Uprawa żabienic

 

Warunki uprawy Żabienic (Echinodorus)

 

Spośród wielu roślin akwariowych nie ma takich, które mogłyby konkurować z popularnością Żabienic (Echinodorus). Jest to spowodowane głównie ich zdolnością do dostosowywania się do bardzo różnych warunków otoczenia (twardość, światło, chemia wody), jak również ich wysoką dekoracyjnością. Łączna ilość gatunków i odmian, dziś przekracza pięćdziesięciu, dodatkowo są tak zwane odmiany odporne – hybrydy, które otrzymały certyfikat międzynarodowej organizacji ogrodnictwa. Żabienice Afrykańskie odróżniają się od tych z Południowej Ameryki brakiem olejków eterycznych w tkankach liści. Wystarczy aby rozgnieść palcami liść i wszystko jasne. Wśród Żabienic występują małe gatunki, nie większe niż pięć centymetrów wysokości, są także olbrzymy, ponad metrowe.
ehorizontalis4
Kłącze występuje u większości Żabienic, jego średnica wynosi od 3-5 mm do 15-25 mm. Najczęściej są dwa rodzaje: – stożkowe kłącze, posiadające mniej lub bardziej zaostrzony koniec skierowany do dołu (z centralnej części wyrastają liście i pędy kwiatowe) lub poziome, pełzające. Przy podstawie po opadłych liściach można znaleźć uśpione pąki, które mogą spontanicznie rozpocząć wzrost dając życie nowej roślinie. Liście mają bardzo różne formy: liniowe, lancetowate, eliptyczne, owalne, w kształcie serca. Liście żabienic, zwykle ogonkowe, wyrastają od górnej lub przedniej części kłącza, łodyga praktycznie nie istnieje. Rozkład liści spiralny, i stopniowo tworzy płaską rozetę wokół centrum, gdzie znajduje się stożek wzrostu. Ogonki o różnych długościach i różnym przekroju: cylindryczne, trójkątne z równomiernymi kątami, trójkątne z kątem rozwartym w centrum i bardzo ostrymi katami na bokach, w końcu o nieregularnym kształcie trójkąta z rowkami po bokach.
Kolor blaszki liściowej – od jasnej do ciemnej zieleni, prawie czarnej, u niektórych roślin z fioletowymi, ciemnoczerwonymi, a nawet białymi plamkami. A w ostatnich latach pojawiły się Żabienice z liści o różnych odcieniach koloru czerwonego: złoto-brązowe, koloru wina, malin, wiśni i innych. Ta różnorodność kolorów i kształtów pozwala stworzyć bardzo piękne podwodne krajobrazy, używając tylko jednego rodzaju Echinodorus, co z pewnością ułatwia dbać o taki podwodny ogród. Jednakże istnieją niuanse które konieczne trzeba znać, aby utrzymać rośliny w dobrym stanie.
Krótko omówimy ogólne warunki hodowli Żabienic. Te tropikalne rośliny wymagają intensywnego oświetlenia, ale cierpią z powodu wzrostu glonów wynikających z nadmiernego światła. Pożądany czas oświetlania to 10-12 godzin w ciągu doby, przy dłuższym (nie jest typowe dla strefy tropikalnej) zmienia się kształt liści i hamuje naturalną reprodukcję. Rośliny potrzebują nawożenia dwutlenkiem węgla, więc akwaria z nimi powinny być uzupełniane przez ryby, w wodzie miękkiej rosną gorzej niż w wodzie o średniej twardości. W akwariach żabienice nieodpowiednio są sadzone w różnych glebach, wystarczający jest gruby piasek, który jest zamulany przez odpady wytwarzane przez ryby. Ale bardzo zanieczyszczona gleba piaszczysta nie pozwala na oddychanie i przepływ świeżej wody do korzeni, hamuje wzrost roślin, może spowodować ich degradację i zniszczenie. Niektóre gatunki nie mają okresu spoczynku, inne mają, ale zrzucenie liści nie powoduje jej zamierania tylko spowalnia lub zatrzymuje wzrost.
ejenisej3
Oddzielnie trzeba omówić rozmnażanie w akwarium. Proste odmiany kulturowe łatwo rozmnażane są wegetatywnie. Niektóre gatunki rozmnażają się poprzez kwiaty, zapylanie, i uzyskanie nasion. Rzadkie i trudne do uprawy żabienice wymagają wymuszonego rozmnażania. Pionowo położone, stożkowe kłącze u silnych roślin z dużą ilością zdrowych liści i korzeni może być bezpiecznie uciąć, pozostawiając górną część – około 1 cm od rośliny. U niektórych gatunków kłącza jest też stożkowe, ale rośnie pod kątem do siebie, jego też można odciąć w osi pionowej tak aby ukośne cięcie kłącza pozostało przy roślinie.
