślin, film bakteryjny, żywe rośliny. Porządny posiłek dla nich  to martwe ryby, ikra ryb i tak dalej. Z przyjemnością jedzą  standardową suchą karmę. Skorupa okrągła z 3,5 do 4 zwojami.  Kolor waha się od żółtego do  ciemnobrązowego odcienia, z brązowymi do  czarnych, spiralnymi pasami. Istnieją również mutacje – bez pasów o jednolitej żółtej skorupie. Ciało Marisy jest z białym, żółtym, szarym i czarnym wzorem, plamek pigmentowych. Często, w górnej części piaskowe i dolne – ciemno – brązowe.  Posiada syfon oddechowy, ale nie tak długi, jak u ampulari.

Wymagania co do wody Marisa cornuarietis przeważnie ma dość skromne, ale jednak istnieją pewne specyficzne wymagania co do wody, która jest najbardziej odpowiednia dla tego typu ślimaków. po pierwsze  – dobrze znosi obecność soli w wodzie. W wodzie słonej (zgodnie z niektórymi źródłami, do 30%),  zasolenie 3% Marisa może żyć, chociaż nie rozmnaża się. Jednak, gdy woda jest zbyt miękka i pozbawiona węglanów,  muszla zaczyna się rozkładać. Niewygodna  dla tych bezkręgowców jest tylko woda o niskim pH.     Kolebką tych ślimaków jest uważana  Ameryka Południowa. Marisa rozpowszechniona jest w Brazylii, Wenezueli, Panamie, Hondurasie i Kostaryce, a także w innych regionach tropikalnych. Pod koniec lat 40 – ych, Marisa zostały sprowadzone na Kubę, a nieco później – zaczeły się rozprzestrzeniać również na terytorium Puerto Rico, na Florydzie i w Teksasie. Obecnie te ślimaki, w rzeczywistości, można znaleźć w każdym zakątku świata.

Trochę o reprodukcji  Marisa jest rozdzielnopłciowa. Samice różnią się ciemnym kolorem czekoladowym nogi z kolei, samce mają lekki odcień skóry, z delikatnymi brązowawymi plamkami.  Składają jaja pod wodą, na spodniej stronie liści roślin. Ponadto, położenie liścia, czy jest ona na głębokości lub na powierzchni wody, w zasadzie jest  bez znaczenia. Wielkość każdego z jaj wynosi około dwóch – trzech mm. Po złożeniu jaj, około dwóch tygodni później, kiedy jaja stały się przezroczyste, młode ślimaki wykluwają się i natychmiast rozpraszają w całym zbiorniku. Pomimo mnogości, to przeżywalność, niestety nie jest duża.

  Bardzo ważny jest fakt, że wielkość akwarium nie ma dużego znaczenia. Można trzymać te ślimaki zarówno w zamkniętym i otwartym akwarium. Temperatury wody, więc  są  pożądane   22-26°C. Marisa cornuarietis jest bardzo wrażliwa na obniżanie temperatury powietrza i wody.  Ślimak może byc trzymany z różnymi rybami. Jedynymi wrogami Marisa to  kilka rodzajów dużych pielęgnic i bocje.  Podsumowując, można zauważyć, że utrzymanie korzyści z tych pięknych stworzeń z pewnością przewyższają wady. Skromna i bardzo piękna Marisa, będzie ozdobą w  każdym akwarium.


Ślimak ten jest typowym roślinożercą. Rośnie bardzo szybko przez co może uszkadzać rośliny w akwarium. U mnie gdy glonojady były karmione tabletkami to podjadał je glonojadom.