Kłącza poziome łatwiej jest uciąć, jego główna część pozostaje przy roślinie. Odcięte kłącze umieszczamy w dobrze oświetlonych pojemnikach z poziomem wody 10-15 cm. Duże kawałki z liśćmi można pozostawić unoszące się na powierzchni. Czasami duże kłącza poleca się dzielić na części,jednak może to osłabić jego wydajność. Lepiej jest użyć innej metody: wkrótce na kłączu pojawiają się na uśpionych pąkach młode rośliny. Ich może być jedna sztuka, dwie, a nawet dziesięć. Zazwyczaj jeden lub dwa z tych młodych roślin wyprzedza w rozwoju inne, szybciej formuje liście i wypuszcza korzenie. Gdy korzenie będą miały około 3-5 cm długości, a liście tej samej długości pięciu do sześciu, roślinkę starannie oddzielamy od od kłącza. Usunięcie najbardziej rozwiniętych roślinek które zabierały dużo składników odżywczych z korzeni, powoduje szybszy wzrost następnego lub grupy odrostów. Z czasem z nimi postępujemy tak samo.
robi to samo. Z punktu widzenia uprawy Żabienice można podzielić na dwie grupy: proste i złożone. Rośliny pierwszej grupa tworzą stabilną formę podwodną dorastając do wysokości co najmniej 15-20 cm. Są najbardziej rozpowszechnione w naszych akwariach. Przedstawiciele tej grupy to: E. aschersonianus, E. bleheri, E. intermedius, E. horemanii, E. horizontalis, E. maior, E. osiris, E. portoalegrensis, E. uruguayensis, E. “aspersus”, E. barthii, E. “janii”, E. “Osiris doppelt rot”, E. “Rose” i wiele innych. Przy hodowli tych roslin należy przestrzegać ogólnych zasad uprawy żabienic, i nie ma potrzeby uciekać się do żadnych specjalnych technik.
ejenisej5
Zasady uprawy.
Zacznijmy od wyboru roślin do utrzymania w postaci podwodnej. Zdobycie potężnych okazów dorosłych to nie ma sensu. Jest to spowodowane faktem, że nie tolerują nowych warunków i często umierają z powodu braku pokarmu lub z tego samego powodu, zmieniają punkt wzrostu. Ponadto, rośliny te w sprzyjających warunkach, zwykle szybko przechodzą w nadwodną formę, która oczywiście, jest całkowicie bezużyteczna. Dobrym materiałem do sadzenia są młode rośliny wyhodowane z nasion i sadzonek uzyskanych w drodze rozmnażania wegetatywnego z uśpionych pąków na szypułkach lub z kłącza. Nie ważne czy jest to sadzonka podwodna czy nadwodna, ważne aby była młoda. Rośliny te bardzo szybko dostosowują się do warunków nowego akwarium, zaczynają rosnąć, a liście formy nadwodnej w najbliższych miesiącach zostaną zastąpione liśmi formy podwodnej. Bez względu na to, jakie rodzaje żabienic będziemy uprawiać w akwarium, jest kilka warunków, które muszą być spełnione.
Jak wspomniano powyżej, żabienice są bardzo elastyczne i mogą występować w dość szerokim zakresie parametrów wody. Temperatura nie powinna spadać poniżej 15 ° C A najlepiej jest, gdy woda ma twardość 10 ° a temperatura powyżej 20 ° C, Warunkiem dobrego rozwoju i wzrostu żabienic jest oświetlenie wystarczająco jasne odczyn wody neutralny lub lekko zasadowy (pH 6,8-7,6). Wskaźnik pH odgrywa ważną rolę, w wodzie kwaśnej (pH poniżej 6,3), rośliny spowolniają wzrost i stopniowo następuje ich degradacja, wolę więc wodę neutralną lub lekko zasadową. Twardość jest mniej ważna, chociaż żabienice żyją głównie w bardzo miękkiej wodzie, to z powodzeniem hodowane są w wodzie o twardości większej niż 16 °.
Czego nie tolerują te rośliny, to kwaśnego odczynu gruntu. Idealny grunt dla żabienic – dokładnie przepłukany żwir lub tłuczeń o średnicy ziarna 3-7 mm. Takie podłoże jest dobrze wentylowane, łatwe do czyszczenia za pomocą prostego urządzenia poprzez odmulanie i nie jest kwaśne. Czyszczenie musi być wykonane co najmniej raz na 7-10 dni, czyszcząc całą powierzchnię dna. Przy tym 1/5-1/3 wody zastępujemy świeżą, wprowadzamy przez to do zbiornika niezbędne ilości pierwiastków śladowych. Zapotrzebowanie na dodatkowe nawozy mineralne, z zasady nie powstaje.
eocelot4
Bardzo ważna jest kwestia oświetlenia roślin. Można tu wspomnieć tylko ogólne zasady a szczegóły zostana wymienione przy opisach poszczególnych rodzajów. Dobrym źródłem światła dla większości żabienic są świetlówki. Można tutaj wymienić takie rodzaje jak: Grolux, Sun-Glo, Aqua-Glo, Flora-Glo, Arkadia, Sylvania i inne. Jeśli to możliwe, należy unikać ekspozycji dla akwarium z żabienicami, gdzie dochodzi światło naturalne, nawet rozproszone. Jak już wspomniano, oświetlenie powinno być wystarczająco jasne – co najmniej 200 watów na metr kwadratowy, co pozwala na tworzenie oświetlenia na powierzchni rzędu 16 000 lux. Długość dnia świetnego przy uprawie żabienic w formie podwodnej nie powinna przekraczać 10-12 godzin. To wystarczy do ich wzrostu. Wyklucza to możliwość wyrastania roślin nad powierzchnię wody.
Druga grupa, jak już wspomniano, są roślinami, które są trudne do uprawy w warunkach akwariowych. Ta grupa jest niejednorodna. Przede wszystkim, skupimy się na roślinach które tworzą stabilne podwodne kształty, ale wzrost ich jest niewielki. W średnia głębokości akwarium 30-50 cm cierpią na brak oświetlenia pokrycia i powoli ich stan się pogarsza. Są to: E. tenellus, E. austroamericanus, E. latifolius i inne. Można, oczywiście, wyeliminować stosowanie tych roślin, jednak s.a. one dekoracyjne na pierwszym planie – tworząc dywan „trawy”, wysokości 3-10 cm.
10-15 lat temu pojawiła się szansa na udane uprawy niskich żabienic nawet na głębokości 50 cm. Fakt, że obecnie jest realna możliwość stworzenia bardzo jasnych obszarów na dnie głębokiego akwarium. W tym celu używa się lamp zwanych halogenowymi. Dla większości akwariów amatorskich stosuje się lampy halogenowe o mocy 100-500 wat. Aby wzmocnić efekt kierunku wiązki światła konieczne jest stosowanie odbłyśników. Korzystanie z lampy halogenowej, nawet słabej mocy, należy pamiętać, że w procesie świecenia uwalniają duże ilości ciepła, co może spowodować problemy z temperaturą wody, zwłaszcza w małych zbiornikach.
Rozważmy teraz inną grupę żabienic – tych, które są trudne do uprawy w akwarium. Rośliny te nie tworzą stabilnych podwodnych kształtów i próbują wydostać się na powierzchnię wody. Bez względu na to jest irytujące, ale ta grupa obejmuje większość żabienic z bardzo dużymi dekoracyjnymi liścmi, a same osiągają 30 cm lub więcej. Oczywiście, takie rośliny mogą być ozdobą nawet bardzo dużego akwarium, ale tylko tak długo, dopóki nie wyrośnie na powierzchnię. W związku z tym, głównym problem – to utrzymanie ich w wodzie, tak długo jak to możliwe. Ważne jest przy tym aby nie gniły i miały zdrowy wygląd.
Grupa ta obejmuje: E. argentinensis, E. berteroi, E. cordifolius, E. longiscapus, E. macrophyllus, E. palaefolius var. latifolius, E. scaber, E. “floridus”, E. “muricatus” i wiele innych. Główną przyczyną wpływającą na wychodzenie żabienic ponad powierzchnie wody, są bogate w składniki odżywcze podłoże i woda, długie godziny oświetlenia, przewaga koloru czerwonego w spektrum promieni świetlnych. Wszystkiego tego powinno się unikać, jeśli chcemy aby żabienice, krótszy lub bardziej długi okres czasu były pod wodą.
eosiris1
Czego potrzebujemy do uprawy żabienic?
Zgodnie z ogólną zasadą, używamy dużego akwarium co najmniej 50 cm głębokie. Podłoże powinno być ubogie w składniki odżywcze. Jak już wspomniano, najbardziej odpowiednim materiałem, w tym przypadku jest żwir lub tłuczeń kamienny z o średnicy ziaren 3-7 mm. Ułożenie podłoża nie ma znaczenia, ale jest bardzo pożądane, aby grubość warstwy przekraczała 7 cm. Fakt, że w celu uniknięcia zakwaszenie podłoża i akumulacji w nich składników odżywczych, konieczne jest częste odmulanie, ale w niższych warstwach jest raczej trudne do przeprowadzenia.
Teraz, o oświetleniu akwarium. Przede wszystkim konieczne jest, aby zapewnić krótki (mniej niż 10 godzin) dzień świetlny. Konieczne jest, aby chronić zbiornik przed działaniem światła słonecznego. Pożądane jest aby ustawić akwarium w najciemniejszym kącie mieszkania. Jeżeli podłoże a także woda, ubogie są w składniki odżywcze, nie ma potrzeby korzystania z silnego światła. Światło musi być dokładnie tak długo jak długo jest to konieczne do utrzymania fotosyntezy. To jest bardzo trudne. Głównym kryterium jest tu dobry wygląd rośliny. Dobre tempo wzrostu powinno być uważane za jeden liść w ciągu 1-2 tygodni. Niekorzystne znak jest pojawienie się słabo lub bardzo silno wybarwionych liści. Jak wspomniano powyżej, promienie czerwonej części widma stymulują żabienice do przejścia w formę nadwodną. Dlatego powinno się unikać oświetlenia tej grupy roślin lampami halogenowymi a w szczególności żarowymi. Preferowane są świetlówki z przewagą promieni niebieskich, zielonych i żółtych części widma.
Korzystanie z opisanej metody pozwala na rok do półtora utrzymać formę podwodną nawet bardzo dużych gatunków z tej grupy roślin. Tak więc, w tej chwili akwaryści mają możliwości, aby z powodzeniem uprawiać prawie wszystkie odmiany żabienic. Wysiłek poświęcony na sprzęt techniczny i utrzymanie zbiornika z pewnością wynagrodzi wspaniałym obrazem, którym jest w całości akwarium z żabienicami.

 

Dlaczego nie rosną Żabienice (Echinodorus)?

 

Czasami zdarza się – że kupujemy w sklepie lub otrzymujemy od znajomego nową żabienice, umieszczamy ją w swoim akwarium z odpowiednią wodą i światłem, a ona zamiast rosnąć, zaczyna marnieć, gnić, i ostatecznie umiera. Ale u sprzedającego wyrastał i miał bardzo zdrowy wygląd … Co się stało?
ebleheri1
Spróbujmy zrozumieć. Zacznijmy od tego, że zdecydowana większość żabienic w naturze może rosnąć pod wodą i nad wodą, w strefie przybrzeżnej (w wilgotnej szklarni). W tym ostatnim przypadku w uprawach przemysłowych w szklarni można stosować odżywcze gleby organiczne i intensywne mineralne nawożenie (które są w akwarium nie jest możliwe), nie trzeba stosować dwutlenku węgla (w atmosferze jest go pod dostatkiem), rośliny rosną szybciej, bardziej są soczyste, mięsiste i uzyskują piękny wygląd, który jest faktycznie potrzebny sprzedawcy. Sadzonka żabienicy wyhodowana w ten sposób trafia do sprzedaży. Szklarniowa żabienica może zachorować i chorować pod wodą przez kilka miesięcy dając małe skręcone listki. Mogą nawet rozrastać się w kłącza, ale wyprowadzenie z takiego stanu rośliny jest bardzo trudne. Rośliny takie umierają w ogromnych ilościach po przesadzeniu do akwarium. Dla sprzedającego może i dobrze że umierają, bo klient kupi nowe.
Podczas przesadzania roślina jest już w stresie, bo musiała się ponownie zakorzenić w nowym miejscu i w dodatku musi natychmiast przejść od zwykłego powietrza do środowiska wodnego, problem przetrwania komplikuje kilka razy. Należy dodać przejście w ubogie w składniki odżywcze podłoże w akwarium i dodatkowo zmiana spektrum oświetlenia. Pierwsze dwie przyczyny są główne i dość wystarczające dla cieplarnianego biedaka, którego śmierć jest pewna. Dlatego zawsze staramy się kupić rośliny uprawiane w akwarium. Takie rośliny dobrze przyzwyczajają się do nowej lokalizacji. Niestety, procent roślin uprawianych przez amatorów akwarystów pod wodą, na ubogich podłożach, bez użycia nawożenie organicznego i mineralnego jest znikomy w stosunku do roślin wyhodowanych w szklarniach.
egabrieli
Kilka praktycznych porad:
Po pierwsze: • Spróbujmy dowiedzieć się jak najwięcej od sprzedawcy, skad pochodzi dana roslina. • W przypadku zakupu roślin na giełdzie, należy zwrócić uwagę na sprzedawcę i myśleć logicznie: jeżeli sprzedawca starszy i ma niewiele roślin czyli sprzedaje swoje, w domu uprawiane, ale młoda dziewczyna z duża ilością gatunków i odmian w dwudziestu tackach – z pewnością nie są to jej rośliny, a ona to pracownik w hodowli roślin. • Jeśli żabienice pływają w pojemniku z Cabombą, aponogetonami i innymi roślinami wodnymi, jest to bardziej wiarygodne niż, powiedzmy tacy którzy maja tylko rośliny błotne. • rośliny wyhodowane pod wodną są nieco mniejsze, cieńsze i szczuplejsze od swoich odpowiedników naziemnych. • W przypadku zakupu roślin z katalogu sklepu lub zlecenia dostawy, to prawie na pewno sadzonki są ze szklarni.
Po drugie: • Jeśli już nabyliśmy rzadką kapryśną szklarniową żabienicę, umieszczamy ją najpierw w warunkach paludaryjnych i tylko wtedy, gdy zacznie wypuszczać nowe, młode liście (każdy większy od poprzedniego), to stopniowo (w ciągu jednego do dwóch miesięcy), opuszczamy go całkowicie pod wodą.
Po trzecie: • Dla nowo przeszczepionej żabienicy stwarzamy warunki półcienia i chłodu na tydzień, gdy wypuści pierwsze nowe liście, możemy zwiększać ilość światła i podwyższać temperaturę.
Oprócz problemów z żabienicami szklarniowymi są inne problemy, głównie związane z błędami w utrzymywaniu roślin. Akwarium z żabienicami wymaga okresowej podmiany wody i okresowego odmulania podłoża. Bez wykonywania tych prostych operacji akwariowy ekosystem zaczyna się starzeć, a środowisko staje się nieodpowiednie dla żabienic (a kryptokoryny, wręcz przeciwnie, w starym akwarium czuje się świetnie). Zewnętrzne oznaki kłopotów są następujace: zdrowa roślina nagle przestaje rosnąć lub zaczyna rosnąć wolniej, wypuszczając wąskie lub podobne do igieł liście. Pojawienie się takich liści jest złym znakiem. Roślinie coś nie pasuje, a jeśli nic nie zrobimy, może umrzeć. Powodem, prawdopodobnie jest za duża koncentracja odchodów w podłożu i korzenie zaczynają zagniwać.
Trzeba wykopać roslinę i dokładnie zbadać korzenie. Zdrowe korzenie są zawsze białe. Zgniłe korzenie ciemne i przezroczyste. Chore części muszą być całkowicie usunięte, a roślinę należy posadzić w nowym miejscu w dobrze przemytym podłożu. Jeśli gnicie objęło kłącze, należy wyciąć zbutwiałe miejsca, pozostawiając zdrowe kawałki a krawędzie ciecia zatrzeć drobno zmielonym węglem drzewnym. Wycięte kawałki kłącza podczas sadzenia nie chowamy całkowicie w podłożu, przykopujemy połowę pozostawiając miejsce cięcia nad gruntem, w przeciwnym razie gnicie może się dalej posuwać. Kawałki kłącza powinny być dobrze oświetlone, aby obudzić i do wzrostu uśpione pąki.
Pozostałe problemy wynikają gdy rośliny są uprawiane w niekorzystnych warunkach, dlatego należy pamiętać, że:

Żabienice lubią:
• akwarium z regularnie podmieniana wodą. Podmieniamy 1/4 wody raz w tygodniu:
• jasne światło;
• obfitość dwutlenku węgla. Przy niedoborze CO2 osadza się wytrącony z wody wapń na    liściach, co jest bardzo szkodliwe dla samych roślin jak i całego ekosystemu akwarium;
• podłoże z grubego piasku lub żwiru, który koniecznie trzeba odmulać (raz w miesiącu);
• Dodatki pod korzenie;
• Młode ślimaki ampularie lub glonojady Ancistrusy (bardzo przydatne zwierzęta w    akwarium z żabienicami), które pomagają utrzymać liście nieskazitelnie czyste i    ostatecznie mogą nawet zeskrobać złogi wapnia;
• Przesadzanie roślin na wiosnę z odnowieniem (oddzielenie nowych kawałków kłącza ze    stożkami wzrostu lub spiącymi pąkami).

Żabienice nie lubią:
• Akwarium ze starą i kwaśną wodą, bogatą w materię organiczną;
• braku światła;
• braku dwutlenku węgla;
• drobnego lub silnie zamulonego podłoża